www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
چهارشنبه 5 تیر 1398
یکشنبه 23 دی 1397 , 01:05
معاون وزیر نفت:
94 درصد جمعیت کشور تحت پوشش گازرسانی قرار دارند
معاون وزیر نفت با اعلام اینکه برای برنامه ای برای افزایش قیمت گاز در دستور کار نیست، گفت: 93.6 درصد جمعیت کشور از نعمت گاز برخوردارند که شامل 97 درصد جمعیت شهری و 82 درصد جمعیت روستایی است.
 به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از ایرنا، «حسن منتظر تربتی» امروز (شنبه) در نشست خبری با تشریح دستاوردهای صنعت گاز در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: در سال 1357 تولید گاز کشور 35 میلیون مترمکعب در روز بود که اکنون به بیش از 800 میلیون متر مکعب رسیده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه دوره طلایی صنعت گاز از دهه 1380 و با توسعه پارس جنوبی آغاز شد، ادامه داد: تاکنون یک هزار و 138 شهر و 27 هزار روستا گازرسانی شده اند.
وی اضافه کرد: گازرسانی به پنج هزار روستا نیز در دستور کار قرار دارد که بزودی شتاب بیشتری خواهد گرفت.
معاون وزیر نفت ادامه داد: در صنعت گاز به خودکفایی رسیده ایم به طوری که بخش عمده ای از تجهیزات از داخل کشور تامین می شود.

** ایران در جمع سه کشور دارنده فناوری برتر گازی
وی از دستیابی ایران به فناوری مواد بودارکننده گاز خبر داد و گفت: این فناوری تاکنون در اختیار کشورهای روسیه و فرانسه بود که به تازگی ایران نیز به جمع آنها پیوسته است.
منتظر تربتی افزود: این مواد برای بودارکردن گاز جهت نشت یابی از خطوط لوله به کار می رود.

** زیرساخت های صادرات گاز به پاکستان آماده است
معاون وزیر نفت درباره صادرات گاز به پاکستان گفت: ایران زیرساختهای لازم برای صادرات گاز به پاکستان را آماده کرده است.
وی با بیان اینکه پاکستان باید اقدام جدی انجام دهد، ابراز امیدواری کرد که این کشور از طریق بخش خصوصی اقدام به تکمیل خط لوله و دریافت گاز کند.
این مقام مسئول درباره خط لوله تاپی (از ترکمنستان به پاکستان از مسیر افغانستان)، گفت: ایران امن ترین و به صرفه ترین مسیر است.
وی اضاقه کرد: ما اکنون قادر هستیم گاز را از ترکمنستان گرفته و به کشورهای هدف تحویل دهیم.
منتظر تربتی درباره صادرات گاز به عراق، گفت: صادرات به عراق از 2 مسیر بغداد و بصره انجام می شود که در فصل تابستان افزایش بیشتری می یابد.
وی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی کشورمان و نیز شبکه گسترده انتقال، سبب شده تا امکان گسترش صادرات گاز فراهم شود.

** اطمینان خاطر اروپا از توان ایران برای صادرات به اروپا
معاون وزیر نفت در پاسخ به ایرنا، درباره برنامه صادرات گاز به اروپا گفت: میزان مصرف و تولید گاز اکنون به نقطه مناسبی رسیده به طوری که قادر به افزایش صادرات هستیم.
وی افزود: اکنون این اطمینان خاطر برای اروپایی ها ایجاد شده که ایران قادر به صادرات گاز به اروپا و تامین گاز آنهاست.
منتظر تربتی ادامه داد: فرصت های زیادی برای صادرات به اروپا از مسیر عراق و سوریه، ترکیه و غیره وجود دارد.
وی گفت: البته مساله مهم یافتن بازارهای هدف در اروپاست.

**دریافت پول صادرات گاز به عراق به یورو
معاون وزیر نفت درباره دریافت پول صادرات گاز به عراق گفت: مطالبات از عراق به صورت یورو دریافت می شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز اضافه کرد: نحوه دریافت پول صادرات گاز به عراق در آینده به توافق بانک مرکزی بستگی دارد، ما پول گاز را ازطریق بانک مرکزی دریافت می کنیم و آنها هر روشی را تعیین کنند، ما اجرا می کنیم.
منتظر تربتی درباره صادرات گاز به ترکمنستان نیز گفت: در گذشته دریافت گاز از ترکمنستان برای تامین گاز مناطق شمالی کشور بسیار اهمیت داشت، اما با توسعه شبکه گازرسانی، اکنون به گاز این کشور وابستگی نداریم.
معاون وزیر نفت یادآور شد: البته توسعه روابط با ترکمنستان و گسترش همکاری های گازی با این کشور برای ما مهم است.
منتظر تربتی با بیان اینکه سواپ (معاوضه) گاز ترکمنستان در حال انجام است، گفت: سواپ گاز توسط بخش خصوصی انجام می شود که مذاکرات برای امضای قراردادهای جدید سواپ در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز اظهار داشت: توان دریافت و سواپ روزانه 35 تا 40 میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان را داریم.
وی اضافه کرد: ما برای تداوم صادرات گاز به ترکیه نگرانی نداریم و در سال های آتی نیز صادرات گاز به این کشور ادامه می یابد.
معاون وزیر نفت درباره صرفه صادرات برق به جای گاز گفت: مطالعات انجام شده نشان می دهد که صادرات گاز نسبت به برق، صرفه بیشتری برای کشور دارد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه صادرات نفت و گاز منافاتی با یکدیگر ندارند، اضافه کرد: توسعه صادرات هر 2 حامل انرژی توسط ایران دنبال می شود.
منتظر تربتی با بیان اینکه صادرات به ارمنستان نیز در حال انجام است، افزود: با توجه به اینکه کشورهای خریدار گاز ایران در همسایگی کشورمان قرار دارند، صادرات گاز از طریق خط لوله به صرفه است.
معاون وزیر نفت درباره صادرات گاز مایع (ال.پی.جی) نیز ادامه داد: صادارت ال.پی.جی به صورت عادی در جریان است و این محموله ها پس از بارگیری به مقاصد مورد نظر ارسال می شود.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریم، درباره مقاصد و نحوه صادرات هر چه کمتر صحبت شود، بهتر است.

**تولید روزانه گاز معادل 5 میلیون بشکه نفت
معاون وزیر نفت گفت: اکنون روزانه بیش از 800 میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید می شود که معادل روزانه پنج میلیون بشکه نفت خام است.
منتظر تربتی با بیان اینکه میزان رشد سالانه مصرف گاز 6 درصد است، افزود: نیازهای داخلی به طور کامل رفع شده و گاز مازاد باید برای صادرات و یا تحویل به صنایع مختلف اختصاص یابد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز اضافه کرد: در سال های گذشته با مشکل افت فشار گاز در ماه های سرد سال مواجه بودیم، اما با توجه به افزایش تولید، اکنون چنین نگرانی هایی وجود ندارد.
وی به تحویل گاز به نیروگاه ها اشاره کرد و گفت: بخش عمده مصرف سوخت نیروگاه ها در سال های گذشته مربوط به سوخت های مایع گازوییل و مازوت بود، اما با افزایش تحویل گاز به آنها در مصرف سوخت های مایع، صرفه جویی شده است.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: پیش بینی می شود مجموع تحویل گاز به نیروگاه ها تا پایان سال 97 به 70 میلیارد مترمکعب افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره گازرسانی به زاهدان نیز گفت: در داخل شهر زاهدان باید یک هزار و 350 کیلومتر گازرسانی شود که با برگزاری مناقصه های جدید، روند احداث آنها شتاب می گیرد.
وی افزود: اگر با سرعت نسبت به توسعه شبکه گازرسانی داخل شهر زاهدان اقدام می شد، مشکلاتی مانند ترافیک پیش می آمد، اما در جلسه مشترک با استاندار سیستان و بلوچستان قرار شد که تمهیدات لازم برای توسعه سریعتر شبکه گازرسانی شهر زاهدان اتخاذ شود.
معاون وزیر نفت ادامه داد: یک هزار و 234 میلیارد تومان نیز برای نوسازی تجهیزات گرمایشی مدارس هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره وضعیت مصرف گاز در کشور نیز گفت: در سال 96 حدود 37 درصد گاز در نیروگاه ها، 25 درصد در بخش خانگی، چهار درصد برای سی.ان.جی خودروها، 30 درصد در صنایع عمده و چهار درصد توسط بخش عمومی مصرف شده است.
Copyright © 2017. All right reserved