www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
دوشنبه 9 مرداد 1396 , 16:55
نقشی از تدبیر در تاریخ کرمان؛
مدرسه‌ی دوره‌ی قاجار، اکونوموزه شد/عمارت کنسولگری؛ موزه‌ی اسناد صنعت نفت آینده
در این گزارش به اختصار به اقدامات دولت یازدهم در زمینه گردشگری در استان کرمان اشاره می کنیم: (قسمت سوم)

کرمان مجازی - مدرسه‌ی حیاتی مربوط به اواخر دوره‌ی قاجار است که در کرمان در محدوده‌ی بازار وکیل (در بازار بزرگ) واقع شده است. این مکان در سال 1267 به عنوان نخستین بانک شاهنشاهی ایران و انگلیس در کرمان فعالیت خود را آغاز کرد و تا سال 1312 بانک بود و بعد از آن در اختیار اداره‌ی فرهنگ درآمد و در سال 1320 دبستان دخترانه‌ی حیاتی به احترام بانو بی بی جان حیاتی شاعر کرمانی به این مکان انتقال یافت و تا سال 1356 مدرسه بود. این مکان از سال 56 در خوابی طولانی فرو رفته و پس از 29 سال در مهرماه 1385 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در دی ماه سال 1393 با دستور استاندار و همت شهرداری کرمان، عملیات مرمت و بازسازی مدرسه‌ی حیاتی که ۳۷ سال متروک و بلااستفاده بود، با هدف تبدیل به اکونو موزه آغاز شد و این بنای تاریخی با صرف هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان، با مرمت در چند فاز و تغییر کاربری مناسب، به مکانی برای نمایش تاریخ و فرهنگ شهر کرمان تبدیل شد و در 28 دیماه 94  با حضور استاندار کرمان و مسئولین استانی، به عنوان موزه‌ی مشاغل و حِرَف کرمان قدیم (مدرسه حیاتی) افتتاح گردید. در اکونو موزه، صنعتگران و صاحبان مشاغل فراموش شده‌ی استان، فعالیت و محصولات‌شان را در معرض نمایش قرار می‌دهند و با برپایی کارگاه‌های آموزشی عمومی، دانش و علاقه‌مندی خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و محصولات خود را در همان محل به فروش می‌رسانند.

بازسازی میدان مشتاق (شهر شش دروازه)
شهر «شش دروازه» نامی است که مردم به واسطه‌ی آن‌که کرمان در گذشته شش دروازه داشته ‌است، بر آن نهاده‌اند. در سال 1293 (ه.ق) دور شهر کرمان با حصاری که طول آن از دروازه‌ی خراسانی(دروازه‌ی گبری) در شمال تا دروازه‌ی رق‌آباد در جنوب و عرض آن از دروازه‌ی وکیل در شرق تا دروازه‌ی ارگ در غرب با برج و بارو و خندق‌هایی به عرض تقریبی ده متر و عمق چهار متر، محصور بوده ‌است.
دروازه‌ی وکیل را چون محمد اسماعیل خان وکیل الملک ـ طاب ثراه ـ بنا نهاد، موسوم به دروازه‌ی وکیل است ولی چون نزدیک به مسجد جامع بوده مردم به آن دروازه‌ی مسجد می‌گفتند. این دروازه در شرق شهر کرمان قرار داشته است.
دروازه‌ی ناصری که در شرق محله‌ی شهر بوده و آن را نیز محمد اسماعیل خان وکیل‌الملک نوری بنا نهاد؛ در شمال شرقی شهرکرمان قرار داشته است.
دروازه‌ی خراسان چون رو به خراسان باز می‌شده به این نام خوانده می‌شده است. همچنین نام دروازه‌ی مشهور به دروازه‌ی گبری به دلیل مجاورت با محله‌ای در خارج از شهر که در آن زرتشتیان سکونت داشته‌اند؛ نهاده شده بود. این دروازه در شمال شهر کرمان قرار داشته است.
دروازه‌ی سلطانی که به حکم سلطان شاهرخ باز شده و دروازه‌ی دولت هم نامیده می‌شود. این دروازه در غرب شهر کرمان قرار داشته است.
دروازه‌ی ارگ که آن را دروازه‌ی باغ یا دروازه‌ی باغ نظر نیز می‌گویند در سال1225 (ه.ق) به امر ابراهیم خان ظهیرالدوله ساخته شده و به سمت شمال باز می‌شده است. این دروازه در غرب شهر کرمان قرار داشته‌ است.
دروازه‌ی رق‌آباد (دروازه‌ی ریگ آباد) چون بیرون این دروازه، مزرعه‌ای به نام رق آباد بوده به این نام معروف شده است. این دروازه در سال 1311 هجری به امر عبدالحسین میرزای فرمانفرماـ سالار لشکرـ بنا شده و به دروازه‌ی ریگ آباد نیز معروف بوده است. این دروازه در جنوب شهر کرمان قرار داشته‌ است.
کار بهسازی میدان شهدا در دولت تدبیر و امید و در اواخر سال 1394 آغاز شد و ایده‌ی این طرح برای دید بهتر دیگر آثار تاریخی این میدان (از جمله مسجد جامع و بنای مشتاقیه) ارائه شد. با اتمام این پروژه، بافت اجتماعی و تجاری این منطقه تغییرات اساسی خواهد کرد. طرح شهر شش دروازه میدان شهدا از جمله طرح‌های مشترک بین شهرداری کرمان و میراث فرهنگی است که با در نظر گرفتن سبک معماری ـ تاریخی شهر کرمان و مقررات میراث فرهنگی، تقریبا روزهای پایانی کار خود را می‌گذراند.

عمارت کنسولگری؛ موزه‌ی اسناد صنعت نفت آینده
عمارت قدیمی کنسولگری انگلیس در مهر ماه ۱۲۷۳ در محله‌ی زریسف توسط سید ابوالحسن خان بیگلری (حاکم کرمان در دوره‌ی زندیه) ساخته شد. ساختمانی که 123 سال پیش توسط ژنرال «سایکس» به‌عنوان کنسولگری انگلیس انتخاب شد و در حال حاضر در میان مجموعه خانه‌های سازمانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کرمان قرار دارد که طی سالیان گذشته به دلیل بی‌توجهی در حال تخریب بود. تهیه‌ی پرونده ثبتی و ثبت آن در آثار ملی، گام نخست سازمان میراث فرهنگی بود که این مهم صورت گرفت و هم‌اکنون عمارت کنسولگری انگلیس ثبت ملی گردیده است.
فاز اول مرمت این پروژه که شامل استحکام‌بخشی و سبک‌سازی بام این عمارت است، با هزینه‌ای بالغ بر ۱۶۰ میلیون تومان به اتمام رسیده و قرار است عمارت کنسولگری انگلیس به موزه‌ی اسناد صنعت نفت در کرمان تبدیل شود.
بازسازی این بنا در آبان ماه سال 1394 آغاز شد و به گفته‌ی معاون عمرانی استاندار، 25 میلیارد ریال برای بازسازی ساختمان تاریخی کنسولگری انگلیس و تبدیل آن به موزه‌ی اسناد صنعت نفت اختصاص یافته است.
Copyright © 2017. All right reserved