www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
چهارشنبه 18 تیر 1399
چهارشنبه 5 تیر 1398 , 23:14
دکتر فدائی در همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان تاکید کرد:
اشتغال زایی؛ از موضوعات مهم در صیانت و پیشگیری از اعتیاد
عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان، اشتغال زایی را از موضوعات مهم در صیانت و پیشگیری از اعتیاد برشمرد و گفت: در این راستا باید به موضوع آگاه سازی با مفهوم تغییر دانش، نگرش و رفتار توجه ویژه ای صورت گیرد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدائی در نشست همایش بزرگداشت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان افزود: لازم است که منابع لازم برای مقابله و پیشگیری از اعتیاد فراهم شود و با تحقیقات و پژوهش های مورد نیاز کارهای درست و موثر در این زمینه به نحوی انجام شود که برای جامعه قابل قبول باشد.
وی، اشتغال زایی را از موضوعات مهم در صیانت و پیشگیری از اعتیاد برشمرد و گفت: در این راستا باید به موضوع آگاه سازی با مفهوم تغییر دانش، نگرش و رفتار توجه ویژه ای صورت گیرد.
وی گفت: دامنه مشکل مواد مخدر در کشور، دامنه گسترده ای است و این گستردگی نشان دهنده آن است که باید تلاش های بیشتری داشته باشیم تا همه این خسارت ها جبران شود.
فدائی بر لزوم آگاه سازی برای پیشگیری از اعتیاد تاکید کرد و گفت: آگاه سازی به معنای تغییر دانش، نگرش و رفتار افراد در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد.
استاندار کرمان با تاکید بر این مطلب که مواد مخدر موضوعی جهانی است، گفت: این مشکل گریبانگیر بسیاری از کشورها از جمله کشور ماست و آمار ها نشان دهنده آن است که در کشور ما دو میلیون و 800 هزار نفر دچار مصرف مواد مخدر هستند.
فدائی با بیان این مطلب که سالانه 12 میلیارد دلار خسارت مالی ناشی از موضوع مواد مخدر به کشور وارد می شود، عنوان کرد: که نیمی از آن هزینه مصرف موادی است که معتادان آن را مصرف می کنند، 25 درصد هزینه هایی است که دولت صرف مبارزه می کند و 25 درصد نیز هزینه هایی است که از سوی مردم پرداخت می شود.
وی با تاکید بر اینکه خسارت های معنوی و اجتماعی ناشی از موضوع مواد مخدر قابل ذکر کردن نیست، گفت: یکی از دلایل درگیری ما با این بحث همجوار بودن ما با کشور افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است.
استاندار کرمان افزود: براساس گزارشات جهانی در سال 2009 حدود 81 درصد تولید تریاک خالص در افغانستان وارد کشور ما شده است.
فدائی به عوامل گرایش به مصرف مواد مخدر اشاره و بیان کرد: عوامل فردی و ویژگی های شخصی و روانشناختی افراد، عوامل اجتماعی، عوامل فرهنگی و ارزشی و عوامل اقتصادی و بیکاری از جمله این موارد است.
وی عنوان کرد: برای پیشگیری از اعتیاد باید عوامل زمینه ساز آن را بررسی کرده و تا قبل از آنکه افراد به سمت مصرف مواد مخدر بروند، این زمینه ها را از بین ببریم.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه اوضاع نابسامان خانواده، سخت گیری و یا آسانگیری در خانواده و دسترسی آسان به مواد مخدر از جمله عوامل فردی در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر است، گفت: در برخی موارد افراد تحت تاثیر آداب، رسوم و ایده های جامعه قرار می گیرند و تربیت فرد در خانواده و ارزش هایی که در خانواده مطرح می شود نقش مهمی در گرایش یا عدم گرایش افراد به اعتیاد دارد.
وی گفت: تحقیقات نشان داده افرادی که با معنویت و مراکز مذهبی در ارتباط بوده اند گرایش کمتری به مواد مخدر داشته اند و این موضع نشان دهنده آن است که باید در این حوزه تلاش بیشتری صورت گرفته و از ظرفیت روحانیون در این زمینه استفاده بیشتری شود.
لزوم مبارزه علمی با مواد مخدر
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان نیز در این مراسم گفت: علمی کردن مبارزه با مواد مخدر یکی از اقدامات در دست انجام است که در این زمینه از نتایج پایان نامه ها، پژوهش ها و .... استفاده می شود.
محمدرضا انارکی محمدی افزود: تعیین شعار "یاریگر هم باشیم" در سال جاری، نشان دهنده لزوم همکاری همه نهادها و مردم برای مبارزه با مواد مخدر است.
وی با بیان این مطلب که اعتیاد از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان اولین موضوع از آسیب های اجتماعی مطرح شده است، تاکید کرد: فرمان معظم له برای مبارزه بامواد مخدر مربوط به همه دستگاه ها است تا در این زمینه همکاری کنند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان با تاکید بر این مطلب که پیشگیری اولویت اصلی ستاد مبارزه بامواد مخدر است، تاکید کرد: هر چه در حوزه درمان و پیشگیری از اعتیاد تلاش کنیم، هنوز جای کار دارد زیرا در این حوزه مشکلات و معضلات زیادی وجود دارد.
وی گفت: ضربه زدن به بنیان های اقتصادی قاچاق مواد مخدر یکی از اولویت ها است زیرا اگر در این حوزه موفق شویم، قاچاقچیان را فلج کرده و امکان ادامه کار آنها را از بین می برد.
وی جمع آوری معتادان متجاهر را از دیگر اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر برشمرد و گفت: امیدواریم با تکمیل چرخه درمان، موضوعات صیانت، بازتوانی و اشتغال معتادان بهبود یافته دنبال شود.

*** لزوم توجه جدی به موضوع اعتبارات پیشگیری از اعتیاد
مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز گفت: پیشگیری از مهمترین موضوعات در امر مبارزه با مواد مخدر است و تاکید سیاستگذاران شوراهای مبارزه با مواد مخدر بیشتر بر روی مباحث پیشگیرانه است.
عباس صادق زاده بر بازنگری در سیاست های پیشگیرانه از اعتیاد تاکید کرد و ادامه داد: لازم است که در حوزه اعتبارات و امکانات به موضوع پیشگیری توجه جدی صورت گیرد تا اقدامات این حوزه با جدیت لازم دنبال شود.
وی خاطرنشان کرد: در بودجه سال 97 حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان به کمیته پیشگیری اختصاص یافته است و با توجه به افت هرساله این اعتبارات باید اتکای خود را به اعتبارات داخلی دستگاه ها و اختیارات آنها متمایل کنیم.
رئیس کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان افزود: دستگاه ها درموضوع پیشگیری از اعتیاد برنامه های خوبی را تدوین کرده اند و با استفاده از اعتبارات استانی در کنار اعتبارات ملی در حوزه مبارزه با مواد مخدر می تان بخش وسیعی از مشکلات را حل کرده و اثربخشی این اقدامات را در جامعه مشاهده کرد.
صادق زاده با اشاره به اینکه در سال گذشته در 167 محله طرح اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد برگزار شده است، تاکید کرد: 249 تیم تسهیل گری برای مبارزه با اعتیاد در استان کرمان تشکیل شده است و تشکیل این تیم ها برای انجام مداخلات به هنگام کار دشواری بود که به خوبی انجام شده است.
وی تصریح کرد: اجرای کارزار رسانه ای برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر با همکاری سازمان های غیر دولتی انجام شده که نقش خوبی را در آگاه سازی داشته است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان بیان کرد: طی سال گذشته دو هزار و 197 نفر از کارگران کارخانه ها مورد آموزش پیشگیری از اعتیاد و مهارت های اساسی زندگی قرار گرفته اند.

*** کشف 23 تن مواد مخدر در استان کرمان
جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: در سه ماه اول امسال بیش از 23 تن انواع مواد مخدر در این استان کشف شده است.
سرهنگ ناصر فرشید با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 93 تن انواع مواد مخدر در استان کرمان کشف شده است ادامه داد: در سال گذشته و سه ماه ابتدای امسال با افزایش کشف مواد مخدر صنعتی و روانگردان ها روبرو هستیم.

جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان تاکید کرد: خانواده ها باید در برابر آسیب های ناشی از اعتیاد به مواد مخدر سنتی و صنعتی، آگاهی لازم را داشته باشند تا بتوانند پیشگیری موثری دراین زمینه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه امروز مواد مخدر به عنوان یک زلزله خاموش و ابزاراهای جنگ نرم معاندین و مخالفان نظام در کشور وجود دارد، تاکید کرد: وقتی تولید مواد مخدر در کشورهای همجوار را می بینیم که رشد فزاینده ای نسبت به قبل از حضور کشورها متخاصم داشته، متوجه می شویم برای از بین بردن نسل جوان و آرامش جامعه برنامه ریزی کرده اند.
جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان با بیان اینکه تاکنون 574 شهید در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم نظام و انقلاب شده اند، تاکید کرد: در سال گذشته مجموعه انتظامی استان کرمان در زمینه مبارزه با مواد مخدر 7 شهید را تقدیم کرده است.
Copyright © 2017. All right reserved