www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
پنجشنبه 9 آبان 1398 , 15:45
آغاز برداشت انار از سطح 920 هکتار باغات کرمان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان از برداشت انار از سطح 920 هکتار از باغات گلباف و چترود این شهرستان خبر داد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از فارس، احمد مسعودی اظهار داشت: برداشت انار از 920 هکتار باغات گباف و چترود آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود بیش از 9 هزار و 200 تن محصول برداشت و روانه بازار شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان ادامه داد: از این میزان 280هکتار آن در بخش چترود قرار دارد که 250هکتار آن بارور است و پیش‌بینی می‌شود 2هزار 500 تن انواع انار ملس، می‌خوش، کیوانی، شیرین بی‌هسته و دانه سفید از باغات این شهر برداشت و روانه بازار شود.

وی متوسط برداشت در هر هکتار را ۱۰ تن اعلام کرد و افزود: در طول برداشت یک هزار 700 نفر اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد.

مسعودی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط آب و هوایی 15درصد افزایش تولید نسبت به سال گذشته داریم، افزود: ۱۵ درصد انار تولیدی بخش چترود به صورت رب انار فرآوری می‌شود و بقیه محصول به صورت تازه‌خوری روانه بازار مصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نبودن صنایع فرآوری مناسب در شهرستان، سرمایه‌گذاری در این حوزه با توجه به کیفیت و کمیت محصول تولیدی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بسیار سودآور باشد و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمان برای راه اندازی فرآوری صنایع تبدیلی انار از سرمایه‌گذاران حمایت جدی می‌کند.

مهران حسن‌خانی مدیر جهاد کشاورزی چترود با اشاره به اهمیت مبارزه با آفت کرم گلوگاه تولید و محصول ارگانیک از کشاورزان منطقه خواست با هماهنگی کارشناسان این مرکز نسبت به جمع‌آوری میوه‌های آلوده و استفاده از دستگاه پرچم زدا و نصب تله‌های فرمونی و نوری در زمان مناسب اقدام نمایند.

وی بیان کرد: تنها هفت هکتار از باغات انار این منطقه زیر پوشش آبیاری نوین قرار گرفته است که کشاورزان منطقه می‌توانند برای اجرای آبیاری نوین از کمک بلاعوض ۱۳۰میلیون ریالی در هر هکتار بهره‌مند شوند .

مدیر جهاد کشاورزی چترود گفت: در حال حاضر در حدود 200 کارگاه رب‌انار در بخش چترود به روش کاملاً سنتی تهیه می‌شود و طرفداران بسیار زیادی دارد و همه‌ساله برای خرید محصول تولید شده از تمام نقاط استان در این منطقه حضور پیدا می‌کنند.

کم‌شدن آفت انار با استفاده از توصیه‌های کارشناسان جهاد

محمدرضا امینایی یکی از باغداران چترود که سه هکتار باغ انار دارد، عنوان کرد: در سال‌های گذشته به عنوان کشاورز نمونه انتخاب شدم که در هر هکتار ۶۰ تن انار برداشت کردم که بخشی از محصول تولیدی را روانه بازار می‌کنم و بخش دیگری هم در کارگاه سنتی به صورت کاملا بهداشتی به صورت رب و آب انار تولید و به بازار عرضه می‌کنم.

محمود رمضانی یکی دیگر از کشاورزان منطقه هوتک بیان کرد: با کمک کارشناسان باغ اناری خود را به سیستم آبیاری نوین مجهز کردم و تولید خوبی هم داشته‌ام، با رعایت توصیه کارشناسان جهاد در مبارزه با آفت انار خوشبختانه امسال محصول انار کمترین آفت را داشته است .

Copyright © 2017. All right reserved