www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
یکشنبه 11 خرداد 1399
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 , 21:08
رئیس کل دادگستری کرمان:
۶ هزار کرمانی در سامانه سجام ثبت‌نام کردند
رئیس کل دادگستری استان کرمان از ثبت نام شش هزار کرمانی در سامانه سجام خبر داد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از مهر، یدالله موحد پیش از ظهر سه‌شنبه در شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمان بیان داشت: شورای پیشگیری از جرم دادگستری استان کرمان در سنوات گذشته خوش درخشیده و برنامه‌های خوبی داشته است که امیدواریم این جایگاه ارتقا پیدا کند.

وی افزود: جرم و پدیده مجرمانه همزاد با جامعه بشری است با تولد جامعه بشری جرم هم متولد شد، به دلیل اینکه این پدیده امنیت جامعه را به خطر می‌اندازد جوامع اجتماعی همواره در تلاش هستند نسبت به جرم واکنش داشته باشند زیرا با کاهش نرخ جرم امنیت در جامعه بالا می‌رود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی دهه‌های گذشته ذهن بشر در مقابله با جرم به طور سنتی به سوی مجازات و ابزار کیفری می‌رفته تا موجب تنبیه مجرم شود که از این طریق از تکرار جرم جلوگیری شود اما تحقیقات جرم شناسی صاحب‌نظران را به این نتیجه رسانده که ساز و کارهای کیفری به تنهایی در مقابله با جرم کافی نیستند بلکه خودشان بستر جرم را فراهم می‌آوردند.

موحد تصریح کرد: باید پیشگیری از وقوع جرم جدی گرفته شود تا فرصت ارتکاب جرم از بین برود ضمن اینکه همه به این موضوع واقفیم که پیشگیری بهتر از درمان است.

وی یادآور شد: تنها مسئولیت پیشگیری از جرم بر عهده قوه قضائیه نیست و این بحث فرا قوه‌ای و فرا حاکمیتی است و برای به سرانجام رساندن و پیشگیری از جرم باید همه قوا همکاری داشته باشند و گذشته از آن باید به جنبش‌های مدنی متوسل شد.

موحد گفت: امروز دنیا و در کشور ما اولویت با پیشگیری از جرم است ضمن اینکه بر طبق برآورد بالغ از ۱۸ میلیون تومان در سال برای مجرمان در زندان هزینه می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: قوه قضائیه در سال‌های اخیر گام‌های خوبی در جهت پیشگیری از وقوع جرم برداشته و برای تحقق آن مشارکت نهادهای مدنی قانون پیشگیری از جرم در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

وی ابراز داشت: در راستای جلب مشارکت‌های عمومی و نهادهای حاکمیتی قوه قضائیه برنامه‌هایی پیش‌بینی کرده که یکی از آنها سامانه سجام است یعنی هر شهروند ایرانی یک دیده‌بان پیشگیری از جرم است و تا به حال بالغ بر شش هزار نفر در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.
Copyright © 2017. All right reserved