www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
یکشنبه 14 شهریور 1395 , 17:54
معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار در گفتگو با کرمان مجازي:
از معين‌ها؛ مديريت اقتصادي مي‌خواهيم نه پول و زيرساخت
کرمان مجازي در خصوص گام دوم مثلث توسعه اقتصادي با مهندس فتوت معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع و نماينده استاندار در زون هاي اقتصادي يک، دو و سه گفتگويي داشته که از نظرتان مي گذرد.

در راستاي اقدامات صورت گرفته در گام اول مثلث توسعه اقتصادي، استاندار محترم به منظور سرعت بخشيدن به تداوم توسعه استان و رفع مشکلات و نواقص مرحله اول مثلث توسعه، نسبت به تقسيم استان به هشت منطقه اقتصادي بر اساس مناطق جغرافيايي و پتانسيل‌هاي اقتصادي هر منطقه و شهرستان با تاکيد بر سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، اقدام نموده است. اين‌که چه اقداماتي در اين مرحله صورت خواهد پذيرفت يقيناً موضوع براساس تصميمات جلسات صورت پذيرفته در شهرستان‌ها و مصوبات آن جلسات که متناسب با پتانسيل‌هاي منطقه خواهد بود انجام مي‌پذيرد. لذا براساس ايده‌اي که از مهرماه 93 در اين استان شکل گرفت و در خصوص توجه به تمرکززدائي، استان کرمان براساس ويژگي‌هاي طبيعي، اقتصادي و اجتماعي و هم‌چنين انسجام و همگني قابليت‌ها و چالش‌ها، به هشت منطقه تقسيم گرديد و با انعقاد موافقت‌نامه‌هايي با فعالان موفق بخش غيردولتي، مديريت توسعه اقتصادي مناطق با همراهي و استفاده از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي و دولت، توأمان در پيش گرفته شده است.

 تقسيم‌بندي استان به هشت منطقه اقتصادي

منطقه يک؛ شامل شهرستان‌هاي کهنوج، فارياب، رودبارجنوب، منوجان و قلعه‌گنج مي‌باشد و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه بنياد مستضعفان در شهرستان قلعه‌گنج و قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء در شهرستان رودبار است.

منطقه دو؛ شامل شهرستان‌هاي جيرفت و عنبرآباد است و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه اتاق بازرگاني ايران در نظر گرفته شده است.

منطقه سه؛ شامل شهرستان‌هاي بم، فهرج، ريگان و نرماشير مي‌باشد و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه شرکت صنايع خودروسازي کرمان است که فعاليت از شهرستان ريگان شروع خواهد شد.

منطقه چهار؛ شامل شهرستان‌هاي بافت، رابر و ارزوئيه است و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه شرکت نگين گردشگري و شرکت استراتوس تعيين گرديده است.

منطقه پنج؛ شامل شهرستان‌هاي زرند، راور و کوهبنان مي‌باشد و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه شرکت توسعه معادن و صنايع معدني خاورميانه (ميدکو)  است.

منطقه شش؛ شامل شهرستان‌هاي رفسنجان، انار و شهربابک است و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه شرکت صنايع ملي مس ايران مي‌باشد.

منطقه هفت؛ شامل شهرستان‌هاي سيرجان و بردسير مي‌باشد و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه شرکت گل‌گهر  مشخص شده است.

و در نهايت منطقه هشت؛ شامل شهرستان کرمان مي‌باشد و نماينده معين (بخش خصوصي) در اين منطقه شرکت هواپيمايي ماهان و بانک رسالت است.

برنامه‌ريزي پنج ساله براي تحقق اقتصاد مقاومتي در استان

با عنايت به تجربه موفق قلعه گنج و با ساز و کار تعريف شده و در راستاي توانمندسازي مردم مناطق و مشارکت جوامع محلي، معين‌هاي مناطق هشت‌گانه ضمن هماهنگي کامل با فرمانداران شهرستان‌هاي استان، امور مديريتي و توسعه مناطق را در يک برنامه ميان مدت پنج ساله پيگيري و اجرا مي‌نمايند که در اين راستا  جلسات هماهنگي با معين مناطق هشت‌گانه و با حضور ائمه جمعه، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و فرمانداران هر يک از مناطق برگزار و برنامه‌هاي عملياتي و اجرايي آن‌ها در قالب پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي و طرح مثلث توسعه اقتصادي (پروژه‌هاي بخش خصوصي) در حال تهيه و تدوين نهايي است.

 

استفاده از پتانسيل‌هاي مناطق و ايجاد اشتغال

يکي از محورهاي اقتصاد مقاومتي، استفاده از پتانسيل‌هاي منطقه و  ايجاد اشتغال مي‌باشد. لذا يکي از مهم‌ترين موضوعات مطرح شده در اين جلسات بحث توليد و اشتغال است که براي تحقق آن توجه به ظرفيت‌هاي اقتصادي مناطق و اجراي طرح‌هاي مرتبط ضروري ست. فعاليت‌هاي صورت گرفته در استان به نحوي است که ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با برگزاري جلسات مستمر، نظارت و اجراي پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي را پيگيري مي‌نمايد و عملاً وارد مرحله اجرا گرديده است. استفاده از ظرفيت مناطق هشت‌گانه در راستاي تحقق شعار سال از جمله سياست‌هاي ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان مي‌باشد و در همين رابطه جلسات اوليه با حضور مسئولين مناطق و مسئولين شهرستان‌ها و امامان جمعه و نمايندگان محترم مردم هر منطقه در مجلس شوراي اسلامي با حضور استاندار محترم در مرکز استان تشکيل شده است و تصميم‌گيري جهت ادامه روند کار در مناطق انجام شده است.

 

عدالت اجتماعي و توازن منطقه‌اي را دنبال مي‌کنيم

 شناسايي پتانسيل‌هاي شهرستان‌ها و ارائه برنامه‌هاي اقتصادي براي تقويت نقاط بالقوه و تبديل به نقاط بالفعل جهت ارائه به سرمايه‌گذاران به عنوان فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري از جمله اولين برنامه‌هاي معين مناطق به شمار مي‌رود. تحقق‌بخشي به رويکرد دولت تدبير و اميد جهت دستيابي به عدالت اجتماعي و توازن منطقه‌اي با توجه به شرايط اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و طبيعي منطقه، تکيه بر قابليت‌ها و توانمندي‌هاي بومي و طبيعي در راستاي مردمي و درون‌زا نمودن اقتصاد منطقه،  توانمندسازي اجتماعي مردم از طريق ايجاد ساز و کار، فعال‌سازي بخش خصوصي در توسعه منطقه و رفع محروميت و توانمندسازي اقتصادي و فرهنگي مردم در راستاي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي از مهم‌ترين اهداف طرح به شمار مي‌رود. هم‌چنين ظرفيت‌سنجي و انجام برنامه­ريزي لازم متناسب و همگام با برنامه‌ريزي توسعه استان و اسناد فرادست استاني و شهرستاني به منظور بالفعل نمودن پتانسيل­هاي منطقه و تأکيد بر ظرفيت‌هاي بخش خصوصي، جلب مشارکت­هاي مردمي و جذب سرمايه‌گذاران داخل و خارج استان و کشور، در راستاي درون‌زايي اقتصاد منطقه و استفاده از سرمايه­هاي خرد و کلان منطقه و برون منطقه براي ايجاد اشتغال و رونق اقتصادي، انجام امور مشاوره­اي به مسئولين محلي (فرمانداران، دستگاه­هاي اجرايي ذي‌ربط) و مسئولين استاني در امور توسعه‌اي منطقه و پياده‌سازي سياست­هاي اقتصاد مقاومتي با رويکرد جهادي، مردمي بودن، درون‌زايي و برون‌گرايي و عدالت بنياني، انجام مشارکت­هاي مالي و مشاوره‌اي در پيشبرد اهداف توسعه اقتصادي استان و منطقه، مشارکت در ستاد اقتصاد مقاومتي استان و حضور فعال به منظور استفاده از ظرفيت مديريتي و کارشناسي بخش خصوصي استان و مديران کارآمد بخش خصوصي و ايجاد صندوق‌هاي روستايي و محلي  براي جمع‌آوري پول‌هاي خرد و يارانه‌ها و مشارکت در پروژه‌هاي اقتصادي و انجام مسئوليت اجتماعي نيز در قالب وظايف تعريف شده براي معين هر منطقه برنامه‌ريزي شده است و به صورت خلاصه مي‌توان گفت توانمندسازي و استفاده از منابع موجود در منطقه براي توسعه هر منطقه صورت مي‌گيرد.

حمايت دولت از سرمايه‌گذاران در زمينه تامين زيرساختها

در گام نخست فرمانداران در راس تيم‌هاي تخصصي وضعيت موجود منطقه شامل کليه طرح‌هاي فعال و در دست احداث، پتانسيل‌هاي سرمايه‌گذاري و ... را با نظارت نمايندگان استانداري (براي هر منطقه يک نماينده معين شده است) را شناسايي و تدوين مي‌نمايند. اطلاعات گردآوري شده در گام بعد آناليز شده و در اختيار معين منطقه قرار خواهد گرفت. معين منطقه با تکيه بر اطلاعات مذکور و با هماهنگي فرمانداري و نمايندگان استانداري پتانسيل‌هاي سرمايه‌گذاري را بررسي و به عنوان فرصت سرمايه‌گذاري در اختيار متقاضيان سرمايه‌گذاري قرار خواهد داد و در نهايت حمايت لازم از سرمايه‌گذار در قالب تامين زيرساخت‌هاي مورد نياز توسط مجموعه دولت جهت اجرايي شدن طرح صورت خواهد پذيرفت و حضور در جلسات هماهنگي در هر شهرستان جهت تصميم‌گيري در مورد برنامه‌هاي ارائه شده توسط معين هر منطقه خواهد بود.

از معين‌ها؛ مديريت اقتصادي مي‌خواهيم نه پول و زيرساخت

براي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي استان با توجه به ظرفيت‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي هر يک از مناطق با تکيه بر بنگاه‌هاي اقتصادي و مردم استان در چارچوب مدل عارضه‌يابي، آسيب‌شناسي و امکان‌سنجي اقتصادي و اجتماعي بايد نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهديدات هر يک از مناطق، پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل آن‌ها در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، منابع انساني، مديريتي، تکنولوژي و مزيت‌هاي نسبي محصولات توليدي آن‌ها شناسايي، بررسي و تحليل گردد و به موازات مطالعات مذکور، اقدامات لازم براي رفع يا تعديل نقاط ضعف و بهبود نقاط قوت هر يک از مناطق به‌عمل آيد. با استفاده از نتايج مطالعات مذکور بايد برنامه‌ريزي‌هاي منطبق با مدل‌هاي رشد قطب‌هاي توسعه در چارچوب اقتصاد منطقه‌اي و اهداف برنامه توسعه ششم در زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري، توليد، ارتقاء بهره‌وري، رقابت‌پذيري و صادرات هر يک از مناطق مزبور تدوين و محقق گردد. امروز بايد بر مبناي ظرفيت‌ها و مزيت‌هاي مناطق مذکور نسبت به توسعه آن‌ها گام‌هاي موثري برداريم و در اين مسير از شرکت‌ها و افراد معين شده براي هر کدام از مناطق درخواست پول و زيرساخت نداريم و از اين افراد و شرکت‌ها خواسته شده که به جد براي مناطق معين شده براي آن‌ها فکر کرده و مديريت اقتصادي مناطق مربوطه را عهده‌دار و توسعه اقتصادي  آن مناطق را محقق نمايند. با کم کردن دخالت دولت و در واقع آزاد کردن ظرفيت دولت براي پرداختن به توسعه کلان کشور، مديريت استان  مي‌تواند با بهره بردن از پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي مناطق هشت‌گانه،  با بهره بردن از فکر و مديريت اقتصادي افراد و شرکت‌هاي تعيين شده براي آن مناطق در قالب ايجاد الگوي‌هاي مناسب براي توسعه هر يک از مناطق، با ايجاد رقابتي سالم في ما بين مناطق مختلف، انشاالله در افق ميان مدت، توسعه اقتصادي مناسب استان محقق خواهد شد.

 

 

Copyright © 2017. All right reserved