www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
چهارشنبه 7 مهر 1395 , 15:34
رئيس پارک علم و فناوري استان کرمان در گفتگو با کرمان مجازي:
آغاز به کار صندوق پژوهش و فناوري در سال جاري
رئيس پارک علم و فناوري استان کرمان گفت: بر طبق مصوبه‌ي کارگروه ماده‌ي44 قانون رفع موانع سرمايه‌گذاري خطرپذير و اصلاح نظام مالي کشور که در شهريورماه 1394 توسط رئيس جمهور ابلاغ گرديد، انشاالله بعد از ثبت اين صندوق در اداره‌ي ثبت شرکت‌ها، صندوق پژوهش و فناوري کار خود را به صورت رسمي آغاز خواهد کرد.

کرمان مجازي - نقش پارک هاي علم و فناوري و شرکت هاي دانش بنيان در پيشرفت و توسعه و هم چنين تحقق اقتصاد مقاومتي بر کسي پوشيده نيست. از آن جا که دولت يازدهم تاکيد ويژه اي بر تقويت شرکت هاي دانش بنيان داشته و استان کرمان نيز از اين قاعده مستثني نيست، با دکتر عباس قوام که از اسفندماه سال 93 تاکنون مديريت پارک علم و فناوري استان کرمان را به عهده دارند،گفت و گويي داشتيم که از نظرتان مي گذرد.

پارک علم و فناوري در چه سالي در کرمان تاسيس شد و چند مرکز رشد در استان کرمان وجود دارد؟ 
در پي تفاهم نامه بين وزير وقت علوم، تحقيقات و فناوري و پروفسور عبدالسلام، فيزيکدان فقيد پاکستاني و برنده جايزه نوبل فيزيک و همچنين رئيس وقت فرهنگستان علوم جهان سوم، براساس ماده واحده مصوب سال ???? مجلس شوراي اسلامي، مرکز بين المللي علوم و تکنولوژي پيشرفته و علوم محيطي (هايتک) در کرمان تأسيس گرديد و اساسنامه آن در سال ???? به تصويب هيئت محترم وزيران رسيد. در اساسنامه آن فعاليت هاي پژوهشي، آموزشي و پارک علم و فناوري پيش بيني شده است. در پي تغيير ساختار وزارت فرهنگ و آموزش عالي در سال 1381 و تغيير نام آن به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، حوزه تجاري سازي فناوري و دانش هاي فني توسعه يافته در دانشگاهها و پژوهشگاهها مورد توجه ويژه اي قرار گرفت.
در چند سال اول و تا سال 1386، حدوداً 10 پارک علم وفناوري در کشور با مجوز وزارت علوم تاسيس شد که با توجه به اينکه سال¬ها قبل در اساسنامه هايتک تاسيس پارک علم و فناوري پيش بيني شده بود يکي از اين مجوزها به کرمان اختصاص داده شد. در حال حاضر اين پارک داراي مرکز رشد واحدهاي فناور در شهر کرمان و  7 مرکز رشد وابسته در شهرستانهاي استان است.

يکي از موضوعاتي که مسئولان پارک علم و فناوري استان به‌صورت جدي در سال گذشته پيگير آن بودند، راه‌اندازي صندوق پژوهش و فناوري بود، در اين خصوص توضيح بفرماييد؟
خوشبختانه در پايان سال گذشته با پيگيري‌هاي فراوان موفق به اخذ مجوز صندوق پژوهش و فناوري شديم. يعني بر طبق مصوبه‌ي کارگروه ماده‌ي44 قانون رفع موانع سرمايه‌گذاري خطرپذير و اصلاح نظام مالي کشور که در شهريورماه 1394 توسط رئيس جمهور ابلاغ گرديد، حداقل مبلغ لازم براي راه‌اندازي صندوق پژوهش و فناوري، 30 ميليارد ريال بود. با ايجاد تعهد تامين حدود 51 ميليارد و دويست ميليون ريال و با 49 درصد سهم بخش دولتي و 51 درصد سهم بخش خصوصي توسط پارک علم و فناوري استان کرمان، کارگروه ماده‌ي 44 در آخرين جلسه‌ي خود در سال 1394 با تصويب اين صندوق موافقت کرد. مصوبه فوق الذکر در تيرماه 1395 ابلاغ گرديد که انشاالله بعد از ثبت آن در اداره‌ي ثبت شرکت‌ها، صندوق پژوهش و فناوري کار خود را به صورت رسمي آغاز خواهد کرد.

براي مطالعات بازاريابي بين‌المللي شرکت‌هاي دانش بنيان با نماينده‌ي تجار ايراني حامي علم و فناوري، قراردادي به ارزش 300 هزار دلار امضا کرديد؛ اجراي اين تفاهم‌نامه در چه مرحله‌اي است؟
اين تفاهم‌نامه 100 درصد اجرايي شده است و در توضيح بيشتر بايد بگويم متعاقب برگزاري موفق جشنواره‌ي تجاري‌سازي در مهرماه سال گذشته توسط پارک علم و فناوري استان، بحث ايجاد مرکز بين‌المللي مبادلات تجاري و فن‌آوري پارک مطرح شد. با پيگيري‌هاي زيادي که از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري داشتيم، همزمان با برگزاري همايش بانوان کارآفرين، مرکز بين‌المللي مبادلات تجاري و فن‌آوري را در پارک علم و فناوري استان افتتاح کرديم و در حال حاضر با هدف تامين سرمايه براي شرکت‌ها، علاوه بر امارات متحده‌ي عربي با چهار کشور افغانستان، عراق، اتريش و ايتاليا رايزني‌هايي صورت گرفته است و اين کشورها تمايل دارند ارزش‌گذاري طرح‌ها را انجام دهند و طي مذاکراتي که با نمايندگان تجار ايراني مقيم دبي انجام شد، توانستيم برگزاري جشنواره تجاري‌سازي فن‌آوري‌هاي برتر را در دبي آغاز کنيم. پس از اعلام و فراخوان، بيش از 110 شرکت درخواست حضور در جشنواره را اعلام کردند. مجري اين جشنواره شرکت «‌الانجاز» بود. با رايزني‌هايي که با پارک‌هاي کل کشور شد، مقرر گرديد شرکت‌هايي که تمايل دارند در جشنواره شرکت کرده و حضور داشته باشند؛ طرح‌هاي خود را ارائه کنند. در اين جشنواره، سرمايه‌گذاران و بازر‌گاناني که تمايل به سرمايه‌گذاري دارند؛ به صورت رو در رو با مديران شرکت‌ها مذاکره کرده و در صورتي که طرح‌ها برايشان جاذبه داشته باشد، عقد قرارداد مي‌نمايند.
قبل از اين نيز 7 طرح جهت ارزيابي و ارزش‌گذاري ارائه گرديد که چهار طرح آن، جذب سرمايه‌گذار نموده و در شرف عقد قرارداد هستند که اين امر يک موفقيت براي پارک کرمان است.
با توجه به تاثيرگذاري اين جشنواره در سال گذشته امسال نيز قصد داريم جشنواره اي به سبک و سياق گذشته برگزار کنيم تا در جذب سرمايه گذار براي محصولات شرکتهاي مستقر در پارک و دانش بنيان گام موثري برداريم.

وضعيت کنوني مرکز بين المللي مبادلات تجاري و فناوري را چگونه ارزيابي مي کنيد؟ فعاليت هاي اين مرکز در چه زمينه اي است و هدف از تاسيس اين مرکز در استان کرمان چه بوده است؟
مرکز بين المللي مبادلات تجاري و فناوري پارک در بهمن ماه سال 94 تاسيس گرديد. با توجه هدف پارک در خصوص حمايت از تجاري سازي فناوري و توجه ويژه به صادرات محصولات دانش بنيان، سه شرکت فعال در امر تجاري سازي فناوري در داخل و خارج کشور (شرکت آلا تجارت، شرکت ساحران و شرکت ارس ديبا) در اين مرکز مستقر گرديدند و در حال ارائه خدمات تجاري سازي فناوري و صادرات محصولات دانش بنيان به شرکتهاي مستقر در پارک کرمان و ساير پارک هاي کشور مي باشند.

در يکي از مصاحبه‌هاي قبلي خود اظهار داشتيد تعامل شرکت‌هايICT پارک با مرکز «آپا»‌ ضروري‌ست، در اين خصوص توضيح مي‌دهيد.
مرکز «آپا‌» يک مرکز پشتيباني و امدادرساني و انجام برخي خدمات مربوط به پشتياني و امدادرساني در حوزه‌ي سامانه‌ها و سرويس‌هاي تحت شبکه است. در واقع يکي از نهادهاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است که در حال حاضر در پارک علم و فناوري استان قرار دارد. اين مرکز در راستاي فعاليت‌هايي که دارد، مي‌تواند به شرکت‌هايICT پارک نيز خدمات خوبي را ارائه دهد و اين خدمات طبيعتاً در هر سطحي که باشند، کمک موثري براي شرکت‌هاي ICT پارک هستند.

استاندار کرمان بارها اعلام کرده‌اند که شرکت‌هاي دانش بنيان، ظرفيت‌هاي خوبي براي توسعه‌ي استان هستند، در خصوص تسهيل فرآيند دانش بنيان شدن شرکت ها توضيح بفرماييد؟
با توجه و عنايت استاندار محترم که بينش و آگاهي کافي از اقتصاد دانش بنيان دارند و به دستور و رياست شخص ايشان و با دبيري رئيس محترم دانشگاه تحصيلات تکميلي، سال گذشته يک کار‌گروه کاملا تخصصي و حرفه‌اي تحت عنوان «کارگروه فناوري استان کرمان» جهت بررسي و روند دانش‌بنيان شدن شرکت‌ها تشکيل شد تا فرايند دانش بنيان شدن شرکت‌ها را  تسهيل نموده و بتواند کمک شايان توجهي به آن‌ها بکند. با جديت و تلاش رياست دانشگاه، افراد زبده‌اي در کميته‌هاي مختلف ارزيابي علمي، فني، اقتصادي و حقوقي شرکت‌هاي متقاضي تعريف شده و پارک علم و فناوري استان نيز هر يک از اين کميته‌هاي هفت‌گانه را نمايندگي مي‌کرد. در اين راستا آيين‌نامه‌ي اجرائي کارگروه فناوري نيز تدوين شد که وظيفه‌ي آن، ارزيابي علمي و تجاري طرح‌هاي شرکت‌هاي متقاضي، ايجاد هماهنگي به منظور اعطاي تسهيلات و حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان، جهت‌دهي حمايت از فعاليت‌هاي شرکت‌ها بر اساس قابليت‌هاي استان و ساماندهي و تصويب سطح بهره‌مندي شرکت‌هاي دانش بنيان از کمک و تسهيلات صندوق پژوهش و فناوري و بانک‌هاي عامل، معرفي و حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان به منظور پوشش بيمه و صدور ضمانت‌نامه اعتباري، معرفي و حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان به منظور مشارکت صندوق با اين شرکت‌ها، معرفي و حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان جهت استفاده‌ي اين شرکت‌ها از معافيت‌هاي مالياتي و گمرکي و استفاده از ظرفيت‌هاي معاونت علم و فناوري رياست جمهوري و بنياد ملي نخبگان در حمايت از شرکت‌هاي دانش بنيان است. هم اکنون اين کار‌گروه آغاز به کار کرده است  و يقيناً در سال جاري تاثير آن به‌خوبي حس خواهد شد.

چه موانع و مشکلاتي بر سر راه شرکت‌هاي دانش بنيان قرار دارد؟
شرکت‌هاي دانش بنيان به سه تيپ تقسيم مي‌شوند. تيپ اول شرکت‌هاي نوپايي هستند که در پارک مستقر مي باشند. تيپ دوم شرکت‌هاي توليدي هستند که کالا و خدمات دانش بنيان توليد مي‌کنند و تيپ سوم شرکت‌هاي صنعتي هستند که داراي فعاليت دانش بنيان هستند. ما براي شرکت‌هاي تيپ يک، تسهيلات خوبي را در نظر گرفته ايم که مشخصاً خود پارک کمک مي‌کند اما در مورد  شرکت‌هاي تيپ دو و سه که خارج از پارک بوده و به دليل طولاني بودن فرآيند دانش بنيان شدن و نياز به ارائه مستندات زياد و عدم آگاهي بسياري از شرکت‌ها و يا عدم تمايل برخي از آن‌ها به دانش‌بنيان شدن، بايد بگويم که متاسفانه استقبال خوبي نشده است و از طرف آن‌ها تقاضا‌هاي زيادي نداشتيم. بنابراين تصميم گرفتيم به صورت عکس، عمل کنيم و افراد حرفه‌اي آموزش ديده در پارک را سراغ شرکت‌ها بفرستيم و پتانسيل دانش بنيان شدن شرکت‌ها را يادآوري و خودمان براي انجام برخي از کارهاي اوليه اقدام کنيم. نکته‌ي ديگر استفاده از ظرفيت صندوق نوآوري و شکوفايي است که متاسفانه از تسهيلات تخصيصي، سهم ناچيزي را داشت. البته به‌جز استان‌هايي مانند اصفهان و تبريز که استان‌هاي صنعتي هستند و شرکت‌هاي صنعتي بيشتري را دارند؛ ساير استان‌ها هم همين وضعيت را داشته و تنها استان تهران بود که توانست سهم قابل توجهي از اعتبارات صندوق نوآوري و شکوفايي را به‌خود اختصاص دهد. از ديگر مشکلات ما، فاصله تا مرکز است، طبيعتاً هرچه از مرکز دورتر مي‌شويم؛ دسترسي به مسئولان و ارتباط با آن‌ها مشکل‌تر است و شرايط استان‌هايي مانند استان کرمان که محروميت بيشتري دارند؛ با استان تهران فرق مي‌کند و تقاضا داريم اين‌گونه اعتبارات توزيع وزني استاني شوند.

در سال گذشته پارک علم و فناوري کرمان در ليست مراکز ارزيابي تقاضاهاي اختراع قرار گرفت، در اين خصوص توضيح بفرماييد؟
با پيگيري‌هاي انجام شده در سال گذشته، پارک علم و فناوري کرمان به يکي از مراکز ارزيابي تقاضاهاي اختراع، تبديل شد و در سال جاري به دنبال آن هستيم که بتوانيم دفتر مالکيت فکري را در پارک علم و فناوري تاسيس کنيم. کارهاي اوليه انجام و قول‌هايي نيز در اين زمينه داده شده که اميدواريم در سه ماهه‌ي دوم سال جاري اين مجوز را از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دريافت کنيم.

سال گذشته پارک علم و فناوري کرمان اقدام به ساخت ساختمان جديد و واگذاري زمين براي ساخت و ساز به شرکت‌هاي دانش بنيان مستقر کرده است، در اين خصوص توضيح بفرماييد؟
سال گذشته پارک علم و فناوري اتفاقات خوبي را تجربه کرد، کلنگ ساختمان پارک علم فن‌آوري با متراژ بيش از 4300 متر مربع در خرداد ماه 94 به زمين زده شد که متعاقب آن، ساخت‌و‌ساز شروع شد و اکنون در مرحله‌ي خوبي از پيشرفت قرار دارد. همچنين پارک استان کرمان به عنوان چهارمين پارک کشور، به واگذاري زمين در قطعات 300، 600، 800 و1000 متري و حتي بيشتر به شرکت‌هاي دانش‌بنيان براي ساخت و ساز ساختمان‌هاي مورد نياز آن‌ها اقدام کرده و فرآيند جانمايي اراضي و واگذاري آن‌ها آغاز شده است. هم چنين قرار است چند شرکت داروسازي نيز به‌طور تخصصي کار خود را با ساخت و ساز ساختمان‌هايي در اين اراضي شروع کنند. اين اراضي در انتهاي محور گردشگري هفت باغ و جنب باغ تاريخي شاهزاده ماهان قرار دارند.

از مراکز رشد وابسته به پارک استان کرمان چه حمايت هايي مي شود؟
افزايش شرکت‌هاي دانش بنيان و توجه ويژه به اين شرکت‌ها و حمايت از مراکز رشد شهرستان‌هايي مانند جيرفت، زرند، رفسنجان، سيرجان و بم از ديگر فعاليت‌هاي پارک علم و فناوري کرمان بود. روند پذيرش شرکت‌هاي شهرستاني تسهيل شد و حتي تفويض اختياراتي را در شهرستان‌ها داشتيم تا داوري در شهرستان‌ها انجام شود و مجوز استقرار شرکت‌ها در شوراي مرکزي صادر گردد. در سال گذشته مرکز رشد دانشگاه ولي عصر (‌عج) رفسنجان نيز زير چتر حمايت پارک علم و فناوري قرار گرفت . با آموزش و پرورش استان، تعامل خوبي داشتيم و تقاضاي پارک از پژوهشکده‌ي تعليم و ‌تربيت براي ايجاد کانون خلاقيت و نوآوري مورد استقبال قرار گرفت که به‌زودي در يکي از ساختمان‌هاي اين پژوهشکده، اين کانون راه‌اندازي مي‌شود و در شهرستان‌ جيرفت به مدت 25 سال ساختماني به پارک علم و فناوري واگذار شد تا مرکز رشد در اين منطقه‌ي کشاورزي و زرخيز توسعه يابد و از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان براي تقويت کشاورزي منطقه به‌خوبي استفاده شود.

با توجه به نامگذاري سال جاري به عنوان سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل،  فعاليت¬ها و برنامه هاي پارک در خصوص تحقق اين امر چيست؟
يکي از محورهاي کلي تدوين شده در حوزه اقتصاد مقاومتي،اقتصاد دانش بنيان مي باشد. با توجه به اين موضوع، به جرات مي توان گفت که تمام فعاليت هاي پارک در راستاي تحقق برنامه اقتصاد مقاومتي در استان است. يکي از مشکلات اساسي در توليدات داخلي و اقتصاد کشور، عدم اتکاي آنها به علم و تکنولوژي و تبعيت از علوم و دانش غربي است. از طرفي، متأسفانه کاربرد ناصحيح علم و دانش در جهتي غير از جهت معيشت مردم و آسيبهاي اساسي اقتصاد کشور، سبب شده است تا نه تنها وابستگي اقتصاد ملي به غرب و علوم غربي کاهش پيدا نکند، بلکه اين وابستگي روزبه‌روز بيشتر شود و زمينه‌هاي شکل‌گيري اقتصاد مقاومتي در کشور ايجاد نشود. اين مسئله سبب شده است که مقام معظم رهبري در بياناتشان در جاهاي مختلف بر مسئله‌ي اقتصاد دانش‌بنيان تکيه کنند و آن را يکي از لوازم اقتصاد مقاومتي بدانند.
در همين راستا، دبيرخانه کميته توسعه اقتصاد دانش بنيان و فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي در پارک علم و فناوري استان کرمان تشکيل گرديده است که عمده برنامه¬هاي عملياتي پيشنهادي اين دبيرخانه شامل شناسايي اختيارات و مجوزهاي مورد نياز استان و احصاء قوانين و موانع اجرايي در حوزه اقتصاد دانش بنيان، شناسايي طرح هاي فناورانه و ايده هاي نو در زمينه کسب و کار، تهيه ساز و کار اجرايي جهت تجاري سازي طرح هاي دانش بنيان، پياده سازي نظام حمايت از توسعه کمي و کيفي شرکت هاي دانش بنيان، تدوين طرح  پيشنهادي جهت مطالعه و بررسي ظرفيت ها و توانمندي هاي استان کرمان در حوزه اقتصاد دانش بنيان و جهت دهي مناسب طرح هاي پژوهشي و پايان نامه هاي دانشجويي به سمت اولويت ها و مسائل اساسي توسعه استان است.
ساير برنامه هاي پارک علم و فناوري در ادامه سال جاري براي توسعه اقتصادي استان چيست؟
در نظر داريم در سال جاري فرآيند توسعه‌ي پارک استان کرمان را همانطور که در خور و شايسته‌ي اين استان است؛ ادامه دهيم. در اين سال ضمن ادامه‌ي انجام و اجراي برنامه‌ها و فعاليت‌هاي گذشته، تاسيس مرکز رشد علوم انساني، راه اندازي يک مجله‌ي علمي و ترويجي در حوزه‌ي فناوري، برگزاري حداقل چهار دوره استارتاپ ويکند، چهار دوره ايده بازار، تلاش در جهت ورود و استقرار واحدهاي تحقيق و توسعه‌ي شرکت هاي داخلي و خارجي در پارک و ايجاد برج فناوري در استان کرمان با حمايت صندوق نوآوري و شکوفايي را خواهيم داشت. همچنين در مذاکر‌اتي که با شهرداري کرمان داشتيم، خواستار راه‌اندازي پارک «علم و فناوري کودک و نوجوان» در کرمان شديم که اين درخواست در شوراي اسلامي شهر به تصويب رسيد و اميدواريم در سال جاري پارک مذکور راه‌اندازي گردد.

Copyright © 2017. All right reserved