www.KermaneMajazi.com
صفحه نخست درباره ما تماس با ما
یکشنبه 11 خرداد 1399
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 , 21:24
رئیس شرکت سرمایه گذاری استان تهران:
سهام عدالت در روش غیر مستقیم زودتر معاملاتی می‌شود
رئیس شرکت سرمایه گذاری تهران با بیان اینکه آزادسازی غیر مستقیم سهام عدالت زودتر معاملاتی می‌شود، گفت: در روش آزاد سازی مستقیم حداقل تا ۳۰ مهر امکان معامله سهام وجود ندارد.
 به گزارش بخش اطلاع رسانی کرمان مجازی به نقل از مهر محمد رضا جودکی عضو کمیته آزاد سازی سهام عدالت و رئیس شرکت سرمایه گذاری استان تهران در نشست کانون شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه چه زمانی شرکت‌های سرمایه گذاری مستقیم وارد بورس می‌شوند و برای مردم به نوعی روش غیر مستقیم نسیه است چرا که زمان به بورس آمدن آن مشخص نیست؛ گفت: بر اساس اخبار غیررسمی معاملاتی شدن سهام به روش مستقیم بعد از معاملاتی شدن سهام به روش غیر مستقیم است و من به شما اطمینان می‌دهم که تا ۳۰ مهر هم امکان معاملاتی شدن روش مستقیم فراهم نخواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرگزاری مهر مبنی اینکه با توجه به مشاهده شدن انتخاب‌های رانتی در سهمیه هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری در گذشته، آیا با ورود این شرکت‌ها به بورس، اهلیت نمایندگان این شرکت‌ها در هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه پذیر توسط بورس تأیید خواهد شد ی دخیر عنوان کرد: با تصویب نامه هیئت وزیرا در دولت دهم که دولت یازدهم نیز آن‌را تصویب کرد و ادامه داد، مدیریت شرکت‌های سرمایه پذیر با شزکت‌های مادر تخصصی بوده و ما به عنوان شرکت‌های سرمایه گذاری استانی عملاً در مدیریت شرکت‌ها به جز بخشس محدود، نقشی نداشتیم. همان سهم محدود هم کارآمدتر بوده است

جودکی ادامه داد: بعد از ورود به بورس به اندازه سهم شرکت در مدیریت دخیل خواهیم بود و اهلیت کرسی هیئت مدیره نیز توسط بورس تأیید خواهد شد.

در ادامه این‌نسشت، محمد خزایی سرپرست و عضو هیئت مدیره کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت گفت: همانطور که استحضار دارید، سهام عدالت با فرمان ۸ بندی رهبری در سال ۸۵ استارت خورد در اردیبهشت ۹۹ نیز رهبری فرمان سه بندی را صادر کردند که در جلسه امروز قصد داریم آن‌را با نگاه جدیدی تجزیه و تحلیل کنیم که آیا نهادهای ذی ربط به فرمان هشت بندی رهبری توجه کرده‌اند یا خیر. امروزه متأسفانه شاهد هستیم برخی افراد با اطلاع رسانی نادرست دنبال گمراه کردن افراد هستند. اما ما در برابر سهام داران مسئول هستیم و نگاه برخی به دهان‌ما هست که چه کاری انجام دهند و اعتمادشان به ما به عنوان بخش متولی بیشتر از جاهای دیگر است.

وی ادامه داد: ۱۲ تیرماه ۸۵ رهبری طی ابلاغیه‌ای که در ۸ بند صادر کردند دستور دادند که تا ۵۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی واگذار شود اما بعد از گذشت حدود ۱۴ سال از آن مجوز ۸ بندی رهبری، اتفاق‌های متنوعی افتاد و منجر به ابلاغیه سه بندی جدیدی برای مجوز ۸ بندی قبلی شد که متأسفانه بخش قابل توجه این مجوز هشت بندی اجرا نشده است.

محمدرضا جودکی اظهار داشت: ما یک سابقه ۴۰ ساله در مشارکت مردم در کارهای قابل اتکا برای مردم داشتیم مثل بسیج مردمی در دفاع مقدس یا ورود بسیج برای از بین بردن فلج اطفال اما چرا این بسیج مردمی را در اقتصاد نداشته باشیم؟ رهبری در مجوز ۸ بندی عملاً گفتند شرکت‌های تعاونی نقش بسیج‌ها را در آن استان‌ها را اجرا کنند. مشارکت مردم عملاً خودش را در تعاونی‌ها نشان‌می‌دهد و ما نباید پایه‌ها را تضعیف کنیم.

وی ادامه داد: رهبری اعلام کردند که قیمت سهام در بورس تعیین‌گردد در حالی که مشکل ما الان شرکت‌های غیر بورسی است. از سال اول واگذاری سهام عدالت نیز این سهام باید سالیانه به میزان پرداخت اقساط سهام عدالت آزاد می‌شد و معامله می‌شد اما آن روز انجام نشد.

جودکی افزود: در ابلاغیه رهبری آمده است، سهام عدالت نباید موجب تصدی گری دولت در شرکت‌های سرمایه پذیر باشد اما طی مصوبه‌ای در دولت دهم، شرکت‌های مادرتخصصی را تا آزاد سازی مسئول مدیریت شرکت‌های سرمایه پذیر کردند در دولت آقای روحانی هم این موضوع از معدود موضوعاتی بود که از دولت قبل ادامه یافت! بنابراین این ۸ بند اجرایی نشد.

وی ادامه داد: بر اساس ابلاغیه سه بندی رهبری تنها مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام باید توسط شورای عالی بورس مصوب و تدوین شود اما در روزهای آینده معلوم می‌شود که چه مواردی را تصویب نموده است.

جودکی گفت: بنده این دسته بندی مستقیم و غیر مستقیم را قبول ندارم و این بیان، بیانی انحرافی است بلکه باید گفته شود سهام خرد و سهام واحد یا تجمیعی به دلیل اینکه شمایی ک در سامانه نرفتید سهام دار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی هستید و یک پرتفو از سهام شرکت‌های سرمایه گذاری استانی دارید در روش مستقیم شخص دخل و تصرف را خودش به عهده می‌گیرد ولی در روش غیر مستقیم معادل ارزش آن از روش غیر مستقیم سهم می‌گیرد و این سهام عرضه اولیه می‌شود

وی در پاسخ به این سوال که برای دومیلیونی که برگه سهم دارند ولی در سامانه نیستند چه برنامه‌ای دارید، گفت: دو میلیون‌مغایر داریم که در شرکت تعاونی ثبت شدند اما در سامانه وجود ندارد علت آن هم این است که سامانه باید اطلاعاتش را از تعاونی‌ها بگیرد چرا که همه اطلاعات در آنجا ثبت نهایی شده است.

در ادامه اکبر حیدری عضو کمیته آزادسازی سهام عدالت کانون شرکت سرمایه گذاری استانی نیز گفت: ما دولت نیستیم و بخش غیر دولتی هستیم ما قدرتمان را از شرکت‌های تعاونی گرفتیم که آنها هم مردم هستند زمانی برخی پیگر بودند در لایحه دولت کاری شبیه به ETF ها انجام دهند.

وی ادامه داد: در مورد مالکیت مستقیم و غیر مستقیم که مطرح می‌شود باید بگویم که ما بخش غیر دولتی هستیم. در بند سوم ابلاغیه رهبری نیز تاکید شده که مردم به ماندن تشویق شوند.

حیدری گفت: سهام دار خرد باید ۳۶ سهم را رصد کنند اما شرکت‌های سرمایه داری با کارشناسان زبده این سهم را مدیریت می‌کنند و فقط مدیریت در این دو تفاوت دارد. بنظر شما مدیریت سبد سهام با یک قایق ۵ نفره منطقی‌تر و کم خطرتر است یا با یک کشتی اقیانوس پیما؟
Copyright © 2017. All right reserved