www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
دوشنبه 25 شهریور 1398
پنجشنبه 9 خرداد 1398 , 13:51
دستور ویژه استاندار کرمان برای استانداردسازی شرایط نگهداری آثار موزه شاه نعمت الله ولی ماهان
استاندار کرمان ضمن بازدید از مجموعه شاه نعمت الله ولی و موزه واقع در این مجموعه در بخش ماهان کرمان، دستورات لازم برای استانداردسازی شرایط نگهداری این آثار بر اساس تعامل فی مابین مجموعه های دست اندرکار از جمله سازمان اوقاف و امور خیریه، میراث فرهنگی و .... را تاکید کرد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدائی در حاشیه سفر یکروه به بخش ماهان و بازدید از مجموعه شاه نعمت الله ولی، بر استانداردسازی شرایط نگهداری پته موجود در این موزه به عنوان نفیس ترین و ارزشمندترین پته جهان تاکید کرد.
وی ادامه داد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان باید هزینه های نگهداری و تعمیرات لازم بر روی این پته را تامین کرده و در ادامه شرایط نگهداری این پته نیز باید استانداردسازی شود.
دکتر فدائی با اشاره به برخی صحبت های مطرح شده درباره تاریخچه پته موجود در موزه شاه نعمت الله ولی، تصریح کرد: لازم است که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، گزارشی درباره تاریخچه این پته تهیه کند تا اثبات شود که تخریب جدیدی ایجاد نشده است.
استاندار کرمان اظهارداشت: کارهای مرمت این پته نیز باید بر اساس برنامه زمان بندی قابل قبول دنبال شود و در ادامه نیز طرح استاندارد نگهداری این پته با نظر کارشناسان تدوین شود.
دکتر فدائی همچنین در این بازدید از موزه، از قرآن دست نویس نوشته آب طلا اعراب مرکب قدمت 710 هجری قمری نیز دیدن کرد و گفت: حفظ میراث ارزشمند موجود و انتقال آنها به آیندگان یک اصل اساسی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی گفت: باید بررسی شود که آیا امکان استفاده از درآمدهای موقوفات برای حفظ و نگهداری آثار ارزشمند موجود در مجموعه شاه نعمت الله ولی وجود دارد یا خیر.
براساس گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، در این بازدید مقرر شد کارگاه مرمت موزه مجموعه شاه نعمت الله ولی ظرف شش ماه آینده راه اندازی شود تا مرمت مورد نیاز آثار در همین محل انجام شود.
Copyright © 2017. All right reserved