www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 31 مرداد 1398
سه شنبه 16 خرداد 1396 , 15:35
گشایش در روابط خارجی؛
مشارکت‌های خوب در زمینه‌ی هسته‌ای با دنیا
یکی از مشکلاتی که کشور داشت، مساله‌ی هسته‌ای بود که دولت در چارچوب سیاست‌های کلان کشور و سند چشم‌انداز 1404 کلید آن را مذاکره با دنیا و تعامل با جهان دانست و در این راستا گام برداشت.

کرمان مجازی - یکی از مشکلاتی که کشور داشت، مساله‌ی هسته‌ای بود که دولت در چارچوب سیاست‌های کلان کشور و سند چشم‌انداز 1404 کلید آن را مذاکره با دنیا و تعامل با جهان دانست و در این راستا گام برداشت. تعاملی شجاعانه و عزتمندانه با جهان صورت گرفت و ما در مساله‌ی هسته‌ای به توافقی به نام «برجام» رسیدیم و مراحلی را طی کردیم تا این توافق عملیاتی و اجرایی شد. امروز هم مشکلات فراوانی در داخل و منطقه داریم که به گفته‌ی رئیس جمهور همه‌ی آن‌ها راه حل دارد. برخی از آن‌ها به اتمام رسیده و برخی در نیمه‌ی راه است تا به نتیجه‌ی نهایی برسد. کشور ما در زمینه‌ی اجرای توافق هسته‌ای همان‌طور که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند؛ هیچگاه آغازگر نقض برجام نخواهد بود و ایران همیشه اگر تعهدی می‌کند پای تعهدش تا آخر می‌ایستد به شرط این‌که طرف مقابل هم به تعهداتش عمل کند.
بنابراین ما ناقض توافق نخواهیم بود و امروز در زمینه‌ی هسته‌ای، مشارکت‌های خوبی را با دنیا شروع کرده‌ایم و این مشارکت برای ما بسیار ارزشمند است. برای مثال ما الان با چین برای بازسازی شرایط جدید در نیروگاه اراک مشارکت می‌کنیم و این نیروگاه باز طراحی می‌شود و مدرن‌تر ساخته خواهد شد.
همکاری با روسیه در زمینه‌ی ایزوتوپ‌های پایدار در فردو، تولید سوخت برای نیروگاه و ساخت رآکتور قدرت نیز از نمونه‌های دیگر این همکاری‌های هسته‌ای بین‌المللی هستند.
امروز ما آب سنگین می‌فروشیم و کیک زرد می‌خریم؛ تجارت‌ها و معاملاتی در این زمینه‌ها داریم که در گذشته ممکن نبود.

گشایش در روابط خارجی/برجام راه را ‏برای فعالیت و پیشرفت کشور هموارتر کرد
همچنین «برجام» راه انتخاب ملت ایران برای تعامل با جهان، صادرات و واردات و همچنین انتخاب نوع مشتری و نوع کالا را مشخص کرده است. ملت ایران دارای انتخاب آزاد شده است و با استقلال، کالا را از هر کشوری که بخواهد انتخاب می‌کند. در حالی که در گذشته ما حتی در خرید کالاهای پزشکی هم آزاد نبودیم. زمانی باید کالاهای پزشکی را با قیمت خاص و از کشوری خاص می‌گرفتیم اما امروز بهترین تجهیزات و کالاهای پزشکی را با انتخاب خود می‌توانیم داشته باشیم. دستاورد «برجام» عبور از بحران و شبه بحران‌ها، ایجاد شرایط مناسب برای روابط با دنیا، مسیر درست برای حرکت درست در داخل و گشایش در روابط خارجی بود. در زمینه‌ی فناوری هسته‌ای با گشایش روبه‌رو هستیم. کشور ما امروز به راحتی می‌تواند کیک زرد وارد کند.روزی به ما می‌گفتند که محصول نطنز غیرقانونی است و باید از بین برود اما امروز این محصول را آزادانه و با افتخار به دنیا صادر می‌کنیم. روزی می‌گفتند آب سنگین بر خلاف قوانین بین‌المللی است اما امروز آب سنگین را با دریافت پول نقد، به روسیه و آ‌مریکا می‌فروشیم. امروز در روابط خارجی خود با جهان در شرایط مناسب‌تری نسبت به سال‌های گذشته هستیم. این‌که از تحرک خارجی ما رژیم غاصب اسرائیل بسیار عصبی است و همچنین در منطقه بر عصبانیت کشورهای کم‌هوشی چون عربستان افزوده می‌شود؛ یعنی راه درستی را انتخاب کرده‌ایم.

به ثمر رسیدن 42 پروژه‌ی انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای
در افتتاح پروژه‌های انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای هم در سال نودوپنج، 42 پروژه‌ی مهم به ثمر رسید و در 20 فروردین ماه 96 نیز پروژه‌های مهم آن توسط رئیس جمهور اعلام و افتتاح شد که از آن جمله می‌توان به گشایش خط تولید و توسعه‌ی رادیو داروهای سیکلوترون در البرز، دو مرکز بومی پرتو دهی صنعتی در قزوین و پروژه خردایش و پرعیار سازی سنگ اورانیوم مجتمع معدنی ساغند اشاره کرد. این دستاوردها به معنای این است که در همه‌ی فناوری‌های پیشرفته و از جمله فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای به خصوص بعد از برجام در مسیر پیشرفت هستیم.

ایجاد 700 هزار شغل در دولت یازدهم
ایجاد اشتغال و شرایط کار، حقی است که مردم از مسئولان مطالبه می‌کنند و دولت یازدهم با وجود تحریم‌ها، فشارهای اقتصادی و سوء مدیریت‌های گذشته، تلاش‌های بسیاری برای دست‌یابی به این مهم انجام داده است. با تلاش دولت یازدهم در رفع مشکلات اقتصادی و فعال کردن واحدهای نیمه فعال و تعطیل ، 700 هزار شغل در کشور ایجاد شده است. لازم به ذکر است اشتغال در دولت دکتر روحانی به معنی داشتن دفترچه بیمه و کد است، در حالی‌که در دولت گذشته، 2 ساعت کار در هفته به عنوان اشتغال تعریف می‌شد.

Copyright © 2017. All right reserved