www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
جمعه 20 تیر 1399
پنجشنبه 30 خرداد 1398 , 13:17
توسط رئیس دادگستری کرمان؛
آخرین وضعیت پرونده‌های مفاسد اقتصادی در کرمان تشریح شد
رئیس کل دادگستری استان کرمان آخرین وضعیت پرونده‌های مفاسد اقتصادی در کرمان را تشریح کرد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از مهر، یدلله موحد صبح پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضائیه در جمع اصحاب رسانه بیان داشت: شهید بهشتی از جمله افرادی بود که شخصیت فوق‌العاده و منحصر به فردی داشت و از یاران مجاهد و برجسته امام خمینی (ره) به شمار می‌رفت.

وی افزود: ابعاد شخصیت شهید بهشتی ناشناخته مانده و نسل جوان ماشناخت لازم را از این شخصیت بزرگوار ندارند که لازم است در این راستا خطبا، دوستان و یاران شخصیت ایشان را به نسل جوان معرفی کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: شهید بهشتی در ساختار سازی انقلاب اسلامی نقش کم نظیری داشت در واقع بنیانگذار نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران بود لذا تلاش‌هایش مثمر ثمر بود و نظام قضایی شکل گرفت ولی در واقع کمتر به خدمات و شخصیت این شهید بزرگوار در حوزه سیاسی ساختارشناسی پرداخته شده است.

موحد تصریح کرد: نگرش قوه قضاییه و نگرش آیت‌الله رئیسی به اصحاب رسانه و ظرفیت رسانه یک نگاه مثبت و سازنده و پایدار است بدون شک این تعامل کمک شایانی به ناهنجاری‌های اجتماعی خواهد کرد یکی از نتایج همکاری قوه قضاییه افزایش اعتماد به این قوه است.

وی یادآور شد: فراهم شدن زمینه نقدهای دلسوزانه رسانه‌ها به رشد جامعه کمک می کند تا حتی خود دستگاه‌ها قضایی هم در دایره قرار گیرد و بستر تعامل با افکار عمومی برقرار بشود و قوه قضاییه این فرصت را به دست آورد تا با نخبگان جامعه تعامل برقرار کند در حقیقت زمینه و شرایط این ارتباط در حال حاضر برقرار شده لذا باید راهکارهای بهتری پیشنهاد شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ابراز داشت: در مدت کوتاه از انتصاب رییس قوه قضاییه گام‌های بزرگ جهادی برداشته شده و هشت آیین‌نامه اجرایی تدوین شده یکی از این آیین نامه‌ها مربوط بررسی اموال مسئولان بوده است.

تشریح برنامه های هفته قوه قضائیه در کرمان

موحد عنوان داشت: در هفته گرامیداشت قوه قضاییه برنامه‌هایی پیش‌بینی شده از جمله دیدار اعضا قضایی با نماینده ولی فقیه در کرمان، تهیه ویژه‌نامه، برگزاری جلسات مشترک شورای قضایی و اداری، دیدار با خانواده‌های شهدا، دیدار رئیس دادگستری و دادستان به همراه ۳۰ نفر از اعضا با رهبر معظم انقلاب، دیدار با رئیس قوه قضاییه کشور و نشست اعضای با مجمع نمایندگان استان در مجلس است.

وی به برنامه‌های استان برای گرامیداشت هفته قوه قضائیه اشاره کرد و یادآور شد: در این ایام تعدادی نشست‌های صمیمانه داشتیم همچنین دو نشست با دانشجویان دانشگاه‌های مختلف داریم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: دیدار با بیش از ۲۲۰ نفر از خانواده‌های زندانیان در محل زندان داشتیم که مشکلات این خانواده‌ها مورد بررسی قرار گرفت همچنین ۲۲۰ سد کالا نیز به آن‌ها تعلق گرفت.

تشریح پرونده‌های مفاسد اقتصادی

وی به تشریح پرونده‌های مفاسد اقتصادی سال قبل پرداخت و بیان داشت: یکی از پرونده‌های دستگاه قضایی مربوط به اختلاس بانک ملی با مبالغ کلان بود که با هوشیاری ماموران اداره کل آگاهی و قضات در حالی که چک هم صادر شده بود جلوی آن گرفته شد.

وی افزود: آریا بازرگان کویر که یک شرکت صوری و شرکت کاغذ بود و به همین منظور تاسیس شده بود که کشف شد و چک صادر شده توقیف شد و ۱۴ متهم که در ارتباط با این پرونده بودند در گیلان، قم، اصفهان و کرمان دستگیر شدند و تحت پیگیری قانونی قرار گرفتند که مبلغ کلانی هم بود و پرونده تحت عنوان کلاهبرداری مشارکت در پولشویی و تضییع حقوق بیت‌المال تشکیل شد.

موحد ادامه داد: پرونده مربوط به اداره مالیات استان تشکیل شد موجب ۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فرار مالیاتی شده بودند هفت نفر متهم داشت که مجموعاً بالغ بر شش میلیارد ریال ارتشا داشتند که در این راستا متهمان اصلی دستگیر شدند و با قرار تامین آزاد هستند تا پرونده تکمیل شود.

وی ابراز داشت: در راستای جلوگیری از مفاسد اقتصادی کارگروه مبارزه با قرار مالیاتی با همکاری اداره اطلاعات در استان تشکیل شد که تاکنون عملکرد خوبی داشته‌اند که از آن جمله رسیدگی به ۳۸۲ پرونده در این کارگروه بود.

وی افزود: باند بزرگ اخلال در نظام اقتصادی کشور که از طریق جذب و سندسازی اقدامات متقلبانه‌ای انجام داده بودند تشکیل شد که در استان کرمان متهمان توانسته بودند ۴۱۶ میلیون دلار ارز از سیستم بانکی دریافت کنند نکته مهم این است بعد از استان کرمان در بسیاری از استان‌ها این پرونده پیگیری شد و ۱۷ نفر در ارتباط با این پرونده دستگیر شده‌اند در هرمزگان سیستان و بلوچستان گیلان و تهران که سر شبکه‌های ابن باند بودند متهمان شناسایی و دستگیر شدند.

موحد یادآور شد: پرونده بدهکاران بانکی هم بعد از یک سال کار اطلاعاتی متهمان دستگیر شدند و پرونده در حال تکمیل است تا رای مقتضی داده شود. همچنین پرونده قاچاق دام داشتیم سال‌های سال بود به دلیل وضعیت خاص که دام‌های کرمانی داشتند و علاقه کشورهای به این دام‌ها این قاچاق صورت می‌گرفت که با همکاری اداره اطلاعات قاچاقچیان دستگیر شدند که در این ارتباط سه نفر بازداشت شدند و چهار نفر با تامین آزاد و مابقی در خارج از کشور هستند.

وی در خصوص پرونده مهدی جهانگیری بیان داشت: پس از یک سال کار اطلاعاتی و تحقیقات انجام گرفته پرونده قضایی تشکیل و در حال پیگیری است.
Copyright © 2017. All right reserved