www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
جمعه 13 تیر 1399
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 , 14:49
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان تشریح کرد؛
نحوه سرمایه گذاری در صندوق واسطه گری مالی و تعیین تکلیف سهام عدالت
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان با اشاره به آزادسازی سهام عدالت گفت: : با شرایطی که در بورس اتفاق افتاده، توصیه این است مردم سهام خود را نگه دارد و نفروشند؛ قطعا با ارزش افزوده در ماه های آینده مواجه خواهند شد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از ایسنا "حمید شیخ اسدی" امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت تصمیم گرفت در شرایط اقتصادی کنونی بخشی از سهام خود در شرکت ها، بانک ها و بیمه ها را با هدف مردمی کردن اقتصاد از طریق بازار سرمایه عرضه کند.

وی افزود: یکی از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) صندوق واسطه گری مالی یکم و از فرصت های سرمایه گذاری مطلوب است.

شیخ اسدی تصریح کرد: این صندوق برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در بورس داشته و وقت کافی ندارند خوب است و امکان سودهی بالاتر از سود بانکی را داشته و صندوق مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که سرمایه گذاران در سود و زیان صندوق شریک می شوند.

مدیرکل اقتصادی و دارایی استان کرمان بیان کرد: ۱۹۲ صندوق سرمایه گذاری در حال حاضر در ایران فعال هستند و صندوق واسطه گری مالی یکم یک نوع از این صندوق هاست و از دارائی های متنوعی تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز مانند سهام بازار معامله می شود.

وی افزود: دولت سهام خود را در سه بانک ملت، تجارت، صادرات و بیمه های البرز و اتکائی به فروش گذاشته و محدودیت هایی ایجاد کرده تا اشخاص حقوقی دارای توان مالی و افراد دارای تمکن این سهام را به صورت انبوه و یکجا خرید نکنند.

شیخ اسدی اظهار کرد: هر فرد حقیقی بیش از ۲ میلیون تومان نمی تواند سهام بخرد و مبلغ هر سهم از ۱۰ هزار تومان است و ۲۰۰ سهم می شود خرید.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان با اشاره به مزایای صندوق واسطه گری مالی یکم گفت: معاملات معاف از مالیات، افزایش نقدشوندگی در عملیات بازارگردانی، تخصیص بهینه دارئی ها با زمان اندک، سادگی، سهولت وسرعت در معامله و خرید و فروش آنلاین واحدهای صندوق از جمله این مزایا است.

وی افزود: ارزش سهام عرضه شده توسط دولت ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده و صندوق واسطه گری مالی ۲۰ درصد تخفیف به خریداران می دهد و از ۱۴ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشتماه جاری عرضه سهام ادامه دارد و هر نفر می تواند به مبلغ ۲ میلیون تومان خرید بکند.

شیخ اسدی اظهار کرد: واگذاری اولیه سهام با ساز و کار پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی است و محدودیت سنی ندارد و صرفا پذیره نویسی برای اشخاص حقیقی است که بانک های مختلف پذیره نویسی را انجام می دهند و روزهای پایانی فعالیت صندوق است.

وی افزود: با عرضه سهام صورت گرفته، فرهنگ مشارکت مردم در بازار سرمایه را تجربه خواهیم کرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: سهام عدالت از سال ۸۵ با هدف توزیع عادلانه ثروت دولت و کاهش فقر عرضه شد اما تاکنون حبس بود و ابتدای اردیبهشت ماه امسال سهام عدالت آزاد شده و در بورس قرار گرفته و در اختیار مالکان سهام قرار می گیرد.

وی افزود: یکی از اتفاقات مهمی که بعد از ۱۲ سال درباره سهام عدالت می افتد، قدرت مانور است و مالکان اگر به سامانه سهام عدالت مراجعه کنند، می توانند از وضعیت سهام مطلع شوند.

شیخ اسدی تصریح کرد: نحوه اعمال مالکیت بر سهام عدالت به دو روش مستقیم و غیرمستقیم پیش بینی شده که مالکان اگر مایل باشند مدیریت سهام در اختیار خودشان باشند، روش مستقیم را انتخاب می کنند.

وی بیان کرد: با شرایطی که در بورس اتفاق افتاده، توصیه این است مردم سهام خود را نگه دارد و نفروشند؛ قطعا با ارزش افزوده در ماه های آینده مواجه خواهند شد. ضمن اینکه با انتخاب روش غیرمستقیم، سهام در شرکت های سرمایه پذیر قرار گرفته و مدیریت به شرکت ها واگذار می شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمان بیان کرد: سود سهام عدالت در سال ۹۶ مبلغ ۱۵۰ هزار، سال ۹۷ مبلغ ۱۷۵ و سال ۹۸ مبلغ ۲۰۵ هزار تومان بوده که در مجموع ۵۳۲ هزار تومان سود سهام است و کسانی که سود یک میلیون تومانی دارند، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هستند که از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شده اند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت در کشور شماره شبا را در سامانه درج نکرده اند و باید شماره شبا را ثبت کنند تا سود سهام به حساب آنها واریز شود.

شیخ اسدی تصریح کرد: ثبت نام سهام عدالت از ۱۰ اردیبهشت آغاز شده و تا ۸ خردادماه ادامه دارد و مالکانی که اقدام به تعیین تکلیف سهام نکنند، سیستم خودبه خود آنها را جزو روش غیرمستقیم محسوب نموده و مشکلی ایجاد نمی شود.

وی بیان کرد: آن دسه از سهامداران که فوت شده اند، وراث با گواهی فوت و انحصار وراثت می توانند پیگیر شوند.

مدیرکل اقتصادی و دارایی استان کرمان با بیان اینکه نقل و انتقال سهام عدالت در حال حاضر ممنوع است، گفت: سرپرست خانوار می تواند برای خود و اعضای تحت تکفلش برای تعیین تکلیف سهام اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه برای کسانی که جا مانده اند، فعلا کاری نمی توان انجام داد، افزود: ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار نفر مشمولان سهام عدالت در استان کرمان هستند. بعد از اتمام ثبت نام می توانیم آنالیز آمار را ارائه کنیم.
Copyright © 2017. All right reserved