www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
چهارشنبه 10 خرداد 1396 , 15:16
تحقق اقتصاد مقاومتی در کرمان
استان کرمان که اقدامات اساسی و زیربنایی خود را در تحقق اقتصاد مقاومتی از سال 93 با اجرای ایده‌های ابتکاری استاندار، از جمله مثلث توسعه‌ی اقتصادی، اجرای طرح همیاران آب و اجرای شهر نمونه‌ی اقتصاد مقاومتی قلعه گنج آغاز کرده است؛ به عنوان یکی از استان‌های پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور معرفی شد تا برگ زرینی بر تاریخ افتخارات این استان افزوده شود.

کرمان مجازی "فصل نو توسعه" - استان کرمان که اقدامات اساسی و زیربنایی خود را در تحقق اقتصاد مقاومتی از سال 93 با اجرای ایده‌های ابتکاری استاندار، از جمله مثلث توسعه‌ی اقتصادی، اجرای طرح همیاران آب و اجرای شهر نمونه‌ی اقتصاد مقاومتی قلعه گنج آغاز کرده است؛ به عنوان یکی از استان‌های پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور معرفی شد تا برگ زرینی بر تاریخ افتخارات این استان افزوده شود. بسیاری از مسئولان کشوری به این نکته اذعان دارند که کرمان، پیشتاز اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی است. اجرای طرح شهر نمونه‌ی اقتصاد مقاومتی قلعه‌گنج، از این نمونه پروژه‌هاست که باعث شده تا امروز مردم این شهرستان با کاهش 70 درصدی جرائم خشن، کاهش 5 درصدی نرخ بیکاری، افزایش 5 درصدی جمعیت روستایی، ایجاد صندوق‌های توسعه‌ی روستایی و اعطای تسهیلات ارزان قیمت، احداث هتل کپری چهار ستاره، توسعه‌ی چشم‌گیر زیرساخت‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی (بیمارستان 32 تختخوابی قلعه گنج) و تحقق توسعه‌ی صنعتی با ایجاد کارخانه‌های متعدد و استفاده از ظرفیت‌های منطقه و توانمندی‌های اهالی، چشم به آینده‌ی بسیار روشن و پرامیدی دوخته و افق پیشرفت را نظاره‌گر باشند.
پس از حصول نتایج موفق در قلعه‌گنج، ایده‌ای دیگر در کرمان اجرایی شد تا با نگاهی به الگوی موفق قلعه‌گنج و با تکیه بر مسئولیت شرکت‌های بزرگ، زمینه‌ی توسعه‌ی همه جانبه‌ی استان با همکاری بخش‌های غیردولتی و خصوصی فراهم شود که از این رهگذر استان کرمان به هشت منطقه یا زون اقتصادی تقسیم‌بندی شده است و تا کنون 21 موسسه‌ی اقتصادی، مسئولیت توسعه و اجرای اقتصاد مقاومتی در این مناطق را بر عهده گرفته‌اند. در ادامه‌ی این مسیر، ایده‌ی ایجاد شورایاری‌های اقتصاد مقاومتی در محلات و روستاها نیز مبتنی بر راه‌اندازی صندوق‌های خرد محلی، تاسیس شرکت‌های تعاونی در بخش‌ها و دهستان‌ها و فراگیر شدن الگوی توانمندی در جامعه‌ی روستایی اجرایی شده است تا بر اساس افق دید وسیع رهبر معظم انقلاب اسلامی، توسعه با دست خود مردم در جای جای این استان گهر‌خیز، محقق شود. نگاه به توسعه در قالب مثلث توسعه‌ی اقتصادی استان کرمان نیز نشان می‌دهد که با اجرای این ایده، ضمن امضای 76 هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه‌ی اقتصادی و اجرایی شدن 26 هزار میلیارد تومان آن تاکنون (معادل 35 درصد)، بیش از سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دولت تدبیر و امید جذب شده و در کنار آن، میزان فاینانس اعتباری صورت گرفته نیز بیش از 1400 میلیون یورو بوده است.
افزایش 83 درصدی ارزش و 150 درصدی وزن صادرات کالاهای استان در سال 95 نسبت به سال 94، افزایش 71 درصدی صادرات غیرنفتی در استان، افزایش 6 برابری کالاهای وارداتی شامل کالاهای سرمایه‌ای و ماشین‌آلات خطوط تولید، افزایش 24 برابری درآمد گمرکات استان، افزایش 4/8 درصدی نرخ مشارکت اقتصادی و افزایش 135 درصدی تولید خودرو در استان، افزایش 42 درصدی ارزش کشفیات قاچاق کالا و سوخت (معادل 1000 میلیارد ریال) در سال 95 نسبت به سال قبل از آن، ایجاد بیش از 35000 شغل سالانه طی دوران دولت تدبیر و امید و کاهش تورم از 30 درصد در سال 92 به پنج درصد در سال 96، از دیگر شاخص‌های توسعه‌ای است که روح امید را در کالبد اقتصاد استان دمیده است.
انجام 1394 مورد عملیات سوئیفت توسط بانک‌های استان، به مبلغ 19 هزار و 863 میلیارد ریال و صدور 373 فقره بیمه‌نامه‌ی صادراتی توسط شرکت‌های بیمه‌ی استان، از دیگر گام‌های استان کرمان در تحقق اقتصاد مقاومتی‌ست. اجرای ایده‌ی همیاران آب در استان کرمان نیز موجب شده تا 907 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب محقق شود و در تداوم این طرح‌های صرفه‌جو‌‌محور، اجرای طرح‌های بزرگ انتقال آب از جمله بزرگ‌ترین تونل انتقال آب خاورمیانه به طول 38 کیلومتر اجرایی شده است. هم‌چنین با برگزاری جلسات متعدد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، 424 پروژه‌ی اقتصاد مقاومتی در استان کرمان تعریف شده که این پروژه‌ها در سفر مسئولان کشوری مورد بررسی قرار گرفته و تا کنون 2/50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.
در اجرای ماده‌ی 27 قانون واگذاری نیز 304 پروژه قابل واگذاری نیز در استان کرمان شناسایی شده که 92 پروژه با اعتبار 9 هزار و 848 میلیارد ریال واگذار شده است.
همچنین از دیگر شاخص‌های توسعه‌آفرین در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی در استان کرمان که اجرای طرح‌های مختلفی را به دنبال داشته، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ایجاد 571 صندوق خرد روستایی، رشد 65 درصدی کشت‌های گلخانه‌ای، کاهش 3/3 درصدی مصرف آب کشاورزی، رشد 24 درصدی بزرگراه‌ها، تصویب ایجاد راه‌آهن کرمان ـ بردسیرـ سیرجان با 9 هزار میلیارد ریال اعتبار توسط شرکت گل‌گهر، رشد 71 درصدی روستاهای برخوردار از گاز، مردمی کردن اقتصاد و اصلاح ساختار دولت در استان از جمله شناسایی و تدوین قوانین مزاحم توسعه، توسعه‌ی بخش گردشگری و صنایع‌دستی، تبدیل استان به قطب گردشگری و افزایش 5 برابری گردشگران خارجی، توجه به میراث فرهنگی و احیای آثار تاریخی فراموش شده از جمله باغ فتح‌آباد، بازار کرمان، میدان مشتاقیه، خانه‌ی حاج آقا علی به عنوان بزرگ‌ترین خانه‌ی خشتی جهان، قلعه‌دختر، کنسولگری انگلیس و باغ بیرم‌آباد، افزایش تعداد آثار ثبت شده‌ی یونسکو از 2 اثر در دولت‌های قبل به 5 اثر در دولت تدبیر و امید، آغاز عملیات اجرایی بزرگ‌ترین پروژه‌ی گردشگری و اکوتوریسم خاورمیانه در منطقه‌ی گردشگری خبر بافت با اعتبار 300 میلیارد تومان و مشارکت بخش خصوصی، اجرای پروژه‌های بزرگ عمران شهری، صیانت از حقوق ملی و مردمی و ایجاد شفافیت و سالم سازی اقتصاد شامل طرح احداث کمربند سبز، مقابله با حاشیه‌نشینی، اجرای طرح نجات به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، طرح پنجره‌ی واحد تجاری در گمرک استان، توجه به امنیت غذایی و سلامت بهداشتی مردم با طراحی و اجرای اسناد امنیت غذایی نان، لبنیات و دیگر موادغذایی، طرح‌های تکمیل زنجیره‌ی تولید فولاد و مس با افتتاح طرح 12 میلیون تنی کنستانتره آهن و 10 میلیون تنی گندله سنگ آهن با سرمایه گذاری 55 هزار و 528 میلیارد ریال و 1222 میلیون یورویی و ایجاد اشتغال مستقیم برای 6هزار و 550 نفر، کلنگ‌زنی کارخانه‌ی فرآوری کنستانتره و سرباره‌ی تیتانیوم با ظرفیت تولید سالانه 130 هزار تن و نیز راه‌اندازی نخستین واحد تحقیقاتی نیمه صنعتی تولید رنگدانه‌ی تیتانیوم کشور در کهنوج، ایجاد بزرگ‌ترین گلخانه‌های هیدرو پونیک کشور به مساحت 950 هکتار و با سرمایه‌گذاری 455 میلیون یورو و 5800 میلیارد ریال، کسب رتبه‌ی نخست اجرای طرح‌های آبیاری نوین در کشور، افزایش 15 درصدی تخت‌های بیمارستانی و برنامه‌ریزی افزایش 2 هزار تخت بیمارستانی در دولت تدبیر و امید و 7 هزار و 738 تخت تا افق 1404، آغاز عملیات اجرایی بیمارستان 750 تختخوابی جایگزین بیمارستان شفا، ایجاد منطقه‌ی اقتصادی گلباف، با شعار «هر خانه یک کارخانه» و اشتغال 109 نفر به صورت مستقیم در منازل.
در مجموع پروژه‌های افتتاحی و کلنگ‌زنی شده در دولت تدبیر و امید در بخش خصوصی و دولتی، تاکنون 270 هزار میلیارد ریال است. هم‌چنین در دهه‌ی فجر سال 95، 575 طرح دولتی، خصوصی و سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسید و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شد. در ادامه به بخشی از مهم‌ترین ایده و اقداماتی که طی دولت یازدهم در استان کرمان در حوزه‌های مختلف اجرا شده است، می‌پردازیم.

ایده‌ی مثلث توسعه‌ی اقتصادی
گرد هم آوردن ارکان دخیل در توسعه تحت عنوان یک ایده به نام «مثلث توسعه اقتصادی» ابتکاری‌ست که استاندار کرمان از ابتدای مسئولیت خود آن را پیشنهاد داد و بر اجرای آن اهتمام ورزید. وی مهم‌ترین دستاورد این ایده را شتاب گرفتن توسعه‌ی استان با همدلی، همزبانی، همگرایی و وحدت گروه‌های مختلف سیاسی ذکر کرده است. نمایندگان دولت، نمایندگان مردم در مجلس و سرمایه گذاران، سه راس این مثلث هستند که ائمه‌ی جمعه بر عملکرد آن‌ها نظارت دارند.
فرش قرمزی که استاندار به عنوان عالی‌ترین مقام دولت در کرمان برای سرمایه‌گذاران پهن کرده است و رویکرد رئیس سیاست‌گذاری ائمه‌ی جمعه مبنی بر این‌که باید برای سرمایه‌گذاران مانند حاجیان قربانی کرد، نشان می‌دهد که در تفکر مدیران استان نسبت به سرمایه‌گذران بخش خصوصی، انقلابی صورت گرفته که نتیجه‌ی آن، تغییر نگاه به سرمایه‌گذاران، از زالو صفتانی که صرفا برای سودجویی به استان آمده‌اند به جهادگران اقتصادی که در صدد توسعه‌ی عمران و آبادانی استان هستند، می‌باشد. این تغییر نگاه مقام عالی استان و همدلی و همکاری دیگر ارکان مثلث توسعه منجر به عقد بیش از 76 هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه‌ی سرمایه‌گذاری در استان شده که35 درصد آن معادل 26 هزار میلیارد تومان محقق گردیده و نیز تاکنون برای 20035 نفر اشتغال‌زایی شده است. این رژه‌ی اقتصادی از آینده‌ی روشنی برای توسعه‌ی استان کرمان خبر می‌دهد که گام‌های آن در بستر امنیت و با همت نمایندگان دوره‌ی نهم و دهم مجلس، مسئولان دولتی و امامان جمعه‌ی سراسر استان برداشته شده است.

وحدت حول محور «ولایت» و «توسعه»
یکی از شعارهایی که استاندار کرمان مطرح و طی آن حدود سیاسی‌اش را مشخص کرده، وحدت حول محور «ولایت» و «توسعه» است. او برای نشان دادن پایبندی‌اش به این وحدت در قامت عمل، با اعتدالی مثال‌زدنی، مدیران شایسته‌ی اصولگرا و اصلاح‌طلب را در کنار هم به کار گماشته و چهره‌ی وحدتی که همواره از آن صبحت کرده را با سیاست‌زدگی مخدوش نکرده است. مرکز این وحدت، ولایت است و تاکید استاندار کرمان این است که همه باید زیر چتر ولایت، برای آبادانی استان تلاش کنیم.

اتاق شیشه‌ای دولت در کرمان
ایده‌ی اتاق شیشه‌ای دولت در استان کرمان، بستر لازم برای تحقق رسالت رسانه‌ها به عنوان چشم بینا و گوش شنوای جامعه را فراهم کرده است. ایده‌ای که مسئولان دولتی را پاسخگو‌تر از همیشه کرده و آن‌ها را موظف نموده تا در سراسر استان، رسانه‌ها بتوانند در جلسات و بازدیدهای آن‌ها حضور داشته و از اقدامات آنان آگاه باشند. نقش مهم رسانه‌ها در تحقق و پیشبرد اقتصاد مقاومتی، همواره مورد تاکید استاندار کرمان بوده و هست تا رسانه‌ها بتوانند در فضایی باز به اطلاع‌رسانی و نقد فعالیت‌ها بپردازند. هم‌چنین در راستای تحقق این ایده،  در اردیبهشت ماه سال 93 سایت کرمان مجازی توسط استاندار کرمان و با حضور دکتر نوبخت به منظور اطلاع رسانی لازم  در راستای توسعه و آبادانی استان، راه اندازی شد.
Copyright © 2017. All right reserved