www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
شنبه 10 تیر 1396 , 14:24
نقشی از تدبیر در تاریخ کرمان؛
ویرانه‌ای که فتح و آباد شد/ احیای بزرگ‌ترین خانه‌ی خشتی جهان
در این گزارش به اختصار به اقدامات دولت یازدهم در زمینه گردشگری در استان کرمان اشاره می کنیم: (قسمت اول)
کرمان مجازی - به نظر نمی‌رسد کرمانی‌ها وضعیت چند سال پیش باغ فتح‌آباد  که در 12 بهمن ماه 1381 به ثبت ملی رسیده است را از یاد برده باشند. باغی که از يادگارهاي «فضلعلي خان بيگلربيگي» در دوره‌ی قاجار و الگوی احداث باغ شاهزاده‌ی ماهان است و در 25 کیلومتری مرکز استان قرار دارد. عمارت بیگلربیگی که با معماری زیبایش در زمان خود در دل کویر طنازی می‌کرد؛  تا چند سال پیش به جای حضور گردشگران و به نمایش گذاشتن هنر و معماری گذشته‌ی مردمان کویر، چون گنجی فراموش شده، جولانگاه حیوانات و میزبان و پناهگاه بزهکاران و معتادان شده بود. با این حال بخت با عمارتی که می‌رفت تا تن خسته‌ی خود را به گورستان تاریخ  تقدیم کند و از آن تنها نامی بماند تا نسل آینده‌ی کرمان هیچ تصویری از این بنای زیبا و فوق‌العاده در ذهن نداشته باشند؛ یار بود تا با تدبیر استاندار، دوباره فتح و آباد شود.
مرمت باغ فتح‌آباد با تفاهم نامه‌ای که با بنیاد موقوفات علوی منعقد شد و با صرف هزینه‌ای بالغ بر 5 میلیارد تومان از سال 92 آغاز گردید و با همت و تلاش در سال 94 به پایان رسید و مرداد ماه 94 با حضور وزیر کشور حیات دوباره‌ی خود را جشن گرفت و خرسندیم که گزارش‌ها حاکی از این است که در ایام نوروز سال 96، همان عمارت فراموش شده‌ی دوره قاجاریه در صدر بازدیدهای نوروزی استان کرمان قرار گرفته است و گردشگران، شاهکار هنر و معماری ایرانی را همراه با شادی و نشاط، به نظاره نشسته‌اند.

احیای بزرگ‌ترین خانه‌ی خشتی جهان
استان کرمان علاوه بر ارگ بم که بزرگ‌ترین سازه‌ی خشتی جهان است، در 6 کیلومتری رفسنجان نیز صاحب بزرگ‌ترین خانه‌ی خشتی جهان است. این خانه که 7 هزار مترمربع وسعت و 86 اتاق دارد، توسط «حاج آقاعلی زعیم‌الله» معروف به «امین‌التجار»250 سال پیش با 30 میلیون قطعه خشت ساخته شده و روزگاری محل اقامت کاروان‌های تجاری بوده است. مرمت این بنای تاریخی که به ثبت ملی نیز رسیده و در دوره‌های گذشته مهجور مانده و 30 سال به حال خود رها شده بود، در مهرماه سال 94 به دستور استاندار کرمان و توسط بنیاد موقوفات علوی با صرف هزینه‌ای بالغ بر 25 میلیارد تومان آغاز شد و امروز در بهار سال 1396، سیمایی متفاوت از این خانه‌ی زیبا و منحصر به فرد را می‌بینیم که پس از تجهیز آن، به عنوان بزرگ‌ترین هتل سنتی ایران در آینده‌ای نزدیک، برای 100 نفر ایجاد شغل خواهد کرد.
Copyright © 2017. All right reserved