www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
شنبه 13 شهریور 1395 , 16:04
مديرکل اقتصادي استانداري در گفتگو با کرمان مجازي:
کارگروه رفع موانع توليد براي واحدهاي توليدي داراي بدهي معوق، راه حل تازه‌اي دارد
رضا سنجري مديرکل هماهنگي امور اقتصادي و بين الملل استانداري کرمان در گفتگويي با کرمان مجازي، از آخرين اقدامات صورت گرفته در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادي در استان سخن گفته که ماحصل آن از نظرتان مي گذرد.

انعقاد تفاهم نامه در شرايط رکود، هنر مثلث توسعه

در گام اول طرح مثلث توسعه اقتصادي از 75 هزار ميليارد توماني که تفاهم‌نامه منعقد شد، 12 هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري انجام شده که 16 درصد مبلغ کل تفاهم‌نامه‌ها را شامل مي‌شود. اين رقم وقتي بيشتر حائز اهميت است که ما در شرايطي که رکود داشتيم، تورم رو به کاهش بوده و فضاي کسب و کار هم شرايط خاص خودش را داشته، اين ميزان تفاهم‌نامه منعقد شده است.

در اين شرايط مشکلات و موانع فراواني از جمله تامين زيرساخت‌ها و منابع مالي و صدور مجوزها پيش روي سرمايه‌گذاران بود. ولي شاهد هستيم در استان کرمان علي‌رغم وجود اين مشکلات، اتفاق جالبي افتاد و اين حجم از سرمايه‌گذاري محقق شد. مهم‌ترين دليل آن هم‌افزايي و همراهي‌اي بود که مسئولان دولتي، نمايندگان مجلس و امامان جمعه داشتند و هم صدا با هم گام برداشتند و براي رفع مشکلات سرمايه‌گذران تلاش کردند. نتيجه کار هم سرمايه‌گذاري 12 هزار ميليارد توماني در استان کرمان شد که رقم قابل توجهي است.

از سوي ديگر  طرح‌هاي سرمايه‌گذاري شناسايي شد که بخشي از اين طرح‌ها با 75 هزار ميليارد تومان تفاهم‌نامه منعقد شده، مشارکت و هم‌پوشاني دارد و ظرفيت آن حدود 231 طرح بزرگ به مبلغ 144 هزار ميليارد تومان است که مربوط به بخش‌هاي مختلف اقتصادي مانند صنعت، معدن، فرآروري محصولات کشاورزي، گردشگري، توليد انرژي و زيرساخت‌هاي حمل و نقل از جمله راه‌آهن و بزرگراه و هم‌چنين طرح‌هاي سلامت، بيمارستان‌هاي خصوصي و ... مي‌باشد که پيشرفت اين طرح‌ها هم بين 5 تا 80 درصد است. بعضي از اين طرح‌ها در دست مطالعه و سرمايه‌گذاران در حال بررسي آن‌ها هستند. اطلاعات کامل اين طرح‌ها علاوه بر طرح‌هايي که توسط دبيرخانه اقتصاد مقاومتي ارائه شده، در سامانه نيپا ثبت شده است، ضمن اين‌که طرح‌هاي بخش خصوصي هم به اين طرح‌ها پيوسته و در اين سامانه ثبت گرديده است. بنابراين سامانه نيپا يک سامانه کنترل پروژه مديريتي است به اين معنا که دستگاه اجرايي که مجوز طرح را صادر کرده، بايد رديابي کند که طرح طبق برنامه زمان‌بندي تعريف شده، پيش مي‌رود يا خير و اگر مشکلي هم در روند اجراي طرح هست، در کارگروه رفع موانع توليد، جلسات پنجره واحد سرمايه‌گذاري، شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي و کارگروه‌هاي مختلفي که در اين رابطه وجود دارد، مطرح و براي حل آن، تصميم‌گيري مي‌شود تا سرمايه‌گذاري طبق برنامه پيش رود.

به موازات اقدامات ياد شده، براي تامين منابع مالي مورد نياز بعضي از طرح‌ها، جلساتي با حضور مسئولان بانک‌هاي مختلف کشور داشتيم و وزارت کشور هم اين امر را با جديت پيگيري مي‌کند تا به بعضي از طرح‌هايي که از نظر تامين مالي با مشکل مواجه هستند، کمک کنيم.

 معين‌هاي اقتصادي نقش مديريتي و مشاوره‌اي دارند 

در گام دوم مثلث توسعه اقتصادي، استان به هشت منطقه اقتصادي تقسيم و براي هر منطقه يک يا چند معين اقتصادي تعيين شده است. اين معين‌هاي  اقتصادي در ابتداي کار ظرفيت‌سنجي مجددي را در شهرستان مورد نظر خود انجام داده و مشخص مي‌کنند که هر شهرستان داراي چه پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هايي از نظر اقتصادي است و در نهايت تصميم مي‌گيرند که در کدام قسمت ورود پيدا کنند. بنابراين معين‌هاي اقتصادي نقش مديريتي و مشاوره‌اي دارند، نه نقش حمايتي. به اين معنا که قرار نيست معين‌هاي اقتصادي تامين سرمايه کنند، بلکه قرار است راه‌هاي تامين سرمايه را شناسايي و در اين زمينه اطلاع‌رساني کنند. معين‌هاي اقتصادي ظرفيت‌هاي مناطق را به کمک دستگاه‌هاي اجرايي و تيم مشاوره‌اي که دارند و يا با آن قرارداد مي‌بندند و به خدمت مي‌گيرند، پتانسيل‌هاي سرمايه‌گذاري را احصاء مي‌کنند و در نهايت با تجربه‌ي مديريتي خوبي که دارند، کمک مي‌کنند اقدامات خوبي در شهرستان‌هاي مورد نظرشان صورت گيرد. از آن‌جايي هم که اين معين‌هاي اقتصادي هم در بخش‌هاي دولتي و هم در بخش‌هاي خصوصي، سابقه‌ي درخشاني دارند و عهده‌دار مسئوليت مجموعه‌هاي بزرگي هستند، گزينه مناسبي براي مديريت فکري در اين مناطق مي‌باشند تا با کمک فرمانداران، نمايندگان مجلس و ائمه محترم جمعه و همراه و همگام با آن‌ها، سرمايه‌گذاري‌ها را در جهت ظرفيت‌هاي مناطق راهبري کنند.

بنابراين ما يک سري طرح‌ها از قبل داشتيم که در مثلث توسعه اقتصادي پيگيري مي‌شدند و الان در سامانه نيپا ثبت شده که در اختيار معين منطقه قرار مي‌گيرد که با الگو  و رويکردي که آن‌ها دارند، بتوانند اين طرح‌ها را پيگيري و راهبري کنند و يک سري طرح‌هاي جديد هم هستند که توسط معين منطقه شناسايي و به سرمايه‌گذاران جديد معرفي مي‌شوند. موضوع مهم ديگر اين است که شرکت‌هاي بزرگ نياز به تجهيزات و خدمات دارند و مي‌توانند از ظرفيت مناطق براي توليد موادي که لازم دارند، استفاده کنند تا ديگر قرار نباشد اقلام مورد نيازشان از خارج استان تامين شود. بنابراين در اين راستا واحدهاي جديدي شکل مي‌گيرد و اشتغال‌هاي جديدي هم به وجود مي‌آيد که مي‌تواند شامل واحدهاي توليدي کوچک و خانگي و در بعضي موارد هم واحدهاي بزرگ‌تر باشد.

بنابراين ما 231 طرح بزرگ را شناسايي کرديم و حدود 144 هزار ميليارد تومان هم سرمايه‌گذاري پيش‌بيني شده است که به سرمايه‌گذارها معرفي کرده‌ايم و در اين طرح‌ها حدودا 4400 ميليارد تومان نيز هزينه شده است. برنامه‌ريزي ما اين است که در طول برنامه ششم توسعه که يک برنامه پنج ساله است؛ اين طرح‌ها به بهره‌برداري برسند و در نتيجه‌ي آن 54 هزار اشتغال صورت بگيرد. براي تحقق اين امر بخشي از سرمايه‌گذاري را به عنوان سهم آورده، خود سرمايه‌گذار انجام مي‌دهد و بيش از 22 ميليارد دلار نيز نياز به فاينانس داريم. از صندوق توسعه ملي حدود 4 ميليارد دلار تسهيلات ارزي و حدود 20 هزار ميليارد تومان هم تسهيلات ريالي مورد نياز اين طرح‌ها درخواست شده است و در بخش‌هاي مختلفي هم اين طرح‌ها در دست اجرا هستند که اميدواريم در مدت برنامه ششم توسعه اکثر آن‌ها به بهره‌برداري برسد. از طرح‌هاي قبلي مثلث توسعه اقتصادي هم تعدادي به بهره‌برداري رسيده‌اند و تلاش داريم مابقي نيز به بهره‌برداري برسند.

راه حل تازه کارگروه رفع موانع توليد براي سرمايه‌گذاران و واحدهاي توليدي داراي بدهي معوق

مسئله مهمي که بايد اطلاع‌رساني شود اين است که امسال کارگروه رفع موانع توليد براي حل مشکلات سرمايه‌گذاران و واحدهاي توليدي، ابزارهاي ويژه‌اي در اختيار دارد. قبلا اگر واحد توليدي چک برگه شده يا قسط معوق شده بانک و يا بدهي مالياتي داشت؛ امکان اين‌که تسهيلات مجدد بگيرد و افزايش توليد بدهد وجود نداشت مگر اين‌که بدهي‌هاي قبلي پرداخت و يا تعيين تکليف شود. اما امسال با ابزارهاي ويژه‌اي که در اختيار کارگروه رفع موانع توليد گذاشته شده، اگر طرح توجيه اقتصادي داشته باشد و توليدات آن مشکل بازار نداشته و بازار تضمين شده برايشان وجود داشته باشد، در کارگروه رفع موانع توليد بررسي مي‌شود و مبلغ تسهيلات مورد نياز به صورت کارشناسي تعيين و واحد مربوطه به بانک معرفي مي‌شود. بنابراين ديگر محدوديت‌هاي گذشته شامل چک برگشتي و بدهي‌هاي معوقه بانکي در نظر گرفته نمي‌شود. به اين صورت که پرونده واحدهايي که از سازمان صنعت، معدن و تجارت و صنايع تبديلي کشاورزي مجوز دارند در سايت «بهين‌ياب» ثبت نام و فرم‌هاي مربوطه را پر کرده و کد رهگيري را تحويل سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال يا جنوب استان که دبير اين جلسه است، مي‌دهند و در جلسات هفتگي اين سازمان از طرح بررسي و بازديد صورت مي‌گيرد و اگر طرح بالاي 60 درصد پيشرفت فيزيکي داشته باشد و يا طرح تمام شده‌اي باشد که نياز به سرمايه در گردش داشته باشد، براي افزايش توليد، مشروط به داشتن بازار و توجيه اقتصادي، در کارگروه رفع موانع توليد استان مصوب و به بانک معرفي مي‌شود. چنان‌چه بدهي مالياتي قطعي شده هم داشته باشد، اين بدهي به صورت پله کاني تقسيط و امکان بازپرداخت بدهي براي بسياري از اين طرح‌ها فراهم مي‌شود. اين ابزار خوبي‌ست که فعلا در اختيار استان قرار گرفته است و استان کرمان هم به اندازه سهم خود به بانک‌ها طرح معرفي کرده و مازاد بر آن هم معرفي مي‌کند. بنابراين اميدواريم که اين کارگروه بتواند طرح‌هاي راکدي را که توجيه اقتصادي دارند، فعال کند و طرح‌هايي را هم که زير ظرفيت کار مي‌کنند را به ظرفيت واقعي برساند.

مشکلات استان در تمامي بخش‌ها دسته‌بندي شده است

اتفاق خوبي که در استان کرمان براي تحقق اقتصاد مقاومتي افتاده، اين است که مشکلات در تمامي بخش‌ها دسته‌بندي شده است و در اختيار وزارت کشور قرار گرفته است. وزير محترم کشور هم به عنوان جانشين ستاد اقتصاد مقاومتي کشور، به صورت ويژه مشکلات و اقدامات صورت گرفته در سه استاني که به عنوان پايلوت اقتصاد مقاومتي انتخاب شده‌اند را پيگيري مي‌کند و علاوه بر سفرهايي که به صورت ماهانه به اين استان‌ها دارند، مشکلات مذکور را از طريق وزارتخانه‌هاي مختلف و بانک مرکزي و بانک‌هاي عامل پيگيري مي‌کنند، ضمن اين‌که درخواست‌هاي استان هم به وزارتخانه‌ها و بانک مرکزي و بانک‌هاي مربوطه ارسال شده و به صورت هفتگي پيگيري‌هاي لازم از سوي استان صورت مي‌گيرد که با اين پيگيري‌هاي خاص، تاکنون مشکلاتي که چندين سال است که گريبان‌گير واحدهاي مختلف توليدي و اقتصادي است، حل شده و يا در حال حل شدن است.

انتخاب استان کرمان به عنوان پايلوت اقتصاد مقاومتي از دستاوردهاي مثلث توسعه

انتخاب استان کرمان به عنوان يکي از سه استان پايلوت اقتصاد مقاومتي، يکي از دستاوردهاي مثلث توسعه است. اگر چه امسال رئيس جمهور محترم در سفرشان به کرمان، استان را به عنوان پايلوت اقتصاد مقاومتي انتخاب کردند ولي در حقيقت شروع کار در راستاي اقتصاد مقاومتي از دو سال پيش بود. طرح‌هايي که در راستاي اقتصاد مقاومتي بر روي آن‌ها تاکيد مي‌شود، در استان کرمان از دو سال پيش شروع و سياست‌گذاري و فرهنگ‌سازي‌هاي لازم انجام شده است و مي‌توانم بگويم در بسياري از موارد چون استان کرمان در زمينه‌ي اقتصاد مقاومتي عقبه و پيشينه‌ي قبلي داشته، نسبت به ساير استان‌ها جلوتر است و آن چيزي که نتيجه شد اين بود که به صورت آزمايشي بسياري از دستورالعمل‌ها ابتدا در اين استان اجرا و تصويب مي‌شود و در صورت موفق بودن به ساير استان‌ها تعميم داده خواهد شد. اين امر ظرفيت بسيار خوبي را بوجود مي‌آورد که ما بتوانيم از اين فرصت براي رفع مشکلات سرمايه‌گذاري و ساير مشکلات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، استفاده کنيم. بنابراين اجراي بسياري از فرمول‌هايي که براي رفع مشکلات کشور لازم هستند و نسخه‌هايي که بايد پيچيده شود، ممکن است در مرحله اول براي کل کشور سخت باشد و يا فراگير نباشد. لذا بر اساس نيازهاي سه استان پايلوت اقتصاد مقاومتي و مشکلاتي که احصاء شده و قوانين و مقرراتي که مزاحم و متداخل هست و اختياراتي که لازم است افزايش پيدا کند، اين سه استان مواردشان را جمع‌بندي کردند و اقتصاد مقاومتي به صورت پايلوت در آن‌ها اجرا مي‌شود.

 

 

Copyright © 2017. All right reserved