www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
دوشنبه 28 مرداد 1398
یکشنبه 17 آبان 1394 , 14:02
مديرعامل شرکت پارس آيين ايرانيان در گفتگو با کرمان مجازي:
روند طولاني دريافت تسهيلات علت تاخير در اجراي تفاهم نامه ها/ پتانسيل بالاي استان کرمان در صنايع وابسته به پتروشيمي
حسين حاتمي مديرعامل شرکت پارس آيين ايرانيان، سرمايه‌گذاري است که با توجه به تجربه قبلي و علاقه مند بودن به فعاليت در زمينه صنعت، اقدام به احداث يک کارخانه توليد ظروف يکبارمصرف با سرمايه‌گذاري 20 ميليارد ريال در شهرک صنعتي بافت کرده است.گفتگوي کرمان مجازي با اين سرمايه گذار از نظرتان مي‌گذرد.

حاتمي در خصوص راه اندازي اولين کارخانه توليد ظروف يکبار مصرف در شهرستان بافت، گفت:پس از مشورت با دوستانم در تهران که در اين زمينه تجربه داشتند، از ابتداي خردادماه سال 93 کار را با توليد محصولاتي از جمله پريفورم، ظروف پت، نايلون‌هاي عريض و مصنوعات پلاستيکي آغاز کرديم.

وي با بيان اين‌که با راه‌اندازي اين کارخانه براي 12 نفر اشتغال زايي شد، خاطر نشان کرد: در نظر داريم با افزايش سرمايه‌گذاري به 90 ميليارد ريال و با خريد تجهيزات بيشتر، ميزان اشتغال زايي را به 40 نفر افزايش دهيم.

حاتمي به سه خط توليد فعال اين کارخانه اشاره کرد و گفت: در نظر داريم در آينده تعداد خطوط توليد کارخانه را افزايش دهيم.

وي به راه اندازي دو کارخانه آب معدني در سيرجان، يک کارخانه آب معدني در بردسير ، يک کارخانه عرقيجات و يک کارخانه آب معدني در گوغر، کارگاه هاي توليد محصولات خانگي در منطقه خبر و کارخانه آب مقطر و اسيد در کهنوج اشاره و خاطرنشان کرد: اين موارد جزو کارخانه هاي هدف ما هستند.

حاتمي با بيان اين که به طور مستقيم صادرات نداريم، افزود: محصولات ما در صنايع بسته‌بندي محصولات صادراتي بروجرد استفاده مي‌شوند.

اين سرمايه گذار با اشاره به اين که در حال حاضر با يک سوم ظرفيت کار مي کنيم، خاطرنشان کرد: از نظر کيفيت، محصولات ما در بازار رقابت کشور پاياپاي با رقيبان و از کيفيت بالايي برخوردار هستند، ضمن اين که توليد محصول پريفرم 31 گرم در جنوب شرق کشور تنها به کارخانه ما اختصاص دارد.

وي با اشاره به اينکه پيش بيني مي‌کنيم بازگشت سرمايه ما در شرايط ايده آل 3 ساله باشد، اظهار داشت: انتظار مي رود با حمايت از توليدات داخلي استان، تمهيدات لازم جهت گسترش توليدات وابسته به صنايع پتروشيمي انديشيده شود.

حاتمي با بيان اين‌که با توجه به رشد چشمگير صنعت در استان کرمان و اقدامات صورت گرفته، آينده‌ي صنعت شهرستان بافت روشن است، خاطرنشان کرد:امکان سنجي‌ها، نشان از پتانسيل بالاي استان در پيشروي صنايع وابسته به پتروشيمي دارد.

وي ادامه داد: درحال حاضر عمده مشتريان کارخانه ما از خارج از استان هستند (قم، بروجرد، تهران و اصفهان) که با توجه به بعد مسافت، هزينه‌هاي بيشتري را متقبل مي شويم و اين امر رقابت را سخت تر کرده است.

اين سرمايه گذار با بيان اين که بيشترين نگراني که داريم مربوط به قانون ماليات بر ارزش افزوده است، اظهار داشت: با توجه به اينکه در مناطق ويژه اقتصادي، مبادلات با پتروشيمي ها و بنادرآزاد معاف از ماليات بر ارزش افزوده است، توان رقابتي ما با توجه به قانون ماليات بر ارزش افزوده، بسيار پايين آمده و حاشيه سود را کاهش داده است که ازمسئولين خواستار رسيدگي به اين مشکل هستيم.موضوع اصلاح قانون معافيت از ماليات بر ارزش افزوده از اهميت ويژه اي در بازار رقابتي امروز برخوردار است و انتظار ميرود با تعاملات مسئولين، اين مشکل مرتفع شود.

وي ادامه داد: در خصوص مهم ترين تهديدها و فرصت هايي که براي مجموعه ما وجود دارد، بايد بگويم مهم‌ترين تهديد همان عدم برخورداري از معافيت ماليات بر ارزش افزوده مي باشد و در رابطه با فرصت ها هم بايد بگويم گسترش صنايع مصرف کننده مي تواند از مهم ترين فرصت هاي ما باشد.

حاتمي با اشاره به اين که رويه استاندار در زمينه معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري بکر استان، رويه خوب و موفقي بوده است، اظهار داشت: وقتي از سرمايه گذار حمايت شود، سرمايه گذار دلگرم به سرمايه گذاري هاي بعدي شده و در نهايت اين امر به پيشرفت منطقه منجر مي‌شود.

وي ادامه داد: من تا کنون از تسهيلات بانکي استفاده نکرده‌ام ولي براي توسعه کارم به تسهيلات با تنفس بالا و سود منصفانه نياز دارم و 7 ماه است که براي دريافت تسهيلات سرمايه درگردش مي گذرد ولي هنوز هيچ اقدام مثبتي از سوي سازمان هاي مربوطه و بانگ هاي هدف صورت نگرفته است . فکر مي‌کنم براي سرمايه‌گذاران دشوارترين قسمت کار همين دريافت تسهيلات باشد که موجب تاخير در انجام تفاهم نامه ها مي شود.در خصوص همکاري دستگاه هاي اجرايي هم بايد بگويم همکاري در سطوح پايين مديريت يعني در شهرستان بسيار مشهودتر از استان است. اتلاف وقت سرمايه گذار و درگير بروکراسي اداري شدن، باعث تاخير در انجام پروژه و دلسرد شدن سرمايه گذار مي شود. چرا بايد دسترسي به يک مدير استاني حتي از مديراني که در پايتخت هستند سخت تر باشد؟ درحالي که انتظار مي رود سرمايه گذار بتواند به راحتي با مسئولين و مديران مربوطه به خصوص در مواقع ضروري ديدار کند و مشکلات آن بررسي و در کمترين زمان ممکن مرتفع شود.

وي ادامه داد: تلاش دولت براي رونق صنعت در استان مشهود است، ولي با ايده آل صنعتگران فاصله دارد.

حاتمي با اشاره به اين‌که پروژه ما بدون تاخير و بر اساس برنامه زمانبندي انجام شد ولي تشويقي از سوي مسئولان صورت نگرفت، اظهار داشت:قصد داريم در آينده تغييراتي در توليداتمان داشته باشيم.

اين سرمايه گذار در خصوص اقدامات نماينده شهرستان بافت در مجلس در تسهيل روند سرمايه گذاري در اين شهرستان، گفت: نقش نماينده شهرستان قابل توجه و به دور از نگاه سياسي بوده و تحقق اهداف مثلث توسعه را با جديت دنبال مي کند.

وي ادامه داد: شناسايي موانع موجود و اطلاع رساني در اين زمينه، از فعاليت هايي است که رسانه ها مي توانند انجام دهند تا اين موانع و مشکلات به راحتي به مسئولان منتقل شود.کرمان مجازي فعاليت خوبي در اين زمينه دارد.

حاتمي با بيان اين که اعتماد نسبت به سياست هاي دولت را در استان کرمان بيشتر از ساير استان ها مي توان حس کرد، گفت: اين استان داراي چهره هاي سياسي، فرهنگي و نخبه اي است که استاندار يکي از اين افراد است و با برخورد مدبرانه با سرمايه گذاران، باعث سرمايه گذاري هاي پربازده در استان شده است و مي‌تواند الگوي ساير استانداران باشد.

وي در خصوص پيشنهاداتش در زمينه رونق اقتصادي در استان و به خصوص شهرستان بافت، گفت: براي بهبود فضاي کسب و کار در استان، پيشنهاد توسعه و و پيگيري افتتاح هرچه سريع تر کارخانه هاي پتروشيمي در کرمان و خصوصاً شهرستان بافت را دارم.

هم چنين به عنوان پيشنهاد ديگر در راستاي رونق اقتصادي استان، بايد بگويم در شهرستان بافت، رابر و جيرفت عسل بسيار مرغوبي توليد مي‌شود ولي ما واحد بسته بندي قوي نداريم در حالي که با بسته بندي مناسب، مي‌توان اين محصول را به بازارهاي جهاني معرفي کرد. نه تنها عسل بلکه در استان ما محصولات مرغوبي مانند گردو، خرما و خشکبار داريم که با توجه به اهميت بسته بندي در بازار روز دنيا، اين محصولات با کيفيت، با بسته بندي مناسب فرصت مانور خوبي را براي استان کرمان فراهم مي‌کنند که در خصوص ارائه ايده در اين زمينه و مشاوره دادن به سرمايه گذاران در اين راستا اعلام آمادگي مي‌کنم.

Copyright © 2017. All right reserved