www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
شنبه 4 اسفند 1397
جمعه 16 آذر 1397 , 00:28
لزوم مدیریت منابع و مداخله به موقع برای پیشگیری از بحران ها
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: در کشور و استان کرمان منابع بسیار زیادی وجود دارد و ضعف ما در مدیریت منابع و مداخله به موقع است .
 به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، حمید ملانوری در سی و نهمین جلسه شورای گفتگوی استانی دولت و بخش خصوصی افزود: عدم توجه به تهدیدها و بحران ها یکی از مشکلات موجود به شمار می رود زیرا یک مورد سهل انگاری می تواند منجر به بحرانی شود که مدیریت آن بسیار دشوار خواهد بود.
وی بر مدیریت و برنامه ریزی در حوزه کشاورزی برای جلوگیری از ورود آفات و پیشگیری از خسارت های احتمالی تاکید کرد و گفت: هم پوشانی و هم افزایی بین بخش دولتی و خصوصی باید افزایش یابد.
ملانوری با تاکید بر اینکه مطالبه گری جدی یکی از مواردی است که باید به صورت ویژه مد نظر قرار گیرد، گفت: نیاز است روی راه های حل مشکلات و راه های پیشگیری از مشکلات بعدی کار شود.
وی با اشاره به ظرفیت های استان کرمان در حوزه گردشگری، کشاورزی و دیگر حوزه ها گفت: بیمه باعث  افزایش قدرت ریسک افراد می شود و اگر این ریسک از افراد گرفته شود، جرات کار کردن نیز از آنها گرفته می شود .
در این جلسه مقرر شد رتبه بسته بندی خرما در تعامل بخش دولتی وانجمن خرمای استان از 163 به 120 ارتقاء یابد.
**********
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با تلاش کمیسیون اقتصادی مصوبه ای با بانک ها انجام شده که کمک می کند تا کلیه مطالبات بانک ها از فعالان بخش کشاورزی تقریبا اگر متوسط پنج ساله گرفته شود، به یک دوم کاهش یافته و در ضمن آن بخشی از مطالبات فریز شده بانک ها برگشت شده و زمینه واگذاری تسهیلات جدید را فراهم می کند.
محمدرضا پورابراهیمی یادآور شد: سقف پیش بینی شده برای این مصوبه چهار میلیارد تومان است که بیش از این مبلغ، مشمول برخی  جرائم می شود.
وی اظهارداشت: این مصوبه مربوط به سال جاری است و اگر فردی تا پایان سال معوقات خود را تسویه نکند، در سال آینده با تداوم این مصوبه مشمول پرداخت جرائمی می شود
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه خسارت های وارده به پسته استان کرمان در حد فاجعه و خسارت ملی بود، ادامه داد: قرار بود ستاد بحران در این باره تشکیل شود که تاکنون انجام نشده است.
سید مهدی طبیب زاده ادامه داد:  لازم است که مسئولان عالی کشور برای ساماندهی وضعیت تولید خرما و پسته و نیز جبران خسارت های وارده به کشاورزان این محصولات، اقدامات لازم را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد:در راستای جبران خسارت های وارده به کشاورزان پسته، تاکنون وام ها امهال نشده و خسارت ها نیز پرداخت نشده است.
طبیب زاده در ادامه عنوان کرد: مقرر شده که سامانه پایش کود و سم در استان کرمان ایجاد شود و در این راستا در حد اختیارات اتاق بازرگانی استان  اقدام شده و مابقی کار در بروکراسی اداری مانده است و نیاز به پیگیری جدی تری دارد.
رئیس انجمن خرمای استان کرمان نیز گفت: در صنعت خرما مشکلی نیست که در سایر فرآورده های کشاورزی وجود نداشته باشد.
محسن رشیدفرخی افزود: تمامی مشکلات موجود به عدم ثبات در قوانین اقتصادی کشور و عدم ثبات در تصمیم گیری های کشور است و البته بخش خصوصی نیز دچار ضعف و نقصان هایی است.
وی اظهارداشت: سپردن بخشی از مسئولیت های بدنه حجیم دولت به بخش خصوصی راهی برای حل بسیاری از مشکلات  موجود است.
رشید فرخی به مشکلات بانکی نیز اشاره و بیان کرد: در مجموع صنعت خرمای کشور متاثر از تحریم ها و تسهیل گری های خلق الساعه، در حوزه صادرات با مشکلاتی مواجه شده است.
وی با تاکید بر اینکه دولت باید در حوزه سیاست گذاری های کلان نظارت مستقیم داشته باشد، عنوان کرد: حدود 50 درصد خرمای تولید شده در استان کرمان صادر می شود.
وی بر اصلاح قیمت های پایه گمرکی در حوزه صادرات تاکید و خاطرنشان کرد: هزینه های حمل و نقل، تغییر نرخ ارز، مشکلات موجود در تامین کارتن مورد نیاز و .... از مشکلات موجود در حوزه صادرات خرما است.
رشیدفرخی گفت: افزایش بهره وری در واحد سطح یکی از اولویت های مورد توجه در حوزه تولید خرما است و در این رابطه افزایش واحد سطح مورد نظر نیست.
وی با بیان اینکه با وجود تحریم ها، بازارهای هدف صادراتی خرما تغییر می یابد، ادامه داد: در این رابطه نیاز است که شهرک های صنعتی و تولیدکنندگان خرما، همکاری لازم را داشته باشند.

 
Copyright © 2017. All right reserved