www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
جمعه 13 تیر 1399
یکشنبه 2 تیر 1398 , 10:45
در نشست بررسی وضعیت و ساماندهی رودخانه‌های استان عنوان شد؛
ارائه طرح اولویت‌بندی و ساماندهی رودخانه‌های استان کرمان براساس میزان سیل‌خیزی
نشست بررسی وضعیت و ساماندهی رودخانه‌های استان به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان و با حضور مدیران دستگاه های متولی برگزار گردید.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی‌ موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در نشست وضعیت ساماندهی رودخانه‌های استان با تاکید بر لزوم اجرای طرحی در راستای لایروبی رودخانه‌ها عنوان کرد: حداقل ایمن‌سازی برای شهرها، روستاها و زیرساخت‌ها نسبت به خطرات سیلاب احتمالی باید انجام گیرد.
وی لزوم اولویت‌بندی رودخانه‌ها براساس میزان سیل‌خیزی را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: شرکت آب منطقه‌ای طی دو هفته آینده رودخانه‌های استان را براساس شدت سیل‌خیزی و خطر و تهیدی که برای شهرها و روستاها دارند، اولویت‌بندی و معرفی کند.
موسوی اضافه کرد: آب منطقه‌ای به تنهایی توان ساماندهی این میزان حجم رودخانه را ندارد و با توجه به اهمیت موضوع و احتمال خطر در مواقع بارندگی و سیل به همین منظور باید از بخش خصوصی، دستگاه‌های اجرایی، پیمانکاران و شهرداران و ... کمک بگیریم تا ساماندهی هر چه سریعتر انجام گیرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان خاطرنشان کرد: طرح برداشت مصالح از رودخانه‌های اولویت‌بندی شده و دارای خطرپذیری بالا با همکاری دستگاه‌های نظارتی و آب منطقه ای جهت ارائه در شورای عالی معادن تهیه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری، علیزاده مدیرعامل آب منطقه استان نیز در این نشست بیان کرد: ساماندهی و کنترل سیلاب رودخانه‌ها با توجه به مسیر طولانی رودخانه ها در استان کرمان، بدون همکاری سایر دستگاه و با توجه به هزینه‌های بالایی که دارد، مدت زمان طولانی را خواهد برد.
وی به تهیه طرح اضطرار سیل در استان اشاره داشت و افزود: انواع و اقسام مشکلات رودخانه‌ها را احصاء و تجزیه و تحلیل کرده‌ایم.

*** اعلام آمادگی جهاد نصر برای ساماندهی رودخانه شور
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، همچنین امروز نشست بررسی رودخانه شور جیرفت نیز به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان و با حضور مدیرعامل شرکت جهاد نصر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری، فرماندار جیرفت و نمایندگان دستگاه‌های مربوطه در محل معاونت عمرانی استانداری کرمان برگزار گردید.
مجید سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان در ابتدای این نشست به خطرآفرینی رودخانه‌ها در زمان بارندگی شدید و سیلاب پرداخت و گفت: در استان کرمان به دلیل اینکه بسیاری از رودخانه برای شهرها و روستا خطرآفرین هستند، لذا ضرورت دارد که سریعا لایروبی آنها صورت گیرد.
وی به کمبود اعتبارات دولتی و طولانی بودن مسیر رودخانه اشاره داشت و افزود: می‌طلبد که برای ایمن‌سازی شهرها و روستاها و لایروبی رودخانه‌ها از بخش خصوصی کمک بگیریم.
در ادامه دکتر آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان به آمادگی شرکت جهاد نصر برای لایروبی رودخانه شور شهرستان جیرفت پرداخت و گفت: در نشست قبل مقرر شد تا بعد از اجرای طرح و برگشت رودخانه به بستر ایمن و طبیعی و دیوارکشی آن، اراضی آزاد شده به صورت اجاره بلند مدت در اختیار شرکت جهاد نصر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه واگذاری قطعی زمین غیرممکن است و دولت حق واگذاری را ندارد و بحث مسکونی در این منطقه اصلا مطرح نیست، افزود: جهاد نصر می‌تواند این اراضی را برای طرح‌های درآمدزادیی از جمله گردشگری، کشاورزی و ... به اجرا بگذارد.
موسوی رعایت کامل ضوابط مربوط به رودخانه در طرح‌ مدنظر شرکت سرمایه‌گذار تاکید کرد و ادامه داد: با این کار ضمن بازگشت سریعتر سرمایه، درآمدزایی و اشتغالی نیز در منطقه به وجود خواهد آمد.
Copyright © 2017. All right reserved