www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
دوشنبه 28 تیر 1395 , 03:26
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان در گفتگو با کرمان مجازي:
ثبت سه اثر جهاني در کمتر از يک سال اقدامي بي سابقه است/نقش تاثيرگذار استاندار در ثبت آثار جهاني کرمان/ افزايش 30 درصدي گردشگران خارجي در دولت يازدهم
پس از ثبت جهاني روستاي دستکند ميمند، در اقدامي بي سابقه در روزهاي اخير شاهد ثبت جهاني قنوات جوپار و اکبرآباد و قاسم آباد بم و هم چنين کوير لوت بوديم که اين اقدام شايسته تقدير، نتيجه تلاش هاي شبانه روزي استاندار کرمان و هم چنين مسئولان ميراث فرهنگي استان و کشور است. هم اکنون کرمان بر قله ثبت آثار جهاني کشور ايستاده تا گواه فرهنگ و تمدن مردم اين ديار باشد. اما اين که در طي 37 سال گذشته تنها دو اثر تاريخي استان به ثبت جهاني رسيده بود و در کمتر از يک سال سه اثر تاريخي استان به ثبت جهاني مي رسد، اقدامي‌ست که نمي توان جز مديريت جهادي و تدبير نام ديگري بر آن نهاد. استفاده از ظرفيت هاي فرهنگي و تاريخي استان در مسير اعتلاي همه جانبه آن، هديه اي است که اين روزها از سوي دولتمردان تدبير و اميد با خبرهاي خوش جهاني به مردم استان کرمان داده مي شود.

به همين بهانه، کرمان مجازي با مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان کرمان و مدير روابط عمومي اين اداره کل گفتگو کرده است که ماحصل آن از نظرتان مي گذرد.

محمود وفايي با اشاره به اين‌که بسياري از گردشگراني که وارد ايران مي‌شوند، گردشگر فرهنگي هستند و توجه بسيار زيادي به آثار تاريخي و باستاني دارند، گفت: بدون شک استان‌هايي که تعداد آثار بيشتري در فهرست  ميراث جهاني دارند، بيشتر مورد توجه گردشگران قرار مي گيرند.

وي با بيان اين‌که استان کرمان در گذشته تنها دو اثر ثبت جهاني ارگ بم و باغ شاهزاده ماهان را در کارنامه داشت، اظهار کرد: با ثبت جهاني روستاي دستکند ميمند در سال گذشته و هم چنين ثبت پرونده قنات‌هاي گوهر ريز جوپار و اکبر آباد و قاسم آباد بروات شهرستان بم  و  بيابان لوت در چهلمين اجلاس يونسکو که در روزهاي گذشته برگزار شد، در مجموع استان کرمان 5 پرونده و هفت اثر ثبت جهاني دارد.

وفايي ادامه داد: پرونده ثبت جهاني ارگ بم و روستاي ميمند به صورت مستقل ثبت جهاني شده و باغ شاهزاده ماهان در پرونده باغ هاي ايراني و قنات هاي جوپار و اکبر آباد و قاسم آباد بم در پرونده 11 قنات ايراني ثبت جهاني شده اند،  ضمن اين که پرونده بيابان لوت هم بين سه استان سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و کرمان مشترک است و در اين ميان بيشترين سهم را با 80 درصد، استان کرمان دارد.

مديرکل ميراث فرهنگي استان ادامه داد: بنابراين استان کرمان با 5 پرونده و 7 اثر ثبت جهاني،  رکوردار آثار ثبت جهاني در کشور است.

وي اقدامات استاندار کرمان را در راستاي ثبت اين آثار، بسيار چشمگير دانست و گفت: حضور و حمايت مديريت عالي استان به صورت مستقيم و پيگيري هاي مستمر وي، نقش بسيار زيادي در ثبت اين آثار طبيعي و تاريخي داشت و اين حضور و حمايت مستقيم، کارشناسان يونسکو را متقاعد کرد که استان اهميت ويژه اي براي اين آثار قائل است. از سوي ديگر آماده سازي پرونده آثار براي ثبت جهاني، زمان مي‌برد و نياز به پيگيري دارد، ضمن اين که کارشناسان يونسکو نيز براي بررسي آثار به استان آمدند و  اگر پيگيري ها و حمايت هاي استاندار محترم نبود، روند تکميل پرونده آثار بدون اتلاف وقت انجام نمي‌شد. به عنوان نمونه در تکميل پرونده بيابان لوت، با هزينه استانداري در اختيار کارشناسان يونسکو خودرو و هلي کوپتر قرار گرفت تا آن ها بتوانند طبق نقشه هايي که در اختيار دارند به صورت هوايي بيابان لوت و زيبايي هاي آن را ببينند و دقت و اشراف بيشتري داشته باشند.

بايد بگويم خوشبختانه استاندار کرمان بسيار به بحث ميراث فرهنگي و آثار تاريخي اهميت مي دهند و معتقدند که ظرفيت هاي ميراث فرهنگي استان بستر مناسبي براي اشتغال زايي است. اقداماتي از قبيل بازسازي بازار کرمان و احياي باغ فتح آباد مويد اين موضوع است که مقام عالي استان اهميت ويژه اي براي اين ميراث قائل است و اين امتياز مهم استان کرمان در مقايسه با ساير استانهاست.

موضوعي که براي کارشناسان يونسکو حائز اهميت است، هم ثبت اثر و هم حفاظت از آن پس از ثبت جهاني است، بنابراين استاندار کرمان قبل و بعد از بازديد کارشناسان يونسکو از بيابان لوت، جلساتي را باآن ها داشتند و اين اقدام تاثير مثبتي بر تصميم گيري کارشناسان يونسکو داشت. آن ها وقتي مي بينند مقام عالي استان به صورت مستقيم ورود کرده و در نسشت يونسکو در استامبول ترکيه شرکت مي کند، اين اطمينان خاطر را پيدا مي کنند که خرد جمعي در کار است و در استان دستگاه هاي مرتبط همکاري و هماهنگي لازم را  با يکديگر دارند.

 وفايي با اظهار خوشنودي از قرار گرفتن استان کرمان در صدر استان هاي داراي آثار ثبت جهاني در کشور، گفت: ايران در حال حاضر بيش از 20 پرونده در فهرست آثار جهاني دارد و گردشگران خارجي وقتي به کشورمان وارد مي شوند تمرکزشان بيشتر روي استان هايي است که داراي آثار ثبت جهاني بيشتري هستند، بنابراين جايگاه استان کرمان در ثبت آثار جهاني در کشور، پيامدهاي مثبت زيادي از جمله افزايش ورود گردشگران خارجي به استان و در نتيجه آن افزايش ظرفيت هتل ها و رونق اقتصاد گردشگري  رابه دنبال دارد.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، با اشاره به اين که سهميه ايران براي ارسال پرونده به يونسکو براي ثبت جهاني در هر سال دو پرونده است، گفت: خوشبختانه استان کرمان در سال جاري در هر دو پرونده اي که به يونسکو ارسال شد، سهم داشت.

وي به آستانه شاه نعمت الله ولي، تپه هاي کنارصندل جيرفت، خانه حاج آقا علي رفسنجان و بازار کرمان به عنوان آثار ديگري که قابليت ثبت جهاني دارند، اشاره و خاطرنشان کرد: سياست هاي اداره کل ميراث فرهنگي در راستاي افزايش آثار استان در فهرست ثبت جهاني است وتا کنون به همت استاندار محترم توانسته ايم سهم قابل توجهي در اين زمينه داشته باشيم.

وفايي با بيان اين که ثبت سه اثر جهاني در فاصله زماني کمتر از يک سال، اقدامي بي سابقه است، اظهار داشت: ما در سال 85 ثبت جهاني ارگ بم و در سال 90 ثبت جهاني باغ شاهزاده ماهان را داشتيم ولي با مديريت جهادي دولتمردان تدبير و اميد،توانسته ايم در کمتر از يک سال، سه اثر را در فهرست آثار ثبت جهاني داشته باشيم که دستاوردي بسيار ارزشمند است زيرا با افزايش تعداد آثار ثبت جهاني، دنيا بهتر استان کرمان را مي شناسد.

وي در پايان سخنانش با بيان اين که قنات گوهر ريز جوپار بيش از 700 سال قدمت، اظهار داشت: اين نشان دهنده اين امر است که ايرانيان از 700 سال پيش در زمينه قنوات و شيوه هاي آبياري، فعاليت کرده اند. باغ شاهزاده ماهان نشان از شيوه ي معماري متفاوت باغ هاي ايراني دارد و ارگ بم با تاريخچه 2000 ساله نشان از فرهنگ و تمدن مردمان استان کرمان دارد.

مدير روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان نيز در خصوص ثبت سه اثر تاريخي و طبيعي استان کرمان در فهرست آثار جهاني در کمتر از يک سال، گفت: اين امر قطعاً تاثير قابل توجهي بر حضور بيشتر گردشگران در استان داشته و کرمان بيش از گذشته در سبد سفر گردشگران قرار خواهد گرفت.

محمد مهدي افضلي با بيان اين که اقتصاد استان نيز از اين امر متاثر مي‌شود، اظهار داشت: اقدامات استان کرمان  در زمينه گردشگري طي دو سال اخير چشمگير است، به طوري که در سال 92، 13 هزار و 500 نفر گردشگر را در استان داشتيم و در سال 93 اين رقم به 16 هزار نفر و در سال 94 به 21 هزار نفر رسيده است.

وي ادامه داد: از ابتداي سال جاري تا کنون نيز 13 هزار و 500 نفر گردشگر خارجي به استان سفرکرده اند که افزايش چشمگير گردشگران در استان کرمان، نشان از اقدامات مطلوب مديران استان در زمينه گردشگري دارد.

افضلي خاطر نشان کرد: بر طبق آمارها، حضور گردشگران خارجي در دولت يازدهم نسبت به دوره گذشته بيش از 30 درصد افزايش داشته است.

گفتني ست: پس از ثبت «قنات‌هاي ايراني» به عنوان بيستمين اثر ايران در فهرست جهاني يونسکو در روز جمعه 26 تيرماه جاري، کوير لوت به عنوان نخستين اثر طبيعي ايران و بيست و يکمين اثر در روز يکشنبه 27 تيرماه جاري ازسوي کميته جهاني يونسکو در کانون توجهات جهاني قرار گرفت و ثبت جهاني شد.
 کوير لوت با مساحتي در حدود ??? هزار کيلومتر، در شمال شرقي استان کرمان قرار دارد و در ميان سه استان خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان و کرمان گسترده شده و حدود ?? درصد وسعت کشور را دربر گرفته است.سابقه‌ي تمدني بيش از پنج هزار سال در حاشيه‌ي کوير لوت و کشف حدود سه‌هزار اثر تاريخي از اين منطقه در نوع خود بي‌نظير است که از جمله اين کشفيات مي‌توان به درفش پنج‌ هزارساله‌ي شهداد اشاره کرد که قديمي‌ترين درفش جهان محسوب مي‌شود. اين کوير ( منطقه گندم بريان بخش شهداد از توابع استان کرمان) که به عنوان گرم‌ترين نقطه‌ي زمين شناخته مي‌شود، در حالي در سال‌هاي ????، ????، ????، و ???? به عنوان گرم‌ترين نقطه‌ي کره زمين اندازه‌گيري شد که در سال ???? با دماي ??.? درجه‌ي سانتي‌گراد، رکورد گرم‌ترين دما در تمام زمين را از آن خود کرد.

 طبق کنوانسيون يونسکو هر اثري پس از ثبت توسط اين کميته بايد از سوي کشور نگهدارنده اثر مورد توجه ويژه قرار گيرد و انجام هرگونه دخل و تصرف يا اقدامي که باعث به خطر افتادن آن شود، ممنوع است.

Copyright © 2017. All right reserved