www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
جمعه 28 تیر 1398
شنبه 1 دی 1397 , 23:51
نگاه کارشناسان به اصلاح هیجانات گذشته؛
ادامه روند نزولی بورس با کاهش یک هزار و 532 واحدی
شاخص بورس امروز (شنبه) در ادامه روند نزولی خود با افت یک هزار و 532 پله ای در جایگاه 154 هزار و 550 واحدی قرار گرفت.
 به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از ایرنا، در معاملات امروز یک میلیارد و 228 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 88 میلیارد ریال در 91 هزار و 349 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 445 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 23 واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 16 واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. شاخص آزاد شناور یک هزار و 167 واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور یک هزار و 99 واحد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس نیز سه هزار و 198 واحد افت کرد.
براین اساس، در معاملات امروز نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، پارسان (نفت و گاز پارسیان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شتران(پالایش نفت تهران) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

** صدرنشینی گروه پالایشی
گروه فرآورده های نفتی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 53 میلیون سهم به ارزش 369 میلیارد ریال دادوستد شد. گروه شیمیایی به ارزش 356 میلیارد ریال و بانک به ارزش 339 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
گروه خودرو با دادوستدی به ارزش 291 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت؛ گروه فلزات اساسی نیز با معاملاتی به ارزش 141 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** عقبگرد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 11 واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و 780 واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس بیش از 447 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 2 هزار و 658 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ذوب (ذوب آهن)، کگهر (سنگ آهن گهرزمین) و (پالایش نفت شیراز) بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص فرابورس برجا گذاشتند.

** چشم انداز مبهم بازار سرمایه
«بهروز عباس زاده» کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره‌ چشم اندازه بازار سرمایه گفت: بخشی از رشد شتابان بورس در ماه‌های گذشته (تابستان و اوایل مهر) ناشی از هیجانات بود و طبیعی است پس از آن رشد سریع، وارد مرحله اصلاح شود.
وی افزود: براساس تجربه سال های گذشته، همواره پس از رشد سریع بورس، باید انتظار یک دوره اصلاح فرسایشی را داشته باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: برخی افراد در زمان رشد شتابان شاخص به صورت هیجانی اقدام به خرید می‌کردند و در معاملات خود توجهی به تحلیل ها نداشتند، اکنون نیز برخی افراد به صورت هیجان زده و به دور از تحلیل اقدام به فروش می کنند.
وی گفت: پیش بینی چشم انداز بورس در ماه های پیش رو دشوار است زیرا هر روز اخبار جدیدی منتشر می شود که می تواند تاثیر منفی یا مثبت بر بازار بگذارد.
وی افزود: اما اگر تحول سیاسی و یا اقتصادی مهمی رخ ندهد با یک بازار با ثبات مواجه خواهیم بود و حرکت های هیجانی دسته جمعی مانند صف های خرید و صف های فروش در آن نسبت به چند ماه اخیر کمتر به چشم خواهد خورد.
عباس زاده اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ تورم و بالا رفتن هزینه شرکت ها نباید در گزارش های مالی که در آینده منتشر می‌شود انتظار سودآوری خیلی زیادی را داشت.
وی ادامه داد: به نظرم در ماه های آتی، شاهد افت و خیزهای با شتاب و سریع در بازار بورس نخواهیم بود و شاخص بورس با افت کمی به روند خود ادامه خواهد داد.
‎این کارشناس بازار سرمایه گفت: باید توجه داشت که اکنون علاوه بر متغیرهای سیاسی و اقتصادی داخلی سایر عوامل مانند متغیر های بین المللی نیز بر بازار تأثیرگذارند که قابل پیش بینی نیست.
‎عباس زاده درباره تاثیر محدودیت های مبادلات بین المللی و اثرات تحریم نیز گفت: تاکنون تغییر ملموسی از نظر میزان فروش شرکت‌ها گزارش نشده است، اما احتمال دارد در ماه های آینده مشکلاتی برای شرکت ها رخ دهد.
وی با توصیه به سهامداران گفت: اکنون بازار سرمایه در شرایطی نیست که بتوان در کوتاه مدت از آن سودهای پایداری را کسب کرد اما در صورتی که سهامداری برای دوره بلندمدت و میان مدت و با در نظر گرفتن وضعیت سودآوری شرکتها انجام شود احتمال کسب موفقیت در سرمایه گذاری بیشتر می شود.
Copyright © 2017. All right reserved