www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
جمعه 20 تیر 1399
چهارشنبه 19 تیر 1398 , 15:57
مدیر عامل آبفای استان کرمان:
آب دهی چاه ها در استان کرمان کاهش یافته است
مدیر عامل آبفای کرمان با اشاره به اینکه آب این استان ۱۰۰ در صد وابسته به چاه است، گفت: امسال آب دهی چاه‌ها نسبت به سال گذشته کم‌تر شده است.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از مهر، محمد طاهری پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری در سالن کنفرانس شرکت آب و فاضلاب استان کرمان بیان داشت: بارندگی کمتر از ۲۵۰ میلی‌لیتر را طی دهه‌های اخیر در کشور شاهد بودیم.

وی افزود: میانگین بارندگی به جز امسال عموماً زیر ۲۵۰ میلی‌لیتر بوده که این میزان در استان ما امسال بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر بوده در حالی که در دهه گذشته کمتر از ۱۳۰ میلی متر بوده است.

مدیر عامل آب و فاضلاب استان کرمان گفت: بارندگی مسئله‌ای است که در آن سیاسی کاری وجود ندارد ضمن اینکه استان کرمان شرایط بارندگی خاصی دارد و کرمان در طول هزاران سال بر تارک ایران درخشیده و استانی کهن است.

وی تصریح کرد: بارندگی در شمال استان کرمان به تناسب کمتر از جاهای دیگر است ضمن اینکه سال قبل کمتر در ارتفاعات برف را شاهد بودیم تا ذخیره‌سازی آب را داشته باشیم.

طاهری گفت: در حوزه بخش کشاورزی آب را خوب مدیریت نکردیم و این را همه بزرگان قبول دارند در حالی که در دهه ۴۰ تا ۴۵ بسیاری از دشت‌های ما دشت‌های ممنوعه بوده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ما باید مطالبه گر باشیم مردم باید بخواهند و پیگیر باشند، گفت: در حق وزرات نیرو ظلم می‌شود روزی که چاه‌ها را می‌خواستند حفر کنند همه مشارکت داشتند اما امروز که به خاطر کم‌آبی و بحران آب اگر بخواهیم یک چاه را پر کنیم همه دستگاه‌ها مقاومت می‌کنند.

طاهری تاکید کرد: بر اساس آخرین آمار مصرف آب ۹۵ درصد مربوط به کشاورزی، یک درصد به صنعت و ۴ درصد هم صرف شرب می شود اگر ما بین ۰.۵ تا یک درصد آب را به چرخه شرب وارد کنیم مشکل کم‌آبی مرتفع خواهد شد.

آب استان کرمان ۱۰۰ در صد وابسته به چاه است

وی بیان داشت: ما در استانی زندگی می‌کنیم که ۳۶۵ حلقه چاه داریم که از این آمار ۹۰ حلقه اختصاصی شهر کرمان است لذا ما کمترین میزان برداشت از آب های جاری را در کشور داریم که در هیچکدام از شهر های دیگری نداریم که آب آن وابسته به چاه باشد آب استان کرمان صد در صد وابسته به چاه است.

طاهری گفت: دو سد بافت و سیرجان آب شهرها را تامین می‌کند در حالی که سد سیرجان تنها ۴۰ درصد نیاز شهر خود را تامین می‌کند و شهر بافت علاوه بر تامین آب مورد نیاز خود شهرهای بزنجان و رابر را نیز تامین می‌کند.

مدیر عامل آبفای استان کرمان یادآور شد: عمق چاه‌های حفاری بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر است و آبخوان و سفره‌ای که میلیون‌ها سال شکل گرفته آیا این ۱۰۰ میلیمتر بارندگی می‌تواند به عمق ۲۵۰ میلی‌متری نفوذ کند؟

کاهش آب دهی چاه ها در استان کرمان

وی افزود: آب دهی امسال چاه‌های ما نسبت به سال گذشته کم‌تر شده است و نیاز آبی شهر کرمان سه هزار لیتر در ثانیه است و این در حالیست که حداکثر آبی که می‌توانیم استحصال کنیم بین هزار و ۵۰ تا هزار و ۱۰۰ لیتر است یعنی یک سوم نیاز مردم را نداریم.

طاهری گفت: با رایزنی که با وزارت نیرو داشتیم دو راه‌حل پیشنهاد شد؛ اینکه یا باید آب را سهم‌بندی کنیم در رصد انجام شده و تجربه ثابت کردیم مصرف آب حدود ۲۰ درصد بالا می‌رود و دوم اینکه وقتی آب وارد شبکه‌ها می شود هوا می‌گیرد و بعد از وصل شدن آب به دلیل هواگرفتگی شکستگی لوله‌ها به شدت بالا می‌شود. همچنین تلاطمی که ایجاد می‌شود باعث گل‌آلود شدن آب می‌شود در نهایت به این نتیجه رسیدیم که فشار آب را کم کنیم.

مدیر عامل آبفای استان کرمان با اشاره به اینکه در کرمان، رفسنجان و زرند بحران اساسی داریم، افزود: رفسنجان را ساماندهی و مدیریت کردیم و زرند را با حفر چاه مدیریت کردیم.

وی ادامه داد: در کرمان از ساعت ۱۱ شب فشار شبکه را کاهش داده و آب را تا پنج صبح در مخازن ذخیره می‌کنیم و بعد ذخیره‌سازی متوقف می‌شود و تا ۸ صبح آب را رها می‌کنیم؛ سپس آب را تا ۱۱ ذخیره می‌کنیم بعد از ۱۱ صبح تا ۱۵ بعدازظهر رها می‌شود دوباره ۱۵ تا ۱۸ عصر ذخیره سازی می‌کنیم و بعد از آن تا ۱۱ شب پمپاژ می‌شود.

وی با بیان اینکه استان ما در اقلیم گرم و خشک قرار دارد، افزود: ما هر چه داریم در اختیار مردم قرار می‌دهیم روزانه بین دو تا سه پمپ که در مدار قرار دارند می‌سوزد.

طاهری گفت: ما شرمنده مردم هستیم که نمی‌توانیم نیازشان را برآورده کنیم خواهش می‌کنم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.Copyright © 2017. All right reserved