www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
سه شنبه 16 خرداد 1396 , 15:51
گفت‌وگو با «علیرضا رزم‌حسینی» استاندار کرمان؛
کرمان؛ استانی با 21 استاندار
ما فکر کردیم مدل قلعه‌گنج را می‌توانیم به کل استان کرمان تعمیم دهیم. در این مدل نقشه‌ی کرمان به هشت منطقه‌ی جغرافیایی اقتصادی تقسیم شده است، این تقسیم‌بندی بر اساس ظرفیت‌های محلی رخ داده است. ما تا امروز از 21 موسسه ملی و استانی توانمند دعوت و مسئولیت اجرای اقتصاد مقاومتی شهرستان‌های استان را به آن‌ها واگذار کرده‌ایم.
 
اقتصاد مقاومتی، مشارکت مردم، تمرکززدایی، قوانین مزاحم، توسعه‌ی کشور و عبارتی از این دست، ممکن است هر روز از زبان بسیاری از مسئولین کشور شنیده شود اما مردم استان کرمان از ابتدای دولت «حسن روحانی» تاکنون بارها و بارها این کلمات را از زبان استاندار کرمان شنیده‌اند.علیرضا رزم‌حسینی از روزی که بر سر کار آمده، ایده‌ی مثلث توسعه را در این استان مطرح کرده است. مثلثی که قرار است ناجی اقتصاد باشد. مثلثی که قرار است با ترسیم آن، پای مردم به معنای عملی به اقتصاد باز شود و زمینه‌ی مشارکت آن‌ها برای «توسعه و آبادانی» استان فراهم شود. توسعه و آبادانی هم ترکیب مورد علاقه‌ی رزم‌حسینی است. دولت، سرمایه‌گذاران و نمایندگان مجلس، سه ضلع مثلث مورد علاقه‌ی استاندار کرمان هستند. رزم‌حسینی مثلث توسعه‌ی اقتصادی را یک مدل مدیریتی معرفی می‌کند که قرار است میان ارکان حکومت برای توسعه اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی هم‌افزایی ایجاد کند. او بارها در سخنانش از جمله در گفت‌وگوی مفصلش با ویژه‌نامه شرق تاکید کرده است که کارآفرین، زالوصفت نیست و چنین نگاهی در کشور باید کنار برود. از همین روست که کارآفرینان، یک ضلع مثلث توسعه هستند. یک راس مدل مثلث توسعه‌ی اقتصادی، نمایندگان مجلس هستند که به عقیده‌ی وی باید از ظرفیت آن‌ها با هر گرایش سیاسی استفاده شود و راس دیگر هم کارگزاران حکومت هستند. رزم‌حسینی عقیده دارد ائمه‌ی جمعه هم به‌عنوان ناظر می‌توانند برای به نتیجه رسیدن مثلث توسعه موثر باشند: «ائمه‌ی جمعه می‌توانند گفتمان اقتصاد مقاومتی را تقویت کنند. چه کسی باید به مردم بگوید کار، منزلت است و بیکاری و یارانه گرفتن منزلت نیست؟ آن‌ها تریبون آزاد دارند و هر هفته می‌توانند صحبت کنند. برای همین، ظرفیت ائمه‌ی جمعه را به‌عنوان یک رکن مهم در این طرح لحاظ کردیم.»
استاندار کرمان، سرش شلوغ است. دائم در پی برگزاری جلساتی است که باید در آن‌ها پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در استان پیگیری شود. در میان همین شلوغی‌ها، دو سه نوبت را هم به ما داد تا با او درباره‌ی برنامه‌هایش برای توسعه‌ی استان گفت‌وگو کنیم.

آقای استاندارسخنان شما در مدت حضورتان در استانداری کرمان نشان می‌دهد که بیش از هرچیزی دغدغه‌ی توسعه دارید و بارها بر لزوم جدی گرفتن مبحث اقتصاد مقاومتی تاکید کرده‌اید. به عقیده‌ی شما اقتصاد مقاومتی و توسعه با چه چالش‌هایی روبه‌روست؟
چند چالش جدی در توسعه و پیشرفت کشور وجود دارد؛ کسی هم تا به حال به خودش جرأت این را نداده است که دست به این کار بزند. البته تنها جرأت نیست؛ مثلا عدم هماهنگی‌ها هم باعث شده این کار انجام نشود. اولین آفتی که ما در کشور داریم، اختلافات سیاسی است. این به این معنی نیست که ما درباره‌ی مسائل سیاسی فعالیت نکنیم یا حزب نداشته باشیم؛ خیر. بحث سر این است که ما اصول سیاسی را بلد نیستیم و منافع ملی را در نظر نمی‌گیریم. قواعد بازی سیاسی را بلد نیستیم. زمانی که کشورهای جهان اول به سرعت رشد و توسعه می‌یابند، ما هنوز درگیر مسائل سیاسی و اختلافات سیاسی هستیم. این نکته، کلیدی است. ما در استان کرمان نخواستیم درگیر بازی‌های سیاسی و باندبازی‌ها و حاشیه‌های سیاسی شویم. من هم در شیوه‌ی مدیریت کلان و هم در اجرا، این شیوه را دارم. رئیس‌جمهوری فرمودند دولت روحانی، خط اعتدال دارد و هیچ جناحی نباید حذف شود و در سمیناری فرمودند برای ما خوب نیست که حتی یک مخالف هم داشته باشیم. این یک راهبرد است. در تعویض استانداران و فرمانداران نباید جناح سیاسی دخالت کند. ما هم در حد توان سعی کردیم همین راهبرد را در پیش بگیریم.مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حضرت آیت‌الله موحدی کرمانی به‌عنوان لیدرهای دو جناح در استان، خیلی نگاه مثبتی داشتند و همیشه بر وحدت تاکید می‌کردند. تاریخ هم نشان داده است که دولت اول آقای هاشمی در ایجاد ساختارهای کشور بعد از جنگ بسیار موفق بود. زیرا ایشان هم نگاه‌شان همین بود. در دولت ایشان بیشترین وفاق و هماهنگی میان نیروها وجود داشت.
چالش دوم ما عدم انسجام ارکان حکومت است. ارکان حکومت در بحث توسعه‌ی اقتصادی و اقتصاد مقاومتی، انسجام لازم را ندارند. باید یک نظام واحد مدیریتی در اقتصاد مقاومتی به وجود بیاید. چالش سوم، نبود اختیار مناسب با مسئولیت‌هاست. به یک مسئول مسئولیت می‌دهید ولی اختیار نمی‌دهید. وقتی از مسئول می‌پرسید چرا این کار را انجام نداده‌اید، می‌گوید من اختیارش را نداشته‌ام. اگر ما اقتصاد مقاومتی پایدار می‌خواهیم، باید سیاست پایدار داشته باشیم چون اقتصاد مقاومتی پایدار برای یک سال یا دو سال نیست؛ همیشگی و دائمی‌ست. در برنامه‌ی سوم، چهارم، پنجم و ششم بر تمرکززدایی تاکید شده است. نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه روزبه‌روز بر تمرکزگرایی افزوده و بیشتر شده است. بر اساس آمار می‌گویم اختیارات استانداران دولت اول انقلاب بیشتر از استانداران زمان حال بوده است. شما در قرن بیست‌ویکم زندگی می‌کنید امابوروکراسی اداری شما برای قرن نوزدهم است. کسی سرمایه‌گذاری نمی‌کند و مجبور به رشوه دادن می‌شود تا در سیستم اداری کارش راه بیفتد. چالش ما به قول آیت‌الله هاشمی رفسنجانی،بوروکراسینحس اداری است.

شما برای کاستن از این مشکلات در استان کرمان چه کرده‌اید؟
ما تنها استانی هستیم که توانسته‌ایم 52 دستگاه اجرایی در بحث توسعه اقتصادی را دور هم جمع کنیم. بحث عدم انسجام را با مثلث توسعه اقتصادی حل کرده‌ایم و این مدل توانسته انسجام را تا حدی در استان به وجود آورد. نتیجه‌اش یک کارنامه‌ی درخشان است. بر مبنای مدل مثلث توسعه 76 هزار میلیارد تومان موافقت سرمایه‌گذاری داشتیم. ما فکر کردیم در کرمان چه مدلی را دنبال کنیم که هم بتواند اختلافات را حل کند و هم همه‌ی ارکان حکومت بیایند در فعالیت توسعه‌ی اقتصادی و برای اجرای اقتصاد مقاومتی، باید مدلی را تعریف کنیم که بتوانیم همه ارکان حکومت را روی اقتصاد مقاومتی متمرکز کنیم و آن هم یک مدل تحت عنوان مثلث توسعه اقتصادی است. در این مدل سرمایه‌گذاران و کارآفرینان، نمایندگان مجلس و کارگزاران حکومت سه ضلع مثلث را تشکیل می‌دهند و ائمه‌ی محترم جمعه هم نقش ناظر را دارند، به این دلیل که سخنان آن‌ها بر افکار عمومی اثر می‌گذارد. امروز در چارچوب همین کارهایی که در استان کرمان صورت گرفته است، اتحاد استانی برای کار وجود دارد، اصول‌گرایان، اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان زمانی کارشان منزلت دارد که در خدمت تولید، توسعه و اخلاق جامعه باشند، اگر ما درگیری ایجاد می‌کردیم و مدیران حاشیه ایجاد می‌کردند، فرصت کار ایجاد نمی‌شد، این‌ها مقدمات کار برای اقتصاد مقاومتی است.

برای اجرایی کردن ایده‌ی مثلث توسعه‌ی اقتصادی چه کرده‌اید؟
من 16 آذر 92 معرفی شدم و در همان ماه‌های نخست، یک بازدید از قلعه‌گنج داشتم، قلعه‌گنج، شهرستانی است در جنوبی‌ترین نقطه‌ی کرمان. نزدیک 80 هزار نفر جمعیت دارد و وقتی برای بازدید رفتم، واقعا پی بردم در آنجا گنج وجود دارد ولی مردم در رنج و فقر زندگی می‌کنند. چه‌طور می‌شود ما یک گنج داشته باشیم، ولی مردم فقیر باشند؟ دولت‌ها بعد از انقلاب جاده کشیدند خیلی عالی است، اکثر روستاها در آن منطقه تقریبا جاده آسفالته دارند، آبرسانی کردیم، قبل از انقلاب این‌ها اصلا آب آشامیدنی نداشتند، الان شبکه‌های آب آشامیدنی و بهداشتی دارند. خط گاز صلح از خاک این منطقه عبور کرده و اکثر روستاها هم برق دارند. آن منطقه 420 میلیون متر مکعب آب شیرین دارد. معادن کشف نشده‌ی بسیاری در آن منطقه وجود دارد. پس چرا مردم فقیرند؟ کارنامه‌ی دولت‌های بعد از انقلاب و قبل از انقلاب نشان داده که دولت‌ها می‌توانند جاده بسازند ولی نمی‌توانند مردم را توسعه‌یافته کنند، اگر می‌توانستند این کار را می‌کردند. چرا باید 15 میلیون حاشیه‌نشین داشته باشیم و آسیب‌های اجتماعی رشد فزاینده داشته باشد؟ چرا 10 درصد جامعه‌ی ایران تحت پوشش کمیته‌ی امداد هستند و عده‌ی زیادی هم در نوبت هستند؟ در همان بازدید، فکری به ذهنم خطور کرد که اگر این شهرستان در اختیار من بود، به‌عنوان بخش خصوصی چه‌طور آن را اداره می‌کردم؟ این تفکر به وجود آمد تا شهرستان را بدهیم به بخش غیردولتی تا اداره کند، این ایده را نوشتم و فکر کردم، هر شهری مانند شرکت من بود، چه باید می‌کردم؟ رابطه‌ی این شهرستان با شهرستان بعدی و قبلی چگونه می‌شود و چه اقدامی می‌خواهیم در منطقه انجام دهیم.

بعد از بررسی‌های شما، برای قلعه‌گنج چه اتفاقی افتاد؟
به یک ایده رسیدم که اگر ما شهرستان را واگذار کنیم به بخش غیردولتی، بهتر اداره می‌کند. حالا شرایط کشور هنوز شرایطی نیست که ما بتوانیم این کار را انجام دهیم. من رفتم خدمت وزیر محترم کشور آقای دکتر رحمانی فضلی و پیشنهاد دادم که من حاضرم فرمانداری با اختیارات حکومتی شما در قلعه‌گنج باشم اما استاندار بی‌اختیار نباشم، یک ریال هم از دولت پول نمی‌خواهم، من آنجا را می‌سازم. ایشان فرمودند من اختیار قوه مجریه را هم نمی‌توانم به تو بدهم چه برسد به اختیارات حکومت، ولی ایشان اصل را پسندید و تشویق کردند و  نظرات خوبی ارائه فرمودند. رفتم خدمت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، جلسه‌ی نیم ساعته ما تبدیل شد به حدود دو ساعت. بحث این بود که بعد از انقلاب، خیلی خدمات انجام شده است به‌طوری که آمار در حوزه‌های مختلف با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست، اما جامعه‌ی روستایی ما لطمه خورده است. سهم روستاییان ما از اقتصاد روزبه‌روز کاهش پیدا کرده و مهاجرت فزاینده شده است. به ایشان عرض کردم به نظر شما ما اگر بخواهیم روستا را به بخش خصوصی بدهیم، از نظر حکومت امکان پذیر است؟ ایشان توضیحات بیشتری خواستند و بنده در حدی که می‌دانستم پاسخ دادم و عرض کردم این ایده، خام است، حضرت آیت‌الله با هوش سرشاری که داشتند سوالات متعددی پرسیدند که برای برخی از آن‌ها پاسخی نداشتم و به هر صورت بعد از حدود دو ساعت ایشان قانع شدند و فرمودند ایده‌ی بسیار خوبی است، اما چگونه می‌خواهید انجام دهید؟ بنده مشخصات شهرستان قلعه‌گنج را به ایشان عرض کردم و گفتم می‌خواهیم این شهرستان را بدهیم به بخش غیردولتی.
چند ماه بعد از این اتفاقات، آقای سعیدی‌کیا به‌عنوان رئیس بنیاد مستضعفان منصوب شدند. اولین کسی بودم که رفتم خدمت ایشان و این ایده را توضیح دادم. ایشان پذیرفت، با هم دست دادیمو هفته‌ی بعد یا 10 روز بعدش آمدند به شهرستان قلعه‌گنج و برای مشارکت اعلام آمادگی کردند. ایشان فرمودند چند نفر از وزرا هم باید امضا کنند. بنده شرایطی را فراهم کردم که وزرای محترم صنعت و معدن، جهاد کشاورزی، نیرو، کشور و معاونت توسعه‌ی روستایی ریاست محترم‌جمهوری هم قرارداد را در مهرماه 93 امضا کردند. عنوان طرح را هم گذاشتیم «شهر نمونه اقتصاد مقاومتی» طرح بسیار موفق بوده است. اثرات امنیتی و فرهنگی در کنار فعالیت‌های اقتصادی که در آن منطقه انجام شده، ملموس است. بالغ بر 70 درصد شاخص‌های امنیتی ما در آنجا بهبود پیدا کرده، در سال 92 ما شش خودکشی در سال داشتیم، امروز این آمار به یک نفر کاهش یافته است. مردم فقیر آنجا تاکنون یک میلیارد و نیم پول‌های خرد خود را در 60 صندوق محلی که به وسیله‌ی خودشان اداره می‌شود، ریخته‌اند و وام برای کارهای خرد و مشاغل خانگی می‌گیرند به نحوی که یک قسط عقب افتاده ندارند. اگر آقای سعیدی‌کیا این همت را نمی‌کرد و بنیاد مستضعفان نبود، شاید این مدل موفق نمی‌شد، خیلی از مدل‌های موفق به دلیل عدم اجرای مناسب، ناکام مانده و بعد هم از بین رفته است. وقتی که مطرح شد، استان کرمان توانست جز سه استان پایلوت کشوری در اجرای اقتصاد مقاومتی باشد.
 
گزارش‌های استانداری نشان می‌دهد که شما در هشت نقطه‌ی استان کرمان بحث اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنید و سرمایه‌گذاران را به این مناطق دعوت کرده‌اید؛ در این باره بیشتر توضیح دهید؟
ما فکر کردیم مدل قلعه‌گنج را می‌توانیم به کل استان کرمان تعمیم دهیم. در این مدل نقشه‌ی کرمان به هشت منطقه‌ی جغرافیایی اقتصادی تقسیم شده است، این تقسیم‌بندی بر اساس ظرفیت‌های محلی رخ داده است. ما تا امروز از 21 موسسه ملی و استانی توانمند دعوت و مسئولیت اجرای اقتصاد مقاومتی شهرستان‌های استان را به آن‌ها واگذار کرده‌ایم. مثلا مسئولیت اقتصاد مقاومتی شهر گلباف را به بانک رسالت سپردیم. بانک رسالت موضوع مشاغل خانگی را به صورت جدی دنبال کرده و در صد روز در 106 خانه، مشاغل خانگی شکل گرفت. در برآوردی که کرده‌اند اگر 500 کسب‌وکار خانگی شکل بگیرد؛ بیکاری از بین می‌رود و مهاجرت معکوس به وجود می‌آید.
متاسفانه ما از گذشته برای شرکت‌های اقتصادی مسئولیت اجتماعی تعریف نکرده‌ایم. سال‌هاست که کارخانه‌ی زغال‌سنگ مشغول فعالیت است، ولی چه کرده است؟ در دنیا، شرکت‌های توسعه‌گرا تعریف شده‌اند. شرکت‌های توسعه‌گرا مرکز پیرامونی دارند، خودشان در مرکز هستند و پیرامون خودشان توسعه‌یافتگی را انجام می‌دهند، بعد از مدتی که کار معدن تمام می‌شود، مردم، روستاهای آنجا را تخلیه نمی‌کنند، بگویند ما بیکار شدیم و شغلی نداریم، پیرامونش هم توسعه‌یافته است.

می‌خواهید بگویید در مدل توسعه‌ای شما بخش خصوصی به مسئولیت‌های اجتماعی‌اش واقف است و عمل می‌کند؟
بله در این مدل مردم به مشارکت گرفته می‌شوند و سرمایه‌گذار هم در چرخه‌یبوروکراسی اداری تحقیر نمی‌شود چون ما معتقدیم باید برای سرمایه‌گذار فرش قرمز پهن کنیم. شما می‌توانید بروید به شهرستان‌هایی که در آن‌ها این مدل پیاده شده. قلعه‌گنج، بردسیر، گلباف و ... این کارها در کنار اقدامات کلان اقتصاد مقاومتی است. مثلا سه هزار واحد صنعتی و معدنی در استان کرمان به عنوان اقتصاد مقاومتی تعریف شده و پیشرفت‌هایش هم بسیار خوب است. یا مثلا شرکت ملی گاز می‌خواهد سهم روستایی گاز در استان کرمان را از 70 درصد به 85 درصد تبدیل کند. پروژه‌هایش را داریم اجرا می‌کنیم، برق هم همین طور.یکی از اقدامات خوبی که در بحث اقتصاد مقاومتی در کشور انجام شده این بوده که در این باره برنامه‌ی کلان تهیه شده و ما هم پروژه‌هایی را در استان در راستای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی اجرا می‌کنیم. در استان کرمان در کنار این اقدامات، مرکز کنترل و نظارت پروژه‌یاقتصاد مقاومتی هم ایجاد کردیم. شما می‌توانید بروید و در سایت ببینید؛ دستگاه‌های دولتی و غیردولتی درصد پیشرفت طرح‌های خودشان را در این سایت ثبت می‌کنند.
هدف از این مدل این است که بخشی از بوروکراسی اداری و بخشی از قوانین مزاحم در مسیر اجرا تا حدی کم شود.

به جز همکاری بنیاد مستضعفان و بانک رسالت به سایر قراردادهای اقتصادی سایر نقاط استان هم اشاره کنید؟
براساس تقسیم‌بندی هشت‌گانه جغرافیای اقتصاد مقاومتی استان، برای اولین بار دانشگاه در توسعه، نقش پیدا کرده است و دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان کوهبنان معین اقتصاد مقاومتی را بر عهده گرفته است. با کرمان خودرو، دانشگاه آزاد اسلامی، موسسه مالی و اعتباری ملل، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره)، بانک گردشگری، شرکت مس، شرکت گل‌گهر، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، اتاق بازرگانی و شرکت‌های دیگر قرارداد همکاری داریم. این منطقه‌بندی و ورود موسسات توسعه‌گرا معنی‌اش این است که توسعه را از گرفتاری دولت آزاد کنیم. دولت براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بر اساس اصل 44 قانون اساسی باید روزبه‌روز نسبت به آزادسازی اقتصاد از گرفتاری بوروکراسی اقدام کند.

شما با مراکز بزرگ اقتصادی قرارداد همکاری دارید. مردم چگونه در این قراردادها نقش‌آفرینی می‌کنند؟
مهم این است که شما از هیچ موسسه‌ای برای توسعه تقاضا یا انتظار هزینه نداشته باشید. این‌که ما فکر کنیم موسسه‌ای پول بلاعوض بدهد، وام بلاعوض بدهد، اصلا این موضوع مطرح نیست، ما از این موسسات خواستیم مدیریت توسعه را انجام دهند. مثالی می‌زنم. شما فکر کردید مردم بی‌پول هستند؟ اتفاقا وضع مالی مردم خوب است، این اعتقاد بین مردم و دولت است که در این سال‌ها لطمه خورده. مردم به اقتصاد ایران اعتماد ندارند، سیاست‌های باثبات اقتصادی را نمی‌بینند، می‌گویند ما چگونه اعتماد کنیم و بیاییم این کار را انجام دهیم؟ ولی رئیس بنیاد مستضعفان ممکن است پنج سال رئیس آنجا باشد. بنگاه‌های خصوصی و ...، مدیرانی داریم که 20 سال مدیر هستند، مثلا در شرکت ماهان بیش از 20 سال است که مدیریت مجموعه تغییر نکرده و الان مسئولیت شهرستان کرمان را بر عهده گرفته است و اتفاقا کارهای خوبی انجام می‌دهد. مردم کم کم اعتماد می‌کنند و از طریق صندوق‌های خرد پول‌هایشان را می‌آوردند در اقتصاد. ما پیش‌بینی کردیم تا پایان سال 570 صندوق خرد روستایی در استان کرمان راه‌اندازی کنیم.
خلاصه بگویم؛ ما در استان کرمان 21 استاندار داریم، از استاندار هم قوی‌تر هستند، در حد وزیر هستند. آقای سعیدی‌کیا الان استاندار ما در قلعه‌گنج است، سردار عبدالهی، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا استاندار رودبار جنوب است و ... هیچ‌کدام از این موسسات دستوری نیامدند؛ همه‌ی آن‌ها داوطلبانه و با جان و دل آمده‌اند. همه‌ی این موسسات قرار است سرمایه‌گذاری کنند تا از منطقه پول خارج نشود، یعنی قرار نیست ثروتی تولید و بعد خارج کنند، مثلا موسسه‌ای مانند بنیاد، هر کارخانه‌ای تاسیس کند، بعدا به مردم همان منطقه واگذار می‌کند تا خودشان کار کنند. بانک اقتصاد نوین مسئولیت شهرستان را برعهده گرفته، بانک گردشگری شهرستان بافت را برعهده گرفته، شرکت میدکو در شهرستان زرند سرمایه‌گذاری کرده است. اما این‌گونه نیست که این‌ها بعد از مدتی رها کنند و بروند. این شرکت‌ها توسعه را نهادینه می‌کنند و به آن متعهد خواهند بود.

این اتفاقات در میان مسئولین ارشد کشور با استقبال روبه‌رو شده است؟
مقام معظم رهبری در دو ماه گذشته در رابطه با شورای اجتماعی کشور با مسئولان جلسه‌ای داشتند و آنجا دو بار این را فرموده‌اند که مدل قلعه گنج را ببینید و از این مدل برای کل کشور استفاده کنید. جناب آقای روحانی، رئیس‌جمهوری محترم هم نگاهشان همواره به موضوع اقتصاد مقاومتی راهبردی و راهگشا بوده است. آقای دکتر جهانگیری، معاون اول محترم رئیس‌جمهور هم تشریف آوردند و منطقه را بازدید کردند. وزیر محترم کشور با دغدغه‌ی خاص از طرح‌های ما حمایت کرده‌اند.
حضرت‌ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آخرین سخنرانی‌شان ـ چند روز قبل از درگذشت‌شان ـدر جمع مدیران اقتصاد مقاومتی استان در چهاردهم دی‌ماه اظهار کردند که با مدل و ایده‌ی اقتصادی جدید استان موافق هستند. یکی از افتخارات ما حضور حضرت آیت‌الله جعفری امام جمعه کرمان در استان است که حامی گفتمان اعتدال هستند و از کوشش‌های اقتصاد مقاومتی حمایت می‌کنند.

به‌عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کرمان درباره این اقدامات چه دیدگاهی دارید؟
هدف ما این است که در نهایت جلوی مهاجرت مردم را از شهرهای کوچک بگیریم. این کارها در دراز مدت جواب می‌دهد و حداقل هرکدام از شرکت‌ها باید 10 سال در منطقه کار کنند. این شروع یک مسیر تازه است.
  منبع: شرق

Copyright © 2017. All right reserved