www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
دوشنبه 25 شهریور 1398
چهارشنبه 8 خرداد 1398 , 18:00
در دیدار معاون وزیر راه و معاون سازمان میراث فرهنگی کشور با استاندار کرمان مطرح شد؛
از بررسی طرح تفصیلی شهر‌های بم و بروات تا حریم قلعه‌های دختر و اردشیر
در دیدار معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و معاون سازمان میراث فرهنگی کشور با استاندار کرمان، مباحث مرتبط با طرح تفصیلی شهر‌های بم و بروات مورد بررسی قرار گرفت.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، معاون وزیر راه و شهرسازی در دیدار با دکتر محمد جواد فدائی استاندار کرمان در خصوص مباحث طرح تفصیلی شهرهای بم و بروات با اشاره به بازدید صورت گرفته در این شهرستان، توضیحات لازم ارائه داد.
دکتر محمدجواد فدائی استاندار کرمان در این نشست با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون ماده 100 و بررسی پرونده‌های وارده به این کمیسیون عنوان کرد: برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز از مسائل مورد تاکید در استان است
وی بیان کرد: 10 درصد احکام صادره برای پرونده‌های تخلف، قلع و قعم است که اجرایی می‌شوند و سرکشی‌ها و مراقبت‌های لازم نیز در این راستا صورت می‌گیرد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان در این نشست محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی به مسائل مربوط به حریم قلعه‌های دختر و اردشیر و همچنین پروژه صاروج پارس مطرح اشاره و اظهار داشت: قلعه اردشیر و قلعه دختر به لحاظ میراثی برای سازمان میراث فرهنگی کشور از اهمیت بالایی برخوردار بوده و زمین‌هایی که در محدوده بدنه قلعه قرار می‌گیرند، حتما باید آزادسازی شوند
وی با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی، اعتباری برای تملک زمین‌های اطراف محدوده قلعه دختر و اردشیر ندارد، عنوان کرد: در خصوص این موارد هم باید به صورت جایگزینی زمین، مشکل برطرف شود.
طالبیان به پروژه صاروج پارس هم اشاره داشت و گفت: بازار تاریخی کرمان از ارزش و اهمیت بالایی به لحاظ میراثی برخوردار است، اما متاسفانه ارتفاع پروژه صاروج پارس از بازار تاریخی کرمان بیشتر است و این مسئله حتما باید برطرف شود، همانند آنچه در مورد اصفهان و غیره شاهد بودیم.
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص طرح تفصیلی شهر بم و بروات نیز گفت: منظر فرهنگی بم و بروات به ثبت رسیده است و در سند مدیریتی تدوین شده، گروه‌های مختلف ملی و بین‌المللی کار کرده‌اند و به همین دلیل تصمیم‌گیری‌های شهری باید با دقت بیشتر انجام شود.
طالبیان با اشاره به اینکه دیوارچینی‌ها در شهرستان بم به بلوک‌چینی‌ها تبدیل شده‌ است بر لزوم جلوگیری و ممنوعیت این کار تاکید کرد و گفت: هر اقدامی که در حوزه میراث فرهنگی صورت می گیرد، در حقیقت جزء تعهدات جمهوری اسلامی است و شهر بم، آینده و مقصد گردشگری جهانی است که باید رونق داشته باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز در این دیدار با اشاره به مشخص شدن مناطق قابل ساخت و ساز اطراف محدود قلعه دختر و قلعه اردشیر عنوان کرد: در نشستی با شهردار کرمان و سازمان میراث فرهنگی استان، این محدوده بندی را مشخص کردیم و قرار شد که شهرداری مجوزهای لازم در این راستا را صادر کند.
آیت‌اللهی‌موسوی گفت: بخشی از این مناطق در حیطه سازمان میراث فرهنگی است که اجازه ساخت و ساز به آن داده نمی‌شود و در حقیقت میراث فرهنگی باید آنها را تملک کند.
وی در ادامه با اشاره به سرکشی‌ها و مراقبت‌های انجام شده برای حفظ محدوده‌های شهری عنوان کرد: افزایش تعداد پرونده‌های کمیسیون ماده 100 نشان از افزایش مراقبت‌ها و بازدارندگی خوب ایجاد شده در محدوده های شهری است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان خاطر نشان کرد: موارد قلع‌ و قمع‌های متعددی نیز در پرونده‌های کمیسیون ماده 100 از جمله شهر کرمان داریم و اینگونه نیست که خیال آسوده برای افراد ایجاد شود
Copyright © 2017. All right reserved