www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
جمعه 13 تیر 1399
پنجشنبه 5 دی 1398 , 10:36
اولین دستگاه شتاب نگار نسل جدید صنایع کشور در سرچشمه رونمایی شد
با حضور رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی نخستین دستگاه شتاب‌ نگار نسل جدید صنایع کشور در مجتمع مس سرچشمه رونمایی شد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از ایرنا، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی عصر جهارشنبه در این آئین‌ رونمایی گفت : در چند دهه اخیر زلزله های بزرگی در گلبافت، زرند و بم در استان کرمان اتفاق افتاد که با وجود گسل ها در این استان، زمین شناسان احتمال وقوع زلزله در این منطقه را می‌دهند.
محمد شکرچی زاده ادامه داد: با پیشرفت علم و دانش، این امکان را به ما می دهد که بروز خسارات ناشی از زلزله را به حداقل برسانیم.
شکرچی زاده با اشاره به زلزله ۷.۲ ریشتر در کالیفرنیا که در خرداد امسال رخ داد و یک کشته و ۲۴ زخمی به جای گذاشت اظهار کرد: حرکت زمین منجر به بروز زلزله می شود لذا می توان این حرکت را تحت رصد داشته باشیم.
وی تصریح کرد: ۱۲۰ لرزه نگار در کشور داریم که شدت لرزه زمین و میزان خروج انرژی از زمین را تعیین‌ می کنند ، همچنین یکهزار و ۳۰۰ دستگاه شتاب نگار در کشور وجود دارد که سرعت زلزله را مشخص می کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در احداث ساختمان ها به ویژه در صنایع نیاز به شتاب نگار داریم بیان کرد: اگر تصویر واقع گرایانه‌ از زلزله داشته باشیم می توان پیش‌ بینی کرد که بر اساس‌ چه نیرویی مقاوم سازی کرد لذا اهمیت شتاب نگاری را در مقاوم سازی باید مورد توجه قرار داد.
وی گفت: در آبان ماه سال ۹۶ زلزله ای که با ۷.۳ ریشتر در کرمانشاه اتفاق‌ افتاد شتاب‌ های متفاوت ایجاد کرد که بیشترین شتاب ها در سرپل‌ ذهاب بود پس دستگاه های لرزه نگار و شتاب نگار را می توان در مناطقی که تحرک زمین بیشتر است قرار داد و نصب کرد و با مقاوم سازی و هزینه های بهینه سازی جلوی خسارات را گرفت.
شکرچی زاده با اشاره به فواید دستگاه شتاب نگار افزود: اگر اتفاق و زلزله ای رخ دهد مدیریت بحران می تواند در ساعات اولیه بعد از زلزله که به ساعات طلایی نام دارد به انجام اقدامات امداد و نجات بپردازد که این سیستم ها در اینجا مفید هستند.
وی افزود: می توان سیستم های دیگری را پیش بینی کرد تا برای خارج کردن شبکه های اصلی گاز و غیره در زمان زلزله در اوایل حادثه اقدام کرد.
شکرچی زاده با اشاره به وجود ۶۷ دستگاه شتاب نگار در استان کرمان بیان کرد: امروز ۳ دستگاه نسل جدید شتاب نگار در مجتمع مس سرچشمه، شهر رفسنجان و شهر کشکوئیه از توابع رفسنجان رونمایی شد که تا پایان سال آینده ۳۰ دستگاه دیگر به این سیستم‌ ها اضافه می شود.
وی در مورد فرونشست گسل ها هم گفت: دشت رفسنجان جزو اولین دشت هایی است که از دهه ۵۰ با فرونشست زمین مواجه است که به مرور زمان با عدم مدیریت صحیح منابع آبی و برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی این اتفاق افتاده است لذا این فرونشست را می توان به زلزله آرام نام برد.
شکرچی زاده ادامه داد: این زلزله آرام در آینده می تواند به زیرساخت ها و شریان های حیاتی از جمله جاده ها، راه آهن و منازل مسکونی خسارت وارد سازد بنابراین مطالبه گری فرونشست و بحث تعیین پهنه های گسل شهرستان رفسنجان با همکاری و حمایت های استان انجام شود تا از ساخت و ساز غیرمجاز در جاهای خطرناک جلوگیری شود.
مدیر شبکه ملی شتاب نگاری کشور هم در این آیین با اشاره به اینکه استان کرمان یکی از لرزه‌ خیزترین استان‌ های کشور است گفت: استان کرمان از نظر لرزه خیزی برای ما اهمیت دارد.
اسماعیل فرزانگان بیان کرد: خوشحالیم‌ که نخستین دستگاه شتاب نگار در اولین مجموعه صنعتی کشور در مجتمع‌ مس سرچشمه راه اندازی و نصب شد و صنایع دیگر استان از جمله گل گهر سیرجان و غیره هم به این سیستم‌ مجهز می شوند که مسلما نصب این دستگاه ها نقش مهمی در بهبود عملکرد لرزه ای سازه ها خواهد داشت.
وی تصریح کرد: استان کرمان دارای صنایع زیادی است و در برخی جاهای‌ این استان از جمله کوهبنان، سبزه وار و دیگر مناطق ده ها گسل کوچک و بزرگ وجود دارد که بیش از ۶ ریشتر شدت لرزه ای دارند.
مجید فصیحی هرندی فرماندار رفسنجان هم در این آئین بیان کرد: رفسنجان بین دو گسل انار و داوران قرار دارد و اخیرا هم زلزله هایی داشتیم‌ اما خوشبختانه منجر به آسیب های جدی نشدند.
وی افزود: در رفسنجان دستگاه شتاب نگار نسل قدیم داریم که می توان به عنوان آثار موزه ای از آن استفاده کرد.
فصیحی هرندی خاطرنشان کرد: زمین ها در رفسنجان به دلیل برداشت بی رویه آب های زیرزمینی، فرونشست کرده که تقاضا داریم برای این مهم راه حلی گرفته شود.
معاون مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان هم گفت: ۵۰۰ دستگاه شتاب نگار نسل جدید در کشور در حال نصب است.
مهدی جاودانی افزود: با نصب این دستگاه، آئین و مقررات ساخت و ساز ساختمان‌ ها ارتقا می یابد.
وی ادامه داد: در مجتمع مس سرچشمه با نصب این دستگاه می توان مقاوم سازی تجهیزات، سازه های ساختمانی و غیره را انجام داد که موثر است.
جاودانی تصریح کرد: این مقاوم سازی ها در راستای جلوگیری از حوادث احتمالی در بروز رویدادها طبیعی و انفجارها در مجتمع مس سرچشمه مفید و موثر خواهد بود.
عصر امروز پهارشنبه ۳ دستگاه نسل جدید شتاب نگار در مجتمع مس سرچشمه، رفسنجان و کشکوئیه با اعتبار مجموع ۹ میلیارد ریال از محل مجتمع مس سرچشمه نصب و راه اندازی شد.

Copyright © 2017. All right reserved