www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
سه شنبه 25 تیر 1398
شنبه 1 دی 1397 , 23:36
گلایه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از عملکرد بانکها در محاسبه سود تسهیلات
بانک‌ها زیر توافق خود زدند/افزایش سود سپرده‌ها، 15 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی تحمیل کرد
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با گلایه شدید از روسای بانک ها در بدرفتاری‌های صورت گرفته اظهار کرد: بانک مرکزی هم نامه زده به شورای نگهبان و عنوان کرده این مصوبه هزینه سنگینی به نظام بانکی کشور تحمیل می کند این در حالی است که در جلسه مشترک در شورای نگهبان به همراه رئیس کمیته پولی بانکی، بحث کردیم و نظر کارشناسی خودمان را دادیم که حتی این مسئله به نفع نظام بانکی کشور است.
 به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از ایسنا منطقه کویر، "محمدرضا پورابراهیمی" امروز اول دیماه در نشست شورای عالی بانک ‌های استان در خصوص تسهیلاتی که با پرداخت سود مرکب مواجه بودند، گفت: قرار شد که سود به شکل ساده محاسبه و اعمال شود.

وی با بیان اینکه این موضوع مصوب صحن علنی مجلس قرار گرفت و به شورای نگهبان رفته است، ادامه داد: اما بانک‌ ها نامه ای به شورای نگهبان زدند که این موضوع موجب ایجاد شرایط خاص برای نظام بانکی می شود این در حالی است که روسای بانکها در جلسه مشترک با رئیس مجلس حضور داشتند و مصوبه با حضور آنها بود، جای تعجب دارد که جلسه با پیشنهاد بانکهای کشور بوده و توافق شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این مسئله را حتما پیگیری می کنیم، گفت: ایراد بانکها این است که محاسبه سود ساده، مسائل عقود اسلامی، قاعده فقهی رعایت نشده و ... در صورتی که در جلسه با بانکها همه این مسائل را بررسی کردیم.

وی با گلایه شدید از روسای بانک ها در بدرفتاری‌های صورت گرفته اظهار کرد: بانک مرکزی هم نامه زده به شورای نگهبان و عنوان کرده این مصوبه هزینه سنگینی به نظام بانکی کشور تحمیل می کند این در حالی است که در جلسه مشترک در شورای نگهبان به همراه رئیس کمیته پولی بانکی، بحث کردیم و نظر کارشناسی خودمان را دادیم که حتی این مسئله به نفع نظام بانکی کشور است.  

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درخواست روسای بانکها و مرکزی مرکزی از شورای نگهبان این است که بند «و» تبصره 16 تصویب شده در صحن علنی مجلس، منتهی به تایید شورای نگهبان قرار نگیرد و ابلاغ نشود گفت: هم اکنون منابعی فریز شده و اصلا امکان وصول هم برای بانکها ندارد و مصوبه مجلس موجب می شود که منابع فریز شده برگردد و بانکها از ان انتفاع ببرند.

وی با تاکید بر اینکه افزایش سود سپرده بانکی برخلاف قاعده عقلی و منطقی و مصوبات شورای پول و اعتبار، حداقل 15 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی تحمیل کرد در حالی که باید پاسخگوی آن باشند، خاطر نشان کرد: درخواست ما این است که بانکها تا تعیین تکلیف آخرین وضعیت بند «و » تبصره 16  با مشتریان تعامل داشته باشند تا وضعیت مصوبه در شورای نگهبان مشخص شود.  

Copyright © 2017. All right reserved