www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
دوشنبه 1 بهمن 1397
سه شنبه 15 آبان 1397 , 02:56
نامگذاری روز ۱۴ آبان هر سال بعنوان روز توسعه فهرج در استان/ لزوم استفاده از فرصت کشاورزی و گردشگری در توسعه منطقه
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: توسعه فهرج نیازمند استفاده از ظرفیت های گردشگری، کشاورزی و دامداری منطقه است که در همین رابطه باید14 آبان هر سال بعنوان روز توسعه فهرج در استان نامگذاری؛ و کمیته توسعه فهرج در استان نیز تشکیل شود.
    به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي، به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، سید حمید کلانتری در همایش تخصصی توسعه پایدار فهرج افزود: اگر بخواهیم فهرج توسعه یابد؛ ابتدا باید شرایط اقلیمی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و جغرافیایی آن را بشناسیم. این شهرستان با 67 هزار نفر جمعیت دارای رشد منفی از لحاظ جمعیتی است و نزدیک به 90 درصد جمعیت شهرستان در روستاها ساکن هستند.
وی با اشاره به ظرفیت های شهرستان اظهار داشت: توسعه فهرج یعنی توسعه مناطق روستایی آن است. محوریت تولید در شهرستان با تولید خرما است و 25 هزار تن خرما در 5 هزار هکتار باغ خرما داریم که در کنار آن کشاورزان منطقه 1200 هکتار مرکبات و پرتقال را دارند.
کلانتری با اشاره به سهم پایین تولید در بخش زراعت در فهرج خاطرنشان کرد: سرانه تولید گندم در هر هکتار در زمین های منطقه 300 کیلوگرم است که میانگین کشوری 3 تن درهر هکتار است و باید به سمت کشاورزی اقتصادی و نوین به خصوص توسعه گلخانه ها در بخش زراعت و کشاورزی برویم.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وجود 7000 گاو و 3000 نفر شتر در منطقه و تعداد زیادی دام سبک، ظرفیت توسعه دامداری در منطقه را فراهم کرده است و می تواند زمینه ایجاد اشتغال را فراهم کند.
کلانتری افزود: ایجاد یک شهرک صنعتی قطعه سازی، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و سردخانه در بحث  محصول خرما می تواند به ایجاد اشتغال، توسعه و افزایش ارزش افزوده در شهرستان کمک کند.
وی اظهار داشت: استفاده از فرصت کویر و نزدیکی منطقه به میراث جهانی ارگ بم می تواند در توسعه گردشگری منطقه و ایجاد اشتغال موثر باشد و فهرج به عنوان گوشواره ارگ بم مطرح شود.
کلانتری در ادامه با اشاره به استفاده از ظرفیت عظیم نیروی انسانی در منطقه بیان کرد: بحث نیروی انسانی به عنوان عامل توسعه باید مورد توجه قرار گیرد و در همین حوزه نیازمند تقویت و گسترش فرهنگ توسعه، کار و تعاون در فهرج هستیم و باید با آموزش مهارت هایی برای ظرفیت سازی و توان افزایی جوانان، ظرفیت تخصص نیروی انسانی منطقه را توسعه بدهیم.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به لزوم توجه بیشتر دستگاه های استان برای توسعه فهرج دو پیشنهاد را مطرح که بعد از موافقت اعضای جلسه به تصویب رسید و مقرر شد هر ساله 14 آبان ماه بعنوان روز فهرج در استان مطرح شود و در همین راستا کمیته توسعه فهرج در استان تشکیل شود و طرح های توسعه منطقه را دنبال کند.
Copyright © 2017. All right reserved