www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
دوشنبه 24 اسفند 1394 , 15:13
جاني دوباره به باغ فتح‌آباد و خانه‌ي حاج‌آقا علي؛
وقف؛ چشمه‌ي هميشه جاري
کرمان مجازي- وقف ثروتي‌ست عظيم که در اعصار مختلف با فرهنگ، دين، سياست و اوضاع اقتصادي، اجتماعي، آموزشي و بهداشتي کشور ما در ارتباط بوده و رکن مهمي از ارکان زندگي ما را تشکيل ميدهد.

با اندکي تامل در تعداد و قدمت موقوفات در ايران، خواهيم ديد که چگونه اين نهاد سنتي از گذشته هاي دور پايگاه مناسبي براي پرورش اخلاق، رسيدگي به ايتام ومحرومين، کمک به موسسات آموزشي و دانشگاه ها، احداث مساجد، کتابخانه ها، مدارس، بيمارستان ها و درمانگاه ها بوده است و يک اهرم فعال براي تعديل ثروت، ترويج اعمال خير و تشويق مردم براي انفاق و ايجاد حس تعاون بين افراد جامعه است.

بدون ترديد تمدن و رشد فرهنگ ديرينه کشورمان مديون اين نهاد کهن و افراد خير و نيک انديش اين سرزمين است.

رشد و توسعه وقف بدون ترديد به نوع مديريت آن وابسته است. مديريت موقوفات از روش ساده سنتي آن ابتدا توسط واقف و پس از فوت او بوسيله متولي که نام و مشخصات آن در وقفنامه قيد شده است اداره ميشود، وچنانچه شخصي براي توليت اداره موقوفه تعيين نشده باشد مديريت موقوفه به عهده سازمان اوقاف و امور خيريه است. يکي از مهمترين وظايف مدير موقوفه که به طور متعارف بايد انجام دهد نگهداري اصل موقوفه است که شامل عمران موقوفه و حفظ و بقاي آن، نوسازي و در صورت لزوم تجديد بناي آن و دفاع از حقوق موقوفه و جلوگيري از تجاوز به املاک آن ميباشد.

مروري بر فعاليت ها و برنامههاي بنياد توسعه عمران و موقوفات کرمان

احياي بناهاي تاريخي ارزشمند باغ متولي باشي ماهان،باغ فتح آباد کرمان پشتوانه اي بود براي مرمت بزرگترين خانه ي خشتي دنيا يعني خانه ي حاج آقا علي در رفسنجان.

بناهاي ياد شده ميراث هاي باارزشي هستند که خود را از دل تاريخ باصفا و پر فراز و نشيب به دنياي پر استرس امروزي ما رسانده اند وپيام آور شادي وآرامش از نياکان ما براي ما خواهند بود.

ما امروز تصوير تاريخ را زنده نگه ميداريم

اين سه بنا هر کدام تلاش کرده بودند تا به نوبه ي خود تصويري از زندگي، فرهنگ و هنر نياکان ما را بر بوم پر تلاطم اين روز ها به تصوير بکشند و اصالت نياکانمان را در دل ما زنده نگاه دارد.

ديگر رمقي براي ابنيه ها نمانده بود و هر کدام به سختي روزهاي ايستادگي را پشت سر گذاشته و در حال فراموشي ونابودي بودند. اگر به داد باغ متولي باشي و باغ فتح آباد نرسيده بوديم ويرانه اي بيش نبودند و بزرگترين خانه ي خشتي جهان در رفسنجان امروز حال خوشي ندارد و در معرض نابودي است و بيم آن را داريم که چهار ستونش فرو ريزد.

اما فرزندان کوير ايستاده اند ويکايک کمر همت به ساختن اين مرزو بوم بسته اند.

داستان احياء عمارت فتح آباد از فروردين ماه سال 1393 آغاز شد؛ وقتي که عليرضا رزم حسيني استاندار جديد کرمان، در همين راستا بازسازي باغ فتح‌آباد را به‌ عنوان اقدامي در جهت افزايش ظرفيت‌هاي گردشگري استان و به ويژه شهر کرمان در برنامه‌هاي توسعه و عمران استان کرمان قرار داد. استاني که به گفته استاندار با وجود داشتن ظرفيت‌هاي گسترده اقتصادي و فرهنگي آنچنان که شايسته‌اش بوده، توسعه نيافته است.

گويي ديروز بود که غلامرضا سرايداري مدير عامل بنياد توسعه موقوفات عمران استان گفته بود قصد داريم باغ فتح اباد و عمارت هاي قديمي آن را آباد کنيم و امروز شاهد لبخند بر لب مردمان کوير هستيم که از احياي فرهنگ و تاريخ نياکان خود خوشحال هستند. اين بنياد براي احياي فتح آباد در حدود 9ميليارد تومان و برا ي احياي باغ و کلکسيون گياهان دارويي 1ميليارد تومان هزينه کرد.به راستي عمارت با شکوهي از دل تاريخ کوير برآمده و اکنون به زيبايي در آغوش کوير استوار ايستاده است.

توان اين سرباز ميهن ستودني است که همچنان با توجه به مشکلات عديده در اجراي پروژهاي عمراني خصوصا در باز سازي مرمت و احياي بناهاي ميراث نياکانمان سربلند بيرون آمده واز ايشان که نيت بازسازي خانه حاج اقا علي را دارد حمايت کنيم

اين بنا در سال 1381در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده بود و گواه تاريخ موقوفه و اين فرهنگ زيبا و خدا پسندانه است.که امروزه اين موقوفه حوزه گردشگري و کار آفريني براي مردم کرمان شده است.

اين باغ تا کنون در حدود 100هزاربازديد کننده داشته که ميتوان به فعاليت هاي ايجاد شده چنين اشاره کرد:حفر چاه آب،13هکتار فضاي سبز،باغ ميوه،باغ پسته وکاشت گياهان دارويي وسنگفرش بي نظير باغ.

سرايداري بارها اظهار داشته است که براي احياي باغ فتح آباد بدون بودجه و اعتبار کارها را مديريت کرده است، او به يکي ديگر از آرزوهايش نيز جامه ي عمل پوشانده است ومقدمات آن را فراهم کرده است تاحدود 300 نوع از 400 نوع گياه دارويي را که در کرمان کشت ميشده است را احيا کند.

مديريت چنين پروژه هاي عظيمي همت بلند مردان خدا را ميخواهد به راستي که عليرضا رزم حسيني استاندار کرمان توانسته است به ياري بنياد و همراهي مديران استان در راستاي اقتصاد مقاومتي به بهترين شکل ممکن در ساخت بنا و اشتغالزائي موفق باشد.

احداث باغ گياهان دارويي با چشم انداز بيش از 500 گونه گياهان داروئي در استان کرمان که از دير باز به استان گياهان دارويي شهرت داشته و افتتاح انجمن علمي گياهان دارويي شاخه کرمان باعث افزايش و توانمندي هر چه بيشتر اين باغ در اين شهرو کشور گرديده است.

سروناز نخعي مدير باغ گردشگري فتح آباد ميگويد از تاريخ 05/09/94طي سفر دکتر رضائي رئيس انجمن علمي گياهان دارويي ايران رسما دفتر اين انجمن افتتاح و دوره هاي آموزشي برگزار خواهد شد که با معرفي گونه هاي مستعد استان کرمان مي توان به کشت جايگزين پسته با توجه به بحران خشکسالي توجه ويژه داشت.  

نخعي به عنوان مدير باغ فتح آباد، برگزاري دورههاي آموزشي در زمينه‌ي گياهان دارويي از جمله برنامه‌هاي پيش روي اين انجمن عنوان کرده و مي‌گويد: معرفي گياهان دارويي مستعد جهت اصلاح الگوي کشت استان، عضو گيري از افراد علاقه‌مند در زمينه‌ي گياهان دارويي و همکاري در زمينه‌هاي علمي و تحقيقاتي با مراکز آموزشي مستقر در استان، از جمله ديگر برنامه‌هاي پيش روي انجمن در محل باغ فتح آباد کرمان است.

مدير باغ مي‌گويد: اين عمارت زيبا را هم اکنون مي توان نگين جاذبه هاي گردشگري شهر کرمان بحساب آورد. از زمان افتتاح گردشگران داخلي و خارجي بسياري از عمارت استقبال کرده اند که روزانه به ميزان گردشگران اين استان اضافه گرديده.

اين مجموعه شامل رستوران سنتي، شربت خانه، فروشگاه صنايع دستي و سوغات کرمان، عطاري مي باشد. که اميد است درآينده نزديک تعدادي اقامت گاه بومي درگوشه اي از همين باغ احداث شود تا سکونت گاه باصفايي باشد براي گردشگران علاوه برگردشگران فرهنگي مي تواند مرکز پايگاه تورهاي علمي، تورهاي سلامت ،و رصد آسمان کرمان باشد.عمارت باغ فتح‌آباد، الگوي خيلي از باغات تاريخي منطقه کوير فلات ايران و از جمله الگوي باغ معروف «شاهزاده» ماهان بوده است.

مي‌گويند سر در زيباي باغ شاهزاده در ماهان از سر در اين عمارت الهام گرفته است. و شاهد مهجوري اين بناي اصيل نيز اين واقعيت است که در کنار شهرت جهاني باغ شاهزاده ماهان، اين باغ مدفون در زير غبار مانده بود؛ در حالي که باغ شاهزاده سال‌هاست که در فهرست آثار جهاني جاي دارد؛ باغ فتح‌آباد مهجور و گمنام سال‌ها در حاشيه کرمان رها شده بود.

عمارت فتح‌آباد به گماني، زماني دارالحکومه کرمانو محل رفت و آمد و حشر و نشر حاکمان، اميران و بزرگان اين ديار بوده است.

اين عمارت در دوره حکمراني «فضل علي خان بيگلربيگي» در دوره‌ي قاجاريه در سنه 1253 هجري شمسي در شمال شهر کرمان، ساخته شد و بعدها به باغ «فتح آباد» شهرت يافت.

اين عمارت در فراموشي و بي‌اعتنايي از سال 1352 در حدود چهل و دو سال، سکونتگاه رانده‌شدگان و اراذل و اوباش حاشيه‌نشين شهر شده بود و شگفت آنکه اهالي مناطق اطرافش براي تامين امنيت به صرافت تخريبش افتاده بودند! اما بخت با عمارت و بيش از آن، با کرمان يار بود که پيش از آنکه تخريب شود، کشف شد و به چشم‌ها آمد.

صنعت گردشگري به يقين يکي از آن پتانسيل‌هاي فرهنگي است که اخيرا به جا و درست در برنامه‌هاي توسعه و عمران استان به آن توجه ويژه شده است.

به باورعلي رضا رزم حسيني استاندار کرمان يک ضلع اقتصاد و درآمدزايي، اقتصاد گردشگري است.

در اين ميان، نقطه قوت و البته تمايز برنامه‌هاي توسعه استاندار کرمان بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي مردمي در راستاي عمران و آباداني استان است. امري که به باور رزم حسيني از ويژگي‌هاي «اقتصاد مقاومتي» است.

بزرگترين خانه خشتي جهان در حال مرمت است

علي رضا رزم حسيني استاندار کرمان که دست همت به ساکنان شهر خود داده است تا کرمان در حاشيه‌ي کوير هم روي آباداني به خود ببيند، از مرمت خانه حاج آقا علي رفسنجان نيز غافل نيست و در پي آن است تا مرمت اين بناي با ارزش کويري نيز سرانجامي خير و نيک پيدا کند. او معتقد است که اين بزرگترين خانه خشتي ايران، بهترين مجموعه گردشگري کشور نيز خواهد شد.استاندار کرمان بارها اظهار داشته است که عمليات مرمت و بازسازي خانه خشتي حاج آقا علي رفسنجان بايد طبق طرحي که توسط ميراث فرهنگي ارائه شده، بازسازي و مرمت شود.

سرايداري چندي قبل اعلام کرد: عمليات مرمت خانه حاج آقا علي تاکنون 70 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است و مژده داد که فاز نخست مجموعه تاريخي خانه خشتي حاج آقا علي تا نوروز سال جاري آماده افتتاح مي شود.مجموعه داراي 17 سوئيت است که ظرفيت اسکان 100 نفر را دارد.

اين خانه خشتي داراي 110 اتاق است

گفتني است، مجموعه حاج آقا علي، نمونه اي زيبا و باشکوه از معماري عصر قاجار است.

اين مجموعه تاريخي شامل خانه حاج آقا، بازار، آب انبار، مسجد، حمام و کاروانسراست و با مساحت 14 هزار متر مربع در پنج کيلومتري جنوب شرقي رفسنجان در روستاي قاسم آباد شهرستان رفسنجان واقع شده است.

يادآور مي‌شود که کار مرمت و بازسازي خانه خشتي حاج آقا علي به عنوان بزرگترين خانه خشتي جهان از هشتم مهر سال جاري آغاز شده است ودر خرداد سال اينده در پناه خدا به اتمام رسد. در حال حاضر100بنّا، گچ‌کار، کاشي‌‌کار و… در اين رويداد بزرگ سهيم و مشغول کارند.

 

 

Copyright © 2017. All right reserved