www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
دوشنبه 28 مرداد 1398
دوشنبه 9 آذر 1394 , 14:24
کوير لوت عملاً رهاست!
ما بايد کوير لوت را يکپارچه ببينيم و فارغ از تعصبات استاني يا کوته بيني و حسادت‌هاي سياسي از افقي فراتر از امروز به اين پهنه بنگريم. کوير موهبتي الهي و ميراثي جهاني و ثروتي براي آيندگان ماست.

1- کوير يا دشت لوت، منطقه اي مشترک بين سه استان در جنوبشرق ايران، معادل 13 کشور: ارمنستان، لبنان، آلباني، کويت، السالوادور، اسلووني، قبرس، جامائيکا، قطر، لوکزامبورگ، بحرين، سنگاپور و بلژيک مساحت دارد. تنها وسعت بخشي از اين دشت پهناور که در استان کرمان واقع گرديده، بيش از چهار برابر کشور لبنان است. در شرايطي که دولت براي شهرستان‌هايي که يک هزارم کوير وسعت دارند، فرماندار گذاشته، اين پهنه‌ي گسترده، هيچ متولي خاصي ندارد. جغرافياي خاص کوير لوت و خالي از سکنه بودن اين دشت وسيع نيز مزيد بر علت شده و عملاً شرايطي را ايجاد نموده که مسئولان اجرائي استان‌هاي کويري، حضور چنداني در اين محيط نداشته باشند. نتيجه آن‌که، دشت لوت با اين وسعت، عملاً طي دهه‌هاي متمادي رها بوده است.
2- در سال 1933 ميلادي، هنگامي که دکتر گابريل اتريشي سفر دوم خود را به قصد کويرنوردي در لوت آغاز نمود، نوشته بود: «انگيزه‌ي سفرهاي ما به تسلي‌ناپذيرترين سرزمين‌هاي روي زمين، اميد به دستيابي به چيزي گرانبها نبود. کوشش ما بر اين بود که در حيطه ي علم به پيروزي‌هايي دست يابيم و به فضاهاي ناشناخته و برجاي مانده نفوذ کنيم و به دنبال معماهاي آن برويم. در اين ميان مي‌خواستيم جذابيت دنيايي را ثبت و ضبط کنيم که جريانات فراگير زندگي امروزي غربي، دست و پاي آن را هرچه بيشتر مي‌بست و آن را غرق و بدون هيچ اميدي محو مي‌ساخت...»
با اين حال دکتر گابريل در جاي جاي خاطرات خود از معادن و کاني‌هاي گرانبهاي کوير لوت و گونه‌هاي شگفت انگيز گياهي و جانوري ياد مي‌کند. پيش از او نيز کوير شناساني هم‌چون « بوهزه»، «وگان»، «سون هدين»، «يندرماير» و ... اين صحراي بزرگ را درنورديده و از شگفتي‌هاي آن سخن گفته بودند.
اينک کوير، با اين همه ذخائر ارزشمند، اگر چه بر آستانه‌ي توسعه ايستاده و با پيگيري مجدانه‌ي جناب آقاي رزم حسيني استاندار محترم کرمان در مسير ثبت جهاني‌ست، اما از سوي ديگر در معرض هجوم سوداگران نيز قرار دارد و البته ويژگي‌هاي زيست محيطي کوير لوت بدان مفهوم نيست که از ساير ظرفيت‌هاي کوير بهره برداري نشود. هم‌چنان که سال‌هاست صنايع مس ايران از معادني هم چون « معدن مس قلعه زري» در کوير، ميليون‌ها تن سنگ معدني استخراج مي کنند و کاني‌هاي ارزشمندي هم‌چون طلا، کالکوپيرت، هماتيت، مالا کيت، ليمونيت و ... نيز در کوير يافت مي شوند.
سخن بر سر اين است که کوير لوت متولي مي خواهد و تا کنون نداشته است. توسعه‌ي کوير لوت به برنامه اي جامع نياز دارد. کوير لوت به تمامي، نه فقط آن بخش که در کرمان واقع شده است! هم اکنون گروه‌هاي مختلفي با اهداف گوناگوني آماده ي ورود به اين سرزمين شگفتي‌ساز هستند.
سوال مشخص ما اين است:
در شرايطي که روستاهاي کوچک، شورا و دهيار دارند، متولي کوير با اين عظمت و وسعت کيست؟
3- ما نبايد به کوير به عنوان بخشي از جغرافياي سه استان کرمان، سيستان و بلوچستان و خراسان نگاه کنيم، بلکه مي‌توانيم به عنوان يک اقليم خاص، يکپارچه و منطقه‌ي ويژه به آن بنگريم و نگذاريم اين ميراث ملي و بلکه جهاني و اين موهبت خدادادي که طي هزاران سال شکل گرفته، در طوفان بي‌برنامگي يا توسعه‌ي برون زا و ناهماهنگ، يا در رقابت استان‌هاي حاشيه‌ي کوير به تاراج رود.
دشت لوت با گستره‌ي 175 هزار کيلومتري آن، فارغ از خطوط فرضي که کارشناسان تقسيمات کشوري در عهد پهلوي، آن را چند پاره کرده اند، نبايد تجزيه شود.
کوير مي‌تواند خودگردان شود و مردمانش بدون اتکا به بودجه‌ي نفت و اقتصاد دولتي، با تکيه بر اقتصاد مقاومتي، درون زا و برخوردار از مواهب طبيعي، زندگي کنند و به رفاه برسند.
در عين حال توسعه‌ي کوير نبايد به بهاي از دست رفتن داشته‌هاي کنوني در حوزه‌ي فرهنگي و زيست‌محيطي منجر شود. توسعه‌ي دشت لوت از جنس توسعه‌ي امارات نيست، از جنس توسعه‌ي سنگاپور هم نيست. توسعه ي کوير لوت متناسب با مقتضيات فرهنگي و ديني کويرنشينان و مختصات اقليمي اين سرزمين بکر، نيازمند «طرحي جامع» و « مديريتي يکپارچه» است والا ديري نخواهد پائيد که آرزو کنيم اي کاش کوير، هم چنان ناشناخته مي‌ماند...

Copyright © 2017. All right reserved