www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
یکشنبه 9 اسفند 1394 , 17:22
گزارش کرمان‌مجازي از مهم‌ترين رويدادهاي توسعه‌اي از آذرماه 93 تا آذرماه 94 در استان
بهار توسعه از خزان تا خزان
اشاره: همه چيز از آنجا شروع شد که تصميم گرفته شد تا همه‌ي کرماني‌ها در هر جاي دنيا که هستند، براي توسعه‌ و پيشرفت سرزمين خود دست ياري برسانند.

 

عليرضا رزم‌حسيني، استاندار کرمان که شد؛ اين نگاه خود را به توسعه، اولين‌بار در جمع خبرنگاران مطرح و اظهار کرد: «بايد از همه‌ي نيروهاي باتجربه حتي کرمانيان خارج از کشور براي آباداني استان استفاده کنيم». و او در ادامه‌ي اين رويکرد خود بود که، ايده‌ي يک شبکه‌ي اجتماعي در کنار سايتي اطلاع‌رساني را هم داد.

کمي بعد، زيرساخت‌ها مهيا و در تاريخ 9 ارديبهشت‌ماه سال 1393 با حضور دکتر محمدباقر نوبخت؛ معاون نظارت راهبردي رييس جمهوري وقت و رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کنوني کشور، کار خود را شروع کرد.

مديرمسوول و سردبير اين سايت، خليل‌الله همايي‌راد است. او معتقد است: «يکي از مهم‌ترين ابزارهاي توسعه، نيروي انساني بوده که خوشبختانه استان کرمان از اين لحاظ، شرايط مطلوبي دارد؛ اما اين ظرفيت ارزشمند انساني، در جغرافياي کشور و حتي دنيا پراکنده است».

وي درباره‌ي فلسفه‌ي تاسيس اين سايت خبري توسعه‌محور مي‌گويد: «دولت در استان از ابتدا، با هدفي توسعه‌اي، به دنبال شناسايي همه‌ي فرزندان کرمان زمين بود تا با دعوت از آنان، روند پيشرفت و آباداني استان را سرعت بخشد و در اين راستا بود که کرمان‌مجازي طراحي و ايجاد شد».

اگرچه شبکه‌ي اجتماعي کرمان‌مجازي در شروع کار، توانست به محلي براي ديد و بازديد مجازي کرماني‌ها باشد اما مدتي بعد و بنا به دلايلي، سرمايه‌گذاري سايت بر بخش اطلاع‌رساني متمرکز شد.

اين تغيير موقت از اين‌رو قابل ستايش است که استاني چون کرمان با دنيايي از ظرفيت‌هاي توسعه؛ هنوز آن‌گونه که شايسته است رسانه‌هايي توسعه‌گرا به خود نديده است. اگرچه تعدادي مطبوعات محلي در اين مسير گام‌هاي موفقي برداشته‌اند اما ضرورت حضور اخبار در فضاي مجازي، چرايي تمرکز بر سايت خبري و تحليلي کرمان‌مجازي را پاسخي روشن مي‌دهد.

همايي‌راد درباره‌ي سياست‌هاي سايت خبري کرمان‌مجازي مي‌گويد: «اين سايت، يک رسانه‌ي خبري ـ تحليلي و تخصصي پيرامون توسعه است».

وي مي‌افزايد: «سايت خبري، کرمان‌مجازي در مدت فعاليت و با تکيه بر امکانات محدود خود تاکنون توانسته ده‌ها هزار خبر و گزارش توسعه‌اي مربوط به استان کرمان، ايران و جهان را در کوتاه‌ترين زمان ممکن به اطلاع مخاطبان خود برساند».

مروري بر هزاران خبر منتشر شده از سوي اين سايت، مي‌تواند مخاطبان را به يک ارزيابي برساند از آنچه که دولت در استان در يک سال گذشته انجام داده و حرکتي که مجريان ايده‌ي ارزشمند کرمان‌مجازي در حوزه‌ي اطلاع‌رساني در مسير تحقق اهداف دولت داشته‌اند.

کرمان؛ شهر نمونه اقتصاد مقاومتي ميشود

در همين حال، مديرمسوول و سردبير سايت کرمان مجازي،نگاه گردانندگان سايت به توسعه را مبتني بر اقتصاد مقاومتي مي‌داند و در تعريف از اين نوع اقتصاد اظهار مي‌کند: «اقتصادي بر پايه‌ي توليد و خود اتکايي، خروج از صادرات نفتي و تک محصولي، خروج از اقتصاد دولتي و رانتي،رسيدن به شفافيت اقتصادي و پاسخ‌گويي، دستيابي به اقتصاد مردم بنياد و دانش بنيان و اقتصادي که از يک سو درون‌زا بوده و از طرف ديگر مبتني بر تعامل سازنده با جهان باشد».

اين رويکرد مبتني بر سياست‌هاي اقتصادي دولت در استان کرمان است و اکنون در ميان همه‌ي اقداماتي که صورت گرفته، مي‌توان ادعا کرد استان کرمان در اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در کشور پيشگام بوده است.

«تلاش خواهيم کرد در دولت مصوبه‌اي بگيريم که کرمان را با توجه به توان داخلي و ظرفيت‌هاي خوب مردم ما، شهر نمونه و الگوي اقتصاد مقاومتي مطرح کنيم». اين وعده‌ي وزير کشور در مردادماه امسال از سوي کرمان‌مجازي به اطلاع مخاطبان رسيد مي‌تواند مويد اين ادعا باشد.

عبدالرضا رحماني‌فضلي به تلاش‌هايي که استاندار کرمان براي تحقق اقتصاد مقاومتي تاکنون به کار بسته است نيز اذعان کرد و در جريان سفري که به استان داشت، در محل باغ فتح‌آباد در جمع خبرنگاران تصريح کرد: «کرمان در زمينه‌ي اقتصاد مقاومتي پيشگام بوده است».

وزير کشور آنچه را که در شهرستان قلعه‌گنج؛ به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتي در استان کرمان در حال انجام است را ستود و تصريح کرد: «استاندار کرمان به عنوان يکي از استانداران موفق ما در حوزه توسعه و جزو موفق‌ترين‌ها در اين رابطه است».

تنها يک ماه بعد از اين بود که کرمان‌مجازي خبر تحقق اين وعده را به نقل از شهباز حسن‌پور، نماينده سيرجان و بردسير منتشر کرد؛ «دولت، استان کرمان را به عنوان پايلوت اجراي طرح اقتصاد مقاومتي معرفي کرده است».

اقتصاد مقاومتي مشکلات را حل ميکند

بعد از اين، کرمان‌مجازي در اخبار متعدد، به بيان ديدگاه‌هاي استاندار کرمان در خصوص اقتصاد مقاومتي پرداخت. رزم‌حسيني که به مناسبت روز دامپزشک در جمع دانشجويان و اساتيد دانشگاه شهيد باهنر کرمان سخنراني مي‌کرد، گفت: «اقتصاد مقاومتي دارويي است که مي‌تواند بخشي از مشکلات را برطرف کند و طرح ما در حوزه اقتصاد مقاومتي اين است که کالاهايي در استان توليد مي‌کنيم که آب کمتري مصرف کند و صرفه اقتصادي داشته باشد».

او اظهار کرد: «در برنامه ششم براي استان کرمان به دنبال اين هستيم که نهاد اقتصادي مبتني بر اقتصاد مقاومتي را ايجاد کنيم و بر اساس اين طرح، دولت کارگزار و مردم کارفرماي دولت هستند؛ اين به معناي اقتصاد مردمي، دولت کوچک، بروکراسي محدود، تصميم‌گيري آسان و رضايتمندي شغلي کارمندان است تا بتوانند اقتصاد مقاومتي را اجرا کنند».

آبان‌ماه جاري همچنين، رزم‌حسيني در شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان اعلام کرد که؛ قصد داريم طرح جامع عملياتي از برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در راستاي اقتصاد مقامتي ارايه بدهيم.او با اشاره به اينکه بخشي از راهکارهاي تحقق اقتصاد مقاومتي مربوط به سياست‌هاي کلان اقتصادي است، تصريح کرد: «اگر مطالعات ما دقيق باشد، مي‌توانيم در استان کرمان طرحي را ارائه دهيم که منجر به اتفاق ويژه‌اي در استان شود».

اقتصاد مقاومتي اکنون الفباي رويکردهاي توسعه‌اي استان کرمان است و در اين شرايط، مرور اخبار توسعه‌اي سايت کرمان‌مجازي، آيينه‌اي شفاف در برابر عملکرد و تلاش‌هاي بي‌پايان استان در اين خصوص قرار مي‌دهد.آنچه را که در ادامه مي‌آيد، چکيده‌اي از مهم‌ترين اخبار سايت کرمان‌مجازي با محوريت تلاش‌هاي دولت محلي در مسير توسعه‌يافتگي استان است.

طرح جديدي شروع نميشود

فروردين‌ماه سال 94 استاندار کرمان با اعلام اين که سه هزار و 800 طرح نيمه تمام در استان وجود دارد، تصريح کرد: تا تکميل اين طرح ها، طرح جديدتعريفنمي‌شود.

عليرضا رزم‌حسيني که اولين سفر شهرستاني خود در سال جاري را به رودبارجنوب تعريف کرده بود، در نشست شوراي اداري در اين شهرستان گفت: سال گذشته 17 درصد از طرح‌هاي نيمه تمام به اتمام رسيد که حدود 600 طرح بود و اين روند تا تعيين تکليف نهايي اين طرح‌ها ادامه دارد.

وي در شروع سال ابراز اميدواري کرد مذاکرات هسته‌اي به نتيجه برسد و اظهار کرد: در اين‌صورت اميد به اجراي سرمايه‌گذار‌ي‌ها بيش‌تر مي‌شود.

وي در همان سفر به قلعه‌گنج هم سري زد و به مردم آنجا اين را گفت که؛ اجراي شهر نمونه‌ي اقتصادي در اين منطقه يک اتفاق تاريخي در کشور است.

او اولين‌بار آنجا بود که به صراحت از مردم بومي خواست تا سربازان بنياد مستضعفان براي توسعه‌ي شهرستان خودباشند.

رزم‌حسيني براي اهالي قلعه‌گنج توضيح داد که؛مجموعه‌ي بنياد مستضعفان که زير نظر مقام معظم رهبري است، دست به اقدام بزرگي در شهرستان قلعه گنج زده و باني اجراي شهر نمونه اقتصاد مقاومتي با استفاده از ظرفيت‌هاي دروني اينشهرستان شده است.

رزم‌حسيني ارديبهشت‌ماه اما، به ارزوييه سفر کرد و آنجا نيز بر سياست‌هاي دولت برپايه‌ي اقتصاد مقاومتي تاکيد و اعلام کرد که؛ تکميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام را در دستور جدي کار خود در سال 94 قرار داده است.استاندار در اين سفر، از توجه به توسعه‌ي روستاهاي استان نيز خبر داد و کرمان‌مجازي به نقل از وي نوشت: «دولت تا جايي که امکان دارد در حوزه‌ي توسعه‌ي روستايي اقدام خواهد کرد».

نياز جدي استان به توسعه مراکز درماني

در هفتمين روز ارديبهشت‌ماه، با حضور استاندار و رييس دانشگاه علوم پزشکي کرمان، يک گام در راه توسعه‌ي زيرساخت‌هاي درماني استان برداشته شد.

کلنگ طرح توسعه‌ي اورژانس مرکز آموزشي و درماني افضلي‌پور در زميني به مساحت پنج هکتار زده شد. رزم‌حسيني که همواره از کمبود مراکز درماني و بيمارستاني در استان گلايه کرده است، در حاشيه‌ي اين کلنگ‌زني نيز به خبرنگاران گفت: «کرمان نياز جدي به ايجاد زيرساخت‌هاي حوزه‌ي بهداشت و درمان دارد».

پايانِ ماه ارديبهشت با يک خبر مهم در استان همراه شد؛ کرمان‌مجازي خبر داد که؛ تفاهم‌نامه‌اي به ارزش 30 هزار ميليارد ريال در حوزه‌ي راه و شهرسازي بين استانداري کرمان و قرارگاه خاتم‌الانبياء منعقد شد تا آزادراه حاجي‌آباد، انار، يزد به طول 320 کيلومتر اجرا بشود.

احداث منطقه ويژه ريلي در استان قطعي شد

قطار توسعه‌ي استان روي ريل خود در حال ادامه‌ي حرکت بود که خردادماه از راه رسيد.

يکي از مهم‌ترين اخبار اين ماه را مي‌توان قطعي شدن احداث منطقه‌ي ويژه‌ي ريلي کشور در شهرستان زرند دانست. اين وعده‌اي بود که محمدرضا فتوت، معاون وقت برنامه‌ريزي استاندار کرمان در دي‌ماه 93 داده بود.

خردادماه، مديرکل اقتصادي وسرمايه‌گذاري استانداري کرمان اعلام کرد: مکان‌يابي اين طرح انجام شده و دستگاه‌هاي اجرايي تامين کننده زيرساخت‌هاي منطقه پس از بررسي، نظر موافق خود را اعلام کرده‌اند.

رضا سنجري در خبري که کرمان‌مجازي آن را منتشر کرد،با بيان اينکه موسسه مالي و اعتباري عسکريه و صندوق بازنشستگي فرهنگيان سرمايه‌گذاران منطقه ريلي زرند هستند، افزود: در حال حاضر طرح امکان سنجي (توجيهي) منطقه توسط اين دو مجموعه در حال تدوين است که پس از ارائه طرح به سازمان مناطق ويژه کشور و بررسي، مجوز مربوطه صادر خواهد شد.

مجوز پتروشيمي فجر صادر شد

او همان‌جا از صدور مجوز پتروشيمي فجر کرمان نيز خبر داد.

سنجري گفت: مجوزفعاليت پتروشيمي فجر کرمان از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر و تخصيص خوراک توسط وزارت نفت انجام شده است.

کرمان‌مجازي به نقل از رضا سنجري خبر داد: کنسرسيوم سرمايه‌گذاري شکل گرفته، سهام‌داران مشخص شده و سهم آورده براي شروع طرح آماده است.

وي افزود: هم‌اکنون سرمايه‌گذاران پروژه‌ي پتروشيمي در حال تکميل طرح حفاظت زيست محيطي براي واگذاري زمين هستند.

کارهاي اساسي کشور از کرمان آغاز شود

خردادماه قائم مقام صندوق توسعه ملي که به کرمان سفر کرده بود، در شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي استان حضور يافت و تصريح کرد: استان کرمان وضعيت خوبي در اجراي طرح‌هاي ارزي دارد.

به گزارش بخش اطلاع‌رساني کرمان مجازي، سيد محمد قاسم حسيني گفت: اکنون شاهديم يک تيم با حضور نمايندگان مجلس، استاندار و رييس اتاق کرمان وجود دارد. وي در جمع مسوولين و فعالان بخش خصوصي استان کرمان ابراز اميدواري کرد؛ کارهاي اساسي کشور از اين استان آغاز شود و بتوان چند طرح زيربنايي خوب را در کرمان اجرا کرد.

بهبود فضاي کسبوکار و افزايش صادرات

در همان نشست و براي اولين‌بار از سوي رييس اتاق کرمان فضاي کسب‌وکار در استان مورد قدرداني قرار گرفت. محسن جلال‌پور گفت: رتبه استان کرمان در زمينه فضاي کسب و کار طي سال گذشته 9 پله ارتقا يافته است.

وي همچنين کرمان را در زمينه‌ي برگزاري نشست‌هاي شوراي بخش خصوصي و دولت در کشور سرآمد دانست و توجه رزم‌حسيني به بخش خصوصي را ستود.

مدتي بعد، استاندار کرمان در همايش جوانان برتر استان نيز خبر ارتقاي رتبه‌ي استان در فضاي کسب‌وکار را اعلام و بيان کرد: در سال گذشته استان کرمان در صادرات غيرنفتي رتبه اول کشور و در قالب طرح همياران آب توانستيم رتبه اول جذب اعتبارات آبياري تحت فشار کشور را بدست آوريم.

اولتيماتوم استاندار به شرکتهاي بزرگ معدني

از ديگر رويدادهاي مهم خردادماه جاري مي‌توان به اولتيماتومي اشاره کرد که استاندار به دو شرکت معدني بزرگ در استان داد.

کرمان‌مجازي به نقل از رز‌م‌حسيني نوشت: «اگر پيمانکاران شرکت‌هاي مس و گل و گهر حساب‌هاي خود را به کرمان انتقال ندهند، اجازه ادامه کار در استان را به آنها نخواهيم داد».

او اين مساله را در شوراي هماهنگي بانک‌هاي استان مطرح کرد و هدف خود را اين‌گونه شرح داد: «اگر بتوانيم براي شش هزار نفر از منابع دو شرکت مس و گل‌گهر شغل ايجاد کنيم، کار بزرگي کرده‌ايم و به دنبال آن هستيم که بتوانيم اين دو شرکت را پاي کار بياوريم».

نخستين کارخانه‌ي توليد نسل جديد کابل‌هاي فيبر نوري کشور نيز خردادماه امسال در رفسنجان و با حضور استاندار کرمان و مسوولين محلي به بهره‌برداري رسيد. کرمان‌مجازي نوشت: «کارخانه‌ي فيبر نوري آرمان صنعت، از نظر تکنولوژي در خاورميانه بي‌نظير بوده و مي‌تواند بازويي قوي براي توسعه‌ي پايدار در حوزه‌ي ارتباطات باشد».

امضاي قرارداد انتقال آب از عمان به کرمان

17 خردادماه نيز قرارداد مهمي در کرمان امضا شد؛ اجراي طرح تامين، تصفيه و انتقال آب از درياي عمان به استان‌هاي کرمان و هرمزگان.

کرمان مجازي در اين باره به نقل از رزم‌حسيني خبر داد:« سازمان عمران کرمان به عنوان کارفرما با کمک کنسرسيومي از شرکت‌هاي «مهندسين تهران- بوستن، جهان پارس، هيربدان و برسان»، سرمايه‌گذاران اين طرح هستند.

يک روز بعد نيز خبر احداث بزرگترين تونل آبي خاورميانه در کرمان منتشر شد.علي‌اکبر رضايي، مجري اين پروژه گفت: تونل مذکور از سد شهيد ان اميرتيموري (صفارود) شروع وجهت انتقال آب از اين سد به شهر کرمان در حال اجرا است.

وي با بيان اينکه اين تونل در برنامه ميان‌مدت و به منظور انتقال آب به ميزان 23 مترمکعب در ثانيه طراحي شده است، اظهار کرد: از اين تونل مي‌توان به عنوانکريدورهاي انتقال آب از درياي عمان در برنامه دراز مدت استفاده لازم را کرد.

هيچ گروه و جناح سياسي را حذف نميکنيم

24 خردادماه سالگرد حماسه‌ي باشکوه حضور مردم در پاي صندوق‌هاي راي در سال 92 که منجر به روي کار آمدن «تدبير و اميد» شد، فرصت مناسبي بود تا رزم‌حسيني گزارشي از اقدامات صورت گرفته در استان را از طريق خبرنگاران به مردم برساند.

او در اين نشست خبري، تصريح کرد که در مدت حضور خود، به دنبال حذف هيچ جناح و گروه سياسي نبوده است.

رزم‌حسيني گفت: به دنبال ايجاد فضايي در استان هستيم که بتوانيم از همه ظرفيت‌هاي سياسي استان در جهت حداکثري مردم در انتخابات پيش رو استفاده کنيم. استاندار کرمان از تدوين منشور اخلاق انتخاباتي خبر داد و افزود: راه‌اندازي يک ترمينال مسافربري هوايي بسيار مدرن، اولين اولويت توسعه استان کرمان بوده است؛ با برگزاري جلسات مختلف، فرودگاه مدرن با تمام تجهيزات روز دنيا در کرمان احداث خواهد شد که قرارداد اين طرح نيز هم اکنون به مبلغ 151 ميليارد تومان امضا شده است.

رزم‌حسيني با بيان اينکه کرمان مي‌تواند قطب گردشگري کشور شود، ادامه داد: بازسازي محور گردشگري ميدان ارگ، بازار، فلکه مشتاقيه در دستور کار استانداري کرمان قرار گرفته است که خوشبختانه کف سازي بازار به اتمام رسيده است و در مرحله بعدي به دنبال بازسازي درها و ديوارهاي بازار کرمان خواهيم بود.

احياي فتحآباد نمونهاي از اقتصاد مقاومتي

وي در ادامه، با بيان اينکه احياي باغ فتح‌آباد نمونه اجراي سياست اقتصاد مقاومتي بود، افزود: کار مرمت و بازسازي باغ فتح آباد کرمان نيز تقريبا به اتمام رسيده که اين کار ماحاصل همدلي، همزباني و همگرايي بوده است.

استاندار کرمان از حضور قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء در پروژه‌هاي شهري کرمان به عنوان يک اتفاق مهم ياد کرد و گفت: براساس مطالعات، به 29 پل در شهر کرمان به منظور حل گره‌هاي ترافيکي شهر نيازمنديم، اين در حالي است که از اول انقلاب تاکنون 14 پل ساخته شده اما طي هشت ماه گذشته قرارداد احداث 13 پل در کرمان منعقد شده است.

مقابله با حاشيهنشيني، پيش خريد آباداني

وي به اقدامات استان در مقابله با حاشيه‌نشيني نيز اشاره کرد و آن را به عنوان پيش‌خريد آباداني مطرح کرد.

رزم‌حسيني بيان کرد:حدود يک هزار و 500 هکتار اراضي حاشيه‌نشيني در کرمان شناسايي شده که در مجموع يک‌هزار و 100 هکتار آن رفع تصرف شده است.

او به اجراي طرح کمربند سبز به طول 70 کيلومتر و براي جلوگيري دائمي از حاشيه نشيني در شهر کرماناشاره کرد که مدتي بعد به بهره‌برداري رسيد.

تدوين اسناد هفت گانه امنيت غذايي

خردادماه خبري از سوي معاون سياسي و امنيتي استاندار اعلام شد که نشان‌دهنده‌ي توجه‌ي ويژه دولت در استان به سلامت و بهداشت جامعه بوده که در کنار ساير اقدامات توسعه‌اي مورد عنايت قرار گرفته است.

معاون سياسي امنيتي استاندار کرمان با اشاره به تدوين سند هفت‌گانه امنيت غذايي در استان، گفت: در اين راستا جلسات کارشناسي متعددي حول هفت محور مشخص تشکيل شده است.

حميد ذکاء‌اسدي افزود: استاندار کرمان دستور تدوين سند هفت‌گانه امنيت غذايي را مهر ?? صادر کرد و در پي آن برنامه‌ريزي در خصوص اسناد غذايي، امنيت غذايي، تغذيه و آب سالم آغاز شد.

وي بيان کرد: کارگروه‌هايي متشکل از سازمان‌هايي ازجمله غله، جهاد کشاورزي، دامپزشکي، آب منطقه‌اي، علوم پزشکي و اداره کل امور اجتماعي استانداري کرمان براي تدوين سند امنيت غذايي مشغول به کار شده‌اند.

معاون سياسي و امنيتي استاندار کرمان از برگزاري جلسات متعدد کارشناسي در هفت محور مشخص در راستاي تدوين سند امنيت غذايي کرمان خبر داد و خاطرنشان کرد: کارگروه گوشت قرمز،گوشت سفيد و شيرخام با مسئوليت دامپزشکي و کميته آب سالم نيز بامسئوليت آب منطقه‌اي فعاليت مي‌کند و مسئوليت کميته کاهش سموم و آفت‌کش‌ها با سازمان جهاد کشاورزي استان کرمان است.

وي ادامه داد: همچنين کاهش آلودگي‌هاي ميکروبي و انگلي سبزيجات، سند کمبودهاي تغذيه‌اي و ارتقاء بهداشت محيط مراکز تهيه وتوزيع مواد غذايي در دستور کار قرار دارد.اين مسوول گفت: سند نان سالم با زمان‌بندي پنج ساله تدوين شده است.

گفتني است مدتي بعد سند نان سالم و گوشت سالم تهيه و به تصويب استان رسيده و اکنون در حال اجراست.

1500 پروژه صنعتي و معدني آماده بهرهبرداري

در همين حال، کرمان در آستانه‌ي تابستان با خبر مهمي از سوي استاندار روبه‌رو شد؛ «امسال هفت هزار ميليارد تومان پروژه فولادي در استان به بهره‌برداري خواهد رسيد ضمن آنکه يک‌هزار و 500 ميليارد تومان پروژه در حوزه‌هاي ديگر صنعت و معدن آماده‌ي بهره‌برداري است». سايت کرمان‌مجازي اين خبر را منتشر کرد و به نقل از رزم‌حسيني افزود: «در دولت يازدهم فرصت‌هاي مناسب سرمايه‌گذاري در حوزه‌هاي صنعت، معدن، خدمات و گردشگري ايجاد شده و از امروز هر دو هفته، يک پروژه در حو‌ه هاي مختلف در استان کرمان آغاز کرده و به بهره‌برداري خواهيم رساند».

رزم‌حسيني که از ابتداي حضور خود، به ميراث فرهنگي و گردشگري استان به عنوان گنجينه‌هايي ارزشمند و ظرفيت‌هاي مهم توسعه‌يافتگي نگاه کرده، تيرماه بود که خبر داد؛ گره از کار ميمند گشوده شده است.

استاندار کرمان به همراه تيمي از کارشناسان که سال‌ها در تلاش براي ثبت جهاني ميمند بودند، به شهر بن آلمان سفر کرد و نتيجه آن بود که؛ چشم‌انداز فرهنگي روستاي تاريخي دستکند ميمند، در سي‌ونهمين اجلاس سالانه‌ي کميته‌ي ميراث جهاني سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسکو) در فهرست آثار جهاني ثبت شد.

کمي بعد، رزم‌حسيني از بررسي و پيگيري براي ثبت جهاني کوير لوت، قنوات استان و باغ فتح‌آباد نيز خبر داد.

اتمام 23 درصد پروژههاي نيمهتمام

اولين خبر توسعه‌اي مهم را در مردادماه، کرمان‌مجازي با اين تيتر منتشر کرد؛ «23 درصد پروژه‌هاي نيمه تمام استان را تکميل کرده‌ايم».

رزم‌حسيني اين خبر را داد. وي که در شوراي اداري شهرستان راور صحبت مي‌کرد، با اشاره به سفر گذشته خود در بهمن ماه سال 93 به شهرستان راور اظهار کرد: در سفر قبلي مقرر شد کار مطالعاتي درباره قابليت‌هاي شهرستان و همچنين کارهايي که مي‌توان انجام داد، صورت گيرد که همچنان اين کار را ادامه خواهيم دادتا بتوانيم تمام ظرفيت‌هاي اين شهرستان را شناسايي کنيم.

استاندار کرمان افزود: فعال کردن حوزه معدن در شهرستان يکي از کارهاي پيش رو براي رونق توسعه و آباداني در اين شهرستان است که به همين منظور امروز اداره صنعت و معدن شهرستان فعال شد.

وي با اشاره به فرش شهرستان راور نيز گفت: راور در حوزه فرش، به دليل پيشينه‌اي که دارد مي‌تواند به عنوان قطب قالي ايران معرفي شود و به همين منظور، امروز نخستين مجموعه بافندگان فرش عتبات در راور افتتاح شد که خوشبختانه با استقبال بانوان مواجه شده و تعداد بانوان زيادي نيز متقاضي ايجاد کارگاه‌هاي ديگري در اين منطقه هستند.

تفاهم 50 ميليون يورويي در خودروسازي بم

مردادماه همچنين، تفاهم‌نامه مشترک ستاد مثلث توسعه اقتصادي شهرستان بم و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در زمينه تکميل سالن رنگ شرکت خودروسازان راين با حضور مسوولان شهرستاني به امضا رسيد. کرمان‌‌مجازي نوشت: اين پروژه با سرمايه‌گذاري 50 ميليون يورويي در منطقه ويژه اقتصادي ارگ جديد بم به اجرا گذاشته مي‌شود و اشتغال‌زايي اوليه 650 نفري را به همراه دارد».

اواخر مردادماه بود که کرمان‌مجازي خبر افتتاح دومين پالايشگاه قطران کشور در زرند را منتشر کرد. اين پالايشگاه با حضور معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رييس سازمان ايميدرو به بهره‌برداري رسيد.

تدوين بزرگترين طرح گردشگري کشور در کرمان

شهريورماه که شروع شد، استاندار کرمان در گفت‌وگوي خود با مردم که از دريچه‌ي تلويزيون صورت گرفت، از تدوين طرح جامع کوير در استان کرمان خبر داد.

وي گفت: بزرگ‌ترين طرح امنيتي، ملي و گردشگري کشور در استان کرمان تدوين شده است که همه‌ي جذابيت‌هاي کوير و استان کرمان را معرفي خواهيم کرد و هم اکنون طرح آن در دست تدوين است. به گزارش کرمان‌مجازي، رزم‌حسيني با اشاره به احداث هتل 3 ستاره در کلوت‌هاي شهداد ادامه داد: پيگير دريافت دو بالگرد براي استان هستيم و حضور بالگرد از لحاظ امنيتي، امدادي و گردشگري براي استان مهم و مفيد است.

افتتاح چندين پروژه صنعتي با حضور جهانگيري

چهارم شهريور ماه، روابط عمومي شرکت معدني و صنعتي گل گهر خبر داد: 15هزار ميليارد ريال پروژه در مجتمع معدني و صنعتي گل گهر سيرجان آماده بهره‌برداري است.

بهره‌برداري از خطوط پنج و شش توليد کنستانتره در مجتمع معدني و صنعتي گل گهر، خط توليد آهن اسفنجي در شرکت جهان فولاد سيرجان و خط شماره يک توليد کنستانتره در شرکت گهر زمين از جمله اين پروژه‌ها بوده است.

10 روز بعد، معاون اول رييس‌جمهور به کرمان سفر کرد و چندين طرح و پروژه‌ي عمراني را افتتاح کرد. کنسانتره آهن (سايت شرکت گهر زمين سيرجان)، افتتاح کنسانتره آهن (سايت گل‌گهر سيرجان) و واحد کنسانتره آهن (سايت ميدکو)، واحد آهن اسفنجي (شرکت جهان فولاد بردسير سايت گل‌گهر) و همچنين فاز دوم توسعه تغليظ مجتمع مس سرچشمه با حضور اسحاق جهانگيري به بهره‌برداري رسيد.

در جريان اين سفر بود که ناصر تقي‌زاده؛ مديرعامل شرکت معدني و صنعتي گل گهر سيرجان گفت: براي تبديل سيرجان به منطقه ويژه فولادي کشور، گزارشات آماده و بخشي از مجوزها اخذ شده که اميدواريم با نظر مثبت دولت بتوانيم اين کار را انجام دهيم.

5 هزار ميليارد پروژه در يک هفته به بهرهبرداري رسيد

در شهريورماه بود که رزم‌حسيني در همايش يک روزه فرمانداران استان کرمان گفت: در هفته دولت 187 پروژه بخش خصوصي آماده افتتاح است که سه هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري را در حوزه‌هاي صنعت، معدن، انرژي، کشاورزي و ميراث فرهنگي شامل مي‌شود». وي افزود: «حدود 510 پروژه دولتي در سراسر استان در حوزه‌هاي مختلف مسکن، جاده روستايي، آبرساني و ... آماده بهره‌برداري است که اعتبار اين طرح‌ها نيز بالغ بر 637 ميليارد تومان است.

وي بيان کرد: با طرح‌هاي افتتاحي امسال، در دولت تدبير و اميد حدود پنج هزار ميليارد تومان پروژه در استان کرمان بهره‌برداري شده ضمن آنکه در طرح‌هاي امسال دو هزار و 404 نفر مشغول به کار خواهند شد.

ساخت مدرنترين ترمينال هوايي کشور در کرمان

شامگاه ششم شهريورماه نيز اتفاق مهم ديگري در استان رخ داد؛ قرارداد بهترين و مدرن‌ترين ترمينال هوايي کشور در کرمان با 160 ميليارد تومان اعتبار منعقد شده و اين پروژه طي سه سال اجرايي مي‌شود.رزم‌حسيني همچنين هفتم شهريورماه، از تشکيل شوراي مبارزه با فساد اقتصادي در استان خبر داد و تصريح کرد: مبارزه با مفاسد اقتصادي کار جديدي است که استان نسبت به ديگر استان‌ها با هدف پيشگيري و مبارزه آغاز کرده است.

استاندار کرمان در روزهاي پاياني شهريورماه وعده داد که طبق برنامه‌ريزي صورت گرفته، کل بافت قديم شهر کرمان بازسازي و احيا خواهد شد.

موسي نجفي، جانشين مدير پروژه و رييس کل کارگاه‌هاي قرارگاه سازندگي نيز خبر پيشرفت 37 درصدي پروژه‌هاي شهري خاتم تا شهريورماه را داد و تصريح کرد: «از برنامه‌ي زمان‌بندي جلوتريم».

کرمان قطب خودروسازي ميشود

هفته‌ي اول مهرماه، استاندار کرمان که به شهرستان بم سفر کرده بود، در جريان بازديد از منطقه ويژه اقتصادي ارگ جديد بم خبر داد که؛ کرمان قطب خودروسازي کشور مي‌شود.

وي که در جمع خودروسازان سخن مي‌گفت، اولويت‌هاي برنامه ششم توسعه را در استان برشمرد و گفت: تبديل شدن استان کرمان به قطب کشاورزي، قطب مواد معدني و صنعتي از جمله قطب خودروسازي از محورهاي برنامه ششم توسعه کشور براي اين استان است.

وي باز هم به قلعه‌گنج سفر کرد. رزم‌حسيني که براي پيگيري اقدامات بنياد مستضعفان و شرکت در برنامه‌ي تجليل از دو هزار و 500 دانش‌آموز برگزيده‌ي اين شهرستان، به قلعه‌گنج رفته بود؛ تصريح کرد: مردم، سران طوايف و سران عشاير با همکاري فرماندار و امام جمعه در راستاي همدلي و همزباني براي توانمند سازي مردم و اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي تلاش کنند.

رزم‌حسيني به همراه رييس بنياد مستضعفان از روند اجراي طرح ساخت مهمان‌پذير بومي و سايت اداري اقتصاد مقاوتي شهرستان نيز بازديد کرد.

رييس بنياد مستضعفان همان‌جا خبر داد که؛ چهار هلدينگ اقتصادي از اين بنياد در شهرستان قلعه‌گنج در زمينه‌ي اقتصاد مقاومتي فعال است.

استاندار که پيش از اين، وعده‌ي بازسازي بافت قديم شهر کرمان را داده بود، مهرماه از عمليات مرمت بازار تاريخي کرمان بازديد و اعلام کرد: «سه هزار ميلياردتومان پروژه عمراني در شهر کرمان در حال اجراست».

تحقق 13 درصدي تفاهمنامهها تا مهرماه جاري

رزم‌حسيني که از ابتداي حضور در مسووليت استانداري کرمان، حمايت جدي از سرمايه‌گذاران بخش خصوصي را در دستور کار قرار داد موفق شد 75 هزار ميليارد تفاهم‌نامه را با بخش خصوصي امضا کند.

مديرکل امور اقتصادي استانداري کرمان، 18 مهرماه اعلام کرد: «تاکنون 529 طرح سرمايه گذاري در استان کرمان مشخص و پيگيري شده است و حدود 10 هزار ميليارد تومان رسوب سرمايه در طرح‌ها و تحقق 12.6 درصدي کل تفاهم‌نامه‌ها را شاهد هستيم».

به گزارش کرمان مجازي، رضا سنجري افزود: اين عدد مربوط به طرح‌هاي بالاي يک ميليارد تومان است و رقم اعلام شده 20 برابر بودجه عمراني استان است ونشان مي دهد که ورود بخش خصوصي توانمند مي‌تواند دغدغه ايجاد اشتغال مديران را رفع کند.

مديرکل اقتصادي استانداري کرمان با بيان اينکه پيشرفت فيزيکي طرح‌هاي سرمايه گذاري تفاهمنامه‌ها 44 درصد در طرح‌هاي عمران شهري و 37 درصد در طرح هاي اقتصادي بوده است، اظهار کرد: صنعت، کشاورزي، گردشگري، عمران، خدمات شهري و ... سرفصل طرح‌هاي سرمايه‌گذاري در دست اجرا در استان کرمان است.

وي با بيان اينکه در هفته دولت شاهد افتتاح 158 طرح با 4 هزار و 881 ميليارد تومان سرمايه گذاري بودهايم، تصريح کرد: بيشترين سهم مشکلات در طرح‌هاي سرمايه گذاري مربوط به تسهيلات بانکي است و زيرساخت ها، مجوز و ... از ديگر مشکلات طرح‌هاست.

کرمان بايد صنعتي شود

هفته‌ي دوم آبان‌ماه کرمان‌مجازي خبر داد که رزم‌حسيني به همراه معاون هماهنگي معاون اول رييس‌جمهور به جنوب استان سفر کرده است و در جريان اين سفر، جلسه‌ي شوراي اداري اين شهرستان برگزار شده است. رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان در اين جلسه خبر داد که؛ 700 ميليارد تومان در بخش صنعت و معدن در جنوب کرمان آماده‌ي اجراست که سرمايه‌گذار آن نيز پاي کار است.

آبان‌ماه، نشست هم‌انديشي و همفکري جهت نيل به توسعه همه جانبه استان کرمان نيز برگزار شد و رزم‌حسيني در اين جلسه تصريح کرد: استان کرمان بايد به سمت صنعتي شدن پيش رود و در کنار آن به کشاورزي مدرن نيز توجه لازم صورت گيرد.

استاندار خبر مهم ديگري را نيز داد و اظهار کرد: «بزرگترين ناوگان ريلي کشور در استان کرمان در دست احداث است و اميدواريم در حوزه ناوگان ريل نيز برند جديدي را در استان کرمان داشته باشيم و اين کار در دست انجام است.

همان‌جا بود که رزم‌حسيني تاکيد کرد: اين استان بايد به عنوان موتور توسعه جنوبشرق کشور احيا شود و تمامي برنامه ريزي‌ها و طرح‌هاي توسعه‌اي براي رسيدن به اين هدف اجرايي شده است.

برپايه‌ي اين گزارش، پيش از اين خبر قطعي شدن احداث منطقه‌ي ويژه‌ي ريلي در شهرستان زرند اعلام شده بود، 20 آبان‌ماه نماينده مردم زرند و کوهبنان در مجلس اعلام کرد که؛ لايحه‌ي احداث نخستين منطقه‌ي ويژه‌ي ريلي کشور در شهرستان زرند از سوي دولت به مجلس ارسال شده و منتظريم تا در صحن علني به تصويب برسد.

حسين اميري گفت: اين منطقه ويژه ريلي مي‌تواند کمک کند تا شرکت‌هاي داخلي و خارجي از مزاياي منطقه ويژه استفاده کنند و در صنايع مختلف فعال شوند؛ اين اقدام مي‌تواند آينده خوبي براي صنعت ريلي کشور داشته باشد.

قلعهگنج در آستانه صنعتي شدن

آبان‌ماه رو به پايان بود که رييس بنياد مستضعفان به قلعه‌گنج سفر کرده بود، خبرهاي خوشي را داد. او با بيان اين‌که قلعه‌گنج گنجينه‌ي توانمندي‌ها است، گفت: عمليات اجرايي پروژه‌ي کارخانه‌هاي توليد فرآورده‌هاي لبني و مجتمع سه هزار راسي بز شيري در اين شهرستان بعد از امضاي تفاهم‌نامه با استانداري کرمان آغاز شده است.

محمد سعيدي‌کيا افزود: کارخانه‌ي توليد آبميوه‌ي گازدار نيز در اين منطقه احداث مي‌شود. وي از راه‌اندازي کارخانه‌ي توليد و بسته‌بندي رب گوجه فرنگي نيز در اين شهرستان خبر داد.

ايجاد کارخانه‌ي توليد روغن کنجد و فرآورده‌هاي آن نيز خبر ديگري بود که سعيدي‌کيا آن را مطرح کرد. رييس بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي از تحويل 60 دار قالي به هنرجويان کارگاه فرش‌بافي شهرستان نيز خبر داد و اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ي همکاري براي ساخت و تکميل پروژه‌ي نيمه‌تمام مجتمع فرهنگي و هنري اداره ارشاد شهرستان نيز منعقد شده است.

حمايت استان از کارآفريني به جاي کارمندي

آبان‌ماه جاري، معاون وزير کار و رييس کميته امداد کشور نيز به کرمان سفر کردند و در اين سفر بود که استاندار کرمان سياست استان در زمينه‌ي اشتغال‌زايي را شرح داد.رزم‌حسيني گفت: در استان کرمان طرح شناسايي يک‌هزار نفر کارآفرين را در دستور کار داريم که تاکنون 100 نفر شناسايي شده‌اند.

وي اضافه کرد: ضمن آنکه استانداري کرمان از طرح هاي سازمان آموزش فني و حرفه‌اي نيز استقبال مي‌کند. رزم‌حسيني ادامه داد: هم اکنون ما در کارگروه اشتغال بحث را در حوزه اشتغال کشاورزي، صنعت و معدن دنبال مي‌کنيم و بايد همه بدانند که ديگر دولت ظرفيت استخدام ندارد و بحث کارمند شدن مطرح نيست. کرمان‌مجازي همچنين به نقل استاندار خبر داد که؛ استان کرمان، رتبه‌ي سوم را در حوزه‌ي خوداشتغالي دارد.

استاندار کرمان به منظور گسترش همکاري‌هاي دوجانبه بين استان و کميته امداد کشور، تفاهم‌نامه‌اي را به پرويز فتاح امضا کرد. اين تفاهم‌نامه در راستاي سياست‌هاي دولت تدبير و اميد بوده تا کميته امداد به منظور حفظ و ارتقاي صنعت، معدن، صنايع تبديلي و خود اشتغالي در استان سرمايه‌گذاري کند.

به جز اين، در آبان‌ماه دو تفاهم‌نامه‌ي سرمايه‌گذاري ديگر نيز در استان به امضا رسيد؛ سرمايه‌گذاري دهکده سلامت و احداث بيمارستان 300 تختخوابي جمعا با هزار و 700 ميليارد تومان سرمايه‌گذاريکهسه هزار و 500 شغل با اجراي آن در استان ايجاد مي‌شود.

عليرضا رزم‌حسيني اين پروژه‌ها را از ثمرات جلسه‌ي شوراي سرمايه‌گذاري سلامت استان که در زمان وي تشکيل شده دانست.

مهدي بازرگان، مشاور استاندار کرمان در امور بهداشت و درمان نيز خبر داد که؛ بيمارستان فوق‌تخصصي اطفال در کرمان پس از کسب مجوزهاي لازم احداث مي‌شود.

موافقت اوليهي ساخت مترو در شهر کرمان

در آبان ماه از مهم‌ترين اتفاقاتي که در کرمان شاهد آن بوديم، امضاي يک تفاهم‌نامه‌ي جديد با قرارگاه خاتم‌الانبياء بود؛ استاندار کرمان موافقت‌نامه ساخت مترو در کرمان را با قرارگاه سازندگي قائم(عج) وابسته به قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء امضا کرد و قرار شد تا مطالعات آن تا دو ماه بعد صورت گيرد.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان کرمان اوايل آذرماه خبر داد که؛ 31 هتل کپري با سرمايه‌گذاري نزديک به 20 ميليارد ريال در شهرستان قلعه‌گنج ساخته شده که پايان دي‌ماه جاري به بهره‌برداري خواهد رسيد. کرمان‌مجازي به نقل از محمود وفايي افزود: 31 کپر با ظرفيت 60 نفر در مساحت يک هکتاري توسط بنياد مستضعفان ساخته شده و براي بيش از 15 نفر اشتغال‌زايي ايجاد خواهد شد.

آذرماه امسال، دريابان شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي ميهمان کرمان شد. وي در بدو ورود به کرمان با اشاره به اينکه در کرمان طرح‌هاي خوب اقتصادي براي توسعه و محروميت‌زدايي در حال انجام است، گفت: از اين طرح‌ها مي‌توان به تبديل قلعه‌گنج به شهر نمونه اقتصاد مقاومتي و طرح مثلث اقتصادي اشاره کرد که به اعتقاد من مي‌تواند الگوي خوبي براي توسعه ديگر مناطق محروم به خصوص در شرايط پسابرجام باشد.

قرارداد احداث پايانه بزرگ فرودگاه کرمان امضا شد

صبح روز 14 آذرماه جاري از سوي مديرکل فرودگاه هاي استان کرمان اعلام شد: گام دوم احداث پايانه بزرگ فرودگاه بين المللي کرمان برداشته و قرارداد

بي.ال.تي براي آغاز عمليات اين پايانه تاييد شد. محمد نخعي گفت: با مساعدت رئيس هيات مديره و مديرعامل و نيز اداره کل بررسي‌هاي اقتصادي و بازرگاني شرکت فرودگاه‌هاي کشور و به منظور تسريع در امور ساخت پايانه بزرگ فرودگاه بين المللي کرمان براي برون رفت از تنگناهاي مزاحم براي مردم به لحاظ نبود فضا و امکانات جنبي مناسب طرح آغاز ساخت اين بنا به روش بي.ال.تي با شرکت ماهان منعقد و به پيمانکار ابلاغ شده است.

وي تخصيص فضاهاي مناسب پايانه‌اي، عملياتي و فرودگاهي را گامي در راستاي به روز رساني بخش‌هاي خدمات فرودگاهي به مردم در مرکز استان خواند و تصريح کرد: با پيگيري اين اداره کل و ارايه توجيه فني، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي از تردد مسافران و نياز به امکانات مناسب پايانه‌اي به وسعت 20 هزار متر مربع به همراه محوطه‌سازي برابر با 15 هزار متر مربع و نيز فضاي توقف هواپيما (اپرون) معادل 40 هزار متر مربع در اين قرارداد تصويب، تاييد و ابلاغ شده است.

نخعي، ساخت اين فضاها را 30 ماهه توسط شرکت هواپيمايي ماهان به روشاعلام و تاکيد کرد: براي ساخت و اجراي اين اماکن اعتباري بالغ بر 153 ميليارد تومان برآورد و تخصيص يافته است...

قطار توسعه استان کرمان در حال ادامه حرکت در مسيري است که راهنماي آن، سياست‌هاي انديشمندانه‌ي اقتصاد مقاومتي است. کرمان مي‌رود تا به بهار توسعه يافتگي برسد.

 

Copyright © 2017. All right reserved