www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399

حمام کردن در زندگي مدرن امروزي تفاوت‌هاي بسيار زيادي با حمام کردن به شيوه سنتي و بر اساس تدابير طب سنتي ايران دارد. امروزه ما بيشتر در شيوه و سبک زندگي‌مان جنبه‌هاي تميزکنندگي حمام را مدنظر داريم، در حالي که حمام‌کردن در زمان پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاي ما کارکردهاي مختلفي داشته که يکي از آنها مربوط به تميزشدن و نظافت کردن بوده و مابقي کارکردهاي حمام از ديدگاه طب سنتي، ايجاد تعادل طبع، آرامش و تعديل مزاج افراد بوده است . از اين روست که با مرور زندگي پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هايمان، به اين نتيجه مي‌رسيم که آنها در طول زندگي از توان جسمي بالاتر و روحيه بهتري در مقايسه با ما برخوردار بوده‌اند. زيرا آنها علاوه بر آنکه با تنظيم رژيم غذايي‌شان براي اصلاح مزاج‌شان اقدام مي‌کردند، از روش‌هاي مختلف حمام درماني نيز براي اين منظور استفاده مي‌نمودند.

احداث مجموعه‌اي به نام« چشمه» در شهر کرمان با ديدگاه تفريحي و هم‌چنين طب سنتي که  با سرمايه گذاري يک خانم خوش ذوق کرماني صورت گرفته است، ما را بر آن داشت تا با اين سرمايه گذار بخش خصوصي که با احداث اين مجموعه در زمينه ي جذب گردشگر نيز فعاليت نموده، گفتگو کنيم.

معصومه منشيان با بيان اين که ايده ساخت مجموعه «چشمه» از سال 1391 در ذهن من شکل گرفت، افزود: هدف من اين بود که آداب و رسوم سنتي کرمان مخصوصا گرمابه هاي سنتي را در فضاي کمي مدرن تر و با هدف جذب گردشگر، احيا کنم، بنابراين تصميم به ساخت مجموعه‌اي گرفتم که هم شامل حمام سنتي باشد و هم کاربري‌ ورزشي داشته باشد. به همين دليل نام اين مجموعه را، مجموعه «سلامت و آرامش چشمه» گذاشتم.

قصد داشتم خدماتي که در اين مجموعه ارائه مي‌شود، شايسته شهروندان کرماني باشد، بنابراين نهايت تلاشم را در اين خصوص انجام دادم و قسمت‌هاي مختلفي از جمله استخر شنا، جکوزي، سوناهاي دوگانه، تخت‌هاي هيدروتراپي، تناسب اندام، ماساژ و تن آرامي، حوضچه‌ي آب معدني درماني، گرمابه سنتي، بوفه و شربت خانه در اين مجموعه احداث شد.
 
در اين خصوص که ايده راه اندازي اين مجموعه از کجا به ذهن من رسيد، بايد بگويم من در خانواده‌اي کاملا سنتي متولد شدم و اين امر باعث شد که هميشه دغدغه ي فراموش شدن فرهنگ سنتي و اصيل ايراني را داشته باشم.  مي‌خواستم مکاني را بسازم که تمام آداب و رسوم گذشته در آن زنده شود؛ از جمله حمام‌هاي سنتي و گرمابه‌هاي قديمي.

به نظر من زندگي‌هاي امروزي بيشتر رنگ و بوي غربي دارد، با فرهنگ اصيل ايراني بسيار متفاوت است و با مزاج و فرهنگ ماسازگاري ندارد. هدف من اين بود که بتوانم قسمت‌هايي از اين فرهنگ غني را احيا و به مردم يادآوري کنم.از اين رو به سراغ مراسم هاي آييني رفتم که در گذشته بسيار مرسوم بوده است؛ از جمله حمام زايمان، مراسم حنا بندان قبل از عروسي و مراسم‌هايي از اين دست. فکر مي کنم با ساخت مجموعه «چشمه» اقدام منحصر به فردي انجام داديم که در استان کرمان تک است.

البته در زمينه استخر مجموعه هاي قوي تري در استان احدث شده است ولي سبک اصلي کار ما حمام سنتي، گرمابه و ماساژ است.

در گرمابه سنتي مجموعه، اصول طب سنتي از جمله «طب ابن سينا» را که در زمان هاي قديم براي حمام کردن استفاده مي شد به کار برديم که متاسفانه اين سنت ها به دست فراموشي سپرده شده است. روش‌هايي که در «طب ابن سينا» وجود دارد، براي سم زدايي، رفع سستي و رخوت خيلي مفيدهستند ودر قالب سه بخش مختلف، به مشتريان ارائه مي شوند.

براي ساخت مجموعه «چشمه» حدود 4.5 ميليارد تومان هزينه شد. قسمت زيادي از اين هزينه را به صورت شخصي تامين کردم و براي تامين بخش کوچکي از هزينه ها نيز از تسهيلات بانکي استفاد کردم. بايد بگويم استفاده از تسهيلات بانکي با قوانين دست و پا گيري که وجود دارد، روند کار را کند مي کند. به عبارت ديگر اگر سرمايه گذاري بخواهد با اتکا به تسهيلات بانکي، پروژه‌اي را کليد بزند، با نتيجه‌ي خوبي روبه رونخواهد شد.

در خصوص اين که نهادهاي دولتي چه همکاري در ساخت اين مجموعه کردند، بايد بگويم شخص استاندار خيلي با ما همکاري کردند و در چند مورد که به مشکل برخورديم و به ايشان مراجعه کرديم، از طريق مسئولين مربوطه مشکل ما را پيگيري و حل کردند که بايد از ايشان تشکر کنم. ولي در مجموع توقع داشتيم که ساير مسئولان نيز، باعث دلگرمي و تشويق ما باشند.
 
در خصوص اقدامات آتي و فازهاي جديد مجموعه نيز بايد بگويم، در طبقه بالاي مجموعه، يک رستوران سنتي در نظر گرفته شده که در حال ساخت آن هستيم و تا کنون 80 درصد پيشرفت داشته است. در پشت مجموعه نيز قرار است يک مهد آبي احداث شود، ضمن اين که در مجاورت مجموعه ي «چشمه» قرار است يک زمين بولينگ احداث کنيم که متاسفانه فعلا همه اين پروژه‌ها مسکوت مانده‌اند. زيرا به عنوان يک سرمايه گذار بخش خصوصي که با انرژي وارد کار شدم، توقع دارم مسئولان اگر نمي‌توانند کمک مادي به سرمايه گذار کنند، قوانين دست و پاگير را از سر راه سرمايه گذار بردارند تا با احداث پروژه هاي مختلف، شاهد رونق و آباداني شهر کرمان باشيم.

نبايد روال اداري يک سرمايه گذاري آنقدر وقت گير و طولاني باشد که باعث بي انگيزه شدن سرمايه گذار شود، بلکه بايد آنقدر همکاري ها خوب باشد و مراحل اداري در کمترين زمان ممکن انجام شود که سرمايه گذار نه تنها پروژه اي را که شروع کرده دنبال کند، بلکه به فکر اجراي پروژه هاي بعدي در استان باشد.

کرمان بايد فضايي را داشته باشد که جايي براي مقايسه همکاري با سرمايه گذاران در اين استان در مقايسه با ساير استان هاي کشور نباشد و سرمايه گذار قطعا کرمان را انتخاب کند، ضمن اينکه مردم هم بايد استقبال بيشتري داشته باشند، تا توسعه شهر به کمک سرمايه گذاران، سرعت بيشتري بگيرد.

نبايد شرايط به گونه اي باشد که سرمايه گذاري مثل من احساس کند که اگر اين ميزان سرمايه را در استان ديگري و يا در زمينه ديگري هزينه کرده بود، نتيجه بهتري مي گرفت، بلکه بايد با اتمام هر پروژه، سرمايه گذار انگيزه ي بيشتري براي سرمايه گذاري در کرمان داشته باشد.

بايد بگويم علاوه بر مشکلاتي که در زمينه تسهيلات با بانک داشتيم، براي دريافت مجوز بهره برداري نيز مدت زمان زيادي صرف شد. به عنوان مثال بايد به نامه اي که در يکي از ادارات داريم و بعد از يک ماه هنوز جواب آن را دريافت نکرده ايم، اشاره کنم. اين وقت کشي ها انگيزه سرمايه گذار را کم مي‌کند.

در خصوص اشتغال زايي مجموعه نيز بايد بگويم براي حدود 45 نفر به صورت مستقيم اشتغال زايي شده، ضمن اين که با راه‌اندازي فازهاي جديد اين مجموعه، رقم ياد شده به 70 نفر افزايش پيدا مي کند.

مجموعه «چشمه» ويژگي هاي منحصر به فردي نيز دارد، در اين مجموعه براي تصفيه آب از تکنولوژي‌هاي جديد استفاده کرديم و در اين تکنولوژي کليه قارچ‌ها و باکتري‌ها موجود در آب استخر از بين مي‌رود و تمام سطوح در تماس با بدن و جاهايي که براي نشستن در نظر گرفته شده مانند سوناها و لبه‌هاي سکوها و ... هرروز دتول‌شويي مي‌شوند و از مواد ضدعفوني بيمارستاني براي تميز کردن آن هااستفاده مي‌شود.


در پاسخ به سوال شما که چه عواملي باعث موفقيت من شده است، بايد بگويم به نظر من موفقيت امروز من حاصل مجموعه اي از خصوصيت هاي شخصيتي شامل هدف داشتن، پشت‌کار، برنامه‌ريزي،آگاهي کامل در زمينه ي کاري که انجام مي دهم و علاقه به يادگيري است. سعي کرده ام ديدگاه مثبتي داشته باشم واز ديگران ياد بگيرم و به کاري که مي‌کنم ايمان داشته باشم.


اينکه يک سرمايه گذار موفق چه ويژگي هايي دارد، از نظر من اول از هر چيز يک سرمايه گذار موفق بايد خيلي آينده نگر باشد، دوم اينکه بازار کار و سليقه مخاطبانش را به خوبي بشناسد و سوم اينکه ريسک پذير باشد. 

در خصوص بهبود فضاي کسب و کار استان، پيشنهاد من به مسئولين اين است که در اجراي قوانين دقيق باشند و آن را به بهترين شکل ممکن انجام دهند، ضمن اين که فکري به حال قوانين مزاحم کنند و به خاطر اين قوانين مزاحم، سرمايه گذاراني که مي‌توانند پروژه هاي عظيم در استان جرا کنند را از دست ندهند و نهايت همکاري را با سرمايه گذاران داشته باشند.

در آخر تاکيد مي کنم، سرمايه گذاران توقع مالي ندارند، توقع حمايت دارند تا به سمت توسعه شهر و استان کرمان پيش برويم.

Copyright © 2017. All right reserved