www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 31 مرداد 1398
چهارشنبه 17 بهمن 1397 , 20:46
در کارگروه توسعه اقتصادی جنوب استان:
برنامه ده ساله توسعه اقتصادی استان تدوین می شود
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: حل مشکلات توسعه اقتصادی استان با برنامه های کوتاه مدت ممکن نیست و نیازمند تدوین برنامه ده ساله توسعه اقتصادی استان هستیم.
 به گزارش بخش اطلاع رساني کرمان مجازي به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمد علی دهقان در کارگروه تخصصی امور اقتصادی ویژه جنوب استان با محوریت ارائه گزارش وضعیت حمل و نقل بار در منطقه جنوب افزود: منطقه جنوب استان کرمان با تولید حجم زیادی از محصولات کشاورزی مورد نیاز کشور یکی از مناطق استراتژیک از لحاظ کشاورزی است و دچار مسائل و معضلات متعددی است.
دکتر دهقان با اشاره به ارائه راه حل های بلند مدت برای حل مشکل حمل و نقل و خرید فروش محصولات کشاورزی در منطقه جنوب استان تصریح کرد: دو بانده شدن جاده های منطقه، توسعه صادرات، توسعه شبکه ریلی منطقه جنوب، جایگزین کردن کشت های جایگزین و گازرسانی به شهرک های صنعتی و گلخانه ها بخشی از راه حل های دراز مدت در این باره هستند.
دهقان اظهار داشت: خرید تضمینی محصولات، کنترل کشت و عرضه محصول، بحث صادرات موقت، مذاکره با صنایع تبدیلی برای خرید محصولات، جلوگیری از افت قیمت محصول با ارائه محصولات با کیفیت در سطح کشور و در حوزه خارجی، ارائه بسته های تشویقی برای حضور کامیونداران در منطقه، کنترل گاراژدارها، پیش بینی سوخت و استفاده از ظرفیت ارگان هایی مثل سپاه، بنیاد برکت و آستان قدس بخشی از راه حل های کوتاه مدت برای حل مشکلات حمل و نقل کشاورزی جنوب استان است.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: مشکل مهم اقتصاد استان فقدان برنامه بلند مدت و تکیه بر راه حل های کوتاه مدت است و برای حل این مشکل، قصد داریم برنامه توسعه اقتصادی ده ساله ای برای استان تدوین کنیم.
*******
حجت الاسلام والمسلمین افشارمنش امام جمعه کهنوج در این کارگروه با اشاره به راه حل های مختلف در حوزه حمل و نقل محصولات کشاورزی جنوب استان گفت: استفاده از ظرفیت حمل و نقل ریلی استان هرمزگان باتوجه به فاصله سه ساعته منطقه با شبکه ریلی این استان و ارائه تسهیلات تشویقی به کشاورزان به عنوان راه حل های کوتاه مدت و همچنین مدیریت سطح زیر کشت، شناسنامه دار کردن زمین های کشاورزی و مدیریت بازاریابی به عنوان سه راه حل بلندمدت در این حوزه مطرح هستند.
نماینده شهرستان های جنوبی استان در مجلس در این کارگروه با اشاره به وجود بی اخلاقی و منفعت طلبی به عنوان مشکلات بزرگ کشور گفت: وقتی کشاورز با قاطی کردن محصولات خوب و بد بر سر مشتری خود کلاه می گذارد، وقتی دلال ها به حق خود قانع نیستند و وقتی کامیون دار به حق خودش قانع نیست؛ آن وقت است که روابط اقتصادی در اقتصاد ناسالم ما به هم ریخته است.
*****
احمد حمزه تصریح کرد: بازیابی اخلاق و حاکم شدن وجدان در روابط راه حل عمده مشکلات کشور است.
وی پیشنهاد کرد: راه اندازی تشکل های بخش کشاورزی برای کنترل سطح زیر کشت و کنترل عرضه محصولات، و همچنین ارائه کشت های جایگزین و اقتصادی بجای محصولی مثل گوجه به عنوان راه حل هایی است که باید به آن ها توجه شود.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نیز در این کارگروه گفت: در منطقه جنوب استان سالیانه حدود چهار و نیم میلیون تن محصول کشاورزی و نیم میلیون تن محصولات معدنی تولید می شود و پنج و شش دهم درصد(5/6) از کل بار کشور به جنوب استان کرمان اختصاص دارد.
مسعود جمیلی افزود: روند عمده حمل محصول جنوب استان در اردیبهشت ماه هر سال است و به نوعی از ابتدای اسفندماه تا اواخر اردیبهشت ماه هر سال، رتبه اول حمل و نقل بار خروجی از جنوب استان را در سطح کشور داریم و روزانه به حدود 2 هزار دستگاه برای حمل محصولات منطقه نیاز داریم.
وی اظهار داشت: در سال گذشته از مهرماه تا اسفندماه حدود 132 هزار تن محصول کشاورزی در منطقه جنوب تولید شد که این آمار تنها در فروردین ماه 97 به میزان 249 هزار تن بوده است و اکنون با رشد 25 درصدی تولید محصولات کشاورزی در جنوب مواجهیم.
******
فرماندار رودبار جنوب در این جلسه با اشاره به تولید 350 هزار تن گوجه از 6 هزار هکتار سطح زیر کشت شهرستان رودبار جنوب در سال 96 گفت: با افزایش 500 هکتاری سطح زیر کشت گوجه در رودبار جنوب برای امسال، پیش بینی می شود  560 هزار تن محصول گوجه را تولید کنیم و روزانه به حدود 1400 کامیون احتیاج داریم.
ابوذر عطاپور تصریح کرد: طبق پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی، قیمت تمام شده برای هر کیلو گوجه امسال رقمی حدود 800 تا 1000 تومان باشد و اگر محصول با قیمت خوبی فروخته شود در بحث حمل و نقل و سایر حوزه ها مشکلی نخواهیم داشت.
امینی روش فرماندار جیرفت در این کارگروه گفت: جلوگیری از کاهش قیمت محصولات از طریق حذف برخی تعرفه ها و توسعه صادرات، راهکار حل مشکلات خرید و فروش و حمل محصولات کشاورزی در منطقه جنوب است.
وحدت عیدی فرماندار کهنوج نیز در این کارگروه با اشاره به راهکار حل مشکلات گفت: باید به سمت توسعه صادرات، استفاده از صنایع تبدیلی و افزایش سهم منطقه برای استفاده از تسهیلات خرید کامیون برویم و مشکلات بخش کشاورزی در حوزه حمل و نقل را حل کنیم.
Copyright © 2017. All right reserved