www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
چهارشنبه 18 تیر 1399
سه شنبه 4 تیر 1398 , 17:46
معاون عمرانی استاندار در نشست بررسی وضعیت کمبود آب در شهرهای استان عنوان کرد:
کرمان با مشکل تامین آب مواجه است/ کمبود بیش از هزار لیتر آب برای پوشش مناسب شهر کرمان
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با اشاره به اینکه کرمان با مشکل تامین آب مواجه است، عنوان کرد: به دلیل کاهش بارندگی‌ها و منابع آب زیرزمینی با مشکل جدی مواجه هستیم.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازیی به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی‌ موسوی امروز چهارم تیر ماه در نشست بررسی وضعیت کمبود آب در شهرهای استان عنوان کرد: استان کرمان طی سال‌های گذشته به دلیل کاهش بارندگی‌ها و منابع آب زیرزمینی با مشکل جدی در تامین آب مواجه شده است.
وی بیان داشت: آب و فاضلاب مسئولیت توزیع آب را به عهده دارد و در فصل گرما اقداماتی جهت کاهش میزان قطعی آب داشته است، اما امسال به دلیل گرمای زیاد و مصرف بالا و عدم تامین آب مورد نیاز مخازن اصلی در حال حاضر بعضی از نقاط شهر با قطعی آب مواجه‌ هستند و بعضی از نقاط فشار کم آب را دارند.
معاون عمرانی استاندار کرمان با اشاره به مراجعات و تماس‌های متعدد شهروندان در خصوص کمبود و قطعی آب در برخی از نقاط شهر کرمان گفت: مشکل اصلی شهر کرمان و استان در تامین آب است، اما از سویی با ممانعت در اجرای پروژه انتقال آب مواجه هستیم.
موسوی با بیان اینکه تامین آب به عهده آب منطقه‌ای است و باید برنامه آنها مشخصی برای رفع این مشکل داشته باشند، بیان کرد: در حال حاضر برای رفع مشکل فعلی کمبود آب در برخی نقاط شهر کرمان با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب و فرمانداری قرار است به صورت سیار پوشش آب داده شود.
وی همچنین به مشکل انشعاب‌های غیرمجاز و برداشت بی‌رویه آب اشاره داشت و با استناد به قانون تعیین تکلیف استفاده کنندگان غیرمجاز از تاسیسات و آیین نامه اجرایی آن خاطرنشان کرد: طبق این قانون با واگذاری موقت انشعاب، می‌توان از میزان مصرف بی‌رویه آب هم جلوگیری کرد.
موسوی اجرای پروژه‌های انتقال آب را راه حل طولانی مدت برای کمبود آب استان دانست و ادامه داد: پروژه خلیج فارس در دو بخش صنعت و آب شرب اجرا می‌شود که بخش صنعتی در حال انجام است و حدود 70 درصد پیشرفت دارد و بخش شرب نیز با هماهنگی صنایع باید دنبال شود.
معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: تونل انتقال آب کرمان را باید جلو ببریم، ضمن اینکه در مورد انتقال آب از خراسان دستور معاون رئیس جمهور بر صدور مجوز به فوریت است.
وی اظهار داشت: برای کمبود آب کرمان باید طرحی برای ذخیره‌سازی آب‌های روان داشته باشیم تا ضمن کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارت از روان‌آبها نیز بهترین استفاده صورت گیرد.
موسوی ابراز داشت: در خصوص خط انتقال 5 حلقه چاه دشت جوپاری (طرح اضطراری) با توجه به اینکه لوله کل مسیر در محل آماده است، با افزایش تعداد کارگاه‌ها از سوی آب منطقه‌ای، پروژه حداکثر طی یک ماه آینده به اتمام برسد.
طاهری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان به کمبود آب در شهرستان های کرمان، زرند و رفسنجان اشاره داشت و عنوان کرد: از مدت‌ها پیش عنوان کردیم که در زمینه تامین آب با بحران مواجه هستیم، اما موضوع اصلا جدی گرفته نشد.
وی ابراز داشت: با افزایش گرمای هوا، هزاران کلر به مصرف اضافه می‌شوند، این در حالی است که ما توان تولید یک هزار و 880 لیتر در ثانیه آب در کرمان داریم و با بیش از یک هزار لیتر در ثانیه کمبود آب مواجه هستیم.
طاهری با بیان اینکه 90 حلقه چاه در دشت حسین آباد، و قریه العرب و جوپار فعال هستند، افزود: تنها راهکار در شرایط اضطرار کنونی، راه اندازی و حفر و تجهیز 5 حلقه چاه در جوپار است که باید خط انتقال آن تکمیل شود که 150 لیتر بر ثانیه به کمک ما می‌آید.
وی مدیریت فشار آب در شبکه را عنوان کرد و ادامه داد: شهرک مطهری بیشترین مشکل در کمبود آب را دارد که یکی از دلایل آن وجود چند هزار واحد مسکن مهر و مصرف بالای آب در این منطقه است.
طاهری با بیان اینکه در شهرک صنعتی با انشعاب‌های غیرمجاز مواجه هستیم، بیان داشت: ما با کمبود یک سوم از نیاز مردم در زمان پیک مصرف مواجه‌ایم، سطح آب موجود در مخازن اصلی شهر پایین است و اگر فشار آب را بالا ببریم، طی دو ساعت به صفر خواهند رسید.
وی اضافه کرد: توزیع نامتوازن شهر مشکلات را بیشتر می‌کند، تمام شهر با کم آبی مواجه‌اند، اما نقاط با جمعیت بالا بیشتر درگیر هستند.
رضا اشک مدیرکل بازرسی استانداری کرمان نیز در این جلسه به هدایت یکسان آب در همه مناطق شهری و تعیین تکلیف انشعاب‌های غیرمجاز را مورد تاکید قرار داد.
سلاجقه معاون فرماندار کرمان نیز مراجعات متعدد شهروندان به فرمانداری در اعتراض به قطعی آب اشاره داشت و گفت: اطلاع‌رسانی کاملی به مردم در این زمینه باید صورت گیرد.
پایان/
Copyright © 2017. All right reserved