www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
چهارشنبه 10 آبان 1396 , 08:24
نقشی از تدبیر در تاریخ کرمان؛
خانه‌ی فرهنگ در مقبره‌ی خواجه اتابک/آغاز مهاجرت معکوس به روستاها
در این گزارش به اختصار به اقدامات دولت یازدهم در زمینه گردشگری در استان کرمان اشاره می کنیم: (قسمت چهارم)
کرمان مجازی - بنای خواجه اتابک در شهر کرمان، یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی موجود در این شهر است که مقبره‌ی فردی به نام خواجه اتابک، وزیر حاکم وقت استان کرمان در آن قرار گرفته است. خواجه اتابک از سران حکومت سلجوقی بوده و از مهم‌ترین خصوصیات مقبره‌ی وی، کاشی‌کاری و تزئینات گچی بناست که جزو نخستین بناهای تزئین شده با کاشی فیروزه‌ای در ایران محسوب می‌شود. مقبره‌ی خواجه اتابک در قرن ششم هجری به صورت هشت ضلعی ساخته شده است که در داخل فضایی مربع شکل دارد و عنصر تزئینی غالب در این بنا، گچ‌بری است و سنگ محراب زیبایی در ضلع غربی آن نصب شده و کتیبه‌هایی زیبا با خط کوفی در آن قرار گرفته است، تزئینات تمامی بنا با کاشی‌های فیروزه‌ای مزین و در فهرست آثار ملی ثبت شده است. هر چند این بنا طی دوران مختلف بازسازی‌شده، اما هر بار، به دلیل عدم برنامه‌ریزی برای کاربری مناسب و یا حفاظت، نیمه‌کاره رها شده و بار دیگر به ویرانه‌ای در حال تخریب مبدل شده است اما بازسازی مجدد مقبره‌ی خواجه اتابک بعد از 8 سال با اجرای عملیات محوطه‌سازی با اعتبار 100 میلیون تومان و ابنیه با اعتبار 50 میلیون تومان به دستور رزم‌حسینی استاندار کرمان از نیمه دوم سال 94 آغاز گردیده است. بنای تاریخی خواجه اتابک به عنوان خانه فرهنگ، پاسخگوی نیازهای فرهنگی مردم شده است.

حمام باغ لـله،رستوران سنتی می‌شود
وقتی نام حمام باغ لـِلِه به میان می‌آید؛ قدیمی‌های شهر تاریخی کرمان، یاد حمامی می‌افتند که در انتهای کوچه‌ی باغ لـِلِه قرار داشت. حمامی که مردم کرمان از چهار سوی این شهر برای استحمام به آن مراجعه می‌کردند و تا چند دهه قبل هم فعال بود. حمام در زیرزمین قرار دارد و سقف گنبدی آن، هم سطح زمین است.
باغ لـِلِه ۲۰۰ سال سابقه دارد و قبلاً باغ بزرگی متعلق به «خواجه اتابک بزقوش» از عرفا و سیاستمداران کرمان بوده و گرمابه‌ای هم که در این محله واقع شده، به دستور او ساخته شده است. به گواه تاریخ، این حمام از قدیمی‌ترین حمام‌های استان کرمان به شمار می‌رود و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ماه ۱۳۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در ادامه‌ی زنجیره احیای آثار تاریخی کرمان، احیای این حمام نیز به دستور استاندار و با همت شهرداری کرمان از اواخر سال 94 آغاز و تا انتهای سال 95 در فاز اول بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که تاکنون بیش از یک میلیارد تومان برای احیای آن هزینه شده و برای ادامه‌ی کار نیز به 3 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد. در پروژه احیای حمام باغ لـِلِه، قسمتی از حمام باغ به عنوان حمام تاریخی و قسمتی دیگر به عنوان رستوران سنتی در نظر گرفته شده است.

بازسازی کاروانسرای حاج آقا علی
بازسازی کاروانسرای حاج آقا علی که مربوط به دوره‌ی قاجار و عهد ناصری است در دی ماه سال 95 و به دستور استاندار کرمان آغاز شد. این کاروانسرا که 650 متر مربع مساحت دارد، در بازار حاج آقا علی واقع شده و در سال ۱۳۸۰ به ثبت ملی رسیده است. مجموعه حاج آقا علی شهر کرمان شامل مسجد، آب انبار، بازار و کاروانسرا می‌باشد که قرار است کاروانسرای حاج آقا علی پس از مرمت و بازسازی توسط سرمایه‌گذاربخش خصوصی به عنوان مجموعه‌ی اقامتی، پذیرایی و گردشگری مورد بهره‌برداری قرار ‌گیرد. بازسازی این کاروانسرا تا دو سال آینده انجام می‌شود و قرار است معماری سنتی بنا حفظ شود تا بدون نقص آن را به ثبت جهانی برسانیم.

آغاز مهاجرت معکوس به روستاها
گردشگران بسیاری به جای اقامت در هتل، علاقه‌مندند محل اقامت خود را از میان خانه‌های روستایی و بومی انتخاب کنند.
از همین رو توسعه‌ی این‌گونه اقامتگاه‌ها که متناسب با محیط طبیعی و بومی است، در صنعت گردشگری دارای اهمیت می‌باشد تا علاوه بر اجابت نیاز گردشگران، موجب کسب درآمد برای روستاییان شود. راه‌اندازی خانه‌های بوم‌گردی در راستای فراهم کردن بستر لازم برای رونق صنعت گردشگری در استان کرمان به دستور استاندار آغاز شده و تاکنون 100 خانه‌ی بوم‌گردی در استان کرمان راه‌اندازی شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است که این امر موجب مهاجرت معکوس از شهر به روستا شده است.
کرمان رتبه‌ی اول کشور در حوزه‌ی طبیعت‌گردی و راه‌اندازی خانه‌های بوم‌گردی را به خود اختصاص داده و تاکنون با راه‌اندازی 100 خانه‌ی بوم‌گردی با اعتبار هزینه شده 10 میلیارد تومان، برای 500 نفر اشتغال ایجاد کرده است که 70 درصد این افراد بانوان هستند. به گفته‌ی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، تسهیلات خوبی برای راه‌اندازی این خانه‌های بوم گردی پرداخت شده و قرار است این تعداد به زودی به 120 خانه افزایش پیدا کند.Copyright © 2017. All right reserved