www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
سه شنبه 25 تیر 1398
دوشنبه 26 فروردین 1398 , 20:13
صادرات نفت ایران به کره جنوبی از ژانویه پنج برابر شد
خبرگزاری رویترز روز دوشنبه از سئول به نقل از داده های گمرک کره جنوبی گزارش داد که واردات نفت این کشور از ایران از اول سال میلادی جاری تا ماه مارس (فروردین ماه جاری) پنج برابر شده اما در عین حال نسبت به مارس سال گذشته 12 درصد کاهش یافته است.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از آمار اداره گمرک کره جنوبی اعلام کرد که این کشور در ماه مارس 1،2 میلیون تن معادل 284 هزار و 639 بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده که این رقم در مقایسه با واردات ابتدای سال میلادی جاری بیش از 5 برابر است.
در حالی که این رقم در ماه مارس سال گذشته 1،37 میلیون تن بوده است، در مقایسه با ماه فوریه (بهمن) 23 درصد و در مقایسه با ماه ژانویه بیش از 5 برابر افزایش داشته است.
این گزارش افزوده است : با وجود این که مصرف نفت وارداتی از ایران در کره جنوبی از زمان سر گیری دوباره واردات از ایران طی ماه ژانویه (دی ماه) افزایش داشته است، اما واردات نفت در ماه مارس در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 12 درصد کاهش داشته است.
سئول در سه ماه اول سال میلادی جاری 2،4 میلیون تن یا 196 هزار و 303 بشکه در روز از ایران نفت وارد کرد که این رقم در مقایسه با سه ماه اول سال میلادی گذشته (2018) که 3،45 میلیون تن بود، 29،8 درصد کاهش نشان می دهد.
در ماه مه (اردیبهشت) سال گذشته بود که آمریکا پس از خروج یک جانبه از توافقنامه جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) که در سال 2015 امضاء شده بود، به تداوم تحریم های اقتصادی قبلی خود علیه ملت ایران اصرار کرد و از این رو صادارت نفت ایران با دیگر کشورهای جهان از جمله هند در حوزه مبادلات مالی دچار چالش شد.
در همان ایام آمریکا به کره جنوبی و سایر کشورها ابلاغ کرد که باید واردات نفت خود از ایران را به صفر برسانند و اگر نه با تحریم آمریکا روبرو می شوند.
در ماه نوامبر سال میلادی قبل (آبان 97) بود که، آمریکا ناچار شد با توجه به وضعیت موجود در کره جنوبی و هفت کشور دیگر از جمله چین، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه و هند به مدت شش ماه به این کشورها برای خرید نفت از ایران معافیت بدهد که احتمال می دهند این زمان باز تمدید شود.
با این حال کره جنوبی چهارمین خریدار بزرگ نفت ایران پس از چین، هند و ژاپن است که بر اساس معافیت های اعلام شده از سوی آمریکا در ماه نوامبر (آبان) مجاز بود روزانه 200 هزار بشکه نفت از ایران وارد کند، اما در طول این پنج ماه (نوامبر تا مارس) سئول توانسته بود تقریبا 117 هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کند.
این در حالی است که واردات نفت کره جنوبی از آمریکا در ماه مارس امسال در مقایسه با سال قبل 7 برابر بیشتر بوده و البته این واردات از عربستان به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به کره جنوبی، 9،5 درصد کاهش داشته است.


Copyright © 2017. All right reserved