www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
شنبه 4 اسفند 1397
جمعه 16 آذر 1397 , 00:41
رئیس سازمان برنامه و بودجه:
خانواده ها در سال ٩٨ مایحتاج را با ارز 4200 می گیرند
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال آینده خانواده ها برای تامین مایحتاج خود در حد 25 قلم، این اقلام را با ارز 4200 تومانی می گیرند.
 به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از ایرنا، محمد باقر نوبخت امروز پنجشنبه در جلسه بررسی ویژگی های بودجه سال ٩٨ در نشست با خبرنگاران با اعلام این که لایحه بودجه 98 به مجلس تقدیم شده است، افزود: ما آثار تحریم در مصارف را در لایحه دیده ایم و آنچه توان ما بود ٢٠ درصد است و درباره تاثیر تحریم بر رکود تلاش شده است کشور با رشد اقتصادی مواجه شود.
وی تصریح کرد: حتی اگر ارز هم زیاد یا کم شود تلاش می کنیم خانواده ها و مردم را مصون نگهداریم.
نوبخت ادامه داد: برای بنگاه ها هم تلاش کردیم؛ مابه‌التفاوت سود تسهیلات در حد 65 هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان است در قالب 14 برنامه در حوزه اشتغال داشته باشیم.
وی اضافه کرد: اینکه می گویند تحریم می خواهد رکود را افزایش و اشتغال را کاهش دهد ما با این موضوع مقابله می کنیم.
نوبخت افزود: در منابع، مصارف و اهداف کاملا با شرایط تحریمی پیش بینی و محاسبات را انجام داده ایم و فکر می کنیم با این بودجه هرچند در فضای تنگ و محدود مالی، با سرافرازی عبور می کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه وابستگی ما به نفت حدود ٢٧ درصد است، اظهار داشت: در مصارف هم آثار تحریم را مورد توجه قرار داده ایم.

*** افزایش حقوق کارمندان ٢٠ درصد است
نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و اینکه برخی نمایندگان مجلس گویند این میزان کم است، افزود: در بودجه ها جاری و سایر رشد صفر درصد دارد و بیشترین رشد که با این منابع محدود برای حقوق و مزایا است که ٢٠ درصد تعیین شده است.

*** حذف خانوارهای پردرآمد از یارانه نقدی در دستور کار است
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سوال که چرا دولت برای حذف افرادی که مستحق دریافت یارانه نقدی نیستند، وارد عمل نمی شود، گفت: در سال 98 پیش بینی شد که ما منابعی که باید بین خانوارها را توزیع کنیم به استان ها تخصیص بدهیم؛ استان ها با توجه به این که از طریق استاندار، فرماندار، بخشدار و دهیار خانوارها را بهتر از وزارت رفاه و سازمان هدفمندی شناسایی می کنند، بتوانند حذف و صرفه جویی در این بخش داشته باشند.
وی افزود: همچنین از محل صرفه جویی یارانه، استان ها می توانند علاوه بر کاهش فقر (از اغنیا گرفته و به فقرا بدهند) پاداشی برای اجرای طرح های عمرانی خود از این محل استفاده کنند.
نوبخت گفت: منابع ما 98 هزار میلیارد تومان است که در بخش های مختلف توزیع می کنیم فرض کنید که سهم خانوارها از این 42 یا 44 هزار میلیارد تومان بشود ما به راحتی از این مبلغ می توانیم با تخصیص بهینه این مشکل را حل کنیم به هر میزان کمتر منابع بوجود بیاید همان میزان هم صرف جویی می شود.
وی اظهارداشت: با توجه به مدیریت سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه ها از ابتدای سال تاکنون ما یک ریال برای پرداخت یارانه های خانوارها از خزانه دولت برداشت نکرده ایم درحالی که در سالهای گذشته مجلس به ما اجازه می داد 13 تا 14 هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت کنیم با این سازو کاری که ما طراحی کردیم، نیازی به برداشت از خزانه نیست.
وی در باره یارانه غیرنفتی و پنهان گفت: ما با محاسباتی که انجام دادیم و نهایی شد به طور حتم رقم قابل توجهی است که قبل از این که بودجه در مجلس بررسی شود، منتشر خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: با سقفی که برای نفت تعیین شد، مکانیزمی طراحی کردیم به صورت یک دوازدهم بتوانیم رقمی را که اگر کم است را از محل ورودی صندوق به نوعی تامین کنیم همه اینها محاسباتمان ما را دقیق می کند و امیدواریم که همچنان تکالیفی که برای صندوق توسعه ملی برای سال 1398 است به انجام برسانیم.

*** رشد 25 تا 50 درصدی اعتبار آموزش و پرورش در بودجه 98
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای افزایش بودجه آموزش و پرورش دارید که مدارس فشار کمتری برای دریافت پول به خانواده دانش آموزان بیاورند گفت: در بودجه 98 اعتبار مناسبی بین 25 تا 50 درصد در بخش های مختلف در نظر گرفته ایم .
وی تصریح کرد: با افزایش اعتبار آموزش و پرورش در سال 98 به نظر می رسد هیچ کمبودی در بودجه نداشته باشیم تا مدارس بخواهند به خانوارها و دانش آموزان فشار بیاورند.
Copyright © 2017. All right reserved