www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
دوشنبه 1 بهمن 1397
پنجشنبه 17 آبان 1397 , 02:27
پتروشیمی فجر کرمان فعال می شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه مشکل اصلی کارخانه های پتروشیمی فجر کاهش سرمایه گذاری به دلیل نوسانات و افزایش نرخ ارز است گفت: با کمک ظرفیت های این استان مشکلات پتروشیمی فجر رفع و فعال می شود.
    به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي، به نقل از ایرنا، مهدی حسینی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: افزایش قیمت تجهیزات وارداتی و حجم سرمایه گذاری بیش از چهار هزار میلیارد تومان، پتروشیمی فجر کرمان را دچار چالش کرده است.
وی ادامه داد: برای جبران این خلاء و تامین اعتبارات واحد صنعتی یاد شده اکنون در مرحله رایزنی با شرکت های مادر و بزرگ استان کرمان هستیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه کارخانه پتروشیمی از نیازهای این استان است گفت: صادرات غیر نفتی در سال های 96 و 95 بیش از 44 میلیارد دلار بوده و بیش از 24 میلیارد دلار از این میزان مربوط به پتروشیمی است که در کرمان کارخانه ندارد.
وی افزود: به دلیل برخی ایده های کارشناسی و دیدگاه کمبود آب تاکنون توجهی جدی در استان کرمان به پتروشیمی نشده در حالی که از مجموع 6.3 میلیارد مترمکعب آب مصرفی این استان تنها یک درصد در صنعت هزینه می شود.
حسینی نژاد تصریح کرد: پتروشیمی و صنایع فراوری در استان کرمان با سیاست های اقتصاد مقاومتی و سند آمایش، در پایان سال 1404 به چرخه تولید می رسند و در این زمان نیز کمتر از 177 میلیون مترمکعب آب برای مصرف نیاز دارند که در مقابل آب مصرفی در حوزه کشاورزی بسیار ناچیز است.
وی ادامه داد: همچنین آب مصرفی صنایع و معادن استان بزودی از خلیج فارس و دریای عمان تامین می شود لذا چالشی در این حوزه برای صنعت وجود ندارد و با نگاهی ویژه ضعف کرمان در نداشتن پتروشیمی جبران خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در این زمینه 2 پروژه بزرگ پتروشیمی کرمان و فجر را در استان کرمان کلید زدیم و ضمن پیگیری مراحل اجرای فاز عملیاتی و زیرساخت های پتروشیمی فجر، مجوزهای زیست محیطی و تامین خوراک آن نیز محیا شده است.
وی اظهار داشت: با تامین سرمایه گذاری از طریق شرکت های بزرگ و مادر استان، این کارخانجات به چرخه تولید استان کرمان وارد می شود.
کشور ایران با برخورداری از ذخایر و منابع بسیار غنی نفت و گاز، ظرفیت بسیار عظیمی برای ایجاد و استفاده از صنعت استراتژیک پتروشیمی در جهان دارد که استان کرمان با وجود پتانسیل های معدنی، کشاورزی، صنعتی، گردشگری و غیره از مزایای دیگر منابع و ظرفیت های ملی کمتر برخوردار بوده است.
احداث طرح ایجاد صنعت پتروشمی در استان کرمان به اواخر دولت یازدهم بر می گردد و با پیگیری های مسئولان وقت مجوز 2 پتروشیمی برای این استان صادر شد و حتی تا مرحله صدور مجوز خوراک برای پتروشیمی فجر کرمان پیش رفت.
Copyright © 2017. All right reserved