www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
شنبه 17 تیر 1396 , 16:22
نقشی از تدبیر در تاریخ کرمان؛
بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده‌ی ایران، جانی دوباره گرفت/موزه جواهرات درحمام تاریخی ظهیرالدوله
در این گزارش به اختصار به اقدامات دولت یازدهم در زمینه گردشگری در استان کرمان اشاره می کنیم: (قسمت دوم)
کرمان مجازی -  در ادامه‌ی زنجیره‌ی احیای بافت تاریخی شهر کرمان، بزرگ‌ترین راسته بازار سرپوشیده‌ی ایران هم جانی دوباره گرفت. بازار تاریخی کرمان که در دوره‌ی تیموریان ساخته شده، مجموعه‌ای کامل از بناهای تاریخی شامل آب‌انبارها، مسجد، حمام‌ها، چایخانه‌ها، موزه‌ها، کاروانسراها و بازارچه‌های متعدد را در دل خود جای داده و در طول سال میزبان گردشگران زیادی است اما متاسفانه در دهه‌های اخیر عوامل طبیعی همچون زلزله و بالاآمدن سطح آب‌های زیرزمینی در کنار عوامل انسانی همچون دخل و تصرف‌های برخی از بازاریان در مرمت و بازسازی حجره‌ها، مغازه‌ها و آتش‌سوزی‌های متعدد به دلیل نامناسب بودن تاسیسات برق بازار و تبدیل برخی از کاروانسراهای بازار به انبار نگهداری مواد قابل اشتعالی همچون پارچه و پنبه، باعث تخریب برخی از کاروانسراهای تاریخی این بازار شده بود. عدم همکاری مناسب میان دستگاه‌های ذی‌ربط، روند مرمت و بازسازی بازار تاریخی کرمان را کند کرده و سیمایی نامناسب از آن را در معرض دید گردشگران به نمایش گذاشته بود.
از اوایل سال 1393 در نخستین گام با دستور استاندار کرمان، بازسازی و بهسازی این بنا در دستور کار دستگاه‌های مربوط قرار گرفت و بعد از آن در نخستین گام، کار کف‌سازی و بدنه سازی بازار به اتمام رسید. پروژه‌ی مرمت و بازسازی بازار که بیش از 4 میلیارد تومان هزینه دارد؛ یک کار بزرگ و کم نظیر است. این پروژ با بیش از70 درصد پیشرفت با همت اصناف و همه دستگاهای مربوط در حال تکمیل است و به گفته‌ی استاندار کرمان با پیگیری های لازم،  بازسازی بازار کرمان حداقل تا شش ماهه‌ی اول سال ۹۶ به اتمام می‌رسد تا کرمانیان آنگونه که شایسته است؛ میزبان گردشگران و علاقه‌مندان به میراث تاریخی این مرز و بوم باشند.
پروژه‌ی بازسازی کاروانسرای حاج آقاعلی و حمام ظهیرالدوله نیز از دیگر آثاری هستند که در زنجیره‌ی احیای بافت تاریخی کرمان قرار گرفته و از 15 دی ماه 1395 با حضور علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان، کار مرمت و بازسازی آن‌ها آغاز شده است.در این گزارش به اختصار به اقدامات دولت یازدهم در زمینه گردشگری در استان کرمان اشاره می کنیم: (قسمت اول)  

موزه جواهرات درحمام تاریخی ظهیرالدوله
بازسازی حمام ظهیرالدوله در ادامه‌ی زنجیره‌ی بازسازی بناهای تاریخی کرمان، به دستور استاندار از دی ماه سال 95 و با حضور قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه‌ی کشور، آغاز شد. حمام ابراهیم خان ظهیرالدوله 205 سال قدمت دارد و تا سال 85 دایر بود و پس از آن تعطیل شد. این حمام که 700 مترمربع مساحت و 205 سال قدمت دارد، قرار است پس از بازسازی و مرمت، تا دو سال آینده با کاربری موزه‌ی سنگ‌های قیمتی، طلا و نقره از آن ‌بهره‌برداری شود و صنعت با قدمت و ارزشمند طلا و نقره‌ی کرمان به شهرهای دیگر معرفی شود. ضمن این‌که مجسمه‌ی طلاسازان قدیمی استان کرمان نیز در محل موزه‌ی طلا و نقره نصب می‌شود. این موزه در بازار زرگرهای کرمان قرار دارد.
Copyright © 2017. All right reserved