www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
چهارشنبه 25 اسفند 1395 , 12:45
گزارش کرمان مجازي از احياي کارخانه کرک بافت؛
از کرک 35 هزار توماني تا کرک 100 دلاري/ احياي کارخانه کرک بافت، روياي 12 ساله دلالان را به کابوس تبديل کرد
کارخانه کرک بافت که روزي لقب بهترين توليد کننده کرک جهان را بر پيشاني داشت، پس از سال ها، دوباره صداي دستگاه ها و رفت و آمد کارگران را شاهد است و استان کرمان مي تواند اميدوار باشد که فرش، شال، پارچه و گليم خود را در آينده نزديک با کرکي که دسترنج عشاير شهرستان بافت است، توليد کند.
به گزارش کرمان مجازي، صحبت از کارخانه اي است که از 12 سال پيش درب هايش بسته شده بود و گاه گاهي در رسانه ها از آن يادي مي شد ودر جلسات برخي دستگاه هاي دولتي به تعطيلي آن اشاره مي گرديد. شايد ديگر مردم منطقه هم از باز شدن درب هاي کارخانه کرک بافت نااميد شده بودند و بازار داخلي هم به کرک و پشم هاي بي کيفيتي که از آمريکاي جنوبي وارد مي شد و به مرغوب بودن صنايع دستي کشورمان ضربه مي زد، عادت کرده بود.
جيب دلالان از زحمت عشايران منطقه پر مي شد و هيچکس به فکر اقتصاد عشاير و دامداران زحمت کشي که 90 درصد کرک کشور را توليد مي کردند، نبود.
شايد وقتي عليرضا رزم حسيني استاندار کرمان هم از استفاده از توان‌بخش بومي در راستاي خلق ثروت و افزايش توليد در شهرستان بافت صحبت مي کرد، کسي باور نداشت که با همت بخش خصوصي و دولت مي توان به اقتصاد مقاومتي جامه عمل پوشيد و کارخانه اي را که محل زندگي پرندگان شده بود، احيا کرد و دست صنايع بر زمين خورده را گرفت و دوباره بلند کرد.
کارخانه کرک بافت دوباره راه اندازي شد تا فاصله قيمت کرک 35 هزار توماني تا کرک 100 دلاري به جاي جيب دلالان، به رگ هاي اقتصاد استان تزريق شود اما بايد از مشکلات پيش روي اين کارخانه که تهديدي براي تعطيلي دوباره آن هستند، جلوگيري کرد تا گوش هاي اقتصاد استان در سال هاي پيش رو از صداي چرخ اين صنعت پر شود.

وجود 300 هزار راس دام مستعد توليد کرک در شهرستان بافت
فرماندار بافت با بيان اين که کارخانه کرک اين شهرستان 12 سال به دليل مشکلات مالي و اختلافات بين سهامداران تعطيل بوده است، اظهار داشت: اين کارخانه به دليل بدهي که به بانک توسعه صادرات داشت، توسط اين بانک تملک و در نهايت تصميم گرفته شد که قطعات کارخانه اسقاط و فروخته شود.
فتحعلي حمزه جواران با اشاره به اين که با پيگيري دولت و با تلاش استاندار محترم، گروه مالي گردشگري به عنوان سرمايه گذار بخش خصوصي وارد کار شد و احياي کارخانه کرک بافت در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد: شرکت جميل کرک به مديريت آقاي طهماسبي، در حال حاضر کارخانه را مجدداً راه اندازي کرده است.
وي ادامه داد: شهرستان بافت ازسرسبزترين مناطق کشور است که 7 ايل و 37 طايفه مختلف عشايري شامل 2000 خانوار را دارد که با توليد 900 تا 1000 تن کرک خام مرغوب در سال؛ رتبه اول را از نظر توليد اين محصول در کشور را به خود اختصاص داده و باعث شده است که کشورمان جايگاه سوم جهان را در زمينه توليد اين محصول در دنيا کسب کند.
فرماندار بافت اظهار داشت:  ??? هزار رأس دام مستعد براي توليد کرک در شهرستان وجود دارد که اغلب توسط عشاير نگهداري مي‌شوند و درنهايت کرک اين دام‌ها توسط دلالان باقيمت اندک خريداري و در بازارهاي جهاني چندين برابر قيمت اوليه به فروش مي‌رود.
وي يکي از مشکلات عشاير منطقه را فروش اين کرک‌ها و عدم‌حمايت از اين صنعت دانست و افزود: بايد با برنامه‌ريزي و حضور بخش خصوصي از پتانسيل‌هاي استان ثروت بسازيم که راه اندازي کارخانه بافت در همين راستا بوده است.
وي خواستار حمايت از بخش خصوصي و از ميان برداشتن موانع در مسير سرمايه‌گذاري شد و گفت: نبايد بگذاريم به‌سادگي سرمايه‌هاي شهرستان از دسترس خارج و پتانسيل‌ها ناديده گرفته شود.
حمزه جواران با اشاره به اين که ايران رتبه سوم توليد کرک را بعد از کشورهاي چين و مغولستان دارد، اظهار داشت: 90درصد از کرک کشور از استان کرمان و شهرستان بافت تامين مي شود ودر واقع استان کرمان قطب اصلي توليد کرک کشور است.

صنايع پايين دستي به کارخانه کرک بافت اضافه مي شود
وي با اشاره به اين که کارخانه کرک بافت قابليت فرآوري بيش از 1000 تن کرک در سال را دارد، خاطرنشان کرد: اين کارخانه تنها کارخانه کرک جنوبشرق کشور است؛ ضمن اين که قابليت توسعه را دارد و صنايع پايين دستي نيز در آينده به آن اضافه مي شود.
فرماندار بافت، با اشاره به اشتغالزايي کارخانه کرک بافت براي 40  نفر به صورت مستقيم، اظهار داشت: اکثر اين افراد بومي هستند.
وي هم چنين به راه اندازي ايستگاه اصلاح نژاد بز کرکي از سال 1344 در شهرستان بافت اشاره و خاطرنشان کرد: 500 راس بز کرکي در اين ايستگاه نگهداري مي شود که از اين ظرفيت مي توان براي افزايش تعداد بزهاي کرکي در منطقه استفاده کرد تا کمک بزرگي به کارخانه کرک بافت باشد.
فرماندار بافت با بيان اين که در حال حاضر قيمت هر کيلوکرک شسته و موکشي شده در دنيا 100 دلار است، اظهار داشت: اين درحالي  است که قيمت خريد هر کيلو کرک خام توليد شده توسط عشاير شهرستان بافت که مرغوبترين نوع کرک کشور را توليد مي کنند، تنها 35 هزار تومان است.

نبود يک برند مشخص براي کرک استان
حمزه جواران ادامه داد: با ورود سرمايه گذار بخش خصوصي و فعال شدن صنعت کرک در استان، اقتصاد شهرستان بافت و به تبع آن اقتصاد استان رونق مي گيرد و دست دلالان در عرصه تجارت کرک خام که به دامداران فشار مي آوردند و کرک را با قيمت نازل از آن ها خريداري مي کردند، کوتاه مي شود.
وي  نبود يک برند مشخص براي کرک استان را يکي از مسائلي دانست که باعث مي شود ساير استان هاي کشور، کرک استان کرمان را به نام خودشان صادر کنند و افزود: اين امر به دليل نبود صنايع مرتبط با توليد کرک در استان است که اميدواريم اين صنايع در آينده نزديک با همت سرمايه گذار بخش خصوصي ايجاد شود.
فرماندار بافت با بيان اين که تشکيل تعاوني توليد کنندگان کرک با مشارکت عشاير و پرورش دهندگان بزکرکي در سطح استان و خريد کرک دامداران و عشاير و حذف دلالان، از جمله برنامه هايي است که با جديت دنبال مي‌کنيم، خاطرنشان کرد: درجه بندي کرک خريداري شده بر اساس پارامترهاي مختلف اين صنعت و پرداختي بر اساس کيفيت به توليد کنندگان کرک، باعث علاقه مندي دامداران به پرورش بز کرکي و استقبال از نژاد هاي خوب اين دام مي شود که در نهايت اين شرکت تعاوني مي تواند بازده اقتصادي خوبي براي استان و شهرستان بافت داشته باشد.
فرماندار بافت با اشاره يه اين که کرک خام از ارزش اقتصادي مطلوبي برخوردار نيست و با فرآوري و تبديل آن به الياف و منسوجات، ارزش اقتصادي آن چند برابر مي شود، گفت: با توسعه کارخانه شستشو و موکشي و افزودن دستگاه هاي ريسندگي و بافندگي البسه و هم چنين راه اندازي کارگاه هاي صنايع تبديلي در شهرستان، مي توان باعث ايجاد تحول در اقتصاد استان شد که اين امر در دستور کار گروه مالي گردشگري است.
حمزه جواران رونق دوباره صنايع شهرستان بافت را مرهون طرح مثلث توسعه اقتصادي و مشارکت دولت و بخش خصوصي در قالبي مناسب دانست و اظهارداشت: اميدواريم با پشتکاري که استاندار محترم و ساير مديران استان دارند، رونق روزافزون صنايع و به تبع آن اقتصاد استان کرمان را شاهد باشيم.

مشکل آب کارخانه کرک بافت حل شود
مديرعامل کارخانه کرک بافت نيز با بيان اين که اين کارخانه در راستاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي که مد نظر مقام معظم رهبري است، احيا گرديده، گفت: کمک به اقتصاد منطقه و به کارگيري نيروي انساني بومي و هم چنين جلوگيري از خام فروشي کرک استان و ارز آوري به کشور از مهم ترين اهداف ما براي راه اندازي اين کارخانه است.
طهماسبي با اشاره به اين که ميزان سرمايه گذري براي احياي اين پروژه 85 ميليارد ريال برآورد شده است، اظهار داشت: در حال حاضر کارخانه با 15 درصد ظرفيت خود کار مي کند و با راه اندازي صد در صدي آن، براي 40 نفر به صورت مستقيم اشتغال ايجاد مي شود.
وي با اشاره به اين که در کارخانه کرک بافت، کرک خام منطقه به کرک صد در صد يا همان کرک «کشمير»، تبديل مي شود، اظهار داشت: در هر ساعت در اين کارخانه حدود 350 کيلوگرم کرک شسته  وموکشي  مي شود.

صد در صد محصولات کارخانه صادر مي شود
طهماسبي با بيان اين که ميزان صادرات محصول اين کارخانه بستگي به توليد کرک خام توسط عشاير و دامداران منطقه دارد، گفت: به طور کلي توليد اين کارخانه به صورت صد در صد صادر مي شود.
وي مهم ترين مشکل فعلي کارخانه را کمبود آب دانست و اظهار داشت: اميدواريم با همکاري مسئولان، اين مشکل به زودي مرتفع شود.
وي با بيان اين که در صورت راه اندازي کامل اين کارخانه مي توان در وضعيت اقتصادي مردم منطقه تغيير ايجاد کرد، گفت: خريداري کرک عشاير، جلوگيري از خام فروشي کرک و هم چنين بکارگيري نيروي انساني بومي؛ از مهم ترين دستاوردهايي است که با راه اندازي اين کارخانه شاهد آن خواهيم بود.
طهماسبي خاطرنشان کرد: براي تعمير تجهيزات و خريد مواد اوليه نياز به تامين مالي داريم و طي سه ماه آينده اين مجموعه به صورت صد درصد راه اندازي مي شود.
Copyright © 2017. All right reserved