www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
شنبه 21 بهمن 1396 , 23:26
رفسنجان میزبان همایش توسعه روابط آموزش عالی و بازرگانی ایران و افغانستان
رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان گفت: همایش توسعه روابط آموزش عالی و بازرگانی ایران و کشور افغانستان 16 و 17 اسفندماه سال جاری در این دانشگاه برگزار می‌شود.
 به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از ایسنا منطقه کویر، دکتر محمدعلی دهقان عصر امروز 21 بهمن ماه در نشست خبری اظهار کرد: همایش توسعه روابط آموزش عالی و بازرگانی ایران و افغانستان روزهای 16 و 17 اسفندماه در دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان در دو بخش تجاری و علمی برگزار می‌شود.

وی افزود: در زمینه علمی انتظار داریم مراودات دانشگاه‌های شهر ما و استان کرمان با کشور افغانستان در زمینه پذیرش دانشجو به ویژه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی صورت گیرد و امکان ایجاد شعبه‌ای از دانشگاه در کشور افغانستان فراهم شود.

وی بیان کرد: همین‌طور در زمینه تبادل استاد به دانشگاه‌های کشور افغانستان و ولی‌عصر(عج) و نیز برگزاری طرح‌های پژوهشی در زمینه‌های صنعتی و کشاورزی و طرح‌های مرتبط با علوم انسانی آمادگی داریم تفاهم‌نامه‌هایی امضا شود تا بتوانیم سطح همکاری‌های بین دو کشور را افزایش دهیم.

رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان تصریح کرد: تحصیل نزدیک به 5 هزار و 500 دانش‌آموز افغانستانی در رفسنجان در بیش از 13 مدرسه را باید به عنوان یک فرصت به آن نگاه کنیم چرا که فرصت بسیار خوبی است ما می‌توانیم از لحاظ فرهنگی ارتباط قوی از طریق این افراد در آینده با کشور افغانستان ایجاد کنیم.

دهقان خاطرنشان کرد: از سال 79 هر سال یونسکو 40 نفر دانشجو افغانستانی برای ما می‌فرستاد و این دانشجوها پس از پایان تحصیلات در کشورهای مختلف دنیا توزیع شدند و همیشه از دانشگاه ولی عصر(عج) به عنوان یک دانشگاه مادر یاد می‌کنند و احساس می‌کنند زادگاه دوم آنها رفسنجان است.

رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان عنوان کرد: باید مردم ما نگاهشان به چند نفر اتباع افغانستانی که خدای نکرده مرتکب خطاهایی می‌شوند منعطف نباشد چرا که در همه کشورها افراد خطاکار وجود دارد و باید آن روی سکه را هم نگاه کنیم و می‌توانیم با حسن اعتمادی که داریم با دعوت از فرهیختگان این کشور ارتباط برد برد داشته باشیم.

دهقان به تحصیل نزدیک به 240 نفر دانشجوی افغانستانی در دانشگاه‌های رفسنجان اشاره و بیان کرد: تعدادی از دانشجویان افغانستانی مقیم استان و مسؤولان استان و شهرستان هم مدعوین دیگر این همایش خواهند بود.

رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان با اشاره به مدعوین همایش گفت: مقاماتی که از کشورهای افغانستان حضور می‌یابند محمدخان معاون اول عبدالله، وزیر تجارت افغانستان و وزیر تحصیلات عالیه افغانستان، رئیس گمرک جمهوری اسلامی، مقاماتی از وزارت امور خارجه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استانداران کرمان و سیستان و بلوچستان، نمایندگان استان کرمان و جمعیت زیادی از تجار ایرانی و افغانستانی مقیم شهرهای مختلف کشور در این همایش حضور خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، این همایش قرار بود پیش از این روزهای 25 و 26 بهمن برگزار شود، دهقان در این خصوص توضیح داد: با توجه به اینکه مدعوین افغانستانی اعلام کردند تا فرصت باقیمانده تا 25 بهمن ویزایشان با تأخیر صادر شده بود، تقاضا کردند همایش به تعویق بیفتد تا فرصت کافی برای رایزنی با مقامات کشورشان هم جهت حضور در همایش داشته باشند.

رئیس دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان از برگزاری استارت آپ بورس پسته با همکاری معاونت فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری استان در این دانشگاه نیز خبر داد و افزود: این استارت آپ با همکاری اتاق بازرگانی استان روزهای دوم و سوم اسفند ماه برگزار می شود که برای افرادی که در خرید و فروش پسته دخیل هستند برای افزایش رونق بازار پسته مفید خواهد بود.
Copyright © 2017. All right reserved