www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
دوشنبه 28 مرداد 1398
دوشنبه 11 آبان 1394 , 17:37
سرمايه گذار طرح upvc شهرستان انار در گفتگو با کرمان مجازي:
صندوق حمايت از صنعت راه اندازي شود
واگذاري طرح‌هاي نيمه تمام به بخش خصوصي، از تصميم هاي کلان دولت مي باشد که در استان کرمان نيز اجرايي و مورد تاکيد استاندار قرار گرفته است. «محمد ذوالفقاري» از سرمايه گذاراني است که با تحويل گرفتن يکي از طرح هاي نيمه تمام در شهرستان انار، در زمينه توليد پروفيل UPVC فعاليت مي‌کند، گفتگوي کرمان مجازي با اين سرمايه گذار از نظرتان مي گذرد.

1ـ اگر موافقيد گفت‌وگو را با توضيحات مختصر شما درباره‌ي سابقه‌ي فعاليت‌هاي اقتصادي که انجام داده‌ايد شروع کنيم؛ شما تاکنون چه سرمايه‌گذاري‌هايي و در چه حوزه‌هايي انجام داده‌ايد؟
در بخش هاي کشاورزي و مسکن سابقه فعاليت دارم و در اين حوزه ها سرمايه گذاري کرده‌ام.

2ـ با چه هدفي و چه شد که به فکر سرمايه‌گذاري در استان کرمان و در اين حوزه افتاديد؟

با هدف توسعه صنعتي شهرستان انار و استان کرمان، تصميم به سرمايه گذاري در زمينه پروفيل upvc گرفتم.

3ـ از چه زمان رسماً کارتان را در کرمان شروع کرديد؟ امضاي تفاهم‌نامه و مذاکرات اوليه در چه تاريخي صورت گرفت؟ مختصري از روند مذاکرات و گفت‌وگوهايي که براي انجام اين سرمايه‌گذاري داشتيد را بيان کنيد؟

در قالب شرکت«سپند آسا» از خرداد ماه سال 93 کار خود را شروع کرديم و از شهريورماه همان سال مصادف با «هفته دولت» تفاهم نامه همکاري با حضور استاندار در فرمانداري شهرستان انار به امضا رسيد. طرح مورد نظر يکي از طرح هاي نيمه تمام سال 70 مي باشد که به دليل مشکلات منطقه به بهره برداري نرسيد و اينجانب با سرمايه شخصي اين طرح را خريداري و با مذاکراتي با منابع طبيعي شهرستان انار و اداره کل منابع طبيعي استان و همچنين اداره امور اراضي، سازمان جهادکشاورزي و اداره کل صنعت، معدن و تجارت، انتقال طرح از مجري سابق طرح به شرکت ما صورت گرفت.

4 ـ درباره‌ي جزييات پروژه توضيحي کامل بدهيد؛ حجم سرمايه‌گذاري، مکان اجراي پروژه، نوع و ميزان توليد، اشتغال، برنامه‌هاي توسعه‌اي آينده و ...

طرح مورد نظر بالغ بر 40 ميليارد ريال اعتبار نياز داد که مبلغ 10 ميليارد ريال از محل اعتبارات شخصي پرداخت گرديده و نياز به 20 ميليارد ريال تسهيلات بابت سرمايه ثابت و 10 ميليارد ريال بابت سرمايه در گردش داريم که پس از مذاکره با بانک‌هاي مختلف که متاسفانه به نتيجه نرسيد، در نهايت بانک ملي موافقت کرد تسهيلات مورد نظر را از محل اعتبارات داخلي با سود 24% پرداخت نمايد که اين سود براي شرکت ما زياد است.
با اقدامات انجام شده تا کنون ساختمان اداري و سالن توليد و انبار مواد اوليه و انبار محصول آماده است و تنها بايد خط توليد خريداري گردد تا به مرحله‌ي بهره‌برداري برسيم. خط توليد نيز با مذاکراتي که با يک شرکت چيني انجام شده، آماده مي‌باشد و بايد مبلغ مورد نظر واريز گردد تا خط، بارگيري و به ايران منتقل گردد. مکان طرح مورد نظر شهرستان انار کيلومتر 10 جاده انار - رفسنجان (روستاي گلشن) مي‌باشد و طرح مورد براي نظر 50 نفر اشتغال ايجاد مي کند و بزرگترين طرح روستايي شهرستان انار است.

5ـ سرمايه‌گذار و سهام‌داران اصلي اين پروژه چه افراد حقيقي و يا حقوقي هستند؟

سرمايه گذاري به صورت شخصي بوده است.

6ـ حتماً در خصوص اين پروژه، امکان‌سنجي اقتصادي دقيقي را انجام داده‌ايد. نتايج اين امکان‌سنجي در حوزه‌صنعت در استان کرمان چه شرايطي را به دست مي‌دهد؟ برگشت سرمايه شما تا چند سال خواهد بود؟

با توجه به کمبود پروفيل upvc در کشور و افزايش واردات پروفيل از کشورهاي ترکيه و چين و وجود تنها يک توليد کننده‌ي پروفيل upvc در جنوب شرق کشور (شرکت بوتيا صنعت کرمان)، به اين نتيجه رسيديم که طرح مورد نظر را اجرايي کنيم. بنابراين با توجه به اينکه مواد اوليه از بندر امام خميني (ره) تهيه مي‌گردد و فروش محصول نيز در سراسر کشور است، سرمايه‌گذاري منطقي به نظر مي رسد و پيش بيني مي‌کنيم با توليد 30 ماهه، برگشت سرمايه شرکت صورت گيرد.

7 ـ پيشرفت کار اکنون در چه مرحله‌اي است؟ چه اقداماتي را انجام داده‌ايد؟

سالن توليد، انبار مواد اوليه، انبار محصول و ساختمان اداري تکميل شده و در حال حاضر پيشرفت کار بيش از 70 درصد است.

8 ـ بيش‌ترين نگراني که به عنوان يک سرمايه‌گذار در استان کرمان داريد در بخشي که شما مشغول به آن هستيد، چيست؟

بيشترين نگراني من مربوط به بحث بازاريابي مي‌باشد که با شرکت‌هاي بزرگي چون «بوتيا صنعت»، «ويستابست» و «هافمن» بايد رقابت کنيم .

9 ـ استاندار کرمان بر حمايت از بخش خصوصي تاکيد فراوان دارند و بارها اعلام کرده‌اند که براي سرمايه‌گذاران فرش قرمز پهن کرده و مي‌کنند. به نظر شما به عنوان يکي از سرمايه‌گذاران، چنين رويکردي از سوي استاندار به عنوان نماينده عالي دولت در استان، چقدر توانسته در حرکت رو به جلوي استان در بحث سرمايه‌گذاري اثرگذار باشد؟

از استاندار پرتلاش کرمان نهايت تشکر را دارم و بايد بگويم وي نقش بسزايي در رونق اقتصادي و تسهيل روند سرمايه‌گذاري داشته است و شخصاً اين حمايت را در شهرستان انار مشاهده کردم.

10ـ هر فعاليت اقتصادي و هر نوع سرمايه‌گذاري ـ در ارزيابي محيط بيروني ـ تهديدها و فرصت‌هايي با خود به همراه دارد. در حوزه‌ي کاري شما، مهم‌ترين تهديدها و فرصت‌ها چيست؟

چون پروفيل upvc در بخش ساختمان سازي کاربرد دارد، تهديد و فرصت در اين نوع سرمايه‌گذاري، بيشتر ارتباط مستقيم با قيمت مسکن دارد.

11ـ در ارزيابي دروني، قابليت و تنگناهاي شما کدام است؟

خط توليد پروفيل upvc داراي تعداد زيادي قالب مي‌باشد که هزينه خريد اين قالب ها، مساوي با هزينه خريد يک خط توليد است. بنابراين با توجه به اين‌که شرکت‌هاي در حال توليد، قالب‌هاي طرح‌هاي قديم را دارند، با شرکت چيني طرف قراردادمان مذاکراتي را انجام داديم تا قالب‌هاي به روز اروپايي را از کشور اتريش خريداري کنيم. مشکلي که مي‌توان از آن به عنوان يک تهديد ياد کرد، فرمول مواد مي باشد که بايد متناسب بامناطق آب وهوايي کشور، طراحي شود. (با توجه به تجربه شرکت هاي در حال توليد، به اين نتيجه رسيديم که هر اقليم از کشور فرمول خاصي براي توليد پروفيل را مي‌طلبد).

12ـ دشوارترين مرحله براي انجام سرمايه‌گذاري که شما در پي آن هستيد را در کدام بخش مشاهده کرده‌ايد؟

معتقدم راه‌اندازي طرح‌هاي صنعتي نياز به سرمايه دارد و اگر سرمايه وجود داشته باشد، به راحتي و در کوتاهترين زمان، کار انجام مي‌شود. بنابراين مهمترين مشکل توليدکنندگان، فروش محصول و رقابت با شرکت‌هاي مشابه است.

13ـ چرا از اين مرحله به عنوان دشوارترين بخش کار ياد مي‌کنيد؟

چون تازه وارد بازار توليد شديم، رقابت با شرکت‌هايي که داراي سرمايه‌هاي بيشتر و تجربه‌هاي بالاتر هستند و اعتماد مردم را نيز به دست آورده‌اند، بسيار سخت است.

14ـ در مجموع، همکاري دستگاه‌هاي دولتي با شما به عنوان يک سرمايه‌گذار بخش خصوصي در استان کرمان چگونه بوده است؟

همکاري مورد نظر انجام شده و جايي به مشکل خاصي برخورد نکرديم. در مورد امتياز آب و برق نيز در حال مذاکره هستيم.

15 ـ برخي فعالان بخش خصوصي معتقدند که ناهماهنگي بسياري بين نهادهاي مرتبط با يک موضوع فعاليت در استان وجود دارد و اين امر شروع سرمايه‌گذاري‌ها را دشوار کرده است. شما نظرتان چيست؟

بله من در ابتدا با مشکل مواجه بودم که اداره امور اراضي مي‌گفت مجوز اداره کل صنعت، معدن و تجارت را مي‌خواهد تا سند زمين را به نام شرکت ما بزند و اداره کل صنعت، معدن و تجارت نيز مي‌گفت: سند زمين را مي خواهيم تا مجوز صادر کنيم. ولي در نهايت با همکاري اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اين مشکل حل گرديد و ديگر مانعي براي کار نداشتيم.

16- مديران و کارشناسان دولتي به اندازه‌ي کافي پاسخگو و راهنماي شما هستند؟ واقعا احساس مي‌کنيد که برايتان در استان فرش قرمز پهن شده است؟

فعلاً با مشکل خاصي برخورد نکرديم. به نظرم هماهنگي لازم انجام شده و ارگان‌ها در حد توان خود، سرمايه‌گذاران را راهنمايي مي کنند.

17 ـ آيا با مفهومي به اسم پنجره واحد سرمايه‌گذاري آشنايي داريد؟ از تشکيل آن در استان براي حمايت از سرمايه‌گذاران اطلاعي داريد؟ تصور مي‌کنيد پنجره واحد توانسته کمکي به تسهيل جريان امور سرمايه‌گذاري از طرف ادارات داشته باشد؟

با پنجره واحد آشنايي ندارم و فکر مي‌کنم بايد در اين زمينه اطلاع رساني بيشتري به سرمايه گذاران شود.

18ـ شما از سرمايه‌گذاراني هستيد که در زمان دولت تدبير و اميد اقدام به انجام يک سرمايه‌گذاري کرده‌ايد .مي‌خواهم بدانم به عنوان يک سرمايه‌گذار بخش خصوصي، فضاي کسب و کار در استان کرمان را در دولت يازدهم چطورارزيابي مي‌کنيد؟

فکر مي کنم استان کرمان از نظر سرمايه گذاري در بخش صنعت، در اين دولت رشد زيادي داشته است .

19 ـ حتما شما از مدل مديريتي که استاندار کرمان ارايه کرده‌اند اطلاع داريد؛ مثلث توسعه اقتصادي را مي‌گويم .در اين مدل، نمايندگان دولت و مجلس در کنار سرمايه‌گذاران و کارآفرينان قرار گرفته‌اند .ممکن است به عنوان يکي از ارکان اين مدل، بفرماييد در عمل مثلث توسعه اقتصادي چگونه شکل گرفته و به صراحت بگوييد که شما سرمايه‌گذاران و کارآفرينان در چه موقعيت و جايگاهي در آن قرار گرفته‌ايد؟

مثلث توسعه اقتصادي طرح بسيار خوبي است، اما در شهرستان انار، اجرايي کردن اين طرح با توجه به تبليغاتي که در خصوص آن انجام شد، کمرنگ بود.

20ـ با رويکردي که استاندار محترم کرمان در پيش گرفته‌اند، وضعيت نمايندگان دولت در اين مدل مشخص است؛ ايشان بارها گفته‌اند که فرمانداران شهرستان‌هاي کرمان، فرمانداران توسعه‌اي هستند .شما حضور نمايندگان مجلس را در مثلث توسعه، چطور ارزيابي مي‌کنيد؟ در هر حال، نمايندگان مجلس به بحث‌هاي سرمايه‌گذاري، نگاه منطقه‌اي و بخشي دارند و اين ممکن است در برخي موارد، راهگشا و گاهي دردسرساز شود.

در تفاهم نامه که با حضور استاندار محترم به امضا رسيد و دکتر آذين نماينده مردم رفسنجان و انار در مجلس نيز اين تفاهم نامه را امضا کرد، پيگيري و حمايت خاصي از نماينده مجلس نديدم.

21 ـ کرمان را همگان يک استان سياسي مي‌دانند .تا چه حد سايه سياست را بر سر مسير سرمايه‌گذاري احساس مي‌کنيد؟ سياست نقش پيش‌برنده دارد يا مانع مي‌شود؟

سياست در طرح هاي صنعتي شهرستان انار دخالتي نداشته است.

22 ـ از پيشرفت پروژه‌ي خود رضايت کافي داريد؟ تاخير در برنامه زمان‌بندي تا چه حد بوده؟ فضاي استان ميل به انجام سرمايه‌گذاري‌هاي بيش‌تر را در مجموعه‌ي شما ايجاد کرده است؟لطفا توضيح بفرماييد.

با سرمايه شخصي و برنامه زمابندي مناسب و سرعت بالا کار را انجام داديم تا براي استفاده از طرح تسهيلات روستايي مشکلي نداشته باشيم، اما خبري از تسهيلات روستايي نشد. طرح ما بزرگترين طرح روستايي شهرستان انار است، بنابراين انتظار داريم از تسهيلات با سود کم استفاده کنيم تا طرح ما نيز نيمه تمام نماند.

23ـ بسياري از سرمايه‌گذاران و کارآفرينان از عملکرد شبکه بانکي استان در زمينه‌ي حمايت از بخش خصوصي، اظهار نارضايتي مي‌کنند. ارزيابي شما در اين‌باره چيست؟

در دو جلسه اي که با حضور مدير کل هماهنگي امور اقتصادي و بين الملل استانداري و نماينده شوراي اشتغال استان و بانک‌هاي عامل و سرمايه‌گذاران برگزار شد، هيچکدام از بانک‌ها موافقت نکردند که تسهيلات بابت طرح هاي صنعتي شهرستان انار پرداخت نمايند. حتي يک طرح داشتيم که به بهره برداري رسيد بود و براي سرمايه در گردش وام نياز داشت، نماينده بانک در جواب گفت: «برند شما را من در بازار نديدم و شناخته شده نيست.» آيا اگر برندي شناخته شده باشد، نياز به تسهيلات و ... دارد؟
اگر طرح ما80 درصد انجام شده بود، به تسهيلات بانکي نياز نداشتيم. بايد بگويم در جلساتي که با بانک‌ها داشتيم، به جاي اينکه بانک‌ها در کنار ما قرار بگيرند، در روبرو ما قرار داشتند .

24 ـ مهم‌ترين عامل که موجب تاخير در انجام تفاهم‌نامه سرمايه‌گذاري منعقد شده في‌مابين شما و استانداري کرمان شده است را چه مي‌دانيد؟

در طرح شرکت upvc تاخير وجود نداشت و به موقع بود و از مهندس رزم حسيني کمال تشکر را داريم .

25 ـ اگر قرار باشد براي بهبود فضاي کسب و کار در استان پيشنهادي را ارايه دهيد؛ آن پيشنهاد چيست؟

يک صندوق تاسيس شود به نام «صندوق حمايت از صنعت» که با عملکرد خوب، اعتماد مردم را جلب کند و مردم به جاي آنکه پول خود را در بانک‌ها نگهداري نمايند، در اين صندوق بگذارند و اين صندوق تسهيلات مورد نظر صنعتگر را تامين کند و در برابر آن نيمي از سهام شرکت مورد نظر را خريداري نمايد. سرمايه دار هم که پول خود را در صندوق گذاشته يا سر برج سود خود را بردارد يا مقداري از سهام شرکت‌هايي که از اين صندوق تسهيلات گرفتند را خريداري نمايد. در اين صورت هم سرمايه دار ضرر نمي‌کند و هم سرمايه گذار در بخش صنعت، نگراني باز پرداخت اقساط خود را ندارد.

26 ـ به نظر شما بخش خصوصي در استان کرمان اکنون براي توسعه‌ي سرمايه‌گذاري‌هاي خود با چه موانع بزرگي روبه‌روست؟ آيا اعتماد و اطمينان کامل به سياست‌هاي دولت در استان ايجاد شده است؟ در اين خصوص، فارغ از نوع فعاليتي که خودتان دنبال مي‌کنيد لطفا به طور مشروح توضيح بفرماييد تا تصويري کلي از استان ترسيم شود.

به نظر من در استان کرمان با طرح‌ها و برنامه‌ريزي استاندار پرتلاش، موقعيت مناسبي براي سرمايه‌گذاري در بخش صنعت ايجاد شده است.

27- آينده استان کرمان با توجه به رويکرد توسعه‌اي که بر اساس نگرش مبتکرانه آقاي رزم‌حسيني در پيش گرفته شده است را، چطور مي‌بينيد؟

فعلا رويکرد خوبي در بخش صنعت وجود دارد و تقريبا مي‌توان گفت: فرهنگ‌سازي خوبي براي اجراي طرح‌هاي صنعتي در استان صورت گرفته است و اميدواريم که اين روند ادامه داشته باشد. مخصوصاً در شهرستان انار، زيرا اين منطقه تک محصولي مي باشد و با بحران کمبود آب مواجه است و تبديل آن به يک شهرستان صنعتي، مي‌تواند کمک شاياني به اقتصاد اين شهرستان کند.

28ـ چه فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري بزرگي را در استان مي‌شناسيد که ناديده گرفته شده و ضروري است به آن توجه شود؟

در شهرستان انار در سال 70 در کنار طرح «فرش گلستان ناصريه»، کارخانه توليد فرش ماشيني «گلشن گلستان» وجود داشت که اولين کارخانه توليد فرش ماشيني در ايران بود که به تمام نقاط کشور فرش مي فرستاد اما در سال 83 به دليل آتش سوزي از بين رفت و هنگامي که دوباره آماده بهره برداري گرديد، سهامداران موافقت نکردند که توليد شروع شود و هم‌چنان اين کارخانه تعطيل مي باشد. اين مورد به عنوان نمونه، سرمايه اي است که بلا استفاده مانده، ضمن اين که سرمايه داران زيادي در شهرستان انار هستند اما تمام سرمايه خود را در استان‌هاي ديگر و در بخش کشاورزي سرمايه‌گذاري کرده‌اند که بايد بستر به نوعي فراهم شود که اين سرمايه‌ها در خود شهرستان انار و يا استان کرمان هزينه گردد.

29ـاگر صحبت خاص ديگري داريد؛ بفرماييد.

با توجه به اينکه شهرستان انار يک شهرستان تک محصولي و با کمبود آب مواجه است و از سوي ديگر با استان يزد و شهرستان مهريز که صنعتي هستند، همسايه مي‌‌باشد، افراد علاقه‌مند به صنعت با مشکلاتي که درشهرستان انار دارند و هم چنين بي اعتمادي سرمايه داران براي مشارکت در طرح ها، ترجيح مي‌دهند که در يزد و مهريز سرمايه‌گذاري کنند، بنابراين ضمن تشکر از اقدامات موثر مهندس رزم حسيني، از ايشان مي‌خواهيم با بهبود هرچه بيشتر فضاي سرمايه گذاري در استان به ويژه شهرستان انار، جلوي خروج سرمايه از اين شهرستان را بگيرند.

Copyright © 2017. All right reserved