www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
شنبه 24 مهر 1395 , 14:15
در گفتگوي کرمان مجازي با قهرمانان ريو به مناسبت روز ملي پارالمپيک عنوان شد:
بي تعارف بايد گفت؛ توجه مسئولان در دوره هاي گذشته به ورزشکاران کمرنگ بود/ رزم حسيني جاي هيچ حرفي را باقي نگذاشت
حضور در مسابقات المپيک و پارالمپيک همواره افتخار و موفقيت بزرگي براي ورزشکاران محسوب مي شود. اين افتخار و موفقيت زماني پررنگ تر خواهد شد که ورزشکاران در اين عرصه بين المللي رکوردها را بشکنند و مدال هاي خوشرنگ طلا و نقره و برنز را به گردن بياويزدند، نام ايران را جهاني کنند و پرچم پرافتخار کشورمان را به احتزاز در بياورند و کام ميليون ها هم وطن را با پيروزي شان شيرين کنند. اما اين ورزشکاران نه تنها قبل از اعزام به مسابقات المپيک و پارالمپيک، بلکه پس از بازگشت از اين مسابقات، به حمايت مردم و مسئولان نياز دارند. شايد کم ترين توقع ورزشکاراني که از اين سطح مسابقات با دست پر به ميهن بازگشته اند، استقبال خوب مردم و توجه مسئولان باشد.

کرمان مجازي- همه ي ما با داستان بدقولي هاي مسئولان به ورزشکاران آشنا هستيم، داستاني که بارها و بارها تکرار شده و گلايه هاي ورزشکاران زيادي را به دنبال داشته است. بازار داغ قول ها و وعده و وعيدهايي که قبل از مسابقات براي روحيه دادن به ورزشکاران داده مي شود و پس از بازگشت آن ها ديگر خبري از عمل به اين وعده ها نيست و يا به درصد کمي از آن ها جامه عمل پوشانده مي شود. به مناسبت 24 مهر ماه روز ملي پارالمپيک و هم چنين روز جهاني نابينايان، کرمان مجازي با قهرمانان پارالمپيک استان گفتگويي داشته که از نظرتان مي گذرد.

بيشترين تعداد ورزشکار در پارالمپيک از استان کرمان

وقتي استاندار کرمان در 31 مردادماه سال جاري طي مراسمي ورزشکاران اعزامي استان به پارالمپيک ريو 2016 را بدرقه کرد، قول هايي به اين ورزشکاران داد که شايد فکر نمي کردند در فاصله کمي از بازگشتشان، اين وعده ها عملياتي شود.
عليرضا رزم حسيني قول داده بود به ورزشکاراني که مدال طلا کسب کنند 50 سکه، نقره 40 سکه و برنز30 سکه تمام بهار آزادي هديه کند. ضمن اين که ايجاد شغل و تامين يک باب منزل مسکوني در صورت نداشتن منزل از وعده هاي استاندار به ورزشکاران اعزامي به پارالمپيک ريو بود.
کرمان با داشتن 9 نماينده در پارالمپيک برزيل بيشترين تعداد ورزشکار را در مقايسه با ديگر استان ها داشت و پرچمدار کاروان ايران نيز خانم عشرت کردستاني نماينده کرماني تيم ملي واليبال نشسته و تنها بانوي جانباز ورزشکار ايران در اين مسابقات بود.
زهرا نعمتي نماينده تيراندازي با کمان کشور در بخش ريکرو، سميه عباسپور نماينده تيراندازي با کمان ايران در بخش کامپوند، مريم ايرانمنش سرمربي و بتول خليل زاده بازيکن تيم ملي واليبال نشسته بانوان و آقايان پيمان نصيري در رشته دو 1500 متر، ايمان فرحبخش مربي و صادق رحيمي و محمدرضا مهني نسب بازيکنان تيم ملي فوتبال نابيانايان ايران و کرماني هاي حاضر در کاروان اعزامي به اين مسابقات بودند.
در مراسم بدرقه ي اين ورزشکاران از سوي استانداري کرمان، اداره کل بهزيستي، هيات ورزش جانبازان و معلولان، اداره کل ورزش و جوانان و باشگاه فرهنگي ورزشي مس کرمان، هديه اي تقريبا ده ميليون توماني به اين ورزشکاران اختصاص يافت و اين امر نشان دهنده‌ي اهميت دادن مسئولان استان به ورزش قهرماني و بومي است.

بيشترين مدال پارالمپيک در کارنامه استان کرمان/ استقبال استاندار از ورزشکاران پارالمپيک در فرودگاه مهر آباد

بلاخره خبرهاي خوب از کاروان اعزامي ايران به پارالمپيک ريو رسيد و نقش پررنگ کرماني ها در اين افتخار آفريني بر کسي پوشيده نبود. استان کرمان به همت ورزشکاران قهرمانش در اين دوره از بازي ها نه تنها بيشترين بازيکن بلکه کسب بيشترين مدال را در کارنامه خود ثبت کرد.
زهرا نعمتي با کسب مدال طلاي انفرادي و نقره‌ي تيمي ريکرو تيراندازي با کمان، ايمان فرحبخش و صادق رحيمي و محمدرضا مهني نسب با کسب نقره فوتبال پنج نفره نابينايان، پيمان نصيري با نشان برنز دوي 1500 متر، سميه عباس پور با کسب عنوان چهارم کامپوند تيراندازي با کمان، مريم ايرانمنش و عشرت کردستاني و بتول خليل زاده با کسب عنوان پنجم پارالمپيک واليبال نشسته بانوان، 29 شهريور ماه سال جاري وارد فرودگاه مهرآباد شدند و مورد استقبال استاندار کرمان قرار گرفتند. استقبال عالي ترين مقام استان در پايتخت از ورزشکاران کرماني، اتفاقي بود که شايد براي اولين بار مي افتاد.

اين ورزشکاران در همان روز وارد فرودگاه بين المللي کرمان شده و مورد استقبال معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار، رئيس مجمع نمايندگان استان و جمعي از مسئولان و شمار زيادي از ورزشکاران و ورزش دوستان قرا گرفتند و درهمان روز بود که وعده برگزاري جشن مفصلي براي قدرداني از تلاش هاي اين مدال آوران از سوي مسئولين استان داده شد.

بدرقه نماينده ويژه استاندار از ورزشکاران اعزامي به المپيک ريو

البته پيش از اين هم استاندار کرمان در هنگام بدرقه تيم اعزامي ايران به مسابقات المپيک ريو در ساعت 2 بامداد نماينده ويژه اي را به فرودگاه مهرآباد فرستاد و هديه ارزشمندي به زهرا نعمتي پرچم دار کاروان پارالمپيک تقديم کرده بود که هيچ يک از رسانه ها از آن مطلع نشده بودند.

 

برگزاري مراسم تجليل از ورزشکاران پارالمپيک در باغ عمارت فتح آباد

اما هنوز اين قهرمانان شيريني استقبال با شکوه استاندار و مسئولان استان را به کام داشتند که در شامگاه چهارشنبه 7 مهرماه وعده هاي 31 مردادماه رنگ تحقق به خود گرفت و مراسمي با شکوه در باغ عمارت فتح آباد براي تجليل از ورزشکاران کرماني قهرمان و افتخار آفرين در پارالمپيک ريو برگزار شد.
مراسمي که در راس آن استاندار و بسياري از مسئولان استان افتخارات بدست آمده از تلاش هاي اين ورزشکاران را ستودند و به گفته‌ي قهرمانان پارالمپيک ريو اين استقبال و مراسم تجليل در عمر ورزشي آن ها بي نظير بود.
اما اين شيريني ها وقتي دو چندان شد که حلقه هاي گل و مفشوهاي حاوي سکه هاي بهار آزادي به ورزشکاران قهرمان کرماني در پارالمپيک ريو اهدا شد تا نه تنها از زحمات آن ها تجليل شود، بلکه خاطره بدعهدي هاي گذشته در خاطر اين ورزشکاران کمرنگ و انگيزه ي آن ها براي ادامه راه بيشتر شود.


پاداش هاي استاندار زودتر از پاداش هاي رئيس جمهور به دستمان رسيد

عشرت کردستاني پرچمدار کاروان ورزشکاران ايران در پارالمپيک و دبير هيات جانبازان و معلوان استان در خصوص اقدامات صورت گرفته در اين دروه از پارالمپيک گفت: 12 سال سابقه حضور در تيم ملي واليبال نشسته را دارم و بايد بگويم اقدامات استاندار کرمان در اين دوره از مسابقات پارالمپيک در کشور بي نظير و بي سابقه بود و در صحبت هايي که با ورزشکاران واليبال نشسته ساير استان هاي کشور داشتم، آن ها تعجب مي‌کردند که استاندار ما به استقبال ورزشکاران در فرودگاه مهرآباد آمد و حتي به اين سرعت اقدام به دادن پاداش به ورزشکاران کرد.
وي ادامه داد: پاداش هاي استاندار کرمان حتي زودتر از پاداش‌هاي رئيس جمهور به دست ما رسيد و استان کرمان در اين زمينه در کشور پيشگام بود و ما هم سعي کرديم از اين اقدام ارزشمند در مصاحبه هايي که داشتيم، تشکر کنيم.
کردستاني خاطر نشان کرد: اقدامات اين دوره نشان دهنده درايت مديريت استان است که در اين سطح به ورزشکاران اهميت مي دهند و براي تلاش آن ها ارزش قائل هستند و به آن ها براي افتخار آفريني براي کشور و به تبع آن استان، روحيه مي دهند.
وي ادامه داد: وقتي مسئولان اينقدر به بحث ورزش اهميت مي دهند، باعث مي شود که ورزشکاران براي هزينه کردن در زمينه ورزش قهرماني انگيزه پيدا کنند. جداي از هداياي نقدي اين اقدامات به لحاظ معنوي براي ورزشکاران بسيار مهم است. ما در دوره هاي گذشته هم اقدامات مسئولان را ديده ايم، بايد بگويم در گذشته اين توجهات بي تعارف خيلي کمرنگ بود و حتي پاداش هايي که براي ورزشکاران در نظر گرفته مي شد بسيار کم بود.
تشکر ويژه اي بايد از آقاي استاندار داشته باشيم که اقدامات و حمايت هاي بي سابقه وي، نقش زيادي در موفقيت ورزشکاران در پارالمپيک اين دوره داشت. از خانم دکتر حسيني مديرکل امور بانوان و خانواده استانداري و خانم موسي پور مديرکل اجتماعي استانداري هم به خاطر حمايت هاي ويژه اي که از بانوان ورزشکار دارند تشکر مي کنم.

شرکت هاي بزرگ از ورزش معلولان و جانبازان حمايت کنند

اميدواريم ساير تدابير استاندار محترم در خصوص ورزش استان اجرايي شود و ما از حمايت هاي دولت براي پيشرفت ورزش استان استفاده کنيم. هيئت جانبازان و معلولان استان کرمان از نظر تعداد اعضاء و هم چنين تعداد مدال هايي که در پارالمپيک ريو از آن خود کرد، در کشور اول است و اين در حالي است که ورزشکاران با کمترين امکانات به اين موفقيت ها دست پيدا کرده اند که اميدواريم با حمايت از اين هيات، پتانسيل هاي ورزشي در کل استان شناسايي شود و با فراهم کردن امکانات، از قدرت ورزشکاران شهرستاني هم براي رسيدن به قله هاي افتخار استفاده کنيم.
با حمايت هايي که در اين دوره صورت گرفت و با اهميتي که مسئولان به ورزش معلولان و جانبازان دادند، فتح بابي شد و ما شاهد استقبال زياد معلولان و جانبازان استان براي پي گرفتن ورزش حرفه اي هستيم، از سوي ديگر با توجه به اين که هزينه هاي ورزشکاران معلول و جانباز تقريباً 10 برابر ورزشکاران معمولي است و تجهيزات و امکانات و اياب و ذهاب اين عزيزان خاص است، نياز به حمايت بلند مدت مسئولان داريم.
کردستاني خاطر نشان کرد: استعدادهاي ورزشي استان کرمان بي نظير است و وقتي ورزشکاران ما با امکانات کم اين افتخار آفريني ها را داشتند، با حمايت هاي مسئولان مي توانند در پارالمپيک بعدي افتخاراتي را که کشورمان و استانمان شايسته آن است را به ارمغان بياورند.
دبير هيات معلوان و جانبازان استان، از مجموعه هايي مانند مس سرچشمه، گل و گهر و فولاد خواست که اين هيات را براي رسيدن به اهدافش ياري کنند.

استاندار جاي هيچ حرفي را باقي نگذاشت

ايمان فرحبخش مربي تيم ملي فوتبال نابينايان نيز در خصوص حمايت هاي مسئولان در اين دوره از پارالمپيک گفت: اقدامات استاندار کرمان عالي و بهترين بود و جاي هيچ حرفي را باقي نگذاشت.
بدرقه خوب و استقبال بي نظيري که در استان کرمان از ورزشکاران شد و حضور استاندار کرمان در فرودگاه مهر آباد، اقدامي بود که از سوي ديگر استان ها در اين سطح صورت نگرفت.
وي ادامه داد: بدرقه اي که از ورزشکاران صورت گرفت، باعث انگيزه ي خيلي خوب براي آن ها شد و ما در فوتبال نابينايان با روحيه و تمرينات خوبي که داشتيم، 200 درصد پيشرفت کرديم. ما در پارالمپيک لندن رتبه ششم را بدست آورديم ولي در پارالمپيک ريو، نايب قهرمان شديم. اين نشان مي دهد علاوه بر تلاش ورزشکاران، حمايت مسئولان هم براي قهرماني در پارالمپيک مهم است و روحيه دادن به ورزشکاران مي تواند تا چه اندازه تاثيرگذار باشد.
فرحبخش اظهار داشت: مدت 5 سال است که مربي تيم ملي هستم و مي توانيم بگويم اقدامات مسئولان استان در اين دوره بي سابقه بود و بايد در کنار تشکر ويژه از استاندار محترم، از مديرکل بهزيستي هم تشکر کنيم، واقعاً سنگ تمام گذاشتند.

اشتغال قهرمانان پارالمپيک هم در اولويت قرار گيرد

وي ادامه داد: خواهشي که از استاندار دارم اين است که بحث اشتغال قهرمانان پارالمپيک را هم مانند ساير وعده هاشان در اولويت قراردهند، زيرا يکي از مهم ترين دغدغه هاي من و شاگردانم بحث اشتغال است که اميدواريم اين مشکل هم با درايت استاندار حل شود.

ديدگاه رزم حسيني به ورزش قهرماني، نسبت به استانداران گذشته متفاوت است

پيمان نصيري ديگر قهرمان پارالمپيک نيز با بيان اين که حرکت استاندار کرمان در تجليل و استقبال و بدرقه ورزشکاران بي نظير بود، اظهار داشت: وعده هاي استاندار سريعا تحقق پيدا کرد و ما واقعا از ايشان تشکر مي‌کنيم.
وي البته درد ودل هايي هم در خصوص جوايز داشت و گفت در بحث منزل و اشتغال ورزشکاران بايد کمک هزينه خريد منزل براي همه قهرمانان در نظر گرفته مي شد و در بحث اشتغال هم زمينه اشتغال براي خود ورزشکار و اگر خود ورزشکار شاغل است براي يکي از افراد خانواده اش در نظر گرفته مي شد تا حقي از هيچکدام از قهرمانان ضايع نشود، زيرا همه زحمت کشيده اند و همه بايد از اين پاداش ها بهره مند شوند.
نصيري با بيان اين که ديدگاه آقاي رزم حسيني در زمينه ورزش، نسبت به استانداران قبلي بسيار متفاوت است و اهميت ويژه اي در اين دوره به ورزشکاران داده شده است و ما قدردان اين رويکرد در استان هستيم. شايد در گذشته هم توجهاتي به ورزشکاران مي شد، اما در هيچ دوره اي مراسمات در اين سطح برگزار نشده بود و بايد از اين اقدام تشکر ويژه کرد.

افزايش پاداش ها در پارالمپيک ريو/ وزارت ورزش سنگ تمام گذاشت

و اما از اقدامات مسئولان استان که بگذريم، دولت يازدهم و وزارت ورزش و جوانان هم در اين دوره براي ورزشکاران سنگ تمام گذاشت. در المپيک ريو 2016 پاداش ها نسبت به دوره قبل به يک و نيم برابر المپيک قبلي افزايش يافت و از همه مهم تر اين بود که در اين دوره وزارت ورزش تفاوتي هم بين ورزشکاران المپيکي و پارالمپيکي قائل نشد و به همه به صورت برابر نگاه شد و مقرر گرديد که به ورزشکاراني که در بازي هاي المپيک و پارالمپيک رويو مدال طلا کسب کرده اند 300، مدال نقره200 و مدال برنز 120 سکه تمام بهار اهدا شود.
اين در حالي است که در المپيک 2012 لندن به ترتيب براي مدال طلا200 ،نقره 150 و برنز100 سکه در نظر گرفته شده بود. در المپيک 2008 پکن نيز براي ورزشکاراني که مدال طلا کسب کرده بودند، مبلغ صد ميليون تومان پاداش نقدي در نظر گرفته شد.
در سطح بين المللي نيز پاداش هايي که کشورمان در المپيک ريو براي ورزشکاران در نظر گرفت، بالاتر از سوييس، فرانسه ، چين و آمريکا بود و ايران جزو 15 کشور نخست در جدول پاداش هاي کشور هاي مختلف به ورزشکارانشان، قرار داشت.

 

Copyright © 2017. All right reserved