www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
پنجشنبه 8 خرداد 1399
دوشنبه 28 بهمن 1398 , 22:55
سومین کانون ریزگردها فراموش شد
خورشید از شرق کرمان طلوع نمی‌کند / ۲۰۰ روز زیر بارش خاک
مردم شرق کرمان پس از بیش از ۱۰ روز طوفان شن حالا با ریزگردها درگیر شده‌اند میزان آلودگی هوا در برخی از شهرهای به ۱۰۰ برابر حد استاندارد رسیده است.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل ازمهر، وعده‌های مسئولان برای رفع مشکل ریزگردها در شرق استان کرمان طی سال‌های اخیر مکرر تکرار شده و آنقدر این مساله عادی شده که حالا دیگر کسی به دنبال وعده هم نیست، مسئولان محلی نیز در گفتگو با مهر دائماً درخواست‌های خود از مسئولان رده بالاتر را تکرار می‌کنند.

این در حالیست که از استان کرمان به عنوان سومین کانون گرد و غبار کشور یاد می‌شود و علیرغم بارندگی‌های ابتدایی سال آبی جاری این روزها بارش‌ها در استان متوقف و در مقابل طوفان مکرر شن و ریزگردهای جای آن را گرفته است.

در حالی روز گذشته آلودگی ریزگردها فقط فهرج و ریگان را فراگرفته بود و دید افقی به شدت کاهش یافته و حتی راه‌های ترانزیتی برای ساعاتی بسته شد که امروز آلودگی تشدید شده و به شهرستان‌های نرماشیر، بم و کرمان نیز رسیده است.هوای ریگان و بم برای همه گروه‌های سنی ناسالم است

شاخص کیفیت هوا در ریگان عدد ۱۵۴ را نشان می‌دهد. در بم هم شاخص کیفیت هوا به ۱۶۱ رسیده است. این اعداد تا ساعت ۱۲ امروز اعلام شده است.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی پاک (۱ تا ۵۰)، سالم یا قابل قبول (۵۰ تا ۱۰۰)، ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۰ تا ۱۵۰)، ناسالم برای همه گروه‌ها (۱۵۰ تا ۲۰۰)، بسیار ناسالم (۲۰۰ تا ۳۰۰) و خطرناک (۳۰۰ تا ۵۰۰) تقسیم‌بندی می‌شود.

بدین ترتیب وضعیت هوا در ریگان و بم ناسالم برای همه گروه‌هاست. در این شرایط افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری ورزند. افراد دیگر باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

عامل آلایندگی هوای ریگان و بم ذرات PM2.5 اعلام شده. PM2.5 نشان دهنده میزان معلق بودن ذراتی در هوا هستند که اندازه آن‌ها کمتر از ۲.۵ میکرومتر یا میکرون است و پایدار هستند که می‌توانند وارد ریه افراد شوند.

کرمان غبار خیزترین استان کشور است اما بودجه مقابله با گرد و غبار این استان یک سوم بودجه استان سیستان و بلوچستان است

کرمان غبار خیزترین استان کشور است اما بودجه مقابله با گرد و غبار این استان یک سوم بودجه استان سیستان و بلوچستان است.

در این شرایط زندگی مردم ریگان به کلی تحت تأثیر قرار گرفته است. با محمد مسلم پور یکی از ساکنان ریگان به گفتگو نشستیم، وی می‌گوید: از ابتدای هفته قبل در حالی که در سایر مناطق کشور باران و برف می‌بارید؛ در شرق استان کرمان طوفان شدید شن شروع شد و شدت طوفان تا ۹۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید.

طوفان فروکش و ریزگردها هجوم آورند

طی سه روز گذشته بعد از فروکش کردن طوفان شن شاهد بروز ریزگردها هستیم به طوری که حتی نمی‌توان در فضای باز نفس کشید.

وی افزود: از ابتدای صبح امروز از آسمان خاک می بارد و همه جای شهر مملو از گرد و غبار شده و بدون ماسک نمی‌توان نفس کشید.

از ابتدای صبح امروز از آسمان خاک می بارد و همه جای شهر مملو از گرد و غبار شده و بدون ماسک نمی‌توان نفس کشید

این شهروند ریگانی می‌گوید: در طول سال تقریباً هر هفته مشکل ریزگردها یا طوفان شن وجود دارد اما کسی برای حل این مشکل کاری نمی‌کند و اکثر مردم به خصوص بچه‌ها دچار بیماری تنفسی و سرفه‌های مزمن شده‌اند.

وی گفت: طی سال‌های گذشته این وضعیت تقریباً فقط در ماه‌های ابتدای هر سال و همزمان با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان ایجاد می‌شد و شامل طوفان شن بود خبری از ریزگردها نبود.

مریم ابراهیمی زن ریگانی نیز می‌گوید: حیاط خانه‌ها مملو از شن شده و ریزگردها حتی به درون خانه‌ها را هم آمده‌اند.

سکوت مسئولان در مقابل ریزگردهای شرق کرمان

وی گفت: مردم محروم ریگان سالهاست با این مشکل دست به گریبان هستند و علیرغم بارها درخواست از مسئولان هنوز نه مسئولان استان کاری کرده‌اند و نه در سطح ملی اتفاقی افتاده است.وی ادامه داد: شدت آلودگی به حدی است که از روز گذشته حتی چشم هامان هم دچار سوزش شده است و نمی تونیم از خانه‌ها خارج شویم.

در کنار ریگان و فهرج از روز گذشته شهر بم هم با این مشکل مواجه شده و در شهر کرمان نیز آلودگی هوا در حال افزایش است.

۲۰۰ روز آلوده در شرق کرمان طی یک سال

امید خارزمی، فعال محیط زیست در گفتگو با مهر می‌گوید: تنها راه مقابله با ریزگردها در ریگان توسعه درختهای اطراف ریگان و کشت کهور و گز در کانون‌های شنی است اما خشکسالی موجب شده این درختان تخریب شوند.

تنها راه مقابله با ریزگردها در ریگان توسعه درختهای اطراف ریگان و کشت کهور و گز در کانون‌های شنی است

وی افزود: متأسفانه آتش سوزی و بهره برداری از چوب این درختان که گاه توسط افراد سود جو انجام می‌شود نیز به این درختان صدمه زده است.

وی بیان کرد: خشکسالی موجب شده کانون‌های محلی ریزگردها در شرق کرمان افزایش یابد و کاهش رطوبت سبب شده وضعیت بدتر شود.

خارزمی به تغییرات اقلیمی اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر شاهد گرم‌تر شدن دمای هوا و افزایش بادهای ۱۲۰ روزه هستیم و یکی از دلایل افزایش ریزگردها همین مساله است.

وی ادامه داد: تقریباً هر سال ۲۰۰ روز مردم ریگان شاهد بروز ریزگردها و طوفان شن هستند و نباید فراموش کرد که در کنار تغییرات اقلیمی احداث سد در بالا دست یکی دیگر از دلایل کاهش رطوبت در پایین دست سد نساء است.

نباید فراموش کرد که در کنار تغییرات اقلیمی احداث سد در بالا دست یکی دیگر از دلایل کاهش رطوبت در پایین دست سد نساء است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: این روزها شاهد افزایش ریزگردها و کاهش دید افقی به خصوص در شرق استان کرمان هستیم.

مرجان شاکری گفت: بعد از طوفان شن پدیده ریزگردها در ریگان و فهرج تشدید شده و میزان آلودگی هوا رو به افزایش است.

وی تصریح کرد: خشکسالی و از نابودی رودخانه‌ها موجب شده بستر آنها به یکی از کانون‌های جدی ریزگردها تبدیل شوند و با وزش باد شاهد بروز ریزگردها باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: در سال جاری ۷۲ میلیارد تومان برای مبارزه با ریزگردها اختصاص یافته اما برای کنترل ریزگردها در جنوب و شرق استان کرمان نیاز به حمایت در سطح ملی داریم.
Copyright © 2017. All right reserved