www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
دوشنبه 24 اسفند 1394 , 15:25
مس كرمان؛ از فرآوري مس تا عمل به مسئوليت‌هاي اجتماعي
کرمان مجازي- مدير منطقه كرمان برقراري روابط بلند مدت با شركت‌هاي بزرگ معدني را از برنامه‌هاي كلان مس كرمان برشمرد و گفت: بايد زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري و همكاري‌هاي مشترك بين مس كرمان و شركت‌هاي همطراز بين المللي فراهم شود و تجارب ارزشمندي را كه در عرصه جهاني وجود دارد، با لحاظ شرايط بومي، وارد فرايند كاري خود كنيم.

ضرورت تشكيل مس منطقه كرمان

در ارديبهشت ماه امسال «مس منطقه كرمان» با معرفي حسين نظري به عنوان مدير منطقه كرمان رسماً فعاليت خود را آغاز كرد. به همين مناسبت، احمد مرادعليزاده مديرعامل شركت ملي صنايع مس ايران در مورد ضرورت تشكيل مس منطقه كرمان گفت: ادغام مجتمع‌هاي مس سرچشمه و شهربابك، در جهت هم افزايي در استراتژي‌هاي كلان مجموعه و جلوگيري از هدر رفت سرمايه‌هاي شركت صورت گرفته است و موضوع تبديل شرکت به هلدينگ و شرکت سرمايه گذاري و همچنين تبديل واحدهاي کرمان و آذربايجان به شخصيت‌هاي حقوقي مستقل و سرمايه پذير مفيد است تا بتوانند دو منطقه سهام را عرضه و درآمد حاصل از فروش سهام را مجدداً در بخش‌هاي ديگر درتوسعه کشور سرمايه گذاري کنند و تامين درآمد داشته باشند و پروژه‌هايي که امکان سرمايه گذاري مشارکتي مس درآنها فراهم مي‌شود در قالب «شرکت پروژه» اداره شوند.

مسئوليتهاي اجتماعي

   مديرعامل شركت ملي صنايع مس ايران در مورد مسئوليت‌هاي اجتماعي اظهار داشت: بحث مسئوليت‌هاي اجتماعي، عمل به تعهدات داوطلبانه‌اي است كه شركت‌ها براي خود ايجاد مي‌كنند و انجام مي‌دهند. اما شركت مس به مسئوليت‌هاي اجتماعي به عنوان عملي صرفاً ‌خيرخواهانه و جبراني نگاه نمي‌كند. بلكه در صدديم با انجام مجموعه‌اي از اقدامات برنامه ريزي شده و هدفمند، نه واكنشي و پاسخ به تقاضا، در سرزمين‌هاي ذينفع يا كل جامعه، نهايتاً بتوانيم به توليد محصولي ارزان‌تر دست يابيم. چون توسعه نيافتگي اين مناطق، در نهايت هزينه‌هاي شركت را افزايش مي‌دهد. انجام اين كارها منَتي بر سر ساكنان اين مناطق نيست. بلكه عمل به مسئوليت‌هاي اجتماعي، به نفع خود شركت است.

وي درادامه گفت: وظيفه اصلي ما توليد مس، خلق ارزش افزوده و ايجاد سود بيشتر براي سهامداران است و مثلاً انجام كارهايي در زمينه آموزش و پرورش، ورزش، بهداشت و درمان، راه سازي، جنگل كاري و... نيست . ولي اين را هم مي‌دانيم كه در خلأ زندگي نمي‌كنيم. مسئوليت‌هاي اجتماعي به اخلاق كسب و كار بر مي‌گردد ؛ يعني رعايت حال تمام كساني كه از فعاليت‌هاي شركت تحت تأثير قرار مي‌گيرند و رعايت اين مسئوليت‌ها پيش شرطي براي كسب سود است.

اهداف و مأموريتهاي كلان مس منطقه كرمان

حسين نظري مدير مس منطقه كرمان با تبيين اهداف و مأموريت‌هاي كلان مس منطقه كرمان گفت: كاهش قيمت تمام شده و توليد اقتصادي يكي از مهمترين استراتژي‌هاي ماست و بايد در كنارآن، با اجراي طرح‌هاي توسعه، به افزايش ظرفيت توليد بپردازيم.

مدير منطقه كرمان برقراري روابط بلند مدت با شركت‌هاي بزرگ معدني را از ديگر برنامه‌هاي كلان مس كرمان برشمرد و گفت: بايد زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري و همكاري‌هاي مشترك بين مس كرمان و شركت‌هاي همطراز بين المللي فراهم شود و تجارب ارزشمندي را كه در عرصه جهاني وجود دارد، با لحاظ شرايط بومي، وارد فرايند كاري خود كنيم.

بهسازي و تعديل ساختار نيروي انساني از ديگر اهداف كلاني بود كه مدير منطقه كرمان به آن اشاره كرد و گفت: تلاش ما در چند ماه گذشته اين بوده كه ساختار مناسبي را براي رسيدن به اهداف فوق طراحي كنيم و با تخصصي كردن حوزه‌هاي كاري و اعطاي اختيارات به مديران هر بخش، روند تصميم‌گيري و اجراي كارها را روان كنيم و اين كار، فارغ از دغدغه‌هاي سياسي و با رويكردي حرفه‌اي صورت گرفته است.

حسين نظري مدير مس منطقه كرمان گفت : در حوزه منطقه كرمان، هفت هدف استراتژيك تعريف كرده‌ايم يكي از اين اهداف، بحث تمركز است كه در دل آن، اهداف زيادي وجود دارد. حسين نظري هدف دوم را افزايش توليد دانست و گفت: بهبود افزايش توليد در فرايندهاي جاري و افزايش ظرفيت توليد در حوزه كرمان، يكي از اهداف كلان ماست و ما به خاطر هزينه تمام شده بالا، متعهد به بهبود و داشتن حداكثر راندمان هستيم.

وي هدف سوم را برقراري روابط با شركت‌هاي مشابه بزرگ دانست و اظهار داشت: با برقراري ارتباط با اين شركت‌ها و استفاده از توان فني آنها، پروژه ها به نحو بهتري انجام خواهد شد. حسين نظري كاهش هزينه‌ها را هدف چهارم در منطقه كرمان دانست و گفت:‌ چه در زمينه توليد و چه در پشتيباني، بايد حاشيه سود را افزايش دهيم و با كنار گذاشتن روش‌هاي سنتي و به كار بردن ابزارهاي مديريتي مناسب و آموزش كاركنان، به اين هدف برسيم. مدير مس منطقه كرمان همچنين بهسازي و تعديل ساختار سازماني را هم از اهداف مس منطقه كرمان دانست و گفت: ‌ما در حال تجربه ساختار جديد مديريتي و سازماني هستيم و منطقه مس به بهسازي نيرو محتاج است.

وضعيت نيروي انساني

وي همچنين تغيير وضعيت نيروهاي 2430 را دغدغه مديران شركت دانست وگفت:‌ در وهله اول، ما امنيت شغلي را براي اين نيروها تضمين مي‌كنيم و در يك دورة زماني 3 الي 4 ساله، اصلاح ساختار حقوق و دستمزد را انجام خواهيم داد و اميدواريم تا آن موقع، با افزايش قيمت جهاني مس و افزايش بهره وري، اين امر محقق شود.

محيط زيست

حسين نظري، كاهش آلايندگي و ارتقاء استانداردهاي زيست محيطي را از ديگر اهداف كلان مس كرمان دانست و گفت: نگاه ما به محيط زيست، يك نگاه تشريفاتي و رفع تكليفي نيست و آن را جزو مسئوليت‌هاي اجتماعي خود مي‌دانيم و با اينكه تا امروز گام‌هاي ‌ مثبت زيادي در اين زمينه برداشته شده و هزينه‌هاي زيادي هم در اين زمينه صورت گرفته، جا براي بهبود بيشتر شرايط هست.

بومي سازي

حسين نظري مدير مس منطقه كرمان در مورد بومي سازي اظهار داشت:‌ شركت مس از 20 سال پيش بومي سازي را رسماً آغاز كرده وما حدود 4 هزار قطعه را بومي سازي كرديم كه از اين تعداد 2 هزار قطعه در استان كرمان توليد مي‌شود و تمام مستندات بومي سازي موجود است. وي گفت:‌ با توجه به تشكيل مس منطقه كرمان، طرح بومي سازي قطعات با شدت و شتاب بيشتري ادامه خواهد داشت و بخش دوم توسعه شركت مس تا سال 98 انجام خواهد شد و جهش مس دو برابر مي شود كه دراين جهش، صنعتگران و قطعه‌سازان نيز بايد ما را ياري نمايند.

مدير مس منطقه كرمان در ادامه گفت:‌ در حال حاضر با 45 سازنده در كرمان همكاري دارند و نيت ما بر اين است كه با تعداد شركت‌هاي توليد كننده قطعات در كرمان بيشتر همكاري كنيم و آمادگي داريم تجربه 20 ساله در بومي سازي‌مان را در اختيار ديگر صنعتگران قرار دهيم.

مس منطقه كرمان و فرهنگ

همچنين حسين نظري گفت: در حوزه فرهنگي کمتر فعاليت فرهنگي و هنري در استان کرمان برگزار مي‌شود که به نحوي از انحاء از حمايت مس برخوردار نباشد. البته اين حجم حمايت، هنوز هم ما را راضي نمي‌کند. اما با همه مشکلاتي که مس در عرصه صادرات با آن مواجه است و مشکلاتي که تحريم ناعادلانه جهاني بر صنعت ما تحميل کرده است، مس هيچ گاه از سرمايه‌گذاري در اين عرصه پا پس نکشيده و آن را از اولويت‌هاي خود خارج نکرده است. وي گفت: ليست حمايت‌هاي مس، فهرست بلندبالايي است که در اين فرصت کم و وقت کوتاه نمي‌گنجد و شايد گفتنش هم به جهت حفظ کرامت هنرمندان و فعالان حوزه فرهنگ، چندان ضروري نباشد.

مدير منطقه اي مس كرمان در مورد توسعه فرهنگ شهادت و ايثار و زنده نگه داشتن ياد و خاطره شهدااظهار داشت: علاوه بر چاپ کتاب خاطرات شهدا و ساخت فيلم‌هاي مستند و سينمايي، تا کنون هزاران نسخه از کتاب‌هاي مربوط به حوزه دفاع مقدس توسط مس خريداري و بين علاقه‌مندان بويژه دانش آموزان منطقه توزيع شده است. در مورد يادواره‌هاي شهدا مي‌توانم بگويم کمتر يادواره‌اي در منطقه برگزار مي‌شود که از حمايت مس برخوردار نباشد. ما به اين مسئله مي‌باليم و آن را جزو وظايف ذاتي خود مي‌دانيم. چون حيات و هويت امروز ما وامدار خون شهدا و جان‌فشاني ايثارگران است. و اين براي ما يک بحث نمايشي نيست، بلکه يک امر ارزشي است.

سبز اروپا براي حذف و جايگزيني اسكارل

- دريافت گواهينامه EAST   از انجمن مديريت سبز اروپا براي تهيه كتاب‌هاي شناسايي پوشش جانوري و گياهي منطقه سرچشمه

- دريافت گواهي تقدير سبز سطح سه از انجمن مديريت سبز ايران

 

Copyright © 2017. All right reserved