www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
چهارشنبه 18 تیر 1399
پنجشنبه 9 آبان 1398 , 18:10
وزیر صنعت، معدن و تجارت:
واردات کالاهای مصرفی ۳۱ درصد کاهش یافت
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات کالاهای مصرفی به کشور سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن ۳۱ درصد کاهش یافت.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از ایرنا،رضا رحمانی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران زنجانی یکی از مهمترین برنامه های این وزارتخانه را توجه به ساخت داخل بیان کرد و افزود: توجه جدی به تولید داخل اقلامی که از خارج وارد می شود از رویکردهای این وزارتخانه در سال جاری است.

وی یادآور شد: بر همین اساس رشته های مختلف صنعت احصا شده و بنا بر این است که ۱۰ میلیارد دلار واردات کالا در برنامه های تعریف شده ای تا سال ۱۴۰۰ به ساخت داخلی تبدیل شود.

رحمانی اظهار داشت:در این برنامه ۲ هزار واحد تولیدی راکد که مشکل بازاریابی ندارند فعال شده و به چرخه تولید بازخواهند گشت.

وی با بیان اینکه بخشی از ظرفیت های این بخش به دلیل عدم تامین نقدینگی خالی است، تصریح کرد: با فعال شدن این ظرفیت ها تولید ملی، اشتغال و شیفت کاری کارخانه ها افزایش می یابد که این به معنی تثبیت شغل موجود و اشتغال جدید است و در زمان جنگ اقتصادی که دشمن انتظار داشت کارخانه های ما تعطیل و موج بیکاری ایجاد شود، فتح و پیروزی محسوب می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت الزام رشد و توسعه صنعت و رقابت با دنیا را قرار گرفتن در مسیر دانش خواند و گفت: امسال یکی از محورهای این وزارتخانه اتکا به دانش و شرکت های دانش بنیان است.

رحمانی افزود: امسال با دانشگاه ها روابط خوبی ایجاد و فراخوان داده شد و از رهگذر ارتباط با شرکت های دانش بنیان بسیاری از اقلام حتی اقلام حیاتی که وابستگی داشتیم تامین شد و هم اکنون به سمت بی نیازی از واردات پیش می رویم.
وی با بیان اینکه یکی از صنایعی که بیشتر نیاز به اصلاحات دارد صنعت خودرو است که در طول زمان به مشکلاتی خورده است، تاکید کرد: برای ورود شرکت های دانش بنیان به صنعت خودرو نیز برنامه اصلاحی پیش بینی شده است.

رحمانی گفت: بیش از ۱۰ محور اساسی برای خودرو ساز و قطعه ساز تدوین شده که شاه بیت آن این است که قطعه ساز ما باید به قطعه ساز جهانی وصل شود حتی همکاری هایی را با برخی شرکتها و موسسات بین المللی آغاز کردیم و کارهای جدیدی شروع شده است و این توان در کشور وجود دارد.
وی تصریح کرد: در صنعت خودرو باید سراغ محصولات جدید برویم، برخی محصولات قدیمی باید از خط تولید خارج شود و این مسیر با توجه به توانمندی های داخل باید ادامه یابد.Copyright © 2017. All right reserved