www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
یکشنبه 9 اسفند 1394 , 17:29
علي اکبر پورياني؛ مديرعامل شرکت سنگ‌آهن گهرزمين خبر داد:
گهر زمين برند جهاني مي‌شود
افتتاح کارخانه 15 ميليون تني «خردايش گهر زمين»
«علي اکبر پورياني» مدير عامل شرکت سنگ‌آهن گهر زمين از ادامه‌ي توليد موفقيت آميز خط يک کنسانتره به ظرفيت دو ميليون تن در سال و با پارامترهاي کيفي قابل رقابت در بازارهاي جهاني خبر داد.

کرمان مجازي - وي همچنين گفت: خط دو کنسانتره به ظرفيت دو ميليون تن در سال، توليد آزمايشي خود را با موفقيت به انجام رسانده و ظرف مدت يکماه آينده تست عملکرد در اين مجموعه جهت ورود بر فرايند توليد مستمر به انجام خواهد رسيد.

وي ادامه داد: علاوه بر پروژه‌هاي فوق، خط سنگ شکني به ظرفيت 15 ميليون تن در سال در اواخر دي ماه سال جاري افتتاح خواهد شد و اجراي خط سه کنسانتره نيز جهت تکميل زنجيره اهداف شرکت به زودي آغاز مي‌شود.

پورياني با بيان اين‌که امسال شهرستان سيرجان شاهد تحول عظيمي خواهد بود که در سطح کشور کم سابقه است، گفت: اين اتفاق، نتيجه‌ي کار و تلاش کارکنان زحمت‌کش و همراهي تمامي مسوولان دلسوز کشوري و استاني، هيات مديره و مديران شرکت و سهامداران ارجمند است.

وي با اشاره به رکود حاکم بر صنعت، معدن و فولاد اظهار کرد: در اين شرايط سخت که بسياري از صنايع با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنند اين شرکت در نظر دارد ضمن استفاده از تکنولوژي‌هاي روز دنيا و همچنين بهينه‌سازي فرايند توليد و بومي کردن دانش نسبت به مطرح کردن محصول توليدي در بازار رقابت جهاني اقدام کند.در همين حال، در خصوص ساير اقدامات و برنامه‌هايي که شرکت گهرزمين انجام داده و دنبال مي‌کند، گفت‌وگويي با مهندس پورياني شد که ادامه‌ي آن را در ادامه مي‌خوانيد:

 

جناب آقاي پورياني؛ با تشکر از اينکه وقت خود را در اختيار ما قرار داديد در ابتداي صحبت ميخواستم در خصوص شرکت سنگ آهن گهرزمين و اهداف تشکيل آن از شما سوال کنم و در حال حاضر در راستاي نيل به اهداف شرکت چه اقداماتي صورت گرفته است؟

شرکت سنگ‌‌آهن گهرزمين، بنا به اراده و دستور وزارت صنايع و معادن و سازمان توسعه (ايميدرو) در تاريخ 28/11/1383 به منظور بهره‌‌برداري از آنومالي سنگ‌آهن شماره 3 و به‌منظور رسيدن به اهداف برنامه پنج‌ساله توسعه با محوريت ايجاد اشتغال و ارزش‌افزوده براي توسعه پايدار ايجاد شد.سرمايه‌گذاري اوليه را بانک سپه انجام داده با سهام‌داري 5/27 درصد سرمايه‌گذاري اميد، 30 درصد شرکت معدني و صنعتي گل‌گهر، 5/22 درصد شرکت سرمايه‌گذاري غدير و 20 درصد شرکت توسعه معادن وفلزات.

اهداف تبيين شده شامل؛ آماده سازي، تجهيز و بهره‌برداري از آنومالي سنگ آهن شماره 3 به‌منظور استخراج سالانه 15 ميليون تن سنگ‌آهن و 60 ميليون تن باطله جمعاً 75 ميليون تن عمليات معدنکاري، توليد سالانه 10 ميليون تن كنسانتره سنگ آهن و توليد سالانه 10 ميليون تن گندله تأسيس شده است.

در راستاي دستيابي به اهداف مذکور تاکنون چه اقداماتي صورت گرفته است؟

براي رسيدن به اين اهداف و به منظور توسعه اقتصاد و اشتغال در سطح ملي اين دستاوردها تا کنون محقق شده است:

جناب آقاي پورياني؛ شرکت سنگ آهن گهرزمين برخوردار از بزرگترين معدن سنگ آهن در سطح کشور بوده و اين يک نعمتِ الهي است که در اختيار مردم سرزمين ايران و علي الخصوص مردم استان کرمان قرار گرفته است. در خصوص نحوه عمليات بهرهبرداري از اين معدن براي ما توضيح دهيد.

مدت 10 سال از تأسيس شرکت گذشته است، ابتدا فعاليت چنداني نداشتيم، پس از سه سال تعطيلي، فعاليت معدن به تدريج افزايش داشته، به منظور استخراج به‌صورت زيرزميني و تعيين ذخيره معدن و حد رو باز و زيرزميني، اکتشافات تکميلي و اقدامات لازم در دست اجرا است. جهت طراحي معدن و بهره‌برداري بهينه از آن، مي‌بايست عمليات اکتشافي به‌طور کامل انجام شود تا طرح بهره‌برداري از معدن اجرائي گردد. براي طراحي‌هاي روباز معدن از شركت «كوشا معدن» و براي طراحي‌ بخش‌ زيرزميني از شركت «MTC» آلمان مشاوره مي‌گيريم. مي‌خواهيم از اين نعمت بزرگ الهي، به بهترين نحو بهره‌گيري كنيم. يعني مي‌خواهيم از بهترين روش‌هاي اصولي تجربه شده در دنيا براي پيشبرد اهدافمان استفاده كنيم. عمليات تجهيز و آماده سازي از آنومالي سنگ‌آهن شماره 3 با ذخيره 643ميليون‌تن سنگ‌آهن از سال 1383 با هدف تأمين خوراک 5 خط کنسانتره هر کدام به ظرفيت 2 ميليون تن در سال (جمعاً 10 ميليون تن کنسانتره در سال) آغاز و تا کنون 177 ميليون تن عمليات معدنکاري انجام شده که منجر به استخراج 7/7 ميليون تن سنگ‌آهن شده است. در سال‌هاي اخير برداشت از معدن رشد قابل توجهي داشته است و در حال حاضر معدن با عمق 150 متر به ابعاد 1.5 در 1.4 قرار دارد.

در خصوص پروژههاي در دست اجراي شرکت و اقدامات صورت گرفته در اين راستا قدري بيشتر توضيح دهيد.

با عنايت و لطف پروردگار و تدبير و حمايت هاي مقامات محترم کشوري و استاني پروژه‌هاي در دست انجام شرکت سنگ آهن گهر زمين از پيشرفت مطلوبي برخوردار است. در اواسط بهمن ماه سال گذشته بود که به مناسبت سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، تست سرد خط يک فرآوري به ظرفيت دو ميليون تن در سال انجام شد و با تلاش‌ها و حمايت‌هاي صورت گرفته در روز شنبه چهاردهم شهريور ماه 1394 با حضور آقاي دکتر جهانگيري معاون اول رياست جمهوري، وزراي صنعت، معدن و تجارت-تعاون،کارورفاه‌اجتماعي و معاونين وزارتخانه‌هاي متبوع، استاندار کرمان، آقاي حسن‌پور، نماينده مردم سيرجان و بردسير در مجلس شوراي اسلامي، مديران عامل و اعضاي هيات مديره بانک‌ها و جمعي از مسوولين استاني و شهرستان سيرجان، بهره‌برداري از آنومالي سنگ آهن شماره 3 و خط يک کارخانه توليد کنسانتره با ظرفيت 2 ميليون تن در سال آغاز و همچنين تست سرد خط دوم کنسانتره با ظرفيت 2 ميليون تن در سال نيز بطور همزمان انجام گرديد و اميد است با توجه به اقدامات صورت گرفتهتا پايان دي ماه سال جاري تست عملکرد خط 2 نيز بصورت کامل به انجام برسد.

براي احداث خطوط كنسانتره، مجموعه مديريت، تلاش مضاعفي داشت، به خصوص جناب آقاي مهندس «مؤذن‌زاده» كه همواره در صنايع معدني و فولادي حامي و هدايت‌گر هستند، ما را بسيار ياري دادند تا به موفقيت برسيم. براي توليد سالانه 10 ميليون تن كنسانتره، خط سوم فرآوري هم مورد نياز است. از اين رو، مصوبات اوليه براي احداث خط سوم فرآوري كارخانه كنسانتره نيز اتخاذ شده كه پيش از شروع سال 94، آغاز شد و قرارداد خط سوم کنسانتره با ظرفيت 2 ميليون تن در سال مربوط به فاز دوم اجراي طرحهاي شرکت گهر‌زمين در فروردين ماه 1394 منعقد گرديد. پيش از ابلاغ احداث خط سوم فرآوري، فرآيند واردات تجهيزاتي همچون«HPGR» و«Ball mill» كه جزو تجهيزات عمده‌اند را سفارش داديم كه هم‌اينك در شرف ترخيص از گمرك‌اند. ترخيص تجهيزات از گمرك و پيشرفت قابل توجه در خطوط كنسانتره از جمله موفقيت‌هاي درخشان ما در اين مسير است. در اين خصوص، حمايت‌هاي بسياري نيز از سوي سهامداران و اعضاي هيئت‌مديره صورت گرفت. با توجه به سياست‌هاي کلي استان براي توسعه، تمام تلاش‌مان را براي برداشتن باري از دوش مسئولان انجام مي‌دهيم. يعني از همين حالا با پيشرفت 15 درصدي اين خط روبه‌روييم. همچنين عمليات احداث كارخانه «خردايش» يا سنگ‌شكن ما نيز در مراحل پاياني قرار دارد. اين كارخانه كه با ظرفيت 15 ميليون تن در سال در اواخر دي ماه سال جاري افتتاح خواهد شد، جزو بزرگ‌ترين سنگ‌شكن‌هاي موجود در ايران است. پروژه گندله سازي اين شرکت نيز با ظرفيت توليد پنج ميليون تن گندله در سال جهت استفاده درفرآيند احياي مستقيم، در حال اجرا مي‌باشد.

گندله توليدي با درصد آهن حداقل 67.1 درصد و اندازه حداقل 95 درصد قطر بين 9 تا 16 ميليمتر خواهد بود که از استاندارد بالايي برخوردار مي‌باشد. فن آوري به کار گرفته شده در اين روش که به سيستم بستر متحرک (Traveling Grate) موسوم است،متعلق به شرکت اتوتک آلمان (Outotec) بوده که به عنوان پيمانکار بخش خارجي پروژه، وظيفه طراحي فرآيند، مهندسي پايه براي بخش اصلي و تأمين تجهيزات اصلي و خارج کشور را بر عهده دارد.

اين بخش با پيشرفت 41 درصدي مواجه است. براي راه‌اندازي خط اول اين كارخانه با ظرفيت سالانه پنج ميليون تن، با انعقاد قرارداد ارزي به مبلغ 82 ميليون يورو و در بخش مالي حدود 3000 ميليارد ريال سرمايه‌گذاري انجام خواهد گرفت و پيش‌بيني مي‌كنيم اواخر سال 95 بهره‌برداري ازکارخانه توليد گندله آغاز گردد.

در حال حاضر شرکت سنگ‌آهن گهر‌زمين حدود 190هزارتن کنسانتره با عيار متوسط توليد 7/68 درصد Fe توليد نموده است.

خط 2 گندله با ظرفيت سالانه 5 ميليون تن در شرف مذاکره با سرمايه‌گذار از بخش خصوص و نحوه اجراي آن هستيم.

تاکنون چه مقدار سرمايهگذاري در اين شرکت صورت گرفته است؟

ميزان سرمايه‌گذاري انجام شده طرح‌هاي در دست اجراي شرکت تا پايان آذر ماه 1394 به شرح ذيل مي‌باشد :

- احداث خط خردايش با سرمايه‌گذاري 67 ميليون يورو با پيشرفت فيزيکي 94 درصد.

ـ احداث دو خط کنسانتره آهن جمعاً 4 ميليون تن با ميزان سرمايه‌گذاري 185 ميليون يورو با پيشرفت فيزيکي 97 درصد.

- احداث يک خط توليد گندله با ظرفيت سالانه پنج ميليون تن با ميزان سرمايه‌گذاري 82 ميليون يورو به‌صورت ارزي و 3000 ميليارد ريال به‌صورت ريالي با پيشرفت فيزيکي 40 درصد.

ـ احداث تأسيسات زير بنايي شامل احداث خط لوله گاز، احداث پست برق، انتقال برق از شبکه سراسري، انتقال آب، تأسيسات مورد نياز شامل ساختمان‌هاي مهمان‌سرا، مرکز اسناد و ساختمان اداري و ... با ميزان سرمايه‌گذاري 200 ميليارد تومان.

جناب آقاي پورياني! مجموعه سنگآهن گهرزمين تا چه ميزان در زمينه کارآفريني در منطقه موفق بوده است و در خصوص مسووليتهاي اجتماعي چه اقداماتي انجام شده است؟

از ابتداي سال جاري 300 نفر نيروي جديد جذب کرده‌ايم که برگزاري آزمون و فرآيند گزينش با حداقل هزينه و بدون هيچ حاشيه‌اي صورت گرفت.

اکثريت قريب به اتفاق نيروهاي جذب شده بومي منطقه بوده و در بين آنان اعضاي خانواده‌هاي شهيدان و ايثارگران و هچنين تعدادي از افراد معلول جهت سمت‌هاي مناسب استخدام شده‌اند تا اين شرکت بخشي از تعهدات خود را در زمينه مسووليت‌هاي اجتماعي برآورده کرده باشد.

در حال حاضر در بخش‌هاي کارگري و پيمانکاري، نزديک به يک‌هزار و 250 نفر مشغول به کار هستند. از ابتداي سال 94 نيز 300 نفر نيروي جديد جذب كرده‌ايم..درصورت کامل شدن زنجيره توليد (توليد 10 ميليون تن کنسانتره و 10 ميليون تن گندله)حدود سه هزار نفر به‌طور مستقيم و غير مستقيم در اين مجموعه مشغول به کار خواهند شد كه با توجه به حجم عمليات انتقال مواد معدني به کارخانجات داخل کشور يا به بنادر براي صادرات، مشاغل زيادي ايجاد مي‌کند.

استانداري كرمان چقدر به فعاليتهاي شما کمک ميکند؟

در زمينه حل مشکل بهره‌برداري از معدن و برون رفت از مشکلات قبلي ايجاد شده، مشکل تأمين آب، مشکلات مرتبط با سازمان حفاظت‌محيط‌زيست و منابع‌طبيعي و مشکلات کارگري و اجتماعي منطقه، استانداري کرمان مساعدت ويژه نموده‌اند.

روش استخراج و مشكلات حملونقل دريايي را بايد دولت حل کند

خوشبختانه مسوولان استان، حمايت‌هاي لازم را به عمل مي‌آورند، اما با مشكلاتي فراتر از سطح استان روبه‌رو هستيم؛ جايي كه عمدتاً مباحث ملي مطرح است. بايد بگويم كه در شرايط فعلي تعداد زيادي از معادن کوچک سنگ‌آهن تعطيل‌اند، آن هم به واسطه دو مسئله «هزينه‌هاي استخراج» و «هزينه‌هاي حمل‌ونقل» و ما محکوميم که اين دو موضوع را تغيير دهيم. اول اينکه بايد روش استخراج‌مان عوض شود؛ روش استخراج سنتي بايد تغيير كند. مساله‌ي دوم به مشكلات حمل‌ونقل دريايي ما بر مي‌گردد. هم‌اكنون تمام سود و درآمد ما براي اين دو اصل هزينه مي‌شود. ما با کشتي‌‌هاي 40 هزار تني و هزينه حمل 13 دلار در هر تن كار مي‌كنيم، در حالي‌كه دنيا با افزايش ظرفيت حجم کشتي‌ها، هزينه‌ي حمل را به سه دلار کاهش داده است. کشتي‌ها در برزيل و استراليا با ظرفيت 400 هزار و 500 هزار تن کار مي‌کنند. بنابراين بايد روي سيستم بنادرمان تغييراتي ايجاد کنيم و کشتي‌هاي مناسبي بياوريم.

به عنوان آخرين سوال با توجه به پيشرفت خوبي که تا به امروز داشتهايد؛ چه چشماندازي را براي شرکت سنگ آهن گهر زمين پيشبيني ميکنيد؟ چه برنامههايي براي آينده در دست انجام خواهيد داشت؟

با توجه به حمايت‌هاي بي‌شائبه‌ي دولت تدبير و اميد در دو سال اخير و همچنين تلاش‌هاي شبانه‌روزي سهامداران و پرسنل پرتوان اين مجموعه، اميد داريم تا بتوانيم در امتداد راه‌اندازي‌هاي خطوط کنستانتره خود، خط چهار و پنج کنسانتره و خط دو گندله‌سازي را نيز تا پايان سال 1398 به مرحله‌ي راه‌اندازي برسانيم. آخرين چشم‌انداز سال 1398، بهره‌برداري و استخراج حدود 15 ميليون تن سنگ‌آهن از معدن شرکت گهر زمين مي‌باشد که در نوع خود يک تحول عظيم در عرصه صنعت کشور مي‌باشد.

همچنين اين شرکت در نظر دارد بابه‌کارگيري روش‌ها و متدهاي علمي نوين و روز؛ ضمن بومي کردن دانش روز در زمينه استخراج و توليد در زنجيره تامين فولاد به‌عنوان يک برند با محصول رقابتي و با کيفيت جهاني وارد عرصه تجارت بين‌المللي شود و جمهوري اسلامي ايران را به‌عنوان يکي از قطب‌هاي صنعت آهن و فولاد دنيا مطرح سازد.

 

Copyright © 2017. All right reserved