www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
پنجشنبه 11 شهریور 1395 , 13:41
معاون امور عمراني استاندار در گفتگو با کرمان مجازي:
موتور توسعه اقتصادي مناطق زرند، کوهبنان و راور در دست مجموعه ميدکو
استان کرمان استاني پهناور است که مزيت‌ها و استعدادهاي متفاوتي دارد. پس از انتخاب اين استان به عنوان پايلوت اقتصاد مقاومتي، گام دوم طرح مثلث توسعه اقتصادي با تقسيم‌بندي استان به هشت زون اقتصادي به عنوان يکي از طرح‌هاي ابتکاري استاندار با هدف استفاده از ظرفيت‌ها و مزيت‌هاي 23 شهرستان استان انجام و اين شهرستان‌ها در قالب هشت منطقه اقتصادي همگن با محوريت ظرفيت‌ها و مزيت‌هاي اين شهرستان‌ها تقسيم شدند، ضمن اين‌که مسائل اجتماعي و سياسي هر منطقه نيز مد نظر قرار گرفته است. مهندس ابوالقاسم سيف الهي معاون عمراني و نماينده استاندار در زون هاي اقتصادي 4 و 5 استان در گفتگويي با کرمان مجازي توضيحاتي در خصوص گام دوم مثلث توسعه اقتصادي داده است که ماحصل آن از نظرتان مي گذرد.

معاونان استاندار حلقه‌ي وصل معين‌هاي اقتصادي و مديريت عالي استان

آقاي مهندس فتوت معاون محترم هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري، به دليل سابقه فعاليت خوبي که در شرق و جنوب و عمدتاً در بحث کشاورزي داشتند و هم‌چنين در طرح پايلوت ملي اقتصاد مقاومتي در شهرستان قلعه‌گنج، پشتيباني بنياد مستضعفان را برعهده دارند و سابقه خدمت در سازمان جهاد کشاورزي را داشتند، به عنوان نماينده استاندار در  مناطق جنوبي و شرقي استان انتخاب شدند.

مناطق چهار و پنج که شامل شهرستان‌هاي بافت، ارزوئيه، رابر، زرند، کوهبنان و راور است به عهده معاون عمراني استاندار قرار داده شده است.

منطقه‌هاي شش، هفت و هشت که شامل شهرستان‌هاي رفسنجان، انار، شهربابک، سيرجان، بردسير و کرمان مي‌باشد به جهت سابقه‌ي معدني و ارتباطاتي که آقاي ذکاءاسدي معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار در اين مناطق داشتند، مسئوليت اين مناطق به عهده معاون سياسي گذاشته شده است.

موتور توسعه اقتصادي مناطق زرند، کوهبنان و راور در دست مجموعه ميدکو

در فرآيند تکميلي؛ استاندار محترم با آقاي رئيسي توليت آستان قدس رضوي مذاکره کردند و از آن‌جايي که در راور در بخش کشاورزي حدود هزار هکتار زمين پسته‌اي و چاه تلنبه متعلق به آستان قدس رضوي مي‌باشد و از طرفي هم شهرستان راور باب‌الرضا (ع) و محل تردد زائران مشهد مقدس از کرمان، سيستان و بلوچستان و هم‌چنين هرمزگان است، آقاي رئيسي پذيرفته‌اند در راور به صورت ويژه جايگاه معين رو بپذيرند و کارها را دنبال کنند ولي به صورت کلي اين منطقه نيز از نظر اقتصادي زير نظر مجموعه ميدکو مي‌باشد و اين مجموعه هر سه شهرستان را پشتيباني مي‌کند. ضمن اين‌که جلسه‌هاي اقتصادي اين شهرستان‌ها حول محور ظرفيت‌هاي مناطق ياد شده، تشکيل و توسعه روستايي و شهري در قالب اقتصاد مقاومتي صورت مي‌گيرد تا با راهبري ميدکو، توسعه اقتصادي هر منطقه رقم بخورد و تاکنون جلساتي هم با حضور ائمه جمعه و نماينده مردم زرند و کوهبنان و هم‌چنين نمايندگان مردم کرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي تشکيل شده است و همگي پشتيباني لازم از طرح را داشته‌اند.

 

خريد کارخانه فولاد بافت توسط گروه مالي گردشگري

اخذ مجوز منطقه ويژه گردشگري بافت توسط شرکت هواپيمايي ماهان

تصميم‌گيري براي هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري در منطقه گردشگري هنزاء

بخش دولتي هم پروژه‌ها و برش هايي دارد که توسط سازمان مديريت احصاء و اين برش‌ها به صورت شهرستاني و بخشي و دهستاني تفکيک شده‌اند که اين پروژه‌ها بايستي توسط مجموعه معين و مجموعه‌اي که پشتيباني مي‌کند، دنبال شود و دولت هم وظيفه خود را در تامين زيرساخت‌ها انجام مي‌دهد اما آنچه مد نظر استاندار محترم است، توسعه‌ي اين مناطق توسط بخش خصوصي است.

اجراي همه پروژه‌هاي اقتصادي استان، زير چتر اقتصاد مقاومتي

به طور کلي فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي، شخص استاندار است و دبير اين ستاد هم رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان مي‌باشد. در کنار سازمان مديريت و برنامه‌ريزي؛ سه معاونت استانداري پشتيباني از اين هشت زون اقتصادي را انجام مي‌دهند و همه‌ي اين حلقه‌ها به هم متصل هستند و هيچ کاري بدون هماهنگي انجام نمي‌شود.

تاکيدي که استاندار محترم دارند اين است که در آينده، نهادي در زون‌هاي اقتصادي طراحي شود که پايدار باشد و بتواند کار را دنبال کند زيرا به غير از بخش‌هاي دولتي، بخش‌هاي ديگر هم در ستاد اقتصاد مقاومتي فعاليت مي‌کنند.

 معين‌هاي اقتصادي هم بايد هم‌افزايي داشته باشند و طرح‌هاي جديد خود را به طرح‌هاي قبلي مثلث توسعه اقتصادي اضافه کنند و در نهايت آن‌چه در گام اول مثلث توسعه اقتصادي رقم خورده بايد توسط معين‌هاي اقتصادي دنبال شود و به نتيجه برسد. بنابراين چتر اقتصاد مقاومتي هم بر روي طرح‌هاي قبلي مثلث توسعه اقتصادي و هم بر روي طرح‌ها و پروژه‌هاي جديد باز است.

تنظيم سند توسعه منطقه‌اي و شروع توسعه از روستاها

گام دوم مثلث توسعه اقتصادي؛ سه مرحله دارد که شامل طرح‌هاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت است و حداقل يک افق ده ساله براي آن پيش‌بيني شده است و طرح‌ها بايد بر اساس برنامه زمان‌بندي پيش روند. به عنوان مثال ممکن است بعضي طرح‌ها در سال اول و بعضي در سه سال اول و بعضي هم طي 10 سال  به نتيجه برسند. به هر حال هر طرح يک برنامه زمان‌بندي مشخص دارد.

طرح همياران آب، طرحي موفق براي حل مشکل آب استان

يکي از بحث‌ها در زمينه تامين آب شرب اين است که استان منطقه‌بندي شده و تصميم‌گيري براي تامين آب شرب مرکز استان، شمال، شرق و جنوب استان از منابع خاص انجام شده است. يعني هر منطقه سند تامين آب خاص خودش را دارد. بحث ديگري که در استان کرمان دنبال شد، انتقال آب حوزه به حوزه است که بخشي از آب را از حوزه‌هاي ديگر وارد استان کنيم و اين طرح هم براساس مصوبات و مجوزهايي که داده شده، در حال انجام است. موضوع ديگري که به صورت جدي در زمينه آب مطرح است، تشکل‌هاي آب‌بر هستند، به اين معني که کشاورزاني که از آب‌هاي زيرزميني برداشت مي‌کنند و مالک اين آب هستند بايد خود را متولي سفره‌هاي زيرزميني آب بدانند و نگذارند اين سفره‌ها صدمه ببيند و نابود شود و يا شور و اسيدي گردد. زيرا اولين کسي که از اين بي‌توجهي، ضرر مي‌بيند خود کشاورزان هستند. در نتيجه در استان براي هر منطقه، برنامه‌ريزي شده و تشکل‌هاي آب‌بران تشکيل مي‌شود تا بازار آب و اين‌که آب را در چه زمينه‌اي بايد مصرف کرد، مديريت شود. براي مثال آب در يک منطقه بهتر است در صنعت و در منطقه‌ي ديگر براي کشاورزي مصرف شود.

 مجموع اقدامات ياد شده در قالب طرح همياران آب در حال انجام است. اين طرح يک برنامه جامع و کامل است و براي منطقه خاصي استثناء قائل نيستيم. استان کرمان يک استان جامع و کامل است و شمال و جنوب آن براي دولت و نظام هيچ فرقي نمي‌کند و همه منابع آب هم منابعي هستند که بايد درست استفاده شوند و اين هدف در چارچوب طرح همياران آب پيگيري مي‌شود.

 

 

Copyright © 2017. All right reserved