www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
یکشنبه 29 شهریور 1394 , 12:20
سرمايه‌گذار پروژه هاي ستاره در گفتگو با کرمان مجازي:
آنقدر زمينه کار براي سرمايه گذاران فراهم شود که به استان هاي ديگر فکر نکنند
عبدالله طاهري سرمايه‌گذاري است اهل قشم که در سال هاي اخير اقدام به اجراي چند پروژه توسعه خدمات شهري در استان کرمان با سرمايه گذاري 500 ميليارد ريال کرده است. وي که با ساخت مراکز «ستاره» در استان‌هاي مختلف، از سرمايه‌گذاران شناخته شده کشور محسوب مي‌شود، در حال حاضر سومين پروژه‌ي خدمات شهري خود را در شهر کرمان در دست اجرا دارد. گفتگوي کرمان مجازي با اين سرمايه‌گذار از نظرتان مي‌گذرد.

فضاي سرمايه گذاري در استان کرمان مطلوب است

اين سرمايه گذار بخش خصوصي، با بيان اين که براي جذب سرمايه‌گذار طي چند سال گذشته در زمينه هاي عمران شهري، گردشگري، صنعت، معدن،کشاورزي و ... اقدامات خوبي در استان کرمان انجام شده است، گفت: با اجراي مجتمع بين المللي «ستاره قشم»، اقدامات خود در زمينه پروژه هاي شهري را آغاز و پس از آن اقدام به ساخت دو مرکز تجاري در بندرعباس کرديم.

کار اين شرکت با اجراي پروژه هايي از جمله سيتي سنترهاي شماره يک و دو در قشم ادامه پيدا کرد و سپس پروژه هاي «ستاره» در بسياري از استان هاي کشور از جمله شيراز، يزد، کرمان و ... کليد خورد.

کار در استان کرمان را از سال 1387 آغاز کرديم و انگيزه ما براي احداث پروژه هاي عمران شهري در کرمان، مربوط به بازديد شهردار و اعضاي شوراي اسلامي وقت اين شهر از پروژه هاي ستاره در جزيره قشم و دعوت از ما براي سرمايه گذاري در کرمان است.

در بدو ورود به کرمان، پروژه هاي مختلفي به ما پيشنهاد شد که پس از بررسي لازم و در نظر گرفتن نياز شهر کرمان، تصميم به اجراي پروژه «ستاره کرمان» در خيابان فتحعلي‌شاهي گرفتيم. اين پروژه که با هدف رفع مشکل ترافيک و تامين پارکينگ محدوده خيابان فتحعلي شاهي، خيابان شريعتي و ميدان شهدا کليد خورد، در قالب سه طبقه پارکينگ و يک طبقه تجاري احداث گرديد و در حال حاضر توانسته است تا حدود زيادي مشکل ترافيک و کمبود پارکينگ در اين منطقه را به نحو مطلوب حل نمايد.

شرکاي اصلي پروژه «ستاره کرمان»، شهرداري و مردم بودند و اين پروژه در زميني به مساحت 16 هزار مترمربع زيربنا و 20 هزار مترمربع فضاي کاربردي و با ظرفيت پارک 600 تعداد خودرو، در سال91 به بهره برداري رسيد. سه طبقه پارکينگ عمومي اين پروژه در قالب مشارکتي، در اختيار شهرداري و طبقه تجاري آن نيز با سرمايه گذاري مردم و مشارکت آن ها، جهت فعاليت هاي اقتصادي، در اختيار مردم قرار گرفت.

در طول اجراي پروژه، شاهد همکاري خوب شهرداري بوديم. در اين پروژه زمين و پروانه ساخت به عنوان آورده شهرداري و تامين مالي و احداث پروژه به عنوان آورده سرمايه گذار، منتج به احداث پروژه «ستاره کرمان» گرديد.

پروژه دوم در شهرستان رفسنجان تعريف و با مشارکت شهرداري انجام شد. مساحت پروژه 16 هزار و 200 مترمربع است و در دو طبقه تجاري و دو طبقه اداري و هم چنين يک طبقه شهربازي و هايپر مارکت و دو طبقه پارکينگ احداث گرديد و در اسفندماه سال گذشته به بهره برداري رسيد.

ايجاد 4000 شغل به صورت مستقيم و غير مستقيم در استان کرمان

طاهري با اشاره به اين که به طبع با موانع و مشکلاتي نيز در اجراي پروژه‌ها مواجه بوديم، افزود: به عنوان مثال مي توان به مشکلاتي که با دستگاه هاي خدماتي (آب، برق و گاز) داشتيم، اشاره کرد که خوشبختانه اين مشکلات پس از طي روند قانوني، برطرف شد. بنابراين با توجه به اين که در مشارکت با شهرداري کرمان و هم چنين شهرداري رفسنجان تجربه‌ي خوبي داشتيم، راغب به ادامه سرمايه گذاري در استان شديم و پروژه شهربازي سرپوشيده پارک مادر را نيز در شهر کرمان کليد زديم.

شهربازي سرپوشيده پارک مادر با چهار هزار متر مربع فضاي کاربردي و 70 ميليارد ريال سرمايه گذاري بود که به روش (BOT) انجام شد.

در واقع بايد گفت وقتي طرح ها با مشارکت شهرداري اجرا مي شود، با مشکل خاصي مواجه نيستيم. زيرا شهرداري سعي بر آن دارد که تا حد ممکن موانع و مشکلات را از سر راه بردارد و متعهد مي شود که به عنوان مثال اگر مشکلي در اسناد يا مشکلات اداري وجود داشته باشد، آن ها را مرتفع کند.

مسئولين استان نيز با سرمايه گذاران همکاري لازم را دارند. حمايت هاي نمايندگان دولت در استان به خصوص شخص استاندار و معاونين وي قابل تحسين است.

بايد بگويم مزيت سرمايه گذاري افراد غير بومي، اين است که ارزش افزوده پروژه هايي که توسط اين سرمايه‌گذاران ايجاد مي شود، متعلق به مردم است. به اين شکل که سرمايه گذارپروژه را اجرا مي کند و به صورت اقساطي پول را بدون هيچ گونه سودي از مردم دريافت مي نمايد.

عمليات اجرايي پروژه در حال احداث سيتي سنتر وکيل نيز با 50 هزار مترمربع زير بنا،  از سال گذشته آغاز شده و اين پروژه نيز با مشارکت شهرداري کرمان در حال انجام است. بخش مهمي از هدف احداث پروژه وکيل را رفع ترافيک و تامين پارکينگ محدوده سه راه شهيد چمران و  بازار تشکيل مي دهد که حدود 800 پارکينگ در اين مرکز تجاري- تفريحي تعبيه شده است و مشکل پارکينگ اين بخش از شهر را حل مي کند.
اين پروژه «ستاره وکيل» شامل دو طبقه فضاي تجاري و يک طبقه شهربازي و ..... طبقه پارکينگ است و  درحال حاضر در مرحله اجراي سازه مي باشد و 60 درصد پيشرفت فيزيکي دارد که اميدواريم در برنامه زمانبندي و موئد مقرر (36 ماه)، بتوانيم پروژه را تحويل دهيم.

در پروژه هايي که تعريف مي کنيم، تلاش داريم که هم از نظر نوع سازه و هم از نظر کيفيت و زيباسازي منظر شهري، بهترين کار را ارائه دهيم، ضمن اين که فضاي کاربردي پروژه نيز با يد به گونه اي باشد که رفاه و آسايش مردم تامين شود.

البته بايد بگويم اين گونه پروژه‌ها هم در زمان ساخت و هم در زمان بهره برداري، فرصت‌هاي شغلي خيلي خوبي را فراهم مي کنند و ظرفيت هاي اشتغال زايي مناسبي را به همراه دارند. به طوري که در پروژه هايي که توسط ما اجرا شده و به بهره‌برداري رسيده است، جمعا 700 غرفه به مردم تحويل داده شده که حداقل 1500 فرصت شغلي به صورت مستقيم و  به طور غيرمستقيم براي 2500 نفر اشتغال زايي داشته است.

پروژه هاي «ستاره» عمدتاً در بافت فرسوده شهرها اجرا شده و سعي کرده ايم در اين مناطق يک تحول و تحرک قابل توجه را در جهت بهسازي شهر ايجاد کنيم. با توجه به اجرا شدن طرح ها در بافت هاي فرسوده، در نماسازي، ارتفاع سازه و طراحي‌ها، قطعا نظر ميراث فرهنگي لحاظ مي شود. اما بايد بگويم گاهي ظوابط ميراث فرهنگي دست و پا گير مي شوند که البته با همفکري و همراهي، مشکلات مرتفع مي‌گردد.

سرمايه گذاران حمايت و تشويق شوند

يکي از مواري که باعث شد کرمان را براي سرمايه گذاري انتخاب کنم، فراهم بودن زمينه سرمايه گذاري در اين استان است.

کرمان استاني دست نخورده و بکر است که زمينه سرمايه گذاري هاي فراواني دارد و تنها کافي است بستر  براي فعاليت بخش خصوصي ايجاد شود .

معتقدم اگر سرمايه گذاران حمايت و تشويق شوند، قطعا براي توسعه استان مفيد خواهد بود. زيرا سرمايه گذاري که از خارج از استان به کرمان آمده و پروژه هايي را احداث کرده است، رابطه ي دوسويه اي با دولت و مردم دارد، که هردو طرف از اين سرمايه گذاري منتفع مي شوند، بنابراين اگر از سرمايه گذار حمايت شود و پروژه‌ها براي او سود آور باشد، راغب به ادامه کار خواهد بود و کاملا واضح است که در غير اين صورت به کار خود ادامه نمي دهد.

طرح مثلث توسعه، کمک شاياني به سرمايه گذاري در استان کرمان مي‌کند

به تيم دولت در استان کرمان، به خصوص استاندار محترم به خاطر پيشنهاد و اجراي طرح مثلث توسعه اقتصادي که در استان پايه ريزي شده است، تبريک مي گويم. اين طرح انگيزه و فرصت مناسب را براي سرمايه گذاري‌هاي بيشتر ايجاد و موانع و مشکلات توسعه اقتصادي را بر طرف مي کند. معتقدم اين طرح در همه زمينه‌هاي سرمايه گذاري، مي تواند کمک شاياني به استان کند.

فضاي کسب و کار در استان به خصوص با همدلي و همراهي که ميان مسئولين حاکم است؛ فضاي خوب و زمينه براي انجام فعاليت فراهم است و اين همدلي و همراهي، آرامش خاطر را براي سرمايه گذاران خارج از استان ايجاد مي‌کند.

آنقدر زمينه کار براي سرمايه گذاران فراهم شود که به استان هاي ديگر فکر نکنند

شايد جزو معدود سرمايه گذاراني باشيم که براي اجراي پروژه هايمان از تسهيلات بانکي استفاده نکرديم و با آورده خودمان و هم چنين مشارکت مردم، پروژه ها را به اتمام رسانديم ولي بسياري از سرمايه گذاران براي دريافت تسهيلات از بانک ها، با مشکل مواجه هستند.

توصيه من به مسئولان استان کرمان اين است که وقتي سرمايه گذاري وارد اين استان مي شود، آنقدر زمينه کار را براي آن فراهم کنند که تسهيل روند سرمايه گذاري و انگيزه مالي، اجازه ندهد که به استان هاي ديگر فکر کند به طور مثال ما پيشنهاد هاي ديگري نيز براي سرمايه گذاري در کرمان و رفسنجان داريم که در مرحله بررسي اقتصادي هستند.

Copyright © 2017. All right reserved