www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
یکشنبه 1 آذر 1394 , 23:01
به همت سرمايه گذار کرماني:
احداث کارخانه فرآوري کروميت در منطقه ويژه اقتصادي رفسنجان / صنعت کروميت ايران افق طلايي را تجربه خواهد کرد
کرمان؛ بهشت معادن نام دارد و دليل اين نامگذاري واضح و روشن است. استاني که معادن گوناگوني را در دل خود پنهان کرده است و آنچه کشف و بهره برداري شده تنها گوشه اي از ظرفيت هاي آن است. نکته تأسف بار ديگر، آن است که بيش از نيم قرن است که همين معادن را خام فروشي و فرآوري شده آن را به گزاف ترين قيمت از بيگانگان تمنا مي کنيم. حال جواناني از فرزندان همين ميهن دست به کار شده اند تا صنعت فرآوري معادن را در وطن خودمان رونق ببخشند و نويد بخش آينده اي زيبا و اميدآفرين براي نسل آينده باشند.

به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از خبرآنلاين، سخن از احداث کارخانه فرآوري کروميت در منطقه ويژه اقتصادي رفسنجان است. مجتبي يزدان پناه مدير عامل شرکت تهيه و توليد مواد معدني پاسارگاد نشان پارس، سرمايه گذار و کارآفريني است که از آينده روشن استان و تلاش همکاران خود براي جلوگيري از خام فروشي معادن مي گويد.

س- جناب آقاي يزدان پناه! احداث کارخانه فرآوري کروميت چه ضرورتي دارد؟
ج- در وهله اول اين که کرمان پتانسيل بالايي از لحاظ مواد معدني داراست و جزو معدود کشورهايي است که بيش تر مواد معدني را در خود جاي داده است. ما قريب 60 سال است که خام فروشي کرده ايم. کشورهاي خارجي در طول اين 60 سال معادن را به قيمت ارزان خريدند، فرآوري کردند و به قيمت گران به خود ما فروختند. به همين دليل ضرورت ديديم که جلوي خام فروشي را بگيريم. تا کنون هم کشور در شرايط تحريم قرار داشت و نتوانستيم به اين هدف خود دست پيدا کنيم. اما با توافق صورت گرفته شرايط بهتر شده است.

س- ظرفيت توليد کارخانه چه مقدار خواهد بود؟
ج- اين کارخانه جزو کارخانه هاي برتر جهان خواهد بود. پس از راه اندازي فاز سوم ظرفيت توليد فروکروم فرآوري شده به 200 هزار تن خواهد رسيد و ما اميدواريم که به درجه اي از پيشرفت برسيم که در فرآوري به يکي از قطب هاي صنعتي- معدني جهان تبديل شويم.

س- چرا کشور چين براي همکاري انتخاب شده است؟
به برکت ديپلماسي ايران در جهان، امروز کشورهاي بزرگي در صف ورود به ايران هستند. کشورهاي آلمان، ژاپن و... خواهان همکاري با ايران هستند؛ اما چيني ها در زمان تحريم عمليات هاي صنعتي را در ايران پايه گذاري کردند. از آن جايي که چين جزو کشورهاي با تکنولوژي بالاست، اين بهترين فرصت براي ماست که که هم از تکنولوژي و هم از سرمايه گذاري اين کشور در زمينه صنعت و معدن استفاده کنيم.

س- آيا معادن کروميت ايران توان تأمين مواد خام اوليه را براي کارخانه دارند يا نياز به واردات مواد خام است؟
ج- ايران داراي حجم بالايي از معادن است. در سال 2014 ما 500 هزارتن سنگ کلوخي کروميت صادر کرديم. اگر اکتشافات و استخراج ما علمي باشد، ظرفيت توليدمان را بالا مي بريم. هدفي که در اين کارخانه به وجود آمد اين بود که مواد اوليه از قاره آفريقا که معدن کروميت زيادي دارد وارد شود؛ اما با برنامه ريزي مي توانيم ظرفيت توليد خودمان را داشته باشيم و خوراک خود را تأمين کنيم. بنا بر اين در زمينه تأمين مواد اوليه هيچ مشکلي نداريم. چه آفريقا و چه ايران مي تواند تأمين کننده مواد اوليه باشد.

س- جلسه اي که در محل کارخانه تشکيل شد به چه منظوري بود؟
ج- از آن جايي که شرکت تاپ اکوي خاورميانه در حال احداث بزرگ ترين کارخانه فروکروم مي باشد، اين ضرورت احساس شد که جلسه اي با معدن داران و معدن کاران کروميت کشور جهت همکاري و هم انديشي در زمينه تأمين خوراک اوليه کارخانه برگزار گردد که جناب آقاي «او ريکسو» رياست محترم شرکت تاپ اکو و جناب آقاي مهندس رنجبر مديريت محترم عامل مجموعه به ابراز نظرات و پيشنهادات خود مبني بر خريد مستمر از معادن و همچنين تهيه ماشين آلات مورد نياز به معدني که به دليل کمبود نقدينگي قابليت کار ندارند و هم چنين سرمايه گذاري در معادن کروميت ايران جهت اکتشافات کامل و استخراج و در نهايت ايجاد پروژه هاي پرعيار سازي سنگ هاي عيارپايين در استان هاي کرمان، سيستان و بلوچستان ارائه نمودند و معدن داران محترم به ارائه نظرات خود درباره چگونگي همکاري بهتر، اظهار نظر کردند. پس از بازديد از کارخانه در خصوص همکاري کارخانه با معدن کاران جمع بندي هاي لازم صورت گرفت.

س- جناب يزدان پناه! در صورت راه اندازي کامل کارخانه چه تعداد شغل ايجاد خواهد شد؟
ج- در صورت تکميل 300 نفر به طور مستقيم به کار مشغول خواهند شد.

س- آيا همه آنها ايراني هستند يا از کارگران چيني هم استفاده خواهد شد؟
ج- خير، همه ايراني خواهند بود.

س- پس کارگران چيني که در کارخانه حضور دارند چه مي کنند؟
ج- ببينيد از آن جايي که تکنولوژي کارخانه فرآوري کروميت متعلق به چين است، مهندسان چيني صرفاً جهت راه اندازي و نصب دستگاه ها به ايران آمده اند و پس از اتمام پروژه خواهند رفت. اين شرکت قصد استفاده از متخصصان ايراني و نخبگان فارغ التحصيل دانشگاهي را دارد.

س- گفتيد که براي را اندازي کارخانه از تکنولوژي چيني استفاده شده است، آيا به عنوان يک فرد آگاه نوع کار آن ها را مناسب مي دانيد؟
ج- بله! کارخانه با موج چهارم تکنولوژي در حال راه اندازي است. در حالي که تکنولوژي که هم اکنون در ايران به کارگرفته مي شود موج دوم است. دستگاه هاي روز در کارخانه نصب مي شود. و اين ها همان دستگاه هايي است که در چين، آلمان و ... استفاده مي شود.

س- فايده اين تکنولوژي براي ايران چيست؟
ج- مطمئناً انتقال تکنولوژي نوين براي ايران تجربه خوبي است. امروز در صنعت کروميت اين ما اين امر را به سرانجام رسانديم و در آينده مطمئناً هر ماده معدني که در حال حاضر خام فروشي مي شود مي تواند با انتقال تکنولوژي ارزش افزوده بالايي را براي خود به وجود بياورد. اين امر نيز باعث ارز آوري و سود بيشتر براي ايران و ايرانيان خواهد بود. امروز مي توان با تکنولوژي نوين با حداقل امکانات از حد اکثر سود و بهره برخوردار شد.

س- با توجه به اين که تکنولوژي متعلق به چين است، پس از آن که مهندسان چيني از ايران رفتند، در حين کار اگر ماشين ها با مشکلي مواجه شدند، آيا مهندسان چيني براي تعمير آن ها بايد به ايران سفر کنند؟
ج- تمام تلاش ما اين است که متخصصان ايراني در کنار متخصصان چيني نحوه تعمير دستگاه ها را بياموزند تا خودشان بتوانند مشکلات را حل کنند.

س- چه شد که کرمان را براي احداث کارخانه انتخاب کرديد؟
ج- کرمان پتانسيل بالايي دارد.کرمان مردمان خوبي دارد. خيلي ها از ما مي پرسيدند که چرا کرمان؟ چرا رفسنجان؟ درست است که همه جاي ايران سراي من است. اما از آن جايي که کرمان نيازمند چنين سرمايه گذاري است. تلاش کنيم که سرمايه گذاران به کرمان اعتماد مي کنند.در صنايع و معادن کرمان ظرفيت بالايي داريم. به نظر من با کمک مردمان بافرهنگ و با شعور کرماني به جايگاه خوبي خواهيم رسيد و صنعت کروميت ايران افق طلايي را تجربه خواهد کرد. شعار ما اين است «در سد سکندر بتوان رخنه فکندن/گر داعيه همت مردانه زند موج»

س- يکي از تبعات صنعتي شدن، آلايندگي است که امروزه به صورت يک دغدغه براي دوستداران محيط زيست مطرح است. آيا براي اين دغدغه هم فکري شده است؟
ج- از همان روز اول اين دغدغه براي ما هم وجود داشت. براي همين تلاش شد که آلايندگي محيط زيست به حداقل برسد. فعاليت هاي کارخانه فرآوري کروميت به تأييد ارگان هاي زيست محيطي رسيده است.

س- آيا شرکت از کار با شريک چيني خود راضي است؟
ج- شرکت تاپ اکوي هنگ کنگ شريک اصلي کارخانه است. سرمايه گذاري که صورت گرفته، بهترين نوع سرمايه گذاري است که با ورود شرکت هاي خارجي و با ورود به عرصه سرمايه گذاري دراز مدت در ايران هم شرکت خارجي تضمين کننده سود خود است و هم کشور خودمان به سودآوري و ايجاد اشتغال خواهد رسيد.

س- سخن ديگري باقي مانده است؟
ج- اولاً خدا را شاکريم که فرصتي دست داد تا در جهت خدمت به استان و کشورمان حرکتي انجام دهيم. و بتوانيم در اوج تحريم هاي ناعادلانه عليه کشورمان، سرمايه گذاران خارجي را وارد ايران کنيم. همه تلاش مان را مي کنيم که روز به روز در جهت شکوفايي صنعت و معدن ايران گام برداريم.

ثانياً اگر ما هم اکنون در اين نقطه قرار داريم به لطف خدا و حمايت مسوولان بوده است که وظيفه خود مي دانم از همه مسوولاني که هر کدام به نوعي در اين اتفاق زيبا نقش ايفا کرده اند، نهايت تشکر و امتنان را دارم.

Copyright © 2017. All right reserved